Si ta dimë kur instalojmë Linux-in tonë

Unë jam një nga ata që shënon gjithçka në një kalendar, të cilin më vonë do të flas për aplikacionin që përdor për listën time të gjërave për të bërë, ngjarjet e ardhshme në mënyrë që të mos i harroj ato (si ditëlindja e vjehrrës sime, apo gjëra si ajo HAHA), dhe mbaj diçka të ngjashme me një "regjistër" të jetës time HAHA.

Ndodh që pak kohë më parë duhet të dija datën e saktë se kur instalova sistemin tim, një komandë e thjeshtë do të na tregojë

ls -lct /etc | tail -1 | awk '{print $6, $7, $8}'

Më kthen sa më poshtë:

7 nëntor 10:33

Që nënkupton se imja Hark Unë e instalova atë më 7 nëntor

Ajo që bën është diçka e thjeshtë, shiko në dosjen tonë / etj / skedari më i vjetër dhe na tregon datën e saj.

Përshëndetje dhe ... le të shohim, Kur e keni instaluar sistemin tuaj? 😀

Lexoni më parë në: Këshilla për Gnome


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   vickredshark dijo

  2011-06-28 12:52

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Ju e instaluat atë më 28 qershor 2011, jo keq ...
   Nëse nuk do ta kisha vidhosur sistemin tim disa javë më parë, do të kisha disa muaj po të njëjtën HAHA.

   Nga rruga, MIRC SE VINI në faqen tonë
   të fala

 2.   Guxim dijo

  Shtator 19

  si ditëlindja e vjehrrës sime

  Epo, mund të fshehësh sfondet e vajzave, asgjë nuk do të ndodhë

 3.   elav <° Linux dijo

  9 nëntor 09:44

 4.   Oscar dijo

  15 nëntor 00.32, po !!! këtë mëngjes, kam riinstaluar KDE, natyrisht në Debian.

 5.   kafe dijo

  2011-10-16 21:41 sooo ftohtë të dhënat

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Ftohtë? HAHA nah, HAHAHA e saktë dhe e saktë.

 6.   invisible15 dijo

  30 Prill 2010
  Nga Feodra 12 në Fedora 16

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   WOW këtu kemi fituesin ... sa më gjatë ka zgjatur sistemi i instaluar dhe nuk ka nevojë të instalohet përsëri, FITUES !!! LOL

   Mirësevini në sit

 7.   ErunamoJAZZ dijo

  7 janar 2011

  😛

 8.   nerjamartin dijo

  Kurioz ... dhe më kurioz është data që kam parë për instalimin e Linux Mint tim të dashur 10 Julia ... 17 Nëntor 2010 Dua të them, se në 2 ditë është ditëlindja e tij !!! hehehehe

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   A do t’i presim një tortë? HAHA

 9.   hipersajan_x dijo

  Komanda nuk është plotësisht e saktë, ju supozoni se skedari më i vjetër është gjithmonë brenda / etj, por skedari më i vjetër mund të jetë brenda çdo pjese të /, për të gjetur skedarin më të vjetër të instaluar në sistemin tuaj mund të përdorni komandën:

  find / -mount -exec stat -c '% z% n' {} \; 2> / dev / null | lloj | kokë -1

  Komanda zgjat 1-2 minuta për të përfunduar kështu që jini të durueshëm.
  Ajo që ju bëni është të kërkoni të gjithë skedarët dhe dosjet brenda / ndarjes, dhe vetëm nga / sepse skedari më i vjetër në sistemin tuaj duhet të jetë atje (gjeni / -montoni), atëherë ju bëni një stat në secilën skedar për të gjetur datën skedari u krijua dhe gjithashtu e dini se cili është emri i asaj skedari (-exec stat -c '% z% n' {} \;), atëherë ju renditni rezultatet nga data më e vjetër në atë më të fundit (lloj), dhe më në fund ju merrni datën më të vjetër (koka -1), e cila rezulton në diçka si kjo:

  2010-12-04 15:43:36.263333335 -0300 /usr/lib/libXdmcp.so

  E cila më jep datën e përafërt të instalimit të sistemit tim më 4 dhjetor 2010, që është gati një vit më parë, por asgjë nuk garanton se kjo është me të vërtetë data në të cilën kam instaluar sistemin, nëse vëreni se është një skedar që i përket tek X.org, prandaj kur shfaqet një version i ri dhe ai skedar azhurnohet, ai do të pushojë së qeni skedari më i vjetër.
  Një mundësi tjetër nëse ata zakonisht nuk e pastrojnë sistemin shumë shpesh do të ishte të kontrolloni log / var /, unë supozoj se diku do të ruhet një datë në lidhje me instalimin.

