Si të bllokoni hyrjen e TOR në Apache ose Nginx

Në raste të caktuara, disa administratorë janë të detyruar të mohojnë hyrjen e njerëzve që përdorin Tor në aplikacionet e tyre në internet, ose duke përdorur nginx si Apache.

Mohoni hyrjen e Tor në Apache:

Përdorimi i skedarit . Htaccess Ne mund të mohojmë hyrjen në IP-të e caktuara, kështu që atëherë duhet vetëm të njohim IP-të e Tor-it dhe kaq.

Kjo është, në çdo pjesë të skedarit tonë .htaccess shtojmë sa vijon:

lejo porosinë, refuzo lejen nga të gjitha mohimin nga {TOR_IP} mohimin nga {TOR_IP} mohimin nga {TOR_IP}

Kjo është, në secilën linjë ne vendosim një Tor IP, për shembull:

urdhëro lejo, moho lejo nga të gjitha mohosh nga 213.163.72.224 moho nga 82.94.251.227 moho nga 14.0.21.39

Natyrisht, lista e IP-ve është pjesa kryesore e gjithë kësaj, në Lunaticoutpost.com ekziston një listë e vogël e IP proxy Tor, ju gjithashtu mund të gjeni një listë të Tor IP në TorProject.org, do të ishte shtimi i secilës IP i atyre dhe voila.

Pastaj për të aplikuar ndryshimet, rimbushim Apache dhe kjo është e gjitha:

service apache2 reload

Mohoni hyrjen e Tor-it në Nginx:

Duke përdorur Nginx ne mund të mohojmë hyrjen direkt në vhost (mund ta bëjmë ashtu si në Apache, por unë preferova ta tregoja me htaccess), duke redaktuar skedarin tonë vhost (për shembull, /etc/nginx/sites-available/my.site.com) shtojmë disa linja të caktuara POR!, duhet të shtohen midis serverit {dhe të fundit} për shembull:

serveri {mohoni {TOR_IP}; mohoni {TOR_IP}; mohoni {TOR_IP}; access_log /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; emri i serverit www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... shumë gjëra të tjera ...

Për shembull:

server {mohoj 213.163.72.224; mohojnë 82.94.251.227; mohoj 14.0.21.39; access_log /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; emri i serverit www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... shumë gjëra të tjera ...

Kjo është, në secilën rresht ata vendosin çdo IP dhe e përfundojnë atë me simbolin pikëpresje (;), është e rëndësishme që gjithmonë të vendoset në Nginx; në fund të secilës rresht përndryshe jep një gabim.

Ose, mund ta vendosim të përfshijë një skedar tjetër, supozojmë se në / etj / nginx / kemi një skedar të quajtur tor.lst, secila rresht i asaj skedari është:

mohoni {TOR_IP}; ...

Kjo është, çdo rresht është si:

mohojnë 82.94.251.227;

Në fantazmë vendosim:

serveri {përfshijnë /etc/nginx/tor.lst; access_log /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; emri i serverit www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... shumë gjëra të tjera ...

Dhe voila, është një mënyrë më e mirë për të bërë atë që duam.

Për t'i bërë rregullat e reja efektive, ne rifillojmë Nginx:

service nginx reload

Sapo të bëhet kjo, askush që përdor ndonjë nga IP-të e specifikuara nuk do të jetë në gjendje të hyjë në sit.

Mashtrim?

Siç mund ta shihni, specifikimi që hyrja në IP të caktuara të refuzohet është diçka fare e thjeshtë si në Apache ashtu edhe në Nginx, kështu që mashtrimi është të dini se cilat IP të mohoni, këtu listat si ajo në TorProyect.org, të cilat na japin të gjithë informacionin që na nevojitet.

Arsyet për të bllokuar Tor?

Para së gjithash, sqaroni atë Unë nuk jam kundër privatësisë larg tij, ata që më njohin (si elav) e dinë që unë mund të jem mjaft paranojak kur bëhet fjalë për sigurinë (domethënë, unë kam një firewall për firewall-in e laptopit tim LOL!), por nuk është sekret se shumë herë është e nevojshme bllokoni hyrjen nga rrjetet anonime të tilla si Tor në mënyrë që të shmangni disa njerëz të padëshiruar që me qëllime të këqija, përpiqen të prishin ose dëmtojnë punën e të tjerëve.

Për shembull, nga rrjetet si Tor, shumica e sulmeve të goditjes në faqet ekzekutohen (ose me fjalor ose forcë brutale), duke mohuar hyrjen në Tor automatikisht shton mbrojtje në sit, pasi askush nuk 'fshihet' në atë anonimati mund të dëmtojë të tjerët.

Gjithashtu, nuk është sekret që vitet e fundit sulmet DDoS janë bërë modë, që shumë sulme vijnë nga njerëz që përdorin këtë lloj rrjeti siç është Tor, duke parandaluar hyrjen në sit parandalon përpunimin e PHP, kështu që le të themi gjithashtu se është pak mbrojtje ndaj DDoS.

Fund!

