Si e bëra gruan time që të kalonte në Ubuntu

Si çdo tifoz, unë nuk mund të ndihmoj por të ndaj gëzimin tim me të gjithë duke thënë se sa fantastik është Linux dhe duke u përpjekur të bindë këdo që është përpara për ta provuar, dhe kështu, duke ndjekur thënien "gjithçka fillon në shtëpi", vendosa të zbatoj të gjitha ato argumente të mrekullueshme dhe bindëse drejtpërdrejt për gruan time.

Fatkeqësisht, nëna e ardhshme e fëmijëve të mi më dërgoi të fluturoja kur u përpoqa t'i tregoja asaj se sa mirë është bërë dhe lehtë për t'u përdorur në mjedisin Uniteti. (Atë ditë më kujtohej shumë nëna e Mark Shuttleworth.) Por gjithsesi, unë gjithmonë kam menduar se është një detyrim moral të konvertosh të gjithë të dashurit tanë, kështu që vendosa që nëse doja të arrija qëllimin tim do të duhet të bëja një plan me një seri e rreptë e hapave.

Kjo është ajo që unë bëra:

Hapi 1:
Të udhëheqë me shembull: Së pari, gjëja e parë që bëra ishte të braktisja plotësisht dhe përgjithmonë gjithçka që më lidhte me Windows dhe fillova të përdor Linux thjesht dhe ekskluzivisht (në këtë rast Ubuntu). Ok, një herë e bërë, e gjitha që kishte mbetur ishte ta bëja atë të më shihte duke u lumturuar.

Hapi 2:
Instaloni gjithçka që ajo përdor në kompjuterin tim dhe tregoni se sa mirë funksionon
: Në këtë rast, përveç që vazhdova me lumturinë e pikës së mëparshme, unë bëra një listë të të gjitha aplikacioneve që ajo përdor (të cilat nuk janë vërtet aq shumë), i instalova në ubuntera tim dhe pastaj si në kalim, i tregova me shumë gëzim se çfarë mirë ata kanë punuar. Meqenëse është një shkrimtare, ajo përdor shumë MS Office (kontrolli i ndryshimit) kështu që e vetmja gjë "e vështirë" që duhej të instaloja ishte Wine.

Hapi 3:
Vlerësoni pakënaqësinë tuaj me sistemin tuaj aktual: Kjo ishte më pak e vështirë, pasi që pavarësisht nga fakti që Windows 7 është një nga gjërat më të mira që Microsoft ka bërë, kompjuteri u rrëzua shumë, ishte shumë i ngadaltë për shkak të antivirusit budalla dhe kishte probleme të pakuptimta (të tilla si një tepricë ciklike), kështu që më shumë se më pak isha i sëmurë që duhej t'i duroja të gjitha ato. Pra, në atë kuptim, mjaftonte që t'i jepte pak mend.

Duck 4:
Lini mbështetje për Windows: Në të vërtetë, unë kurrë nuk i kam mohuar asistencën teknike, por i lashë të kuptojë se sa jashtëzakonisht e vështirë ishte për mua të rregulloja Windows dhe se herën tjetër do të më duhej të telefonoja një teknik. (Cila e bëri atë të zemëruar, sepse atëherë ajo u martua me një budalla?)

Hapi 5:
Gjatësia e fundit: Pasi e pashë atë të vuante dhe vuante (dhe të qante dhe të godiste) me Windows dhe pasi ta shihja duke më parë të lumtur dhe të kënaqur duke përdorur Ubuntu, nuk më ngeli asgjë më shumë se - si në të kaluarën - të sugjeroja me hollësi që ajo të kalonte në Linux. Kështu që në atë moment, unë mund ta shijoja fitoren, në fakt, atë ditë kujtoj se ishte me diell gjithë ditën dhe se qentë e mi nuk lehin as edhe një herë.

Hapi 6:
Instaloni Ubuntu: Diçka aq e lehtë saqë as nuk ua them.

Përfundim:

Nga kjo, kanë kaluar rreth 2 vjet të gjata dhe e vërteta është se gruaja ime është shumë e lumtur. Që kur ai kaloi në Ubuntu, ai e urren Windows dhe u zotua se nuk do ta përdorte më kurrë. Fatkeqësisht në punën e tij ai duhet të përdor MacOS, por edhe pse është një sistem i pronarit, mund të thuhet se është i pranueshëm. Nga ana tjetër, ne e dimë që jo gjithçka është mjaltë në thekon, Ubuntu nuk është i përsosur (uffffffffff) dhe Linux në përgjithësi, ka një rrugë të gjatë për të bërë në desktop, por ne i luftojmë betejat një nga një.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

64 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul P. dijo

  Shumë mirë, disa ditë më parë u ndalova nga komuniteti "Le të Përdorim Linux", për botimin e udhëzimeve në GTK +, megjithatë, ata që botojnë parëndësi si një sfond desktop nuk i bllokojnë ato.

