Si të gjej dokumentacionin brenda sistemit tim GNU / Linux

Shumë prej atyre që janë të rinj në botë GNU / Linux ata janë plot dyshime dhe nuk janë në gjendje të gjejnë një përgjigje të shpejtë për shqetësimet e tyre, ndonjëherë ata nuk kanë as një lidhje përmes së cilës të hyjnë në një forum mbështetës dhe më në fund të përfundojnë me idenë se Linux është shumë i vështirë për ta.

Shumica e atyre që e gjejnë veten në këtë situatë nuk janë të vetëdijshëm që sistemi ynë përmban një pjesë të mirë të përgjigjeve për shqetësimet tona fillestare. Ekzistojnë në thelb tre burime të dokumentacionit në një sistem GNU / Linux: faqe manuale (faqe man), faqe informacioni (faqe info) dhe manuale të aplikacioneve të paketuara në / usr / share / doc.

Në këtë artikull ne do të detajojmë secilën prej këtyre burimeve.


Faqet e njeriut

Faqet manuale ose "faqet man" janë format klasike të dokumentacionit të referencës në Linux dhe Unix. Në mënyrë ideale, ju mund të kërkoni në faqet man për ndihmë për ndonjë komandë, skedar konfigurimi ose rutinë të bibliotekës.

Në praktikë, Linux është softuer i lirë dhe disa faqe nuk janë shkruar ose tregojnë moshën e tyre. Sidoqoftë, faqet e burrave janë vendi i parë për t'u parë kur keni nevojë për ndihmë. Për të hyrë në faqet man, thjesht shkruani njeri e ndjekur nga tema që do të hetohet.

Do të fillojë një paging, kështu që do të shtypni q kur mbaroj së lexuari. Për shembull, për të gjetur informacion në lidhje me komandën ls, Do të shkruaja:

$ njeriu ls

Duke ditur pjesët e faqeve të burrit mund të jetë e dobishme të kaloni shpejt te informacioni që ju nevojitet, do të gjeni pjesët e mëposhtme në faqen e burrit (Kutia 1):

Tabela 1: Faqet manuale

NAME Emri dhe përshkrimi i komandës
SINOPSI Si të përdorni komandën
PËRSHKRIMI Shpjegim i thelluar se si funksionon komanda
SHEMBUJ Sugjerime se si të përdoret komanda
SHIKO GJITHASHTU Temat e ngjashme (Zakonisht në faqet e burrave)

Seksionet e faqeve të burrit

Skedarët që përmbajnë faqet man ruhen në / usr / aksion / njeri (ose në / usr / njeri në disa sisteme të vjetra). Brenda këtij direktoria, do të zbuloni që faqet manuale janë të organizuara në seksionet vijuese (Kutia 2).

Tabela 2: Seksionet e faqeve të manualit

man1 Programet e përdoruesve
man2 Thirrjet e sistemit
man3 Funksionet e bibliotekës
man4 Dosje speciale
man5 Formati i skedarit
man6 Software
man7 antologji

Faqet e shumta të njeriut

Disa tema ekzistojnë në më shumë se një seksion. Për ta demonstruar këtë, ne do të përdorim komandën cfare eshte, i cili tregon të gjitha faqet e burrave të disponueshëm për këtë temë:

$ çfarë është printf
printf (1) - formatoni dhe shtypni të dhënat
printf (3) - shndërrimi i formatuar i daljes

Në këtë rast, njeriu printf do të ishte në faqen në seksionin 1 (Programet e Përdoruesit). Nëse do të shkruanim një program C, do të ishim më të interesuar në faqen në pjesën 3 (Funksionet e Bibliotekës). Ju mund të telefononi një pjesë të caktuar të faqeve të njeriut duke e specifikuar atë në rreshtin e komandës, kështu që të kërkoni printf, ne mund të shkruajmë:

$ njeri 3 printf

Gjetja e faqes së saktë të njeriut

Ndonjëherë është e vështirë të gjesh disa faqe për një temë të caktuar. Në atë rast, ju mund të përdorni njeri -k për të gjetur seksionin EMRI në faqet e burrit. Dije që kjo është një kërkim i nënshtresave, kështu që diçka e ngjashme njeri -k ls do t'ju jepte shumë rezultate, këtu është një shembull duke përdorur një fjalë më specifike:

$ man -k whatis whatis (1) - shtyp përshkrimet manuale të faqeve

Gjithçka rreth apropos

Shembulli i mëparshëm na solli edhe disa pika. Së pari, komanda me këtë rast është saktësisht ekuivalente me njeri -k, (Në të vërtetë, unë do të të jap një sekret. Kur të vraposh njeri -k në të vërtetë drejtuar me këtë rast mbrapa skenave).