Epo, shpresoj se ishte me interes për ju. Ju lutem mos harroni, pasiLinux nuk inkurajon anonimitetin larg tij (në fakt, këtu në FromLinux Tor përdoruesve u lejohet hyrja), dhe as nuk i nxit të tjerët të bllokojnë Tor ose jo në faqet e tyre, ky është një vendim i secilit administrator, por në Linux ne japim mjetet ose udhëzimet në mënyrë që ata që janë të interesuar të mësojnë të mund të bëjnë pikërisht atë, të mësojnë diçka të re, nga interesi

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Stafi dijo

  Anashkalimi i asaj mbrojtjeje është po aq i lehtë sa vazhdimi i përdorimit të TOR pas një VPN-je ose përfaqësuesi tjetër.
  klienti-> TOR-> VPN / proxy-> Rrjeti.
  Dhe nuk kërkon njohuri të avancuara, metoda më e lehtë do të ishte instalimi i shfletuesit TOR dhe hyrja në një proxy në internet si anonime, hidemyass ose ai stil dhe voila, ju mund të përdorni faqen në fjalë.
  Ju keni një IP të re dinamike që nuk është në një listë të lehtë për t'u bllokuar.

 2.   Sabadoni dijo

  Për fat të mirë ka mënyra për të kapërcyer ato kufizime.
  Nëse e humbasim anonimatin, kemi ikur.
  Dhe jo vetëm kaq, por TOR është një mënyrë e mirë për të anashkaluar përfaqësuesit në institucione dhe / ose vende.

 3.   guillermoz0009 dijo

  Si gjithmonë artikull i shkëlqyeshëm.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

   1.    Kuba e Kuqe dijo

    A ka ndonjë mënyrë për të personalizuar gabimin 403 në Nginx?

    1.    Stafi dijo

     Unë mendoj se do të ishte e mjaftueshme që skedari (403.html në dosjen rrënjë) të ekzistojë me pamjen që dëshironi dhe që në nginx.conf ta tregojë atë.

     1.    Kuba e Kuqe dijo

      Ju keni disa shembuj të konf se si funksionon ... në nginx

     2.    Stafi dijo

      @CubaRed
      Nuk kam asnjë Nginx të instaluar për momentin, nuk mund t'ju jap një shembull të plotë të .conf, por një kërkim i shpejtë në google më jep linjat për t'i shtuar.

      Faqja e gabimit 403 /403.html;
      vendndodhja = /403.html {
      rrënjë html;
      lejoni të gjithë;
      }

      Dhe ju jeni në mënyrë që skedari të mos jetë i arritshëm për përdoruesit, por ka një gabim.

      Faqja e gabimit 404 /404.html;
      vendndodhja /404.html {
      e brendshme;
      }

      Atëherë do të jetë çështje e ruajtjes së ndryshimeve dhe rindezjes së shërbimit.

 4.   Guid0Ignaci0 dijo

  Nga i morët informacionet nga kjo?

  "Nga rrjetet si Tor, shumica e sulmeve të çara në faqet ekzekutohen (ose me fjalor ose forcë brutale)"

  Ndonjë burim?

  Në përgjithësi sulmet e forcës brutale, nga përvoja ime, janë nga Azia. Shtë më mirë për ju të bllokoni atë kontinent sesa TOR.

  Gjithashtu bllokoni çdo ip një nga një ???? Sepse nuk e bën me gradë. Kështu që ju vendosni këto:

  mohojnë nga 23.80.226.2
  mohojnë nga 23.80.226.4
  mohojnë nga 23.80.226.5

  A nuk është ip 23.80.226.3 nga TOR?

  Do të ishte praktike të bllokohet atëherë kështu:

  mohoni nga 23.80.226.0/255.255.255.0
  ose nga CIDR
  mohoni nga 23.80.226.0/24

  Sidoqoftë nuk e shoh përdorimin e postimit, mendoj se titulli është i gabuar. Do të kishte qenë më mirë të vendosnim "Si të bllokojmë vizitat me ip", aty do të ndryshohej gjëja

  Një përqafim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   "Rrjetet si tor" == Tor, VPN aziatike, etj. Nuk po i referohem vetëm dhe ekskluzivisht Torit, por rrjeteve të këtij lloji.

   Lidhur me vargjet IP, theksoj duke përdorur listën e ofruar nga TorProyect.org saktësisht, sepse në atë listë janë vargjet te konsiderosh. Nëse në shembullin që vendosa në post nuk vendosa ndonjë varg dhe po IP, mirë, duhet ta kem injoruar, megjithatë e përsëris, përmend në raste të caktuara që listat duhet të përdoren.

   Për dobinë ose jo të postimit, mirë ... të gjithë kanë mendimin e tyre.

   të fala

  2.    Essau dijo

   Pajtohem plotësisht me Guid0Ignaci0, për të thënë të paktën, titulli i postimit është shumë për të ardhur keq. Teknikisht përpiqet të filtrojë IP-të në server.
   Reshtë e parëndësishme dhe e trishtueshme të zgjidhni Tor IP për këtë. Në kohën në të cilën jetojmë, të ballafaquar me ngacmime nga NSA dhe kufizim të lirive civile dhe të drejtave të njeriut (në botë në përgjithësi dhe në Spanjë në veçanti), një rrjet si Tor është thelbësor për t'u mbrojtur (jo i censuruar -filtruar).
   Do të ishte shumë më didaktike, nëse ju duhen IP për të filtruar, që të zgjidhni ato të CIA-s, ose Microsoft-it, ose Konferencës Episkopale Spanjolle, ose Partisë Popullore të neveritshme të Spanjës.

