KDE e Shpejtë dhe Elegante në openSUSE 13.2 Harlequin - Rrjetet SMB

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Përshëndetje miq!

Qëllimi kryesor i këtij postimi është të tregojë se si mund të arrijmë një Desktop - Desktop bazë me një konfigurim fillestar minimal, pasi që tashmë kemi një DNS - DHCP në rrjet dhe nuk kemi nevojë të konfigurojmë manualisht ndërfaqen e rrjetit.

Ne vendosëm të bëjmë desktopin me versionin openSUSE 13.2 Harlequin, dhe mos prisni më gjatë për arritjen e DVD-ve të instalimit dhe depove të versionit 42.2 Kërcim. Sipas asaj që më kanë thënë shoku dhe kolegu im, Ing Eduardo Noel Núñez, procesi i instalimit nuk ndryshon shumë midis versioneve pavarësisht kërcimit numerik që i identifikon ato.

Instalimi hap pas hapi përmes imazheve

Ne kapëm gjithsej 51 ekrane për të pasqyruar një Hap pas Hapi sa më besnikë të jetë e mundur. Në secilën nga ekranet e instalimit, openSUSE Kjo e bën punën tonë më të lehtë me ekzistencën e një butoni Ndihmë - Ndihmë zakonisht ndodhet në pjesën e poshtme të majtë.

Ne nuk do të japim një përshkrim të secilës pamje të ekranit pasi konsiderohet e tepërt. Siç shkon duke thënë, «Nje pikture vlen sa nje mije fjale".

Ju do të shihni shumë imazhe të ngjashme me ato të kapura në i mëparshëm postoni, por ia vlen t'i tregoni tërësisht në këtë, kështu që nuk është e nevojshme të shkoni nga një faqe në një tjetër. Kështu e bëjmë leximin më të lehtë.

Mbështetje për instalimin

Si mjet instalimi ne përdorim imazhin DVD openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso. Nëse pajisjet nuk kanë një DVD player, ose nëse është më e përshtatshme për ne të përdorim një memorie - pen drive, ne mund ta bëjmë atë siç tregohet në artikull Kujtesë me fillimin automatik për të instaluar Debian, CentOS, ose openSUSE. Pas instalimit të sistemit operativ, për të përgatitur një memorje mund të instaloni dhe përdorni programin Krijues imazhesh nga SUSE Studio.

Sidoqoftë ne sugjerojme provë fillimisht në një makinë virtuale.

Instalimi, deklarimi i depove dhe azhurnimi i sistemit

 • Ne sugjerojme për makinën virtuale opensuse-desktop.desdelinux.tifoz rreth 768 megabajt RAM dhe një hard disk 20 - 80 GiB, në varësi të mënyrës se si do të përdoret dhe në rast se dëshironi të provoni të luani skedarë multimedia në të.
 • Ne e pranojmë si parazgjedhje Propozimi për ndarjen të ofruara nga programi i instalimit, si një shenjë e besimit në përvojën e openSUSE në këto fusha.
 • Nëse nuk do të testoni së pari në një makinë virtuale dhe vendosni ta bëni atë direkt në desktopin tuaj, Kujdesje e mire për të mos humbur të dhëna ekzistuese në disqet tuaja të ngurta. Kujdesje e mire me sistemin e skedarëve - File System perzgjedhur. Kujdesje e mire me mosndryshimin e Sistemit të Skedarëve të një ndarjeje me të dhëna, dhe mos formatimin e tyre.
 • Megjithëse tregojmë desktopët e mundshëm për të zgjedhur, më në fund zgjedhim KDE. Ne besojmë se duke përdorur një desktop tjetër përveç KDE në një tryezë e hapurSUSE, e gjitha është mungesa e respektit për të Ekipi i OpenSUSE. 😉 Sidoqoftë, mos ngurroni të zgjidhni atë që preferoni dhe provojeni.
 • Emri i përdoruesit të zgjedhur «lëvizje»Toshtë për të nderuar Debian, shpërndarjen tonë të preferuar. Por asgje. 😉
 • Merrni kohën tuaj duke zgjedhur softuerin për ta instaluar. Menaxheri madhështor i Paketave ia vlen të lundrohet, siç tregohet në imazhet 13, 14, 15 dhe 16.
 • Imazhet 24, 25 dhe 26: Pas instalimit të sistemit operativ nga DVD ose media të tjera, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni emrin e kompjuterit dhe emrin e domenit sipas nevojës. Emri i domain nuk është aq i nevojshëm pasi vendoset përmes serverit DHCP të LAN. Ne e bëjmë këtë në mënyrë të qartë për të shmangur gabimet.
 • Imazhet 27, 28, 29, 30, 31 dhe 33: Deklarata e depove për të azhurnuar sistemin tonë, qoftë lokal apo në Internet. Siç bëmë në artikull i mëparshëm Ne çaktivizojmë depot e ndryshme që openSUSE ofron në serverat e saj në Internet dhe shtojmë tonat që janë Lokale. Gjegjësisht, ne vazhdojmë me të njëjtat depo: Baza e të dhënave, Packman, Përditësim, Oss y Jo-os, për të na bërë një tavolinë me të gjithë ligjin. Ata na falin nëse mungon një paketë e vogël që duhet kërkuar dhe gjetur në internet. 😉
 • Imazhet 35, 36 dhe 37: Fillon dhe mbaron azhurnimin e Menaxherit të Paketave të YAST mirë. Në ekranin e parë lëmë zgjedhjet e paracaktuara. Ne thjesht klikuam butonin Aplikoni.
 • Imazhet 38, 39, 40, 41, 42 dhe 43: Pasi Menaxheri i Paketave të azhurnohet vetë, ai hap ekranin me paketat nga pjesa tjetër e sistemit që do të azhurnohet. Në të, ne gjithashtu pranojmë zgjedhjet e parazgjedhura.
 • Pa imazh: Ne nuk kapëm ekranet e procesit të rindezjes së sistemit që duhet të bëhet më tej, dhe procesin e hyrjes, duke i konsideruar ato të njohura mirë për dashamirët e KDE. Sidoqoftë, nëse doni të shihni imazhin e hyrjes, ju lutemi shijoni Imazhi i 21,

