Si të aktivizoni / çaktivizoni touchpad-in nga terminali

Ekziston një mundësi për të çaktivizuar touchpad nga terminal, kur të gjitha appletet dhe zgjidhjet dështojnë. Kjo metodë është testuar në Ubuntu por duhet të punojë edhe në distro të tjera.

César Bernardo Benavidez Silva është një nga fituesit nga konkursi ynë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime! Të shqetësuar për marr pjesë dhe jepni kontributin tuaj për komunitetin, siç bëri César?

Përshëndetje miq, ju sjell këtë postim të dedikuar, për ata që, si unë, kanë vështirësi me prekjen e laptopit të tyre, me sistemin operativ Ubuntu 12.04 LTS.

Problemi që kam është se touchpad-i i laptopit tim është shumë i ndjeshëm dhe kur shkruaj një dokument gjithmonë kam probleme në prekjen e touchpad-it dhe katastrofat gjenerohen në tekstin që shkruaj.

Kam provuar disa skenarë, duke shtypur tastin e paracaktuar të kompjuterit tim për të aktivizuar / çaktivizuar prekjen, me programe si «treguesi i prekjes» dhe nuk kam pasur asnjë rezultat. Sidoqoftë, duke kërkuar disa informacione për këtë gjeta dy komanda që ju lejojnë të aktivizoni ose çaktivizoni touchpad.

Komandat janë si më poshtë:

Për të çaktivizuar prekjen:

sudo modprobe -r psmouse

Për të aktivizuar Touchpad:

sudo modprobe psmouse

Kjo është e gjitha për tani, shpresoj se ndihmon ata që kanë të njëjtin problem si unë ose dështojnë se - siç më kanë thënë disa njerëz - të cilët pas instalimit të Ubuntu nuk mund të përdorin prekjen e tyre.

Përshëndetje dhe shpresoj që ky informacion të jetë i dobishëm për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mark Bravo dijo

  Shkëlqyeshëm, edhe unë e kisha atë problem. Unë e kam testuar atë në Kubuntu 12.04 LTS dhe funksionon njësoj.

 2.   AngelDemonic ViolenceBukuria dijo

  Valë kur e vë unë futem në fjalëkalimin e terminalit [sudo] për EMrin e kompjuterit tim: por nuk më lejon të shkruaj fjalëkalimin tim ose asgjë

 3.   ofprieto dijo

  Faleminderit nëse funksionon

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Veryshtë shumë e çuditshme. A ka fokusi dritarja? Provoni skedën Alt +.

 5.   Gabriel de Leon dijo

  Madhe !! E urreja që më ndodhi kjo, duhej të zgjasja hapësirën normale midis njërës dorë dhe tjetrës që të mos ndodhte kjo, por tani ... Po shkruaj pa probleme !! Faleminderit!!

 6.   Sergio dijo

  Shtypni fjalëkalimin normal dhe shtypni ENTER pastaj dhe kaq

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm!
  Nje perqafim! Paul.

  Më 7 nëntor 2012 21:57, Disqus shkroi:

 8.   Xurxo dijo

  Ajo që bën kjo komandë është të shkarkojë modulin psmouse nga kerneli (i cili zakonisht përputhet me touchpad në shumicën e laptopëve).

  Me komandën: modprobe psmouse, ajo ringarkohet.

  Metoda është "drastike", por efektive, pa dyshim

  Dhe është e sigurt që nuk do të ngarkojë sistemin me një proces tjetër (ose disa) të programit ose skenarit që është përgjegjës për çaktivizimin e prekjes ndërsa ne përdorim tastierën.

  Nëse kemi edhe një mi të lidhur përmes një porte USB; nuk do te nderpritet.

  Ndonjëherë zgjidhjet më të thjeshta janë më të mirat. Në sistemet UNIX ka qenë gjithmonë një preferencë për përdoruesit: e thjeshtë ...

  Shumë mirë për kontributin.

  KUJDES: mbase duhet të aktivizohet një "alias" për këto dy komanda ... sepse një gabim në emër të modulit (në këtë rast: psmouse) kur e shkarkoni, mund të përfundojë në shkarkimin e një moduli tjetër që ndikon në funksionalitetin tjetër të sistemit.

  SHEMBULL:

  alias nm = 'modprobe -r psmouse'
  alias mm = 'modprobe psmouse'

  Këto dy rreshta shtohen në skedar: /home/usuario/.bashrc dhe terminali rindizet (rifillohet) (nëse është e nevojshme, seanca grafike) ose komanda: burimi .bashrc lëshohet në mënyrë që guaska të lexojë pseudonimet e reja.

  Mund të vendosni çdo emër që preferoni. Unë kam zgjedhur "nm" dhe "mm" për dy arsye:
  - Ato janë çelësa që janë afër touchpad-it
  - Në Spanjisht pothuajse nuk ka fjalë që përmbajnë këto dy shkronja në atë mënyrë, është e vështirë të bësh një gabim ose që guaska të lexojë ato shkurtime kur ekzekuton një komandë tjetër.

