Si të dini se çfarë funksionon në sfond në secilin terminal

Unë tashmë ju kam shpjeguar më parë si të dërgojmë proceset në sfond ose sfond, por si të njohim proceset që më parë i kemi dërguar në sfond?

Për të njohur proceset duhet të instalojmë paketën e vendeve të punës dhe ta ekzekutojmë këtë komandë. Kjo eshte:

1. Ne instalojmë paketën Punë

Në distro si Debian, Ubuntu ose derivatet do të instalohej tashmë si parazgjedhje.

Në ArchLinux ose derivatet do të ishte:

sudo pacman -S jobs

2. Pastaj, ne kryejmë punë në terminal:

jobs

Do të shfaqet diçka e tillë:

punë komanduese

 

Me fjalë të tjera, shfaqet ajo që po funksionon në atë terminal.

Sidoqoftë, shpresoj se do të jetë me interes për disa.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rogergm70 dijo

  Jo me këtë program erdhi për të gjetur një virus me këtë program.
  Kontribut i madh!

 2.   Gonzalo dijo

  Asnjë punë nuk shfaqet në depot e Linux Mint: O

  1.    Debianite dijo

   Tashmë, nuk mund ta gjej as në depot e Debian. Vetëm në rast se kam kërkuar edhe në uebfaqen e Debian për pako http://packages.debian.org/, dhe në Ubuntu: https://apps.ubuntu.com/ y http://packages.ubuntu.com/… Dhe unë nuk shoh ndonjë pako me atë emër të saktë ... Ku është hileja ??. 😀

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Gabimi im, me sa duket është instaluar tashmë si parazgjedhje në Debian ose derivatet.

    1.    Gonzalo dijo

     E verteta! është përfshirë, faleminderit

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Gabimi im, me sa duket në distros si Debian, Ubuntu ose derivatet është instaluar tashmë si parazgjedhje.

   Drejtoni punë në terminal dhe më tregoni nëse nuk ju jep ndonjë gabim.

   1.    John dijo

    Nuk jam i sigurt por mbase ajo që duhet të instalohet është shërbimi i punës (dhe ka edhe punë-administrator, një pajisje GTK +)

  3.    patodx dijo

   Më duket si xjobs në Debian dhe të paktën në instalimin tim, unë duhej ta instaloja ...

 3.   John dijo

  Pse të mos përdorni ps në vend të vendeve të punës? Nuk ka nevojë të instalohet dhe vrasja mund të përdoret me PID që rezulton. A ka ndonjë përparësi në përdorimin e vendeve të punës?

  1.    atheus dijo

   punë është për $ PID që ju përdorni në sfond në shell, për të parë PID që përdorni:

   punë -l

   Isshtë më lehtë t’i shohësh me punë sesa me ps pasi numri që është në të majtë, për shembull 1, përdoret për të vendosur një proces në plan të parë ose sfond.

   fg 1

   bg 1

   Alsoshtë gjithashtu e vështirë të arrihet PID i një PPID, për shembull me:

   pstree -pn

   të fala