 5.   579 dijo

  SHUM MIR EV TER GJITHA, POR GJITHASHTU ÇFAR Y VENI KERETU T TO Bllokoni Po i Jepni Bllokut të Qeverisë së Kubës T ALL GJITHA KOOLTO MJETE SI TOR DHE LIRINO TUAJ TIC CILAT JAN THE M US T P USRDORURIT P BR T'I SHPRTUAR INTERNETIN Q US PRDORIMI I VPN ÇFAR US P USRDORIN T TO Bllokojnë ISSHT SERVER N IN LINUX DEBIAN ME BETUESH +M + GJENDJE DHE GJINGRA T OTHER TJERA P BLR TOCK Bllokuar QASJET E INTERNETIT M M SHUM DREJTESA DNS RREGULLIMI DHE M M SHUM F Certifikata SSL FALSE T TO TJU TJU TA THUAHNI SHUM N AM KUND ENR ENTER DHE PYESUJN THE SE BYNI NUK VA TI VJEN A E DI NJ AN MJET TJETR P TOR T SK SHKELQUAR T ALL GJITHA KISTAN MUND T’I M THONI PRMES EMAILIT TUAJ DHE TOR NUK PUNONI P MER MUA DHE LIRIA JUAJ NUK GJITHMON CON LIDH NUK NOTSHT E VSHTIR T’I Bllokoni, por të paktën Q kalojnë një shumë e vogël, PR T I LUTJ NSE DI NJ K MJET SI LIDHJE LIRIA Q Q AGA NDRORMJET DNS Q THESHT Q M Q SHUM OR OSE M L SHUM L MUND T BE PEDRDORET N IN KUBA FALEMINDERIT DHE SHPRESOJ RES VUTNI

 6.   NoelilloProxy dijo

  Blloko tor dhe më shumë përfaqësues

  Liata

  # Kjo do të bllokojë të gjitha lidhjet në postë nga ato fusha, e pamundur për të hyrë në domenin tuaj me lidhje nga atje

  RewriteEngine on
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*forcepoint \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*mailcontrol \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*console \ .zhvilluesit \ .google \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.* zhvilluesit \ .google \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .net / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .fr / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*toopitoo \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*myyopdev \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*emailondeck \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*deypo \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*tempr \ .email / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crazymailing \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*getnada \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*blackfire \ .club / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ovoo \ .spagreen \ .net / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*ovoo \ .spagreen \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ovoo.spagreen.net/ [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*es \ .infobyip \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*infobyip/ [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*es.infobyip/ [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*letsencrypt \ .org / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*identrust \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crl \ .identrust \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*identrust \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cps \ .root-x1 \ .letsencrypt \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*letsencrypt \ .org / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*apps \ .identrust \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*godaddy \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crl \ .godaddy \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ocsp \ .godaddy \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ocsp \ .digicert \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*digicert \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cs9 \ .wac \ .phicdn \ .net / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*sni \ .cloudflaressl \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cloudflaressl \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*xy \ .fbcdn \ .net / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*xx \ .fbcdn \ .net / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*fbcdn \ .net / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*pingma \ .qq \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*star-mini \ .c10r \ .facebook \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*clk \ .sh / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*clk \ .sh / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*temp-mail \ .org / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*star-mini \ .c10r \ .facebook \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*omfgdogs \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*omfgdogs \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*paypalobjects \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*paypalobjects \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OSE]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*org \ .telegram \ .messenger / [NC, OR]
  RishkruajiCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*android-app: \ .org \ .telegram.messenger / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OSE]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OR]
  RishkruajCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .com / [NC]
  Rishkruaj Rregull. * https://raw.githubusercontent.com/ipxxx999/blokeador_de_proxy/main/error404.png [R]

  # https://tiro-directo.com/wp-content/uploads/2019/01/LOGO-SPORT-TIRO-DIRECTO-SF-web.png

  RishkruajNgjarje Ndezur
  Rishkruaj Baza /
  RishkruajCond% {REQUEST_METHOD} ^ (HEAD | GJURM | FISHT | TRACK) [NC]
  Rishkruaj Rregull ^ (. *) $ - [F, L]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} \. \. \ / [NC, OR]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} boot \ .ini [NC, OSE]
  Rishkruaj etiketë% {QUERY_STRING} \ = [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ftp \: [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} http \: [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} https \: [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} (\ |% 3E) [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} mosConfig_ [a-zA-Z_] {1,21} (= |% 3D) [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} base64_encode. * \ (. * \) [NC, OR]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * (\ [| \] | \ (| \) || ê | »|; | \? | \ * | = $). * [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * ("| '| <|> | \ | {||). * [NC, OR]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * (% 24 & x). * [NC, OR]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * (% 0 |% A |% B |% C |% D |% E |% F | 127 \ .0). * [NC, OSE]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * (Globals | kodoj | localhost | kthim prapa). * [NC, OR]
  RishkruajCond% {QUERY_STRING} ^. * (Kërkesa | zgjidh | fut | bashkimin | deklaron). * [NC]
  RewriteCond% {HTTP_COOKIE}! ^. * Wordpress_logged_in _. * $
  Rishkruaj Rregull ^ (. *) $ - [F, L]

  # fundi mohon aksesin në kreditë PHP dhe vezët e Pashkëve

  # bllokoj postën e bezdisshme të komenteve në ueb

  SecFilterEngine është e ndezur
  SecFilterScanPOST Aktiv
  SecFilterDefaultAction "deny, nolog, auditlog, status: 503"
  SecFilterSelektive POST_PAYLOAD «(garancia | Ì? Ì? Í? Ì |? Ì |? Ì |? | ºÌ? | ŒÌº |? Ì | gssmÌŸÌ? | GssmÌŸÌ | ÅŸÌ? | SuÒ? | Ç? Ì? | MÒ? | mÌ? | rifinancimi | Igrave ;? | Igrave; | i & | Ì | iÌ? Ì? Mexico? | Meksikë | falas | detyrim | i lirë | çmime | rritje | ofertë | pesha | xxx | hipotekë | viagra | poker | trafik | zbritje | mjekësore | kazino | tekste | hua) »