  1.    hipersajan_x dijo

   Ehm ... '' janë citate të vetme, nuk e di pse wordpress ka maninë e mallkuar të formatimit të tyre.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Provoni të përdorni etiketën për kodin - » "Kodi" _________________ "/ Kodi" 😉

    Ndryshimi «për shenjën e më pak se çfarë dhe se

    1.    hipersajan_x dijo

     echo 'probando código'

     1.    hipersajan_x dijo

      Ajo punon

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       😉


  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Po, mund të ndodhë që skedari më i vjetër të jetë në një vend tjetër, por / etj / sepse është një dosje e vogël mund të skanohet me të vërtetë shpejt, gjithashtu përmban skedarë mjaft të rëndësishëm dhe shumicën e tyre; ato ndryshojnë vetëm rrallë. Kjo është, është të paktën për mendimin tim mënyra më e zbatueshme, ose për shkak të shpejtësisë, dhe për shkak të probabilitetit të ulët që skedarët si / etj / hostet ose / etc / wgetrc të ndryshojnë, kështu që data e këtyre duhet të jetë pa probleme data e instalimit të sistemit

   Sidoqoftë, me të vërtetë dhe nga zemra, ne ju falënderojmë për komandën, mjaft të dobishme me të vërtetë dhe veçanërisht sepse është një metodë tjetër për të marrë rezultatin

 10.   Holmes dijo

  11 Shkurt 2011

 11.   arturo molina dijo

  Unë në 2011-07-01 16:24, sepse disa ditë para se të hidhja në erë ubuntu 11.04, prej andej ndryshova Unitetin në LXDE, i njohur më mirë si Lubuntu, sqaroj se para se të miratohej nga kanonika.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   HAHA para se të miratohej nga Canonical… HAHAHA, le të shpresojmë që ky projekt (Lubuntu) të jetë në rrugën e duhur.

 12.   aer0 dijo

  Këshillë shumë e mirë:

  5 nëntor 2010

  faleminderit jo shume e dobishme por interesante

 13.   Alf dijo

  Unë marr:

  21 Prill 19:17

  Kjo sepse ishte kur instalova versionin LTS, nëse do të kisha azhurnuar pa instaluar nga e para, do të ishte afërsisht nga maj-qershor 2009.

  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ah po po i sigurt

 14.   cristiandk dijo

  31 Dhjetor 2010

 15.   Hugo dijo

  Për kuriozitet, unë e kam kaluar këtë komandë në një server Red Hat që unë përdor në punë dhe që vështirë se kam nevojë ta prek që kur është instaluar (2 administratorë të rrjetit më parë), dhe rezultati ...

 16.   Hugo dijo

  BTW komanda alternative e sugjeruar nga hypersayan_x ndoshta do të ekzekutohet më shpejt me këtë modifikim:

  find / -mount -type f | xargs stat -c '%z %n' 2> /dev/null | sort | head -1

 17.   Sys dijo

  { find / -mount -type f | xargs stat -c '%z %n'; } 2> /dev/null | sort | head -1
  Për të shmangur gabimet si:
  gjeni: "/ tmp / kde-kdm": Leja është refuzuar
  gjeni: "/ tmp / ksocket-kdm": Leja është refuzuar
  gjeni: "/ tmp / puls-PKdhtXMmr18n": Leja është refuzuar
  gjeni: "/ tmp / ksocket-root": Leja është refuzuar
  gjeni: "/ tmp / kde-root": Leja është refuzuar

 18.   nobriel dijo

  31 Dhjetor 2011. Përditësimi i Ubuntu nga 11.10 në 12.04. Këshilla të shkëlqyera. Unë jam një lexues i rregullt i jush që nga fillimi 0, megjithëse nuk kisha diçka për të kontribuar deri më tani, blog 3men2.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   «Nga init 0»… HAHAHAHA !!!!! mire, nje shoqe kenaqesie, faleminderit qe na ndiqni dhe per komentin

   të fala

 19.   Hyuuga_Neji dijo

  ata më hodhën çmendjen me atë të postimit të "Unë marr X kohë pa pasur nevojë të instaloj përsëri". Ky është numri im:

  16 gusht 12:45

 20.   ChristianBPA dijo

  Përshëndetje, e di që ky është një koment i prapambetur, por komanda tha më thotë se kam instaluar sistemin tim më 27 qershor të këtij viti. Sot është 30 shtator. Sidoqoftë isha duke bërë memorje dhe e instalova rreth 15 ose 22 ditë më parë. Nuk e di nëse e keni fjalën për sistemin e parë linux në kompjuter. Para kësaj unë kisha, chakra, debian, arch, fedora, ubuntu, solusos dhe lmde. Deri më tani kam fuduntu dhe në të gjitha kam formatuar. Unë kam mbajtur vetëm shtëpinë. Më duket interesante sepse data duhet të jetë më e re se atëherë. Nuk e di nëse ai mund t'i referohet datës kur imazhi u publikua, por u mor në prill. Ndoshta një ditë pas nesër unë azhurnoj sistemin tim. Unë jam duke shkuar për të parë nëse ndryshon. Nga rruga blog shumë i mirë. Ju përgëzoj, dyshoj se do të më pëlqeni.

 21.   Joaquin dijo

  7 maj 2012

  është një hark
  Ashtë një perlë, e vetmja gjë, kam kohën e utc dhe nuk mund ta ndryshoj kurrë më në atë lokale, pas kësaj, është e shkëlqyeshme

  1.    Gusht dijo

   [augusto @ localhost] $ ls -lct / | bishti -1 | awk '{shtyp $ 6, $ 7, $ 8}'
   30 nëntor 2011

   ArchLinux <3 me kde.

 22.   Martial del Valle dijo

  Po kërkoja diçka të tillë, për të ditur se kur ishte instalimi im i fundit ... faleminderit.

 23.   lawliet @ debian dijo

  14 Shk 04:33
  Nuk u kujtova më, ishte një befasi e papritur. Mos harrojmë që Debian e ka origjinën nga themeluesi Ian dhe e dashura e tij Debra.

 24.   fakecd dijo

  Unë e instalova atë në 89

 25.   DwLinuxero dijo

  Unë kam instalimin më të ri nga të gjithë
  david @ MacbookUbuntu: ~ $ ls -lct / etj | bishti -1 | awk '{shtyp $ 6, $ 7, $ 8}'
  28 maj 14:22
  david @ MacbookUbuntu: ~ $
  Kjo është, më 28 të këtij muaji do të jetë një muaj që unë e instalova atë ndoshta pak më shumë, por natyrisht se si hd më dha probleme, sepse unë kam për ta instaluar përsëri në External HD dhe të lënë vetëm swap dhe / boot por per versionin tjeter do te heq boot dhe swap te hd dhe do instaloj vetem regjistrin grub ne hd kryesore sepse me jep shume probleme
  të fala

 26.   Rogergm70 dijo

  Që nga dhjetori 2012

 27.   leodelacruz dijo

  Por nuk më thotë viti!

 28.   anonim dijo

  $ ls -lct / etj | bishti -1 | awk '{shtyp $ 6, $ 7, $ 8}'
  11 Prill 2012

  Këtu në gentoo kemi një vegël që përdoret gjithmonë, mirë kjo është ajo që unë përdor për të mbajtur mend kur ishte, shërbimi quhet genlop dhe me parametrin -t ju tregon kur keni instaluar këtë apo atë paketë, prandaj nëse dikush tregon për bërthama dhe e tubon atë në komandën kryesore, ju tregon se cili ishte kerneli i parë që keni instaluar dhe në cilën ditë.
  Mos harroni gjithashtu kohën, minutat dhe sekondat ... hehe

  $ genlop -t gentoo-burimet | kreu -n3
  * sys-kernel / gentoo-burimet
  Wed Pr 11 23:39:02 2012 >>> sys-kernel / gentoo-burimet-3.3.1

  E njëjta gjë vlen për çdo paketë që keni ose keni instaluar në gentoo,
  pa -ty pa tuba ju tregon listën e secilit version që keni instaluar dhe atë aktual.
  Kjo komandë vlerësohet gjithsesi pasi është universale për të gjithë distros.

 29.   kevinjhon dijo

  Shkurt 24 03:42 Debian Jessie

 30.   sieg84 dijo

  SIZA ime e hapur 13.1
  20 Dhjetor 2013

 31.   plas dijo

  2 gusht 2007
  7 janar 2014
  12 maj 2014

 32.   Rick72 dijo

  Debian 7.5 Wheezy
  15 gusht 2014