  1.    tonin dijo

   çfarë prisnit nga elav dhe ekipi i tij?

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Nuk ka diçka të tillë si "elav dhe ekipi i tij", nëse nuk e dini se si funksionon DesdeLinux, atëherë më mirë të mos mendoni në atë mënyrë, të folurit me një shkallë të tillë të injorancës duhet të jetë një krim

   2.    i gjallë dijo

    Të flasësh pa e ditur është e njëjtë si të pështyesh jashtëqitjen përmes gojës. Dhe murtaja vjen këtu, prandaj ju lutem .. mbani gojën mbyllur nëse mundeni dhe shikoni në komentin që unë i dha Raul P ..

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   A ju ndaluan? … Do të thuash që u ndalove nga komuniteti në G +?

   Sidoqoftë, dyshoj shumë! se nëse ata në të vërtetë ju ndaluan, kjo ishte për botimin e tutorialeve GTK, nëse do të ishit aq të mirë sa të postonit lidhje, foto, diçka që mbështet atë që thoni se do të ishte perfekte, përndryshe ato janë thjesht fjalë që mund të jenë të vërteta ose jo.

  3.    i gjallë dijo

   Epo, asnjë ide se kush mund të jetë, apo arsyet, por Komuniteti i Le të Përdorim Linux ne nuk e moderojmë fare. Në fakt, as ajo dhe as ndonjë tjetër.

  4.    u shpartallua dijo

   Patricio, nëse nuk gaboj LibreOffice Writer gjithashtu ka kontroll ndryshimi, ju thjesht duhet të ruani dokumentin si një version të ri dhe me një klikim në drop-down ju shkoni nga një version në tjetrin, ato ju tregohen të renditura sipas datave.

   Atëherë nëse thoni se gruaja juaj është një shkrimtare, tregojini asaj për madhështinë e korrigjimit dhe moskokëçarjes për fjalën në të cilën keni qëndruar, kur të rihapni programin do të jeni në të njëjtin vend ku keni lënë pointerin. Kjo për një shkrimtar do të thotë gjysmë jete. Tregoji atij që të kam thënë dhe do të shohësh se si ai as që dëshiron të dëgjojë për Word.

   Mendimi personal: Excel është më i mirë se Calc për të qenë i sinqertë, megjithëse shumica e përdoruesve nuk kanë nevojë për gjithçka që ofron Excel, por Writer jep Word dyzet herë nëse e dini se si funksionon mirë. Krijoni një makro, formatoni një skenar filmi ... nëse jeni shkrimtar, gjëja e fundit që ju nevojitet është Word, Writer është përpunuesi juaj i fjalëve. Kështu që mund të çinstaloni edhe makinën virtuale dhe Fjalën e lumtur pa probleme. Unë dhe gruaja ime shkruajmë çdo ditë dhe nuk kemi luajtur Word për pesë vjet. Nuk kemi humbur absolutisht asgjë. Nëse nuk e dini se si funksionon gjëja Versione (e cila është e ngjashme me kontrollin e ndryshimit), na tregoni.

   1.    Patrick Bustos dijo

    Përshëndetje! Ju faleminderit shumë për komentin tuaj! Unë u përpoqa t'i tregoja se sa e mirë është Libre Office dhe ai më dërgoi të fluturoja. Kështu që vendosa të isha i kënaqur me lëvizjen në Ubuntu, e cila mendoj se është një fitore e mirë.

 2.   Zgjohu dijo

  Sa e keqe; ose;

 3.   Carlos dijo

  E gjithë familja ime përdor Linux! Jam krenar që fëmijët e mi (7,9 dhe 10) nuk kanë përdorur kurrë Windows dhe ata merren me Linux për gjithçka. E kam të vështirë që në shkollë nuk i sfidojnë për mos përdorimin e Windows, pasi mësuesit e teknologjisë zemërohen sa herë që u japin një detyrë për të bërë në Word dhe vajza ime e bën atë me mjete falas ... mirë ... një ditë ata do ta kuptojnë gjëja e rëndësishme për të trajnuar djemtë të mos përdorin kopje pirate ...

 4.   Jordan dijo

  Artikull shume i mire.