  # Bllokoni hyrjen nga përfaqësuesi
  RewriteEngine on
  RishkruajCond% {HTTP: VIA}! ^ $ [OR]
  RewriteCond% {HTTP: FORWARDED}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: USERAGENT_VIA}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: X_FORWARDED_FOR}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: PROXY_CONNECTION}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: XPROXY_CONNECTION}! ^ $ [OSE]
  RewriteCond% {HTTP: X-FORWARDED-FOR}! ^ $ [OSE]
  RewriteCond% {HTTP: FORWARDED-FOR}! ^ $ [OSE]
  RewriteCond% {HTTP: X-FORWARDED}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: XROXY_CONNECTION}! ^ $ [OSE]
  RishkruajCond% {HTTP: HTTP_PC_REMOTE_ADDR}! ^ $ [OSE]
  RewriteCond% {HTTP: HTTP_CLIENT_IP}! ^ $
  Rishkruaj Rregull ^ (. *) $ - [F]

  # —————————————
  # paypalobjects.com
  mohojnë nga 64.4.250.38
  mohojnë nga 64.4.250.

  # ——- https://clk.sh/js/full-page-script.js

  mohojnë nga 104.26.14.

  # —————————————
  # https://www.omfgdogs.com/js/wat.js
  mohojnë nga 104.21.48.139
  mohojnë nga 104.21.48.
  # —————————————

  # ajax.googleapis.com
  mohojnë nga 172.217.13.202

  # —————————————

  # cache.google.com
  mohojnë nga 189.199.71.

  # VPN Proxy tjetër QuickPacket, LLC

  mohojnë nga 139.99.209.
  mohojnë nga 172.82.134.
  mohojnë nga 79.141.162.
  mohojnë nga 146.70.25.

  # Cloudflare Proxy VPN

  mohojnë nga 8.24.242.
  mohojnë nga 8.24.243.
  mohojnë nga 8.24.244.
  mohojnë nga 8.46.118.
  mohojnë nga 8.46.119.
  mohojnë nga 8.46.113.
  mohojnë nga 8.46.114.
  mohojnë nga 8.46.115.
  mohojnë nga 8.46.116.
  mohojnë nga 8.46.117.

  # Proxy VPN Tor

  mohojnë nga 176.10.99.
  mohojnë nga 109.70.100.
  mohojnë nga 51.75.64.
  mohojnë nga 82.221.128.
  mohojnë nga 185.220.103
  mohojnë nga 195.176.3.
  mohojnë nga 185.220.100.
  mohojnë nga 198.58.107.
  mohojnë nga 199.249.230.
  mohojnë nga 185.220.101.
  mohojnë nga 104.244.76.
  mohojnë nga 66.70.228.
  mohojnë nga 23.129.64.
  mohojnë nga 71.19.144.
  mohojnë nga 95.143.193.
  mohojnë nga 51.38.64.
  mohojnë nga 124.109.1.
  mohojnë nga 178.20.55.
  mohojnë nga 178.17.170.
  mohojnë nga 45.125.65.
  mohojnë nga 49.50.107.
  mohojnë nga 91.250.242.
  mohojnë nga 185.82.219.
  mohojnë nga 46.182.21.
  mohojnë nga 185.220.103.
  mohojnë nga 87.118.122.
  mohojnë nga 205.185.117.
  mohojnë nga 192.160.102.
  mohojnë nga 45.15.16.
  mohojnë nga 80.79.23.
  mohojnë nga 212.21.66.
  mohojnë nga 207.244.70.
  mohojnë nga 217.79.178.53
  mohojnë nga 109.201.133.
  mohojnë nga 217.170.204.
  mohojnë nga 204.11.50.
  mohojnë nga 171.25.193.
  mohojnë nga 185.220.102.
  mohojnë nga 91.92.109.
  mohojnë nga 213.95.149.
  mohojnë nga 77.247.181.
  mohojnë nga 179.43.146.
  mohojnë nga 162.247.74.
  mohojnë nga 193.218.118.
  mohojnë nga 109.169.33.
  mohojnë nga 81.16.33.
  mohojnë nga 82.221.131.
  mohojnë nga 46.59.65.
  mohojnë nga 46.232.251.
  mohojnë nga 176.58.100.
  mohojnë nga 94.16.121.
  mohojnë nga 104.244.78.
  mohojnë nga 195.254.135.
  mohojnë nga 51.254.48.
  mohojnë nga 185.165.168.
  mohojnë nga 162.247.72.
  mohojnë nga 193.169.145.
  mohojnë nga 80.67.172.
  mohojnë nga 158.69.63.
  mohojnë nga 27.122.59.
  mohojnë nga 178.17.171.
  mohojnë nga 43.251.159.
  mohojnë nga 46.232.249.
  mohojnë nga 178.17.174.
  mohojnë nga 66.230.230.
  mohojnë nga 172.98.193.
  mohojnë nga 5.2.77.
  mohojnë nga 46.38.235.
  mohojnë nga 5.79.109.
  mohojnë nga 62.102.148.
  mohojnë nga 202.165.228.
  mohojnë nga 200.38.232.
  mohojnë nga 199.195.251.
  mohojnë nga 83.96.213.
  mohojnë nga 178.175.131.
  mohojnë nga 176.10.104.
  mohojnë nga 179.48.251.
  mohojnë nga 185.10.16.
  mohojnë nga 80.241.60.
  mohojnë nga 94.230.208.
  mohojnë nga 139.99.98.
  mohojnë nga 109.69.67.
  mohojnë nga 46.29.248.
  mohojnë nga 167.88.7.
  mohojnë nga 66.146.193.
  mohojnë nga 149.202.238.
  mohojnë nga 103.253.41.
  mohojnë nga 65.181.123.
  mohojnë nga 45.129.56.
  mohojnë nga 45.128.133.
  mohojnë nga 51.158.111.
  mohojnë nga 107.189.10.
  mohojnë nga 185.100.85.
  mohojnë nga 167.86.94.
  mohojnë nga 45.66.35.
  mohojnë nga 46.166.139.
  mohojnë nga 185.222.202.
  mohojnë nga 176.53.90.
  mohojnë nga 138.59.18.
  mohojnë nga 82.223.14.
  mohojnë nga 103.236.201.
  mohojnë nga 66.175.221.
  mohojnë nga 176.10.107.
  mohojnë nga 87.118.116.
  mohojnë nga 89.163.143.
  mohojnë nga 91.244.181.
  mohojnë nga 209.141.41.
  mohojnë nga 67.163.129.
  mohojnë nga 89.234.157.
  mohojnë nga 195.206.105.
  mohojnë nga 144.217.80.
  mohojnë nga 45.114.130.
  mohojnë nga 62.171.144.
  mohojnë nga 204.85.191.
  mohojnë nga 45.64.186.
  mohojnë nga 87.118.96.
  mohojnë nga 23.239.22.
  mohojnë nga 139.99.172.
  mohojnë nga 37.48.120.
  mohojnë nga 185.65.205.
  mohojnë nga 95.154.24.
  mohojnë nga 95.142.161.
  mohojnë nga 94.142.244.
  mohojnë nga 198.251.83.
  mohojnë nga 198.96.155.
  mohojnë nga 185.130.44.
  mohojnë nga 18.27.197.
  mohojnë nga 159.89.174.
  mohojnë nga 45.76.115.
  mohojnë nga 77.81.247.
  mohojnë nga 89.31.57.
  mohojnë nga 185.213.155.
  mohojnë nga 62.210.105.
  mohojnë nga 185.216.32.
  mohojnë nga 104.244.74.
  mohojnë nga 188.214.104.
  mohojnë nga 162.247.73.
  mohojnë nga 195.254.134.
  mohojnë nga 5.2.79.
  mohojnë nga 139.162.7.
  mohojnë nga 185.56.171.
  mohojnë nga 164.132.9.
  mohojnë nga 37.228.129.
  mohojnë nga 185.42.170.
  mohojnë nga 185.100.86.
  mohojnë nga 163.172.41.
  mohojnë nga 130.149.80.
  mohojnë nga 198.50.128.
  mohojnë nga 84.209.139.
  mohojnë nga 209.141.50.
  mohojnë nga 123.30.128.
  mohojnë nga 37.139.8.
  mohojnë nga 104.244.72.
  mohojnë nga 195.206.107.
  mohojnë nga 51.161.43.
  mohojnë nga 180.150.226.
  mohojnë nga 95.128.43.
  mohojnë nga 189.84.21.
  mohojnë nga 144.217.60.