Linja e kodit MANPATH

Tani i drejtohemi llojit të dytë të dokumentacionit që do të gjejmë në sistemin tonë GNU / Linux. Si parazgjedhje, programi man kërkon faqet man në / usr / share / man, / usr / lokal / njeri, / usr / X11R6 / njeri dhe ndoshta / zgjedhin / njeri. ndonjëherë mund të gjeni atë që ju nevojitet duke shtuar një rrugë shtesë në rrugën e kërkimit. Duke qenë kështu, thjesht editojeni /etj/man.conf në një redaktues teksti dhe shtoni një rresht si më poshtë:

MANPATH / opt / njeri

Nga këtu e tutje, çdo faqe njeriu në drejtori / zgjedhin / njeri do të gjenden. Mos harroni se duhet të vraponi përsëri bëj çfarë është për të shtuar këto faqe të reja në bazën e të dhënave cfare eshte.


Informacione për GNU

Një nga të metat e faqeve të burrave është se ato nuk mbështesin hipertekstin kështu që ju nuk mund të hidheni lehtë nga një faqe në tjetrën. Miqtë e GNU e njohin këtë të metë, kështu që ata shpikën një format tjetër dokumentacioni: faqet "informacion".

Shumë prej programeve GNU vijnë me dokumentacion të gjerë në formatin e faqes së informacionit. Ju mund të filloni të lexoni faqet e informacionit me komandën info:

Në këtë mënyrë ne do të sjellim një indeks të të gjitha faqeve të informacionit të disponueshëm në sistem. Ju mund të lëvizni në to me tastet e shigjetës, të ndiqni "lidhjet" (të shënuara me një yll) duke përdorur butonin Enter dhe të dilni duke shtypur q. Çelësat bazohen në Emacs, kështu që duhet të jetë e lehtë për ju të lundroni nëse jeni njohur me atë redaktues.

Për më shumë informacion me përdorimin e info, lexoni faqen e tyre të informacionit. Ju duhet të jeni në gjendje të lundroni në to duke përdorur çelësat e përmendur më lart:

$ info informacion

/ usr / aksion / dok

Ekziston një burim i fundit që mund t'ju ndihmojë brenda sistemit Linux. Shumë programe vijnë të pajisura me dokumentacion shtesë në formate të tjera: tekst, PDF, PostScript, HTML, për të përmendur disa.

Shikoni / usr / aksion / dok (/ usr / dok mbi sistemet e vjetra). Do të gjeni një listë të gjatë të drejtorive, secila prej të cilave vjen me aplikacionet në sistemin tuaj. Kërkimi përmes këtij dokumentacioni shpesh mund të zbulojë diçka interesante, siç janë udhëzime ose dokumentacion teknik shtesë. Një kontroll i shpejtë zbulon një ton material në dispozicion për të lexuar:

$ cd / usr / aksion / dok
$ gjeni. -lloj f | wc -l

Në artikuj të tjerë do t'u referohemi burimeve të jashtme të dokumentacionit siç janë Projekti i Dokumentimit Linux (LDP), listat e postave dhe grupet e lajmeve.

Burimi: Artikulli marrë nga GUTL dhe shkruar nga Maikel Llamaret Heredia. Lidhjet: https://blog.desdelinux.net, http://www.raybenjamin.com, http://forum.codecall.net, http://www.linfo.org http://www.esdebian.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   b1tblu3 dijo

  Artikull i mirë, shumë i dobishëm dhe i domosdoshëm. Faleminderit.

  Vetëm një pyetje, a ka ndonjë mënyrë për të vendosur faqet manuale ose faqet e informacionit në Spanjisht?

  Përshëndetje për të gjithë.

  1.    elav dijo

   Sigurisht, duhet të instaloni paketën e manpages

   1.    Mariano Gaudix dijo

    Pershendetje ELAV.
    Unë ua kaloj këtë informacion.

    Po shkarkoj Besoj se WPS Office ose KingSoft BETA për GNU / LINUX hat. Domethënë, sipas këtij artikulli ekziston një KingSoft BETA për GNU / LINUX dhe mund të shkarkohet për tu provuar ..

    Këtu janë lidhjet për të shkarkuar Beta për GNU / LINUX

    Zyra CHINO është në paketat DEB, RPM dhe TAR
    Mund ta shkarkoni nga kjo faqe.

    http://community.wps.cn/download/

    .....................................................................
    Lidhje të tjera për informacion

    http://mosayanvala.wordpress.com/tag/office-apps/
    ......................................................
    http://community.wps.cn/download/
    ................................................................
    http://marcosbox.blogspot.com.ar/2013/03/wps-office-for-linux-la-suite-da.html

 2.   b1tblu3 dijo

  Elav shume i sjellshem. 😀 Faleminderit

 3.   Marco dijo

  nga ato sende që bëhen të domosdoshme. shtuar në faqeshënuesit e mi. Unë nuk isha në dijeni të shumