Shkrimi me softuer të lirë

Rëndësia e shtypjes
Ju keni menduar se sa kohë humbni midis shikimit në monitorin e kompjuterit tuaj dhe shikimit të tastierës tuaj për një orë. Nëse e shumëzoni me të gjitha orët që kaloni në kompjuterin tuaj duke shkruar një raport ose dokument tjetër, edhe nëse kaloni shumë kohë në Facebook, Twitter, etj. Ai do ta kuptojë që është një kohë e konsiderueshme, është kohë e vdekur, e humbur.

Nëse nuk doni ta humbni kohën tuaj, në ndihmë na vjen shtypja, në të cilën të dhjetë gishtat përdoren për të shtypur pa shikuar tastierën, duke rritur produktivitetin tonë dhe duke u përqendruar në shtypjen sesa në mënyrën se si ta bëni.

Që nga koha që përdorim për të shtypur në kompjuter, të mësuarit për të shtypur është thelbësore. Rekomandohet për njerëz të të gjitha moshave, dhe aq më tepër, është shumë e rëndësishme të ndikoni tek të vegjlit në mënyrë që që në moshë të vogël të mësojnë të shtypin saktë, duke përdorur teknikat e shtypjes. Në internet ka shumë programe për të mësuar shtypjen, ka falas dhe me pagesë, falas dhe të pronarit, atëherë ne do të rendisim disa programe që mund të na ndihmojnë në detyrën e mësimit të shtypjes.

Ndër programet kryesore të daktilografisë kemi Keylavaro, Ktouch; për fëmijët kemi TuxType, këto programe mund të ekzekutohen si në GNU / Linux ashtu edhe në Windows. Ne gjithashtu kemi Mecanog që funksionon në Windows, ai ndoshta funksionon në GNU / Linux duke përdorur Verë.

Këtë herë ne do të instalojmë Klavaro, por do të ishte e përshtatshme që ju të provoni programe të ndryshme të përshkruara për të parë se cili i përshtatet më mirë preferencave tuaja personale.

Instalimi i klavaros:

aptitude install klavaro

Alsoshtë gjithashtu e mundur të bëni instalimin në mënyrë grafike, duke përdorur Synaptic; kërkoni programin e dëshiruar dhe më pas zgjidhni ta instaloni, është jashtëzakonisht e thjeshtë.

Dritarja kryesore e Klavaro

Dritarja kryesore e Klavaro

Klavaro tregon një menu kryesore me 4 opsione, është e nevojshme nëse jeni neofit që shkruani, të përdorni hyrjen që na ofrohet.

Udhëzim - Kursi i Shkrimit

Hyrje - kurs i shkrimit

Pas leximit të hyrjes mund të fillojmë të praktikojmë. Klavaro përfshin diktimin, nëse duam ta çaktivizojmë atë, thjesht çaktivizoni opsionin Dictation në menunë kryesore.

Kur filloni kursin bazë është e mundur të tregoni një dritare në të cilën tregon se cili gisht duhet të përdoret për secilën shkronjë të shtypur, siç tregohet në animacionin vijues (KLIKONI N THE IMAZHIN T TO LUANI):

Përdorimi i Klavaro

Duke përdorur Klavaro - Klikoni për të luajtur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

51 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   biskotë dijo

  Shkëlqyeshëm, thjesht po mendoja të kërkoja aplikacione si ai për Linux. Tani e provoj.

 2.   E diel dijo

  Ashtë pak vonë për mua që t'i përdor ato mjete në Linux. Unë kam mësuar në Macamatic për Windows, por në emër të atyre që duan të mësojnë nga Tux vlerësohen këto përvoja.

 3.   Ender Efrain Fletcher Salas dijo

  Nuk dija për shenjat në tastet f dhe j

 4.   eliotime3000 dijo

  Shumë e dobishme për ata njerëz që sapo kanë filluar të luajnë një tastierë në jetën e tyre.

  Nga ana ime, fillova të shkruaj duke përdorur një makinë shkrimi të vjetër (deri më tani funksionon) kur nuk kisha as printer, gjë që më ka ndihmuar shumë kur shkruaj me tastierë.

 5.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  Çfarë informacioni të dobishëm, unë dija vetëm për KDE dhe as nuk përdor KDE. KDE është shumë e mirë, por është mjaft e mirë, papritmas ju doni ta bëni atë edhe më të bukur. Dhe atëherë nuk është e nevojshme.

 6.   MSX dijo

  Por ... a shikon dikush në tastierë kur shtyp! WTF !!!