  mohojnë nga 45.140.170.
  mohojnë nga 198.98.51.
  mohojnë nga 93.115.241.
  mohojnë nga 192.42.116.
  mohojnë nga 104.244.77.
  mohojnë nga 181.119.30.
  mohojnë nga 94.32.66.
  mohojnë nga 51.38.233.
  mohojnë nga 209.141.54.
  mohojnë nga 178.175.148.
  mohojnë nga 151.237.185.
  mohojnë nga 166.70.207.
  mohojnë nga 180.149.125.
  mohojnë nga 217.12.221.
  mohojnë nga 185.65.206.
  mohojnë nga 125.212.241.
  mohojnë nga 103.28.52.
  mohojnë nga 95.216.145.
  mohojnë nga 46.194.47.
  mohojnë nga 185.35.202.
  mohojnë nga 185.113.128.
  mohojnë nga 71.174.105.
  mohojnë nga 176.123.5.
  mohojnë nga 217.170.206.
  mohojnë nga 217.170.205.
  mohojnë nga 199.195.250.
  mohojnë nga 195.80.151.
  mohojnë nga 45.79.157.
  mohojnë nga 185.100.87.
  mohojnë nga 104.244.73.
  mohojnë nga 185.12.45.
  mohojnë nga 46.19.141.
  mohojnë nga 81.17.16.
  mohojnë nga 185.170.114.
  mohojnë nga 208.68.7.
  mohojnë nga 179.43.167.
  mohojnë nga 103.35.74.
  mohojnë nga 139.99.120.
  mohojnë nga 103.228.53.
  mohojnë nga 178.165.72.
  mohojnë nga 198.251.89.
  mohojnë nga 212.109.197.
  mohojnë nga 131.255.4.
  mohojnë nga 91.132.147.
  mohojnë nga 62.109.0.
  mohojnë nga 5.199.130.
  mohojnë nga 134.249.106.
  mohojnë nga 185.38.175.
  mohojnë nga 176.58.89.
  mohojnë nga 209.141.53.
  mohojnë nga 195.144.21.
  mohojnë nga 94.140.114.
  mohojnë nga 204.194.29.
  mohojnë nga 209.141.34.
  mohojnë nga 209.141.45.
  mohojnë nga 141.98.252.
  mohojnë nga 185.185.170.
  mohojnë nga 185.4.132.
  mohojnë nga 184.105.220.
  mohojnë nga 94.142.241.
  mohojnë nga 185.235.146.
  mohojnë nga 104.248.88.
  mohojnë nga 23.141.240.
  mohojnë nga 74.82.47.
  mohojnë nga 45.141.159.
  mohojnë nga 185.107.47.
  mohojnë nga 179.43.160.
  mohojnë nga 45.119.203.
  mohojnë nga 212.60.5.
  mohojnë nga 54.38.22.
  mohojnë nga 84.53.225.
  mohojnë nga 45.90.218.
  mohojnë nga 193.189.100.
  mohojnë nga 45.154.255.
  mohojnë nga 78.40.217.
  mohojnë nga 193.239.232.
  mohojnë nga 51.195.166.
  mohojnë nga 128.31.0.
  mohojnë nga 142.44.133.
  mohojnë nga 219.91.20.
  mohojnë nga 219.91.9.104
  mohojnë nga 88.80.20.
  mohojnë nga 147.135.105.
  mohojnë nga 27.122.59.
  mohojnë nga 101.100.146.
  mohojnë nga 82.118.23.
  mohojnë nga 51.210.34.
  mohojnë nga 103.249.28.
  mohojnë nga 5.206.224.
  mohojnë nga 71.19.154.
  mohojnë nga 89.144.12.
  mohojnë nga 64.113.32.
  mohojnë nga 185.205.210.
  mohojnë nga 163.172.29.
  mohojnë nga 198.98.50.
  mohojnë nga 45.79.144.
  mohojnë nga 204.17.56.
  mohojnë nga 189.131.221.
  mohojnë nga 189.132.28.
  mohojnë nga 189.131.202.
  mohojnë nga 189.132.34.
  mohojnë nga 189.131.196.
  mohojnë nga 189.132.44.
  mohojnë nga 189.131.232.
  mohojnë nga 189.131.253.
  mohojnë nga 189.132.32.
  mohojnë nga 189.131.236.
  mohojnë nga 189.132.21.
  mohojnë nga 5.2.78.
  mohojnë nga 107.189.30.
  mohojnë nga 209.141.46.
  mohojnë nga 45.151.167.
  mohojnë nga 51.15.59.
  mohojnë nga 24.3.110.
  mohojnë nga 92.246.84.
  mohojnë nga 205.185.124.
  mohojnë nga 193.148.70.
  mohojnë nga 176.107.179.
  mohojnë nga 185.34.33.
  mohojnë nga 192.34.80.
  mohojnë nga 172.106.0.
  mohojnë nga 199.195.254.
  mohojnë nga 200.122.181.
  mohojnë nga 31.7.61.
  mohojnë nga 92.223.93.
  mohojnë nga 198.98.60.
  mohojnë nga 84.53.192.
  mohojnë nga 209.141.58.
  mohojnë nga 45.91.101.
  mohojnë nga 23.120.182.
  mohojnë nga 67.249.107.
  mohojnë nga 107.189.11.
  mohojnë nga 45.153.160.
  mohojnë nga 81.6.43.
  mohojnë nga 51.83.131.
  mohojnë nga 51.195.42.
  mohojnë nga 51.178.86.
  mohojnë nga 141.239.148.
  mohojnë nga 185.242.113.
  mohojnë nga 104.244.75.
  mohojnë nga 213.164.204.
  mohojnë nga 79.136.1.
  mohojnë nga 185.56.80.
  mohojnë nga 45.61.51.
  mohojnë nga 198.98.61.
  mohojnë nga 198.98.48.
  mohojnë nga 198.98.62.
  mohojnë nga 51.195.103.
  mohojnë nga 72.93.243.
  mohojnë nga 91.219.237.
  mohojnë nga 87.118.110.
  mohojnë nga 178.250.157.
  mohojnë nga 185.247.224.
  mohojnë nga 205.185.127.
  mohojnë nga 51.15.124.
  mohojnë nga 51.15.113.
  mohojnë nga 51.15.99.
  mohojnë nga 185.112.144.
  mohojnë nga 101.99.95.