  Brohoritje.-

  1.    i heshtur dijo

   Faleminderit edhe për kontributin tuaj.
   dy pyetje që më kanë ndodhur gjatë leximit janë se si përcaktoj që psmouse është për panelin e miut
   Ose si ta di se nuk do të ndikojë në diçka tjetër?

   Shpresoj t'i kem përgjigjet në kohën kur do t'i përgjigjeni këtij mesazhi

   deri herën tjetër dhe përsëri faleminderit xurxo, le të përdorim linux

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Shumë interesante!
  Gëzuar! Paul.

  2012/11/7

 10.   Gjithmonë Makinando dijo

  Ju gjithashtu mund të përdorni synclient, dhe siç thotë në këtë postim, bëni një skenar: http://totaki.com/poesiabinaria/2012/09/script-para-activar-y-desactivar-el-touchpad-de-mi-portatil/

 11.   Carlos Alberto Sierra Torres dijo

  faleminderit shkëlqyeshëm për kontributin është shumë i mirë

 12.   Bastis dijo

  Qeshur !!
  Punon perfekt në Ubuntu 12.04
  Ishte shumë e bezdisshme që isha i kujdesshëm që të mos prekja panelin e miut kur shkruaja, kështu që kam rehati duke përdorur miun normal.
  Faleminderit për kontributin !!

 13.   Peter dijo

  Thjesht e shkëlqyeshme, vetëm ajo që po kërkoja, touchpad-i i laptopit tim është në një mënyrë të tillë që kur e shkruani ta prekni vazhdimisht dhe duhet të shkruani me duar lart ... me këto dy udhëzime të thjeshta problemi u zgjidh.

  Faleminderit shumë për ndarjen e saj

 14.   Magno dijo

  Faleminderit funksionon shkëlqyeshëm në Ubuntu 14 LTS ...

 15.   Havier Ruiz dijo

  Ka qenë një ndihmë e shkëlqyer, faleminderit për ndihmën

 16.   Juan Lobo dijo

  Faleminderit shumë për ndihmën tuaj, kam kohë që kërkoj ta bëj.

 17.   Pablo Saya dijo

  Faleminderit shumë, bishë !!! Unë e kisha atë problem dhe duhej të çaktivizoja manualisht prekjen, e cila ishte një sherr i madh.
  Kontribut i shkëlqyeshëm.

 18.   ivan çakof dijo

  Shkëlqyeshëm !! Ka punuar perfekt dhe më ka rregulluar problemin në WifiSlax 4.11. Dhe si mund ta bëj porosinë të ekzekutohet automatikisht sa herë që boot? Faleminderit dhe rri në Linux !!

 19.   vicky dijo

  Shumë faleminderit. Punon në mënyrë perfekte

 20.   Jvega dijo

  Shkëlqyeshëm! Funksionon në mënyrë të përsosur, unë kam një Netbook Toshiba NB305 (Mini) dhe ishte një dhimbje koke për të shkruar tekst me një bllok kaq të ndjeshëm. Faleminderit komunitet.

 21.   Ezekiel dijo

  Faleminderit shume. Punon perfekt në q4OS. Brohoritje

 22.   Sarah dijo

  nuk kuptoj

 23.   zverdhje dijo

  holle si i simi canaima çaktivizon tastierën dhe miun si bëj

 24.   Samuel Carrero dijo

  Përshëndetje, përshëndetje ... Nuk mbaj mend cilin fjalëkalim duhet të fus kur e kërkon atë?

 25.   Samuel Carrero dijo

  Unë gjithashtu kam një pyetje, nuk di si të rimarr një fjalëkalim tim ubuntu, kam provuar opsionet që kam kërkuar në internet dhe nuk kam pasur fat

 26.   anonim dijo

  Faleminderit shumë, e kam testuar në lubuntu dhe funksionon në mënyrë perfekte.

 27.   anonim dijo

  Faleminderit, testuar në Xubuntu 12.04 dhe funksionon.

 28.   Rene dijo

  E shkëlqyeshme, pikërisht ajo që ju nevojitet.

 29.   Jose Luis dijo

  Sapo kalova në versionin 18.04 dhe tastiera e miut nuk po funksionon më siç punoi me versionin 16.04.

 30.   aldobelus dijo

  E mrekullueshme! Unë tashmë isha më shumë se i ngopur!

 31.   Ruben Ernesto Rojas Alvarez dijo

  Këtë mundësi e gjeta një minutë para se ta përplasa laptopin në një mur. Faleminderit. Do të jem në gjendje të vazhdoj të shkruaj pa mallkuar.

  Një kokëfortë.

 32.   Xhuani dijo

  Shumë faleminderit. Funksionon në mënyrë perfekte në Ubuntu 20.04.

  Isha vërtet e lodhur duke shkruar diçka dhe duke ndyrë kursorin tim.

 33.   Mila dijo

  Më në fund një zgjidhje e thjeshtë. Faleminderit.