Shtesa të vogla në temën FromLinux

Përshëndetje për të gjithë:

Unë vazhdoj të bëj ndryshime dhe rregullime të vogla në Design of Nga Linux dhe kësaj here gjëja më e rëndësishme që ju sjell është mënyra se si do ta shohim kodin nga tani e tutje.

Kjo do të thotë, për redaktorët dhe bashkëpunëtorët nuk paraqet ndonjë ndryshim, por kur ata vendosin tekst në formën e kodit me kod o para, për shembull:

$ echo "Kjo duket si një terminal"

o

$ echo «Esto parece un terminal»

tani do të duket kështu:

$ echo "Esto parece un terminal"

Me fjalë të tjera, me skajin e sipërm të një terminali, me butonat dhe shiritin e titullit të përfshirë. Çfarë është mirë? Tani kodi ynë do të shihet në një terminal pa përdorur një imazh për të para

Një detaj tjetër që është përfshirë është se përdoruesit e regjistruar tani kanë prapa shiritin e sipërm të WordPress, i cili përfshin shkurtore për disa detyra përkatëse:

Shiriti i sipërm

Epo, unë kam optimizuar pak kod, kam hequr atë që nuk përdoret dhe kështu me radhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RAW-Bazë dijo

  E shkëlqyeshme .. .. gjëja e parë që vura re kur hyra në blog .. është ndryshimi në madhësinë e shkronjave .. A nuk duket shumë e vogël?

  Ndoshta kjo është për shkak të zakonit për t'i parë ato në madhësinë e mëparshme ... por të paktën në komentet më duket se i kanë bërë ata shumë të vegjël ...

  Dhe përsa i përket etiketës së kodit .. ..duhet të jetë po ose po ´bash´ ee .. .. ka nga ata që përdorin zsh ..

  1.    i gjallë dijo

   Le të mos merrni zbukuruar. E kam fjalën për gjënë bash. Po, shumë përdorin zsh por është pakica dhe qëllimi nuk është të thuash që bash është më i përdorur, por që duket më bukur kur vendoset kodi.

   Në lidhje me madhësinë e shkronjave në komente, tani unë kontrolloj.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Uhh, ju tashmë keni filluar diskriminimin e pakicave.

    Përdoruesit e Zsh, ejani ta linçoni. xD

    1.    i gjallë dijo

     Çështja është a ka vërtet rëndësi nëse thotë bash apo zsh?

     1.    RAW-Bazë dijo

      Jo, jo në të vërtetë .. ..ishte thjesht një vëzhgim .. në rast se nuk do të ishte marrë parasysh .. ..diktatorët kudo .. xP

  2.    i gjallë dijo

   Bërë, shkronja pak më të mëdha

   1.    RAW-Bazë dijo

    E përsosur :) .. ..dhe etiketimi i kodit duket bukur .. por bash në mes e shoh të panevojshëm .. jumm ..

    1.    i gjallë dijo

     Epo qëndron .. kjo nuk është një demokraci JUAZ JUAZ JUAZ ... eja, eja keqbërësit e Shuttleworth dhe më linço !! xDD

     1.    Rajonant dijo

      Asgje asgje, ¡bash rules!

     2.    eliotime3000 dijo

      eliotime3000 @ eliotime3K: su $ su
      Fjalekalimi:
      root @ eliotime3K: / home / eliotime3000 # cd / dev / null
      ASGJE PER TE BERE KETU
      root @ eliotime3K: / home / eliotime3000 # dalje
      eliotime3000 @ eliotime3K: exit $ dalje

      A më shkoi mirë bash?

     3.    eliotime3000 dijo

      eliotime3000@eliotime3K:~$ su
      Contraseña:
      root@eliotime3K:/home/eliotime3000# cd /dev/null
      NOTHING TO DO HERE
      root@eliotime3K:/home/eliotime3000# exit
      eliotime3000@eliotime3K:~$ exit

      Si thua per tani?

   2.    Manuali i Burimit dijo

    Meqenëse jemi:

    -Burimi i emrit të komentuesit dhe data e komentit është ende shumë i vogël.
    -Në Chromium, kartat e mbulesës janë ende duke u tërhequr në të majtë.
    -Për ata që komentojnë nga Ubuntu, një imazh i humbur shfaqet në vend të logos së Unitetit.

    1.    i gjallë dijo

     Po përdor Chromium tani dhe nuk shoh asgjë të hedhur majtas. Çfarë rezolucioni po përdorni? Në lidhje me burimin e emrit të komentuesit, ai gjithashtu mund të rregullohet .. brenda pak minutash.