  mohojnë nga 62.178.138.
  mohojnë nga 185.196.2.
  mohojnë nga 209.141.56.
  mohojnë nga 205.185.120.
  mohojnë nga 37.187.96.
  mohojnë nga 204.8.156.
  mohojnë nga 51.81.34.
  mohojnë nga 144.172.118.
  mohojnë nga 51.158.171.
  mohojnë nga 51.15.225.
  mohojnë nga 104.244.79.
  mohojnë nga 135.125.137.
  mohojnë nga 37.157.253.
  mohojnë nga 208.68.4.
  mohojnë nga 37.187.196.
  mohojnë nga 107.189.31.
  mohojnë nga 216.218.134.
  mohojnë nga 199.184.215.
  mohojnë nga 205.185.123.
  mohojnë nga 24.3.111.
  mohojnë nga 185.248.160.
  mohojnë nga 209.141.40.
  mohojnë nga 107.174.244.
  mohojnë nga 185.112.146.
  mohojnë nga 209.141.59.
  mohojnë nga 199.195.253.
  mohojnë nga 45.9.13.
  mohojnë nga 185.101.35.
  mohojnë nga 91.149.225.
  mohojnë nga 37.187.21.
  mohojnë nga 157.90.38.
  mohojnë nga 142.44.156.
  mohojnë nga 209.141.42.
  mohojnë nga 209.127.17.
  mohojnë nga 176.152.45.
  mohojnë nga 139.99.170.
  mohojnë nga 185.10.68.
  mohojnë nga 51.15.235.
  mohojnë nga 135.148.32.
  mohojnë nga 176.123.3.
  mohojnë nga 54.36.24.
  mohojnë nga 91.221.57.
  mohojnë nga 172.81.131.
  mohojnë nga 131.196.253.
  mohojnë nga 185.233.100.
  mohojnë nga 46.167.244.
  mohojnë nga 51.210.101.
  mohojnë nga 91.218.203.
  mohojnë nga 193.31.24.
  mohojnë nga 198.98.52.
  mohojnë nga 198.98.57.
  mohojnë nga 198.73.50.
  mohojnë nga 91.148.147.
  mohojnë nga 51.15.197.
  mohojnë nga 209.141.55.
  mohojnë nga 83.97.20.
  mohojnë nga 128.199.213.
  mohojnë nga 91.203.146.
  mohojnë nga 192.241.183.
  mohojnë nga 210.114.1.
  mohojnë nga 37.187.2.
  mohojnë nga 200.98.135.
  mohojnë nga 82.221.139.
  mohojnë nga 185.191.124.
  mohojnë nga 194.182.73.
  mohojnë nga 81.171.29.
  mohojnë nga 198.251.84.
  mohojnë nga 198.251.80.
  mohojnë nga 163.172.213.
  mohojnë nga 62.128.111.
  mohojnë nga 185.67.82.
  mohojnë nga 89.236.112.
  mohojnë nga 172.107.201.
  mohojnë nga 45.79.177.
  mohojnë nga 213.164.205.
  mohojnë nga 82.68.49.
  mohojnë nga 51.15.177.
  mohojnë nga 195.37.209.
  mohojnë nga 103.151.145.
  mohojnë nga 45.95.235.
  mohojnë nga 198.144.120.
  mohojnë nga 198.144.121.
  mohojnë nga 158.69.35.
  mohojnë nga 51.210.80.
  mohojnë nga 66.175.208.
  mohojnë nga 79.124.60.
  mohojnë nga 190.10.8.
  mohojnë nga 188.127.227.
  mohojnë nga 139.99.239.
  mohojnë nga 51.79.204.
  mohojnë nga 167.71.224.
  mohojnë nga 143.198.208.
  mohojnë nga 192.46.212.
  mohojnë nga 172.104.179.
  mohojnë nga 141.98.10.
  mohojnë nga 199.195.249.
  mohojnë nga 178.162.216.
  mohojnë nga 46.226.107.
  mohojnë nga 122.117.91.
  mohojnë nga 62.171.142.
  mohojnë nga 176.126.253.
  mohojnë nga 45.121.147.
  mohojnë nga 51.15.250.
  mohojnë nga 62.210.37.
  mohojnë nga 185.165.171.
  mohojnë nga 23.81.64.
  mohojnë nga 198.54.128.
  mohojnë nga 51.81.160.
  mohojnë nga 101.99.90.
  mohojnë nga 185.130.45.
  mohojnë nga 147.135.211.
  mohojnë nga 87.120.254.
  mohojnë nga 192.195.80.
  mohojnë nga 95.214.235.
  mohojnë nga 198.167.206.
  mohojnë nga 185.82.218.
  mohojnë nga 195.123.214.
  mohojnë nga 168.119.183.
  mohojnë nga 31.42.184.
  mohojnë nga 51.158.183.
  mohojnë nga 45.93.80.
  mohojnë nga 89.163.245.
  mohojnë nga 45.192.176.
  mohojnë nga 190.45.86.
  mohojnë nga 209.141.49.
  mohojnë nga 43.226.26.
  mohojnë nga 72.167.47.
  mohojnë nga 188.116.36.
  mohojnë nga 212.129.26.
  mohojnë nga 93.115.84.
  mohojnë nga 114.199.75.
  mohojnë nga 213.164.206.
  mohojnë nga 213.164.206.
  mohojnë nga 51.75.17.
  mohojnë nga 51.75.19.
  mohojnë nga 152.228.216.
  mohojnë nga 89.163.252.
  mohojnë nga 51.79.147.
  mohojnë nga 185.65.134.
  mohojnë nga 193.70.45.
  mohojnë nga 176.123.7.
  mohojnë nga 193.32.126.
  mohojnë nga 135.125.236.
  mohojnë nga 204.9.38.
  mohojnë nga 51.75.122.
  mohojnë nga 51.77.39.
  mohojnë nga 154.94.7.
  mohojnë nga 5.2.76.
  mohojnë nga 51.255.106.
  mohojnë nga 51.89.151.
  mohojnë nga 51.75.22.
  mohojnë nga 51.75.24.
  mohojnë nga 91.219.236.
  mohojnë nga 154.92.22.
  mohojnë nga 43.227.112.
  mohojnë nga 91.219.238.
  mohojnë nga 87.120.37.
  mohojnë nga 89.163.243.
  mohojnë nga 173.249.57.
  mohojnë nga 5.104.110.