 5.   Henri Guerra dijo

  Hahaha pika 5 derisa ta shijoj: P, dhe nëse ungjillizimi bëhet me shembull. Motra ime, një llogaritare publike, ka përdorur GNU / linux për rreth 7 vjet nga 14 që unë përdor, kështu që ajo madje i pëlqeu OpenOffice / LibreOffice. Pra, në këto mjedise jo shumë komplekse është më se e mundur të kalosh pa aq shumë dramë.

  Përshëndetje ..

  Henri

 6.   Rene Kruger dijo

  Në shtëpi bëra të njëjtën gjë, por duke përdorur Mint. Pra, mjedisi nuk ishte problem. Gjithashtu, gruaja ime nuk varet nga ndonjë aplikacion ose funksion i veçantë. Në shtëpinë e vjehrrës sime unë riinstalova Windows XP tri herë dhe në fund u rebelova, instalova Linux Mint dhe po punon pa probleme për gati 4 vjet.

  1.    matias dijo

   Nëse do të ishte vjehrra juaj, duhet të kishit instaluar dritaret 95 ..

 7.   Marcal Gali dijo

  Më pëlqente artikulli. Unë jam në pikën 3. Unë do të duhet të shkoj në 4 Unë shoh se ka punuar shumë mirë për ju !!!

  Një përshëndetje

 8.   joako dijo

  Nah, çfarë chanta, ti mund të kesh rregulluar dritaret dhe kaq. Po aq mirë, sa më shumë njerëz ta përdorin atë, aq më i mirë Linux do të jetë.

 9.   Xhason dijo

  Për të bindur babanë tim ishte shumë e thjeshtë (ai është disi i padurueshëm)
  azhurnimet e vazhdueshme të dritareve ishin një shqetësim për të pasi ata nuk e lejuan atë të përdorte kompjuterin gjatë gjithë kohës, kjo ishte e mjaftueshme për ta bindur atë

 10.   Carlos dijo

  Artikull i mirë, megjithëse ndryshoj pak, nuk detyroj askënd të ndryshojë, unë kam qenë përdorues i linux për vite megjithëse gjithmonë më është dashur të përdor sisteme të ndryshme nga dita në ditë nga nevoja dhe jam përpjekur t'i bëj njerëzit të lënë dritare por vetëm ata që kanë njohuri të caktuara kompjuterike të dhëna Për shkak se përdoruesi nga kjo botë e konsideron të lodhshëm sistemin e menaxhimit të linux-it, përdorimi i terminalit dekurajon shumë njerëz, megjithëse është e lehtë për ne të kuptojmë funksionimin e tij tek përdoruesi mesatar, e vërteta është se ata janë dembelë. Personalisht, linux në shpërndarje të ndryshme dhe nëse i pëlqen, kjo është mirë, dhe nëse jo, shumica e njerëzve nuk u intereson nëse është falas apo jo, pasi ata kurrë nuk do ta prekin kodin dhe u intereson pak nëse është i ligjshëm apo jo ta ndajnë atë në fund shumica do të ndajnë programet nëse është "origjinal", "pirat" ose falas

  1.    Carlos dijo

   * personalisht linux = personalisht ju tregoj disa shpërndarje linux

  2.    Eduardini dijo

   Edhe më e vështirë se të kuptosh konsolën është të kuptosh shkrimet e tua, miku im. Ju keni përdorur vetëm një periudhë dhe dy presje në gjithçka që keni shkruar, unë mezi arrita të shoh tre tildes, ndoshta ka më shumë.
   Mund të pajtohem me ty, por e vërteta është se nuk e kam kuptuar se çfarë do të thuash: "personalisht linux në shpërndarje të ndryshme ..." Linux në shpërndarje të ndryshme?
   Regards,

   P.S. Nuk është e njëjta "ai" dhe "eh".

 11.   Gabriel dijo

  Artikull i bukur, bëra diçka të ngjashme, megjithëse shtova prindërit e mi 😀
  Vjehrrit e mi, i bëra të përdorin Libre Office, po më mungon hapi i ndryshimit të sistemit operativ

 12.   Gilbert dijo

  Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje ta bëj gruan time që të kalojë në GNU / Linux, edhe pse të paktën e kam kërkuar ta provojë. Do të ngopeni me MS Windows tuaj. Unë vërtet u identifikova me artikullin tuaj, më pëlqeu shumë. Jetë e pastër! Përshëndetje nga Kosta Rika.