  Duke ditur që indekset shkojnë në F dhe J (HINT - HINT: për këtë ata kanë lehtësim, kështu që ne mund t'i identifikojmë ato menjëherë pa pasur nevojë të shikojmë në tastierë) dhe akomodimin e pjesës tjetër të gishtërinjve sipas, nuk është e nevojshme të shikojmë në tastierë jo vetëm të shkruash fjalë por për kllapa, kllapa, simbole, hapësirë ​​të pasme, shkronja kapitale, skedë, çfarëdo që dëshiron.

  Nëse një shkencëtar kompjuteri nuk di të shkruajë pa shikuar tastierën, ai duhet të kërkojë një hobi / profesion tjetër>: D

  1.    eliotime3000 dijo

   Epo, unë mësova të shkruaj duke përdorur një makinë shkrimi kur nuk duhej të paguaja as për një shtypje, dhe e vërteta është se më ka ndihmuar të përballoj kur shkruaj dhe madje nuk kisha probleme me tastierën; përkundrazi, unë jam një plumb kur bëhet fjalë për të shtypur.

  2.    DanielC dijo

   Epo, jo saktësisht shkencëtarë informatikë, por unë e di që ka ende shumë gazetarë që shkruajnë me 2 gishta ... domethënë indeksin e secilës dorë dhe shikojnë tastierën kur shkruajnë. : /

   1.    eliotime3000 dijo

    Makinë shkrimi e shkollës së vjetër. Përdorimi i 3 gishtave ose më shumë është i mjaftueshëm që të mund të shtypni me një shpejtësi të duhur të shtypjes.

  3.    diazepani dijo

   Unë kurrë nuk kam marrë një klasë shtypi. Unë shkruaj duke parë tastierën, por shkruaj shpejt.

  4.    artus dijo

   Por asnjëherë nuk është vonë për të mësuar :), faleminderit për komentin.

  5.    jose dijo

   a je kryepleq

 7.   Robert dijo

  Dhe duke përfituar nga fakti që po flasim për të shtypur, a mundet ndonjë nga komentuesit ose redaktorët të bëjë një koment në lidhje me efektivitetin e përdorimit të faqosjeve të tastierës përveç QWERTY tradicionale siç është rasti me Dvorak?
  Nga sa kam parë në Internet, kam përshtypjen se përdoruesit e Linux kanë më shumë gjasa të përdorin paraqitje të tjera të tastierës, kështu që guxoj të pyes këtu.

  1.    HaPK dijo

   Epo, kam përdorur Dvorak për një kohë tani, dhe e vërteta është se shkrimi, vetëm shkrimi, është mjaft i mirë, ju përpiqeni më pak përpjekje dhe përdorni natyrshëm të gjithë gishtat tuaj. Për të programuar nuk është aq e rehatshme (veçanërisht nëse përdorni një tastierë angleze), në atë rast do të ishte më mirë të përdorni një shpërndarje Colemak, problemi është që kujtesa e muskujve të gishtërinjve nuk është mësuar me shpërndarjet e tjera ... Unë shkruaja shpejt në QWERTY (hehe, sa e çuditshme është të shkruash atë fjalë në një tastierë Dvorak XD) por tani është e vështirë për mua ...

   Akoma më shumë më pëlqen Dvorak.

   1.    eliotime3000 dijo

    Për të majtët, tastiera QWERTY është mjaft e rehatshme për të shtypur (pasi që unë zakonisht përdor dorën time të majtë për shumicën e gjërave, nuk kam qenë e pakëndshme nga ai faktor duke përdorur një paraqitje tjetër të tastierës.

   2.    artus dijo

    Ekzistojnë gjithashtu tastiera ergonomike QWERTY për programuesit:
    http://ergoemacs.org/emacs/emacs_best_keyboard.html

    Emri QWERTY vjen nga faqosja e tastave, shikoni tastierën tuaj duke filluar me Q dhe duke përfunduar me Y.

    1.    eliotime3000 dijo

     Tastierat e Microsoft-it nga ajo degë rezultojnë të jenë më të rehatshmet që kam trajtuar deri më tani. Ata janë thjesht të mrekullueshëm.

  2.    artus dijo

   Krijuesi i tastierës Dvorak, për ta dizajnuar atë, bëri një studim dhe përcaktoi statistikisht se cilat çelësa ne i shtypnim më shpesh dhe i urdhëronim sipas këtij kriteri.
   Tastiera Dvorak nuk ka pasur përhapjen që pritej dhe më e përdorura është QWERTY, prandaj ka më shumë aplikacione dhe mbështetje për të.