  mohojnë nga 104.200.20.
  mohojnë nga 37.59.34.
  mohojnë nga 84.19.186.
  mohojnë nga 51.195.223.
  mohojnë nga 51.83.128.
  mohojnë nga 51.75.161.
  mohojnë nga 51.75.21.
  mohojnë nga 94.140.115.
  mohojnë nga 198.244.151.
  mohojnë nga 178.18.243.
  mohojnë nga 193.34.167.
  mohojnë nga 212.83.172.
  mohojnë nga 91.219.239.
  mohojnë nga 218.250.255.
  mohojnë nga 89.249.49.
  mohojnë nga 62.85.69.
  mohojnë nga 193.34.166.
  mohojnë nga 45.148.4.
  mohojnë nga 5.2.75.
  mohojnë nga 185.112.147.
  mohojnë nga 128.199.36.
  mohojnë nga 192.121.102.
  mohojnë nga 146.59.15.
  mohojnë nga 31.220.40.
  mohojnë nga 77.73.68.
  mohojnë nga 135.125.238.
  mohojnë nga 31.220.3.
  mohojnë nga 176.123.10.
  mohojnë nga 157.90.69.
  mohojnë nga 51.15.244.
  mohojnë nga 51.195.118.
  mohojnë nga 141.94.20.
  mohojnë nga 198.244.152.
  mohojnë nga 188.119.113.
  mohojnë nga 51.15.76.60
  mohojnë nga 94.156.11.41
  mohojnë nga 37.221.120.
  mohojnë nga 185.70.185.
  mohojnë nga 88.99.50.
  mohojnë nga 64.98.75.
  mohojnë nga 54.90.231.
  mohojnë nga 195.123.246.
  mohojnë nga 194.61.120.
  mohojnë nga 5.199.143.
  mohojnë nga 194.195.214.
  mohojnë nga 185.142.239.
  mohojnë nga 83.97.20.236
  mohojnë nga 192.187.111.
  mohojnë nga 141.164.48.
  mohojnë nga 185.224.129.
  mohojnë nga 213.202.218.
  mohojnë nga 213.202.216.
  mohojnë nga 50.254.218.
  mohojnë nga 191.250.242.
  mohojnë nga 191.34.124.
  mohojnë nga 191.251.188.
  mohojnë nga 89.163.150.
  mohojnë nga 45.130.11.
  mohojnë nga 89.163.154.
  mohojnë nga 89.163.128.
  mohojnë nga 89.163.249.
  mohojnë nga 51.79.251.
  mohojnë nga 213.252.246.
  mohojnë nga 185.117.118.
  mohojnë nga 190.246.39.
  mohojnë nga 194.68.44.
  mohojnë nga 195.123.244.
  mohojnë nga 54.36.102.
  mohojnë nga 45.79.167.
  mohojnë nga 5.2.73.
  mohojnë nga 192.138.210.
  mohojnë nga 118.101.246.
  mohojnë nga 51.15.103.
  mohojnë nga 185.233.252.
  mohojnë nga 149.56.44.
  mohojnë nga 51.195.65.
  mohojnë nga 217.182.172.
  mohojnë nga 95.211.118.
  mohojnë nga 135.181.187.
  mohojnë nga 23.160.193.
  mohojnë nga 51.195.40.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 51.195.40.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 51.195.43.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 51.38.227.
  mohojnë nga 51.195.41.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 51.195.40.
  mohojnë nga 135.125.183.
  mohojnë nga 51.195.41.
  mohojnë nga 212.102.50.
  mohojnë nga 155.138.211.
  mohojnë nga 45.32.220.
  mohojnë nga 193.38.54.
  mohojnë nga 5.2.69.
  mohojnë nga 104.149.171.
  mohojnë nga 45.139.53.
  mohojnë nga 45.92.172.
  mohojnë nga 217.182.76.
  mohojnë nga 51.81.143.
  mohojnë nga 185.83.214.
  mohojnë nga 203.159.80.
  mohojnë nga 45.153.225.
  mohojnë nga 45.133.1.
  mohojnë nga 45.144.225.
  mohojnë nga 91.149.225.
  mohojnë nga 156.146.34.
  mohojnë nga 156.146.58.
  mohojnë nga 195.154.56.
  mohojnë nga 23.154.177.
  mohojnë nga 62.210.11.
  mohojnë nga 120.138.27.
  mohojnë nga 101.98.27.
  mohojnë nga 45.32.249.
  mohojnë nga 58.152.137.
  mohojnë nga 51.158.187.
  mohojnë nga 5.2.69.
  mohojnë nga 54.38.159.
  mohojnë nga 51.195.137.
  mohojnë nga 31.210.20.
  mohojnë nga 45.79.26.
  mohojnë nga 82.65.32.
  mohojnë nga 185.82.126.
  mohojnë nga 146.59.45.
  mohojnë nga 139.99.133.
  mohojnë nga 198.98.53.
  mohojnë nga 209.141.51.
  mohojnë nga 54.36.101.
  mohojnë nga 78.24.219.
  mohojnë nga 82.103.181.
  mohojnë nga 45.9.149.
  mohojnë nga 205.185.126.
  mohojnë nga 31.220.1.
  mohojnë nga 5.2.64.
  mohojnë nga 46.36.41.
  mohojnë nga 87.120.8.
  mohojnë nga 93.95.227.
  mohojnë nga 37.1.216.
  mohojnë nga 185.165.169.
  mohojnë nga 202.43.239.
  mohojnë nga 202.69.76.
  mohojnë nga 173.212.219.
  mohojnë nga 51.75.163.
  mohojnë nga 151.80.152.
  mohojnë nga 51.75.162.
  mohojnë nga 135.125.46.
  mohojnë nga 213.185.130.
  mohojnë nga 173.244.209.
  mohojnë nga 149.56.99.
  mohojnë nga 142.44.246.

  # Proxy VPN Tor

 7.   noelillo dijo

  bllokoni hyrjen e TOR në Apache ose Nginx

  Në çdo rast, këtu janë më shumë

  https://github.com/ipxxx999?tab=repositories