Si të nisni nga USB në BIOS të vjetër që nuk e mbështet atë

Në një rast tjetër, pamë si ta nisni sistemin nga një CD në ato BIOS të vjetër që nuk e mbështesin atë. Megjithatë, disa kompjuterë jo aq të vjetër sa ata, lejojnë të nisen nga CD por jo nga porta USBPër fat të mirë, ekziston një hile për tu nisur nga USB në këto raste duke përdorur PLoP Boot Manager, një mjet që së pari ngarkon drejtuesit për USB, CD / DVD dhe disqet e forta.

Hapat që duhet të ndiqni

1. - Shkarkoni PLoP Boot Manager dhe shkëputni skedarin e shkarkuar.

2. - Burn imazhin në CD plpbt.iso.

3. - Vendosni CD-në në CD-në tuaj dhe kujtesën USB që përmban distro-në tuaj të preferuar Linux.

4. - Reboot dhe sigurohuni që të konfiguroni BIOS për të nisur nga lexuesi CD.

Nëse gjithçka shkon mirë, duhet të shihni një imazh si ai në të djathtë. Mbetet vetëm të zgjidhni opsionin USB nga menyja.

Fuente: Linux Linux


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   majmun dijo

  Unë tashmë e dija atë, dhe është një mjet i thjeshtë, efektiv dhe i domosdoshëm për një testues distros, ose për këdo që dëshiron të përhapë gnu / linux. Përveç kësaj, instalimet USB priren të jenë më të shpejta. Unë mendoj se krijuesit e Plop gjithashtu lëshuan distro-n e tyre me sigurinë, antivirusin dhe mjetet e mirëmbajtjes së sistemit.

 2.   Nestor-O dijo

  PO !!! vetëm atë që po kërkoja .. kjo është zgjidhja e problemeve të mia .. FALEMINDERIT !!

 3.   Chelo dijo

  së pari
  Le të përdorim sa më shumë ...

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Kaq mire!

 5.   porfiriopaiz dijo

  Ky është blogu më i mirë gnu / linux që kam lexuar ndonjëherë, nuk më mungon asnjë postim i vetëm, dhe ky mjet ishte diçka që e kërkoja për një kohë të gjatë, faleminderit shumë !!!

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit! Nje perqafim! Paul.

 7.   Oscar vergara dijo

  Shkëlqyeshëm! Nuk e njihja, po kërkoja diçka të tillë ... Tani mund të instaloj Linux në PC tim të vjetër! Faleminderit!

 8.   Esteban Kluser dijo

  ftohje

 9.   lguille1991 dijo

  Shkëlqyeshëm, vetëm atë që po kërkoja për të ringjallur një kompjuter të vjetër që e kam mbajtur shtrirë përreth!

 10.   mauro dijo

  funksionon për një imazh iso bootable të windowsss?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë mendoj se jo ...
   Shikoni në faqen zyrtare të programit.

 11.   pehuenzo dijo

  më ndodh më poshtë. Unë krijova .iso për të lexuar pendrive, e bën dhe shumë mirë. Problemi është kur ngarkesa që marr në grub dhe nuk lexon tastierën.
  Unë tashmë kam bios të konfiguruar për të lexuar tastierën (pasi është usb) por kur ngarkoj imazhin e ubuntu 10 që dua ta instaloj nuk e merr atë. Gjithashtu unë kam dyshimin nëse është një problem i tastierës apo jo që kur mbarojnë 15 sekonda mundësisht (unë duhet të ngarkoj versionin e drejtpërdrejtë) numërimi kthehet si në një lak.
  nëse mund të mendoni për diçka të çmendur. faleminderit per informacionin

 12.   Hanibali dijo

  Hey.

  Faleminderit, faleminderit dhe faleminderit

  Punë e shkëlqyeshme që ata bëjnë.

 13.   Reinaldo Astudillo dijo

  Përshëndetje për të gjithë, kam nevojë për ndihmë sepse po përpiqem të rikuperoj një canaima me USB-në time të bootable, por kur e filloj më tregon fillimin e gabimit të nisjes, unë kam provuar me disa programe dhe asgjë nuk kam rezultate. Unë pres përgjigjet tuaja dhe përsëri faleminderit

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Reinaldo!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.