Cilësimet e tjera fillestare

 • Imazhet 44, 45 dhe 46: Ne deklarojmë në Firewall - Firewall që ndërfaqja e rrjetit eth0 ju i përkisni Zona e Brendshme ose në LAN-in e NVM-ve tona.
 • Imazhet 47 dhe 48: Ne kemi rishikuar dhe instaluar produkte shtesë që rekomandon openSUSE. Nuk është një hap i detyrueshëm, por rekomandohet.
 • Imazhet 49 dhe 50: Turne minimal në mjedisin e mirënjohur të KDE-së për Preferencat e Sistemit.
 • 51 image: Shtoni ose hiqni programe duke përdorur modulin YaST.

Ju presim në aventurën tjetër!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander TorMar dijo

  Postim i shkëlqyeshëm. Urime

 2.   karlidov dijo

  Kam hequr opensuse nga kompjuteri desktop, sepse me kalimin e kohës përfundoi me një ndarje të plotë të sistemit dhe nuk mund ta pastroja, në fund përfundova duke vendosur kde neon dhe great sepse me kde neon zë vetëm 9G me gjithçka të instaluar. Në laptop kam manjaro kde, funksionon gjithashtu shumë mirë dhe mund ta pastroni sistemin si kde neon.

 3.   Gonzalo martinez dijo

  Unë duartrokas artikuj që nuk kanë të bëjnë me Debian, Arch, ose Ubuntu.

  Për më tepër, unë kam shkruar artikuj të softuerit të lirë për forume ose bloge uruguajane, dhe unë gjithmonë i referohesha atyre si "Për Linux", jo për Fedora, e cila është shpërndarja që unë përdor gjithmonë para se të përdor Mac. Unë mendoj se mbyll gjithçka për disa shpërndarje Ajo sjell liri të mundshme në softuerin "kaq të lirë" që shumë e shpallin, pasi për njerëzit që nuk kanë shumë ide nënkupton që ky program do të funksionojë vetëm në Ubuntu për shembull, dhe nëse ai me OpenSUSE nuk ka shumë ide ju jeni në një rrugë pa krye.

 4.   federico dijo

  Alejandro TorMar: Faleminderit shumë për komentin dhe vlerësimin tuaj për artikullin. Ju ftoj të vazhdoni me ne serinë PYMES.

  Carlidov: I instalova BleachBit të dyja në dns.desdelinux.fan, si në opensuse-desktop.desdelinux.fan, dhe në të dyja rastet ka pastruar ndarjen(et) ku është instaluar sistemi operativ me më shumë se 180 megabajt. Opsioni që zgjodha ishte "BleachBit si Administrator". Pritësi dns.desdelinux.fan ishte ai që instalova në:

  https://blog.desdelinux.net/dns-y-dhcp-en-opensuse-13-2-harlequin/

 5.   federico dijo

  Gonzalo Martínez: Faleminderit shumë për komentin tuaj të sinqertë. Në artikull:

  https://blog.desdelinux.net/distribucion-tiempo-las-distros-linux/

  Ne shpjegojmë pse kemi zgjedhur shpërndarjet Debian, CentOS dhe openSUSE për serinë e artikujve SMB. Debian është Universal, ndërsa CentOS - Red Hat, dhe openSUSE - SUSE janë distro të orientuara drejt biznesit për shumë blogerë, dhe mirëmbajtësit e tyre dhe sponsorët e fuqishëm. Me anë të prezantimit, kemi shkruar artikuj për dy distrot e fundit dhe ju ftoj t'i lexoni, nëse nuk i keni bërë tashmë. Këto janë:

  https://blog.desdelinux.net/centos-redes-computadoras-las-pymes/
  https://blog.desdelinux.net/opensuse-presentacion-redes-pymes/

  Kur shkruajmë për Debian, ne shkruajmë për babanë e një familje të shkëlqyer dhe për paketat .deb. Kur e bëjmë në CentOS - Red Hat, e njëjta gjë ndodh, por me paketat .rpm.

  Përzgjedhja e distros nuk ishte aspak festive. Ajo bazohej në arsyen e shëndoshë. Personalisht, nuk mund të mbuloj më shumë shpërndarje për të shkruar në lidhje me shërbimet e rrjeteve në rrjetet SMB, sepse mendoj se do të çmendesha. 😉

  Nga ana ime, ju ftoj të shkruani, për të njëjtin blog DesdeLinux, për shpërndarjet që nuk i kemi adresuar, pasi ju tregoni se e keni bërë këtë në raste të mëparshme. Shpresoj që Luigys Toro, administratori ynë, të mendojë në të njëjtën mënyrë.

  Përshëndetje Gonzalo!

  1.    Gonzalo martinez dijo

   Unë do të doja të isha në gjendje të kontribuoja, megjithëse 2 vjet më parë kalova në Mac dhe përdorja OS X shumicën e kohës, unë ende e përdor atë për punë (si punën time dhe disa VPS me disa projekte personale).

   1.    hardhucë dijo

    DesdeLinux Është një dritare e hapur për këdo që dëshiron të kontribuojë me njohuritë e tyre në mësimin e komunitetit. Përvoja e akumuluar e shkrimtarëve është ajo që lejon shumë fillestarë dhe ekspertë në fusha të ndryshme të kryejnë më shumë dhe më mirë detyra në lidhje me Linux.