 13.   Mario dijo

  Unë madje nuk u përpoqa ta bindja gruan time. E imja ishte më shumë stil i Xha Sam: Unë formatova gjithçka dhe ndërrova w7 për Chakra Linux pa ju thënë.
  Meqenëse jam demokratike, e lejova të ankohej për pak kohë dhe e lashë vetëm me kompjuterin për një pasdite ...
  Kur u ktheva, e gjeta atë duke pokulluar pranë një autori kaligrash dhe duke thënë "aaaaahh, shiko" kur zbuloi një hile të re. Pastaj ai tha "hmm, është bukur dhe është më i shpejtë ... është ky Linux?" Që atëherë ne jemi përsëri në muajin e mjaltit.

  Sot

 14.   me shiko dijo

  Më ka pëlqyer ta lexoj, jam gjithashtu një ndjekës i linux, për fat të keq për mua, duhet të përdor disa aplikacione windows, sipas gjuhës dhe sepse nuk di si të përdor shkarkime terminale.

  Ka shpërndarje që mbajnë shumë aplikime. e keqja eshte kur me duhen ca. nëse e gjej nuk ngarkohet. dhe nëse ngarkohet nuk e kuptoj gjuhën. Unë flas për linux dhe kthehem në dritare duke e mallkuar për nevojën e tij.

  1.    Mario dijo

   Kërkoni në internet për "imazhe kubike linux", do të gjeni modele kubësh për Suse, Arch, Fedora, Debian dhe Ubuntu me komandat themelore të secilës distro; atje thotë se si të instaloni paketat nga terminali.

  2.    Patrick Bustos dijo

   Më tregoni 5 pyetjet më të rëndësishme që keni dhe unë do t'i sqaroj ato në një artikull. Gëzuar!

 15.   baronik dijo

  E imja ishte më e lehtë, xhaxhallarët e mi më dërguan tashmë tenxhere kaq të vjetra për të rregulluar saqë nuk mund të gjeja as shoferët për Windows, kështu që i vendosa në një Pussycat dhe i sfidova për të gjetur drejtuesit e lumtur ...
  Halla ime e bindi xhaxhain tim dhe kështu shkojnë, për fat të keq ata duhet të përdorin Windows për të kontrolluar sigurinë e dyqanit të tyre ... Unë e di se çfarë mendoni të gjithë, Windows dhe sigurinë ... Çfarë fu ...?, Kjo është për shkak të kompanisë së sigurisë që ata kanë të punësuar, për fat të mirë ata përdorin vetëm një ekip për këtë.

  Thjesht duhet ta bind motrën time, por meqenëse ekipi i saj është nga një kompani, dikush tjetër ha vlimën ...

 16.   Aurelio janeiro dijo

  Më është dashur të mbaj një fletore me Windows 7, për keqardhjen time. Në shtëpi ka dy të tjerë që po përdorin Linux Mint, por unë nuk kam gjetur një aplikacion që zëvendëson Rocket MP3, të cilin e përdor relativisht shpesh dhe nuk kam qenë ende në gjendje ta zëvendësoj. Çdo gjë tjetër tashmë është zëvendësuar.

  Nga rruga, kam instaluar Verë dhe nuk më funksionon mirë ... Varet.

  të fala

  1.    Paul dijo

   Rocket MP3? është programi për të shkarkuar nga youtube? Nëse është kështu, ju nuk keni një por disa në GNU / Linux, për shembull atë që unë përdor YouTube DL GUI, shkarkoni videot në cilësinë që dëshironi dhe gjithashtu audiot në cilësinë që dëshironi ose të dyja dhe jo vetëm nga YouTube.
   Nëse gaboj, më korrigjo.

   1.    Aurelio janeiro dijo

    Pikërisht ajo që dua të bëj është ajo që ju thoni ... Unë përdor Rocket mp3 për këtë, për të shkarkuar audiot e gjetura në YouTube. Do të kërkoj programin që do më thuash dhe do ta provoj ...

    Ju faleminderit.

   2.    personalitet dijo

    Ju përdorni dlp youtube dhe kaq. Sintaksa është shumë e lehtë për t'u mësuar dhe ju duhet të ekzekutoni vetëm 3 komanda për ta instaluar atë:
    sudo apt-get instalo ffmpeg
    sudo apt-get instaloni python3
    sudo pip install --trusted-host pypi.org yt-dlp
    Në Windows, shkarkoni versionin nga github dhe instaloni me dorë varësitë që kërkon programi.
    yt-dlp https://www.youtube.com/watch?v=mCdA4bJAGGk -x --audio-format opus --no-keep-video
    Kështu mund të shkarkoni një këngë të mrekullueshme.