   Unë e di që shumë njerëz e përdorin atë dhe është shumë mirë, gjëja e rëndësishme është të përdorim një metodë që na ndihmon të shkruajmë shpejt dhe me efikasitet.

 8.   Dokoi dijo

  Unë mendoj se të gjithë kanë një mënyrë për të shtypur shpejt, ose me dy, tre ose katër gishta xD, por ai program është shumë i mirë për ta bërë atë në mënyrë korrekte

 9.   Njeri i vjeter dijo

  Faleminderit shumë për këshillën, tani e provojmë

 10.   Kokoliumi dijo

  Kam përdorur masterin e shkrimit, e provoj këtë dhe po ju them, faleminderit për kontributin.

 11.   Canales dijo

  Shumë e dobishme për të përsosur teknikën tonë, faleminderit.

 12.   Yoyo dijo

  Post te mbare

  Merr +10 my tim http://i.imgur.com/wlZjCQz.png

  1.    eliotime3000 dijo

   Qij Po!

 13.   debianita7 dijo

  Mënyra më e mirë për të mësuar të shtypni është të përdorni një makinë shkrimi, për shkak të fortësisë së çelësave, edhe pse kjo ndihmon në krahasim me alternativat e windows.

  1.    eliotime3000 dijo

   Epo, unë mësova të përdor tastierën QWERTY falë një makine shkrimi. Një gabim është fatal.

 14.   Ivan dijo

  Një program tjetër me një titull në Esperanto. 🙂, programi falas është i mbushur me to.

 15.   është Ozkan dijo

  Shikoni gtypist. Kam shkruar një artikull për të në GUTL, por tani ai është jashtë linje për arsye mirëmbajtjeje http://gutl.jovenclub.cu/how-to-aprender-a-utilizar-correctamente-el-teclado/‎

  1.    artus dijo

   Unë kam provuar edhe gtypist, është shumë mirë. Lidhja që jepni nuk është e arritshme.

 16.   elpapehackero dijo

  Ekziston edhe ktouch, është mirë ta përdor sepse mbështet tastierën time frënge: 3.

  1.    eliotime3000 dijo

   Tastiera AZERTY? Unë tashmë jam mësuar me tastierën e Amerikës Latine dhe Spanjolle, por nuk jam mësuar me përfshirjen e tastierës dhe më pak me Frëngjishten.

   1.    diazepani dijo

    Tastiera angleze është e njëjtë, vetëm pa ñ (gjithmonë në vendin e pikëpresjes).

    Një që do të ishte interesante është tastiera dvorak.

 17.   auroszx dijo

  Kam mësuar të shkruaj me dy gishta, dhe të mësuarit për të shtypur më ka dhënë dembelizëm. Jam rehat me dy gishta, le të shohim nëse kjo do të më bëjë më mirë ...

  1.    artus dijo

   Sigurisht që do të bëni më mirë, do ta shihni.

 18.   BarrikadaJosh dijo

  Sapo regjistrova, artikuj shumë të mirë, është shumë më mirë t'i lexosh nga burimi origjinal sesa të ndjekësh në Taringa!

 19.   eliotime3000 dijo

  Për fat të keq, nuk ka asnjë mënyrë të shpejtë për të përdorur tastierat virtuale në smartphone, dhe akoma më keq, nëse janë nga Android.

 20.   Tedel dijo

  Për KDE ka Ktouch. Isshtë pjesë e mjedisi desktop pra është në të gjitha shpërndarjet.

  Por kushdo që me të vërtetë dëshiron të mësojë të shkruajë më shpejt, mund të dëshirojë të konsiderojë kalimin në një tastierë Dvorak. Wasshtë shpikur nga një mjek për të qenë në gjendje të shkruajë më shpejt dhe pa u lodhur aq shumë; dhe u zëvendësua nga Qwerty që ne e dimë sepse ishte shumë efikas dhe bëri që sekretarët të bllokonin shumë krahët e makinave të shkrimit.

  Për më tepër, këtu është PDF im i tastierës Dvorak për ta shkarkuar. Ata e shtypin atë në letër ngjitëse, e ngjisin në tastierat e tyre dhe voila… për të praktikuar:

  https://dl.dropboxusercontent.com/u/90229091/dvorak-es-qwerty.pdf

  Paralajmërim: Kosto goxha Mesohem.

  1.    artus dijo

   Po në të vërtetë, tastierat Dvorak kanë një rregullim më të mirë të çelësave, të dizajnuara për përdorimin më të shpeshtë që bëjmë prej tyre. Faleminderit për komentin tuaj dhe pdf.

