Si të dërgoni komanda / procese në sfond

Shumë herë kur punojmë në një terminal duam të ekzekutojmë një komandë por më pas të jemi në gjendje të mbyllim terminalin dhe ajo që ekzekutojmë NUK është e mbyllur, për shembull, ekzekutojmë një skenar në terminal dhe pastaj mbyllim terminalin por se skripti vazhdon të vrapojë ... si ta arrijmë këtë?

Për ta arritur këtë, ne thjesht duhet të vendosim një & në fund të rreshtit, për shembull, kemi një skenar të quajtur wifi-log.sh dhe për ta ekzekutuar atë dhe për të qëndruar në prapavijë do të ishte:

./wifi-log.sh &

Shihni këtu një pamje të ekranit:

komandë në prapavijë

Këtu shohim qartë që pasi të ekzekutojmë vijën e mësipërme nuk shfaqet asgjë tjetër, përveç [1] 29675 Çfarë do të thotë kjo?

29675 është PID (numri i procesit) i skenarit që ekzekutojmë, domethënë, nëse duam ta vrasim skenarin dhe të ndalojmë së ekzekutuari, ne thjesht vendosim:

vrasin 29675

Dhe voila, ajo ndaloi së funksionuari.

Dua te them dhe në mënyrë të përmbledhur, për të dërguar një proces (komandë, disa komanda ose skenar) në sfond (ose sfond) duhet të vendosim në fund të rreshtit & dhe më pas të shtypim Shkruani

Kjo nuk është diçka e re, larg saj por është gjithmonë mirë të jesh i qartë, gjithashtu, ky postim do të më shërbejë për një tjetër që do ta botoj së shpejti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Percaff_TI99 dijo

  Faleminderit për këshillën, detaje të vogla që janë shumë të dobishme.

  Jashtë temës: Gëzuar festat të gjithëve.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit gjithashtu

 2.   Computer Guardian dijo

  Nuk do të dëmtojë të flasësh për komandat fg y bg; sidomos kjo e fundit, për të dërguar proceset në plan të parë dhe / ose sfond.

  Shumë e dobishme nëse harrojmë të përfshijmë komandat & pas komandave

  Përshëndetje kompi

 3.   atheus dijo

  Ju gjithashtu duhet të flisni për pritjen për të zgjeruar temën pak më shumë, ajo përdoret në disa raste me $ $ PID dhe $ PID ose mohohet për shembull për të ndryshuar guaskën e një procesi:

  sudo apt-get update &
  [1] 3983

  disown 3983

  Në një predhë tjetër

  sudo reptyr 3983

  Pershendetje

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për informacionin

 4.   Eufori dijo

  Faleminderit shumë e dobishme, unë e dija ekranin për të imituar dritaret dhe e kam përdorur atë me rtorrent shumë kohë më parë. Unë shtoj tutorialin që ju përdorni në atë kohë në rast se dikush është i interesuar.
  http://tuxpepino.wordpress.com/2007/05/24/%C2%BFconocias-screen/

  Përshëndetje.

 5.   Anibal dijo

  Alsoshtë gjithashtu shumë i përshtatshëm për të përdorur komandën SCREEN, por tashmë është diçka më e përparuar.

 6.   Hugo dijo

  Për ata që janë ekran shumë të përparuar, provoni byobu, është ajo që unë zakonisht përdor dhe është shumë komode dhe në shiritin e statusit ofron informacion të dobishëm.
  P.S. Faljet e mia për shkrimet nga Linux (përtacia për të mos rindezur pasi kam luajtur GRID2)

  1.    Hugo dijo

   Na vjen keq, kam dashur të them "për të mos shkruar"

   1.    F3niX dijo

    Mund të shkruash nga ku të duash, mik, që këtu respektohet.

    1.    eliotime3000 dijo

     ndonjë Rrëshqitje e stilolapsit fal, pasi nuk është zakonisht si Disqus.

 7.   Dokoi dijo

  Ö Unë gjithmonë e bëra atë process procesin e nohup &

 8.   dhunter dijo

  Dhe çka nëse tashmë keni një proces të ekzekutuar dhe vendosni ta zhvendosni atë në prapavijë?

  Epo, Ctrl + z dhe ajo qëndron e ndalur, me punë mund të shihni se çfarë numri ka dhe me bg e vendosni atë për të kandiduar në backbround.

  $mc
  $ ctrl + z
  $ punë
  [1] + Ndaluar / usr / bin / mc -P "$ MC_PWD_FILE" "$ @"
  bg 1

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Unë jam duke azhurnuar Archlinux dhe e ndryshova në 2 plane (pacman -Syu), me ctrl + z tashmë të tregon numrin që ka, tani nëse dua që të kthehet në plan të parë, çfarë porosie përdoret?, Apo ke për të vrarë procesin dhe për ta ripërsëritur atë.

   1.    Matias dijo

    me komandën `fg`

    për ish
    pacman -Syu
    ctrl-z # e ndalon atë
    bg # e dërgon atë në ekzekutimin e sfondit
    fg # e sjell përsëri në pjesën e përparme

 9.   MSX dijo

  fg ose% për t'u kthyer në proceset që po ekzekutohen në sfond:
  $fg
  $% 2
  $ fg 3

 10.   I zbehtë dijo

  Pershendetje, si jeni
  Po testoj drejtimin e katranit në sfond dhe përfundon duke e përdorur atë në fillim.
  Përdorimi i linjave të komandave tar cvf backup.tar / var &.
  Nëse mund të më jepni ndihmë. Unë tashmë u përpoqa ta tuboj atë, me skenar dhe n e marr.