  2.    Serzh dijo

   Nëse përdorni Firefox në Linux mund ta shtoni këtë shtesë në të:
   http://www.youtube-mp3.org/

   Ju shkarkoni audion e videove në YouTube, madje mund të përdorni youtube-dl dhe me opsionin -x etj ... dhe shkarkoni vetëm audion

   Ju gjithashtu mund të përdorni SoundConverter në Linux dhe ju merrni vetëm audio nga videot e shkarkuara me youtube-dl ose me programe të tjera, madje mund të përdorni Audacity dhe të nxjerrni audio ...

   Brohoritje !!!

  3.    Eduardini dijo

   Mik, opsioni më i mirë është youtube-dl, ekziston një ndërfaqe grafike siç u përmend më lart, do të duhet ta kërkoni nëse nuk doni të përdorni tastierën, e cila është më e menjëhershme mendoj. Sidoqoftë, nëse vendosni për këtë opsion të fundit (tastierë), këtu është një tutorial shumë i mirë nga Elav, për këtë temë ...
   https://blog.desdelinux.net/youtube-dl-tips-que-no-sabias/

  4.    Henri Seron dijo

   Me jdownloader vendosni url në youtube dhe ju jep mundësinë të shkarkoni gjithçka, audiot dhe videot që gjenden në urlën e thënë, në cilësi të ndryshme që ka.

   Përshëndetje.

  5.    Rafa dijo

   Përshëndetje! Ju mund të hyni http://www.youtube-mp3.org, vendosni lidhjen e videos dhe shkarkoni atë në mp3. Gjithçka nga atje dhe nuk ka rëndësi se ku e bëni. Një përshëndetje!

 17.   Alexander Tor Mar dijo

  Unë nuk i kam thënë asnjë fjalë familjes time për përfitimet e mrekullueshme të Linux dhe javën e kaluar ata më kërkuan të fshija Windows 7 nga kompjuteri i babait tim dhe tjetri nga vëllai im i madh older. Padyshim që kam bërë dhe instaluar Ubuntu 14.04
  Shokët dhe njerëzit e mi afër meje pothuajse të gjithë, falë meje, që jam shumë, përdorin çdo derivat të Ubuntu (sidomos Mint, Kubuntu dhe Lubuntu)
  Linux është në të vërtetë gjëja më e mirë që më ka ndodhur në jetën time [duke folur teknologjikisht] dhe unë jam një nga ata që e promovoj atë si ai që e shkroi këtë artikull ...
  Dhe njerëzit që nuk kanë guxuar të futen në Linux, unë kam instaluar [ose rekomanduar] programe falas si Gimp, Clementine, VLC, ose LibreOffice, etj ...
  RROFTUR BURIMI I HAPUR DHE GNU / LINUX !!!

 18.   Jonatan dijo

  Hahaha çfarë historie ... Edhe unë kam timen por sidoqoftë, nuk do ta tregoj, vetëm do të them që në familjen time sepse nuk kisha probleme me viruse dhe gjëra të tjera, instalova Xubuntu, vëllai im e urrente në fillim, por më vonë ai mund të përdorte gjithçka që ai përdorte më parë, kryesisht Macromedia Flash me Verë për të bërë animacione, unë takova partnerin tim aktual duke përdorur ubuntu me gnome 2, tani ai përdor Ubuntu Mate, nëna e tij është një mësuese e shkencave kompjuterike dhe përdor Ubuntu në klasat e saj, dhe unë me gëzim përdor Windows haha ​​re garca ... por gënjeshtër unë përdor Fedora dhe ubuntu.

 19.   ekipi i ri dijo

  Një teknikë shumë e mirë është vendosja e kompjuterit të ri vetëm me GNU / Linux dhe i vjetër me Windows.

 20.   iDani dijo

  I gënjeva, u thashë se ishin dritare me një lëkurë ose temë tjetër dhe voila, nëse i pyet ata përdorin dritare por në të vërtetë ata përdorin ubuntu me gnome dhe zyrë të hapur

  1.    Serzh dijo

   Hahahaha qe me mire!

 21.   Manuel Abel dijo

  Gruaja ime ka përdorur Linux (PcLinuxOs) për më shumë se 10 vjet, në fillim e shqetësoi pak por tani, ajo nuk përdor fare Windows. Gjatë asaj kohe ajo kurrë nuk ka pasur problem me viruse ose ndonjë gjë tjetër që shkakton probleme. TV kryesor në dhomën e ndenjes ka një kompjuter të lidhur me një kartë video me dalje HDMI dhe ne gëzojmë definicion të lartë pa probleme me reklamat ose diçka të ngjashme me të. Edhe ajo edhe unë jemi shumë të kënaqur me Linux.

