Si të Cast Audio dhe Video nga Linux në Chromecast

Chromecast Po bëhet pajisja më e përdorur për të transmetuar në TV-në tonë atë që po riprodhohet në kompjuterin tonë, celular apo edhe në shfletues. Përdoruesit e Linux nuk kanë një funksionalitet vendas që na lejon hidhni audio dhe video Linux në Chromecast, kështu që ne duhet të zgjedhim për aplikime të tilla si mkchromecast, e cila na lejon të transmetojmë me lehtësi përmbajtjen që duam të shikojmë në televizionin tonë duke përdorur këtë pajisje.

Çfarë është Chromecast?

Isshtë një pajisje HDMI e ngjashme me një makinë USB që është e lidhur me televizorin në mënyrë që të kapë sinjalin nga pajisjet multimediale që janë të lidhura në rrjetin Wi-Fi. Me këtë mjet mund të shikojmë përmbajtjen multimediale që dërgohet nga kompjuterët, celularët dhe madje edhe nga shfletuesi i internetit.

Çfarë është mkchromecast?

Shtë një mjet me burim të hapur, i shkruar në Piton dhe çfarë përdorni  node.js, ffmpego avconv për të marrë audion dhe videon nga Linux në Chromecast.

mkchromecast dërgoni multimedia në Chromecast tonë pa humbur cilësinë e audios dhe videos, ajo është gjithashtu e pajtueshme me transmetime të shumta, rezolucion audio 24-bit / 96kHz me cilësi të lartë, transmetim të drejtpërdrejtë nga YouTube, midis veçorive të tjera të pranishme në modelet moderne të Chromecast. Linux në Chromecast

Mjeti është i pajisur me një panel përdorimi të shkëlqyeshëm, i cili shfaqet në kutinë tonë. Në mënyrë të ngjashme, instalimi i mkchromecast është e thjeshtë në pothuajse të gjitha distros Linux.

Si ta instaloni dhe përdorni mkchromecast?

Në çdo distro Linux mund të instalojmë mkchromecast direkt nga kodi burimor i tij i vendosur në Github, për këtë duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Klononi depon zyrtare të mjetit ose, duke dështuar, shkarkoni nga versioni i qëndrueshëm i aplikacionit këtu.
$ git clone https://github.com/muammar/mkchromecast.git
 • Ne shkojmë në dosjen e sapo klonuar dhe vazhdojmë të ekzekutojmë instalimin e pipit me skedarin requirements.txt e cila përmban të gjitha varësitë e nevojshme që mjeti të funksionojë siç duhet (në disa raste mjeti duhet të drejtohet me sudo):
$ cd mkchromecast/
$ pip install -r requirements.txt

Përdoruesit e Debia, Ubuntu dhe derivativët mund ta instalojnë mjetin direkt nga depot zyrtare, thjesht ekzekutojnë komandën e mëposhtme nga tastiera:

sudo apt-get install mkchromecast

Nga ana e tyre, përdoruesit dhe derivatet e Arch Linux mund të përdorin paketën e disponueshme në depon AUR

yaourt -S mkchromecast-git

Ne mund të parashikojmë sjelljen dhe përdorimin e këtij aplikacioni në detaje në gif-in vijues të shpërndarë nga ekipi i zhvilluesit. Ne gjithashtu mund të shohim udhëzimet zyrtare të përdorimit nga ketu.

mkchromecast

Transmeto nga Youtube në Chromecast

Veçanërisht diçka që më pëlqen në lidhje me këtë aplikacion është se ne mund të transmetojmë drejtpërdrejt një video YouTube nga tastiera në chromecast-in tonë, për këtë ne duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

python mkchromecast.py -y https://www.youtube.com/watch\?v\=NVvAJhZVBT

Pa dyshim, një mjet që do të na lejojë të dërgojmë multimedian tonë nga Linux në Chromecast në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe pa humbur cilësinë.


14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Unë e përdor këtë mjet shumë për chromecast, ai lejon disa përmirësime mbi këtë. ju mund të dërgoni ndonjë skedar video

  https://github.com/xat/castnow

  1.    Muammar dijo

   Castnow është vetëm për dërgimin e skedarëve video, por jo edhe për dërgimin e audios në kohë reale.

 2.   anonim dijo

  Madhe @Lagarto, faleminderit.

 3.   Karlos Moreno dijo

  Multimedia është e pandryshueshme në shumës. Ju kurrë nuk duhet të thoni "multimedia".
  https://es.m.wiktionary.org/wiki/multimedia

  1.    hardhucë dijo

   Faleminderit shumë për sqarimin tuaj të dashur, unë e kam korrigjuar dhe shtuar fjalën time falë vlerësimit tuaj

 4.   Kevin dijo

  Kam ditë që kërkoj diçka të ngjashme. Faleminderit !!

 5.   Zoti Paquito dijo

  Interesante. Do ta provoj, pa dyshim.

  Pyetja është se si të konfiguroni Firewall. Për Chrome, për shembull, nuk kam qenë në gjendje ta konfiguroj atë dhe të dërgoj vetëm përmbajtje (YouTube ose çfarëdo tjetër) me murin e zjarrit të çaktivizuar.

  A di dikush se si ta konfigurojë atë?

  1.    Muammar dijo
   1.    Z. Paquito dijo

    Përshëndetje Muanmar.

    Në të vërtetë, unë përdor Ubuntu (më vjen keq, por nuk e kuptova ta them) dhe, tani e tutje, mund të përdor gjithashtu Chromecast pa pasur nevojë të çaktivizoj Firewall-in.

    Shumë faleminderit!!!

   2.    Z. Paquito dijo

    Përshëndetje Muanmar

    Unë përgjigjem përsëri, për t'ju thënë se pasi hapa portin 5000, unë ristartova për çdo rast, hapa Chrome dhe pashë Chromecast, kjo është arsyeja pse unë mendova se porti ishte i vlefshëm në nivelin e sistemit dhe se çdo aplikacion mund të dërgonte përmbajtje në Chromecast një herë e hapur

    Por herën tjetër kur e provova nuk ishte më i lidhur. Duket se herën e parë firewall-it iu desh pak më shumë për të filluar dhe për këtë funksionoi herën e parë.

    Kështu që unë e kuptoj që porti 5000 është vetëm për mkchromecast, apo jo?

    1.    Muammar dijo

     Po, me falni Unë mendoj se kam lexuar gabim. Por në teori, nuk duhet të ketë problem të kesh firewall dhe të përdorësh krom. Nuk kam testuar, sepse përdor Debian. Dhe po, porti 5000 është i nevojshëm vetëm për mkchromecast.

     1.    Z. Paquito dijo

      Kuptohet.

      Faleminderit, Muammar.

 6.   Z. Paquito dijo

  Pershendetje te gjitheve.

  Lidhur me instalimin e mkchromecast nga depot zyrtare të Ubuntu, duhet të theksohet se paketa nuk është në depot Ubuntu 16.04. Nga ajo që kam parë, duket se është në dispozicion vetëm në Ubuntu 16.10.

  Përshëndetje.

 7.   Daniela dijo

  dhe ne distro gentoo ??
  Unë nuk mund ta gjej zgjidhjen e mosekzistencës në Sabayon Linux-in tim.