 21.   bxo dijo

  Unë e kam të instaluar në kompjuterin e familjes, të përdorur kryesisht nga prindërit e mi, të cilët rreth dy vjet më parë ata ndryshuan xp në lubuntu dhe asnjë ankesë të vetme nga ana e tyre (për timen më pak) dhe herë pas here e përdorin atë, ata kanë krijoi një lloj konkursi për të parë se kush merr më shumë rrahje në minutë xD

 22.   3rn3st0 dijo

  Unë i kam thënë vetes për vite me radhë se sa e rëndësishme është të mësosh shtypjen, kam shkarkuar dhe instaluar aplikacione të panumërta dhe asnjë nuk më ka shërbyer mirë. Jo sepse janë mjete të këqija, thjesht është se nuk i përdor ... Le të shohim nëse kaloj edhe gjysmë ore në ditë me këtë dhe ndaloj së shkruari vetëm me 3 gishta, jam i shpejtë, por me 10 gishta ...

  Faleminderit për rishikimin

 23.   David dijo

  Interesante

 24.   Joaquin dijo

  Unë nuk e dija se kishte softuer për të mësuar të shtypni. 🙂

 25.   Armando dijo

  Kam disa muaj që po përdor tastierën Dvorak, ndjej se kam më shumë shpejtësi kur shkruaj.
  Megjithatë, deri më tani duket se efekti është psikologjik që nga më parë me
  Tastiera QWERTY drejt 28 ppm (fjalë për minutë) dhe tani bëj 30 ppm. Kam parë video në youtube ku njerëzit thonë të shkruajnë 80-100 wpm. Nëse është e vërtetë, ky person do të ishte tepër i shpejtë pasi me 30 ppm unë tashmë mendoj se jam i shpejtë haha. A mundet dikush këtu të bëjë 80-100 wpm?

  Nga rruga, kur lexoni këtë postim instaloni klavaro në suse 12.3, ai punoi mirë për aq kohë sa
  shtypja por ka disa konflikte me tingullin. Zëri që përsërit fjalët dështon dhe shkakton shumë sinjale gabimi. Faleminderit per postimin

 26.   Sergio dijo

  Unë tashmë e instalova atë në Debian 7 Wheezy me LXDE dhe funksionon mirë. Do të më bëjë mirë të edukoj mënyrën time kaotike të të shkruarit. Faleminderit. Kontribut i mirë.

 27.   izzyvp dijo

  Kjo do të kishte qenë mirë dy vjet më parë, megjithëse kam mësuar me Mecamatic ... Unë do të praktikoj pak me këto.

 28.   Gabriel DM dijo

  Instaluar në VoromvOS tim (rrjedh nga Ubuntu 12.04 me Consort si desktop) pa ndonjë problem me Synaptic (me terminalin më dha një gabim).

  E vërteta është se

  1.    Gabriel DM dijo

   Ha ha ... Do të thosha se "Unë tashmë di të shkruaj" ... dhe preka diçka dhe më dërgoi mesazhin ... 😀 😀 😀

   Unë e instaloj në mënyrë që fëmijët e mi (veçanërisht vajza ime) të përfshihen për të mësuar. Unë e kam të qartë se nëse fillon për disa ditë, unë e kam atë duke shkruar romane më shumë sesa Ken Follet

 29.   kennatj dijo

  Faleminderit shumë do ta përdor.

 30.   Diana Gerardino dijo

  Përshëndetje, duhet të di se cilat programe përdoren për të shtypur. Përveç Word-it, nëse ka ndonjë tjetër ????

 31.   Annii dijo

  Shkrimi me softuer të lirë - http://www.typingstudy.com .
  Shumë e dobishme për ata njerëz që sapo kanë filluar të luajnë një tastierë.

 32.   Comanshark dijo

  Mirë se!
  Unë kam lindur gjithmonë me një kompjuter, por babai im gjithmonë theksonte që unë mësoj shumë gjëra produktive dhe e lë kohën time të lirë për më vonë (duke qenë djali i vetëm që përdor GNU / Linux në shtëpi falë kësaj). Metoda ime e shkrimit ishte një fletore makine shkrimi, por kjo ju vinte në ndihmë kur filluat për herë të parë në Word ose OpenOffice.org (në atë kohë?).
  Tani dua ta përdor për të stërvitur pak më shumë, pasi kam hyrë në universitet dhe në kohën time të lirë dua t'i kushtohem pak më shumë për t'u mësuar me tik-tak dhe shenjat e pikësimit.

bool (e vërtetë)