 22.   iku dijo

  Windows nuk ka nevojë për antivirus, vetëm përdorues të mençur. Dhe Linux ka nevojë për geek, gjë që është edhe më e vështirë të bëhet.

  1.    Luigi 003 dijo

   Faleminderit pidhi

   Unë jam një përdorues i përparuar, një geek do ta konsideroja veten dhe do të studioja inxhinieri kompjuterike, por sinqerisht unë ende nuk e shoh chicha në Linux

   Unë kam 2 PC Windows dhe një me Guadalinex, dhe këtë verë do të rregulloj disa PC dhe do të lë një nga sistemet që ata kanë (WinXP, nuk më intereson që është i vjetëruar, më së shumti që do të bëj është të luaj në moshë me atij) dhe një tjetri dua të vë diçka të lehtë Linux (rekomandimet ju lutem ^^)

   Ajo që unë nuk e shoh si normale për përdoruesit e Linux është që ju doni që të gjithë të kalojnë në Linux, nëse ju pëlqen atëherë më mirë për ju, unë përdor Linux (siç thashë) dhe nuk e pëlqej, por gjej disa veprime jo shumë intuitiv

   Siç tha më lart, me përdorues inteligjentë, ju nuk keni nevojë për antivirus në Windows (unë kam Panda Free, i cili harxhon më pak se Openoffice dhe sepse unë ndaj PC), ju duhen vetëm përdorues inteligjentë dhe në Linux

   Dhe nëse të gjithë shkojnë në Linux do të përfundonte aq i kalbur me Malware sa ky Windows, nëse nuk shikon Android që përdor kernelin Linux

   Pershendetje

 23.   Heber dijo

  Më pëlqente shënimi. Unë kam instaluar Linux për disa vjet me miq dhe të afërm që më kishin mua si teknik të tyre privat (sigurisht falas). Një ditë u lodha duke rregulluar dritaret e tyre dhe hyra në një grevë të ulur dhe lashë bashkëpunimin. Zgjidhja e vetme që ju ofroj është të shpëtoni informacionin e vlefshëm, formatin, instaloni një shpërndarje Linux dhe një vizitë të shkurtër të aplikacioneve që do të përdorni në përputhje me profilin tuaj të përdoruesit. 90% janë shumë të kënaqur me sistemin e tyre të ri.

 24.   diazepani dijo

  Pika 2 nuk është kaluar. Farmakope të mallkuara që shpërndahen si të ekzekutueshme!

 25.   Gonzalo dijo

  Mos harroni se Linux nuk është një fe, prandaj nuk duhet t'i detyroni njerëzit të përdorin një shpërndarje Linux për të parë sa i mirë është, nëse personi e pëlqen atë dhe është i kënaqur me Linux në PC e tyre, mirëpo, përndryshe Epo, thjesht dukeni mirë me veten tuaj sepse të paktën Linux u paraqit si një sistem operativ alternativ ndaj Windows

 26.   Oscar dijo

  Në shtëpi ne kemi përdorur Xubuntu për 3 vjet tani dhe e vërteta është se ne u dhamë një jetë të dytë të gjithë atyre kompjuterëve që do të "skadonin" sepse nuk ishin shumë të fuqishëm.

  Gëzuar si thëllëza.

 27.   Diego dijo

  E vërteta është që unë jam argëtuar sa duhet, e dua blogun tënd, vazhdo!

  PS: Kam arritur ta bind nënën time xD

 28.   Dave dijo

  Nuk më pëlqeu ilustrimi që vjen me këtë postim, duket jashtëzakonisht macho.

  1.    Patrick Bustos dijo

   Përshëndetje! Tani që e mendoj, ndoshta jam një macho, gjë që më bën të ndihem keq dhe tym, të lutem kërko falje nëse ofendova dikë.

   Nga ana tjetër - dhe kjo nuk është për të justifikuar veten time - kur zgjedh imazhin që mendova për gruan time, e cila, nëse nuk ka një komandë sudo, do të ishte e pamundur për mua t'i jepja një urdhër.

   Sidoqoftë, kohët e fundit unë jam bërë pak feministe, kështu që gjithmonë përpiqem të jem korrekte në çështjet gjinore, por ndoshta makizmi është diçka shumë e ngulitur për ta shkundur atë.

   Përshëndetje!

  2.    John dijo

   Përshëndetje, sinqerisht nuk e shoh pse jeni macho. Ai është një figurë shkopi, nuk e di nga e keni kuptuar që ajo që i bindet është një grua, madje as që më kishte shkuar në mendje.