     1.    Manuali i Burimit dijo

      1280 × 800

      Kjo është një pamje e ekranit e marrë nga një profil i ri: http://i.imgur.com/Xw1SJeI.png

     2.    eliotime3000 dijo

      E kuptoj këtë ndjenjë vëlla.

      Në të njëjtën mënyrë, edhe ky problem i njëjtë më shfaqet.

     3.    eliotime3000 dijo

      Sipas Manuel de la Fuente, në Chromium shfaqet me të njëjtin efekt (në të njëjtën mënyrë me Google Chrome) >> http://i.imgur.com/3b2FBeZ.png

     4.    sieg84 dijo

      shfaqet "normal" në Chromium 30
      http://box.jisko.net/i/b2955f97.png

     5.    i gjallë dijo

      Unë tashmë e gjeta zgjidhjen, por zbatimi i saj ndryshon shumë gjëra. Prandaj, duhet të bëj rregullimet me qetësi. 🙂

 2.   Jezus Delgado dijo

  Grafik shume i bukur. Kjo fillon të fluturojë më shumë çdo ditë. Më pëlqen. Pershendetje

  1.    i gjallë dijo

   🙂 Faleminderit ..

 3.   giskard dijo

  Epo, pasi që pyetja nuk kushton asgjë, a do të ishte e mundur që dritarja e vogël t'u përgjigjej postimeve që të ketë një shirit të veglave? Dua të them, të zgjedhësh kod të guximshëm, të pjerrët, të img, etj. Kështu që dikush mund t'i përgjigjet një postimi në një mënyrë më elegante pa pasur nevojë të dijë etiketat e nevojshme html përmendësh.

  1.    gato dijo

   Unë mendoj të njëjtën gjë

 4.   xhemin-samuel dijo

  $ echo “Esto me parece genial :D”

 5.   David Gomez dijo

  Elav, faqosja e faqes nuk duket si duhet në Google Chrome (Mac OS X), ka qenë kështu për një kohë të gjatë por vështirë se e kuptoj nga njoftimi i dizajnit të terminalit (i cili nga rruga ishte shumë i mirë për ju)

  Unë ju dërgoj disa pamje të ekranit që të mund të vizualizoni problemin.

  firefox: https://www.diigo.com/item/image/11ou0/9nhw
  Google Chrome: https://www.diigo.com/item/image/11ou0/1tv5

 6.   xhonatan dijo

  Më duket e mrekullueshme së bashku me madhësinë e shkronjave.

 7.   eliotime3000 dijo

  Më duket e shkëlqyeshme që ata mundësuan shiritin e sipërm të WordPress. Të paktën kjo ma lehtëson jetën kur shkruaj një apo një artikull tjetër.

  Dhe më në fund mund ta përdor kodin! Të paktën, është mjaft e dobishme të dallosh komandat nga shpjegimi i teksteve.

 8.   anubis_linux dijo

  çdo ditë ata më befasojnë më shumë me dizajnin e tyre në blog …… vazhdo !!! Nga rruga, dizajni i ri është super origjinal !!

 9.   juanli dijo

  Mendova se po më ndodhte vetëm mua, por duke lexuar komentet mendoj se jo.
  Në faqen kryesore gjithçka duket shumë e mbërthyer në të majtë (Nuk është e përqendruar). Unë përdor Chrome dhe një rezolucion prej 1280 1024.

  Brohoritje !! Blog i shkëlqyeshëm

 10.   Udhëtari dijo

  Përshëndetje Elav

  Unë e kam shkarkuar temën shumë kohë më parë. Doja ta përdorja në atë kohë dhe nuk funksionoi. Mendova se diçka nuk ishte në rregull. Po e fut manualisht në dosjen e temave, megjithatë nuk funksionon.

  Kur klikoni në vrojtimin ose aplikimin, gjithçka shfaqet pa ndonjë stil, shihen vetëm tekstet.

  Nuk e di çfarë mund të jetë, ndonjë këshillë?

  Nga rruga, doja ta shkarkoja përsëri për çdo rast dhe lidhja nuk funksionon më.

  Shumë falemnderit.

  Pershendetje

  1.    Udhëtari dijo

   Na vjen keq që ishte për hyrje: https://blog.desdelinux.net/liberado-el-tema-para-wordpress-de-desdelinux/ E kisha në një skedë tjetër.