   Nëse kukulla vesh një fund, ai do ta kuptonte, ne do t'i lëmë skocezët mënjanë lol.

   Gjithsesi, mbase ndonjë detaj më shpëton.
   Një përshëndetje

 29.   Bateritë Rudolph dijo

  Kjo histori është e përshtatur në mënyrë të përsosur brenda «dhunës gjinore»

  1.    Patrick Bustos dijo

   Unë mendoj se komanda 'sudo' nuk është e keqe për sa kohë që nuk shoqërohet nga komanda 'vrasje' ...

 30.   Fernando dijo

  Në rastin tim, ajo nuk kishte një kompjuter, dhe ajo e përdori timen me linux, ajo gjithmonë më thoshte se kam mësuar me dritare dhe dua dritare, dhe unë i predikova asaj që linux ishte më i mirë, pasi kaloi koha i bleva asaj netbook që ajo dëshironte dhe erdha me të fillestari i shkëlqyeshëm dhe i mrekullueshëm i dritareve (sarkazma), dhe ajo më tha: "Unë nuk dua viruse në kompjuterin tim, instalo linux". Kjo ishte në vitin 2008.

 31.   u shpartallua dijo

  Dnd Patricio, për këtë jemi këtu. Nëse gruaja juaj është më komode të shkruajë në Word, ajo duhet të vazhdojë ta bëjë këtë. Secili duhet të përdorë atë që i shkon më mirë dhe me atë që të marrë rezultatet më të mira sipas nevojave dhe kritereve të tij. Fjala është gjithashtu një përpunues i shkëlqyeshëm i fjalëve, pa dyshim.

 32.   linuXgirl dijo

  Epo, nëse do ta kisha shkruar këtë artikull, sigurisht që do ta kisha titulluar atë: "Si e bëra burrin tim dickhead të përdorë GNU / Linux?" Dhe pjesa tjetër, shumë e shkurtër: Unë e bëra sepse: 1) kompjuteri është imi, 2) ai nuk ka asnjë ide of për llogaritjen dhe 3) Unë përdor OS që dua për arsyen e parë. Ahhh, dhe ekziston një 4) ... që nuk guxon të prekë kompjuterin sepse përndryshe nuk do të ketë "make" që ia vlen !!!

  1.    Patrick Bustos dijo

   Përshëndetje! Nuk është për të ofenduar por, unë e di se çfarë keni vënë është e ftohtë, edhe pse për disa arsye nuk e kuptova shakanë. Pikërisht çfarë kuptoni? (Nëse është një lloj sharje gjinore, do të ishte mirë nëse e diskutonim sepse kohët e fundit unë jam vërtet në të)
   Përshëndetje!

   1.    Patrick Bustos dijo

    Hahahahahaha linuXgirl! Kuptohet!

   2.    linuXgirl dijo

    Majo, po bëja shaka ... për shkak të rrëmujës që artikulli juaj "dukej" macho. Merrni më lehtë, në fakt më pëlqente vërtet artikulli.

 33.   JL dijo

  Hahahaha, sa anekdote e mire. Sa prej nesh kanë kaluar një situatë të ngjashme?

 34.   Vladimir Paulino dijo

  Për këtë mund të them.

  Unë gjithashtu isha fort i bindur për nevojën për të "ungjillizuar" të tjerët për t'i udhëhequr ata të përdorin Linux.
  Sidoqoftë, kam përcaktuar që përdorimi më i mirë i njerëzve që njoh ** mund të bëjnë në GNU-Linux është të shfletoj në internet. Në këtë, Windows nuk e kalon Linux-Desktop, për shkak të sigurisë që ofron Linux.
  Miqtë e mi që kanë zyra, disa prej tyre i mora për të instaluar Linux dhe u duhej të ktheheshin në Windows për dy gjëra: a-Shumica e pajisjeve që kishin lidhur në kompjuterët e tyre të punës nuk ishin të gjitha në përputhje me Linux; b Disa prej kompjuterëve që ishin në përputhje me Linux kishin në dispozicion drejtues cilësi më të ulët sesa ata që vijnë për Windows, dhe përvoja e përdorimit të tyre në një sistem Linux, pra, ishte e një cilësie inferiore-më të komplikuar-më të ulët.

  4.Free Office, për ata që përdorin Ms Word intensivisht, duket shumë inferiore ndaj zgjidhjes Windows. Ata më treguan gabime dhe mete në Libre Office që nuk mund t'i mohoja. Avantazhi i madh që Libre Office kishte kaq shumë karakteristika dhe ishte falas nuk dukej se i kompensonte ato.

  Si përfundim, duhet të sqaroj se miqtë e mi që instaluan Linux, ishin vërtet të ngazëllyer për këtë sistem. Në ditët e para të përdorimit të tij dëshira e tij për të qëndruar në platformë u rrit, ose kështu mendova se e vura re. Problemet e lidhjes me pajisjet periferike, gabimet në disa programe kryesore për produktivitetin dhe pamundësia për të punuar me pajisje të caktuara përfunduan duke i larguar ata nga Linux.

  Pas kësaj përvoje, unë ende rekomandoj fuqimisht Linux POR posaçërisht për njerëzit jeta e tyre kompjuterike sillet rreth shikimit të një emaili, hyrjes në rrjetet e tyre sociale, shfletimit të internetit, kërkimit të diçkaje në Google, shkarkimit të filmave dhe gjërave të tilla. Vetë, unë kam kaluar në përdorimin e Windows në një ndarje. Unë bleva licencën për ta përdorur atë legalisht. Unë përdor Windows 8.1. Sot kam një kompjuter me shumë pajisje periferike, është një stacion pune i tërë. Unë trajtoj shtypjen e dokumenteve, skanuesit dhe gjithçka tjetër me performancë shumë më të mirë dhe defekte të shtuara në Windows sesa në Linux. Dhe unë praktikoj atë që predikoj, për produktivitetin dhe pajtueshmërinë, si dhe për përdorimin e aplikacioneve në mjedisin e Windows, unë përdor Windows. Për jetën time të zgjatur në internet, kur bëhet fjalë për shpërqendrim, informacion, rekreacion, socializim, konsum multimedial, unë përdor Linux.

  Ky është realiteti për mua. Për desktopin (produktiv në zyra), për shkak të problemeve të përshkruara më sipër, Linux nuk është plotësisht i gatshëm. Kur një mik që studion reklamë ose arkitekturë, ose që është DJ, mund të përdorë aplikacionet profesionale me të cilat ata mësuan artin e tyre në Linux; Kur drejtuesit e pajisjeve për Linux janë jashtëzakonisht të bollshëm dhe ekuivalent me cilësi të Windows, atëherë unë do të rekomandoj Linux-Desktop për miqtë e mi që kanë aktivitete të ndryshme produktive dhe thelbësore, ndërkohë, unë vetëm e rekomandoj atë si sistemin më të fortë për të lundruar në internet , e cila është plotësisht e gatshme për këtë. Dhe për këtë e përdor.

  1.    indianlinux dijo

   Sa keq që shërben vetëm për të shfletuar në internet për ju. Unë jam inxhinier civil dhe përdor Linux për gjithçka. Unë kam shumë pajisje periferike të lidhura me stacionin e punës, madje edhe një Plotter punon në mënyrë perfekte për mua. Si kuriozitet, unë komentoj se Plotteri im sillet më mirë në Linux-in tim sesa në një stacion Windows: planet dhe fotografitë hartohen më shpejt dhe me më shumë besnikëri ndaj ngjyrës që ato tregojnë në ekran! _siç shihet në monitorin tim, është shtypur linux, e cila në dritare është e deformuar.
   Për paketën e zyrave LibreOffice që unë ju them se ata që e përdorin nuk e dinë: Shkrimtar, për mua ka një avantazh ndaj Word: Dokumentet e mia janë teknike dhe të bëra me standardin ISO, ato nuk janë letra kolegji. Calc punon për mua për buxhete, Excel? nuk është aspak superiore, madje as makrot e saj. Unë kam tabela të vjetra Excel me makro ... natyrisht, makrot në vbasic janë të përshtatshme për të shkëlqyer ... në Calc nëse thjesht dua një makro sepse e programoj atë edhe në python, një gjuhë që nuk e mbështet më shumë ...
   Unë nuk e pranoj që makrot janë një avantazh në excel sepse kushdo që dëshiron mund të programojë makro shumë komplekse në Calc dhe kjo nuk i heq konkurrencës së saj ...
   AutoCAD? Unë ende e përdorin atë në një makinë virtuale.
   Unë ndalova së humburi kohë duke kryer mirëmbajtje në kompjuterin tim, harrova për viruset, antivirus, malware, spyware, firewalls, etj etj. makina virtuale është gati.

   Si përfundim, për mua, unë jam një profesionist dhe kam nevojë për një mjedis produktiv në kompjuterin tim, Linux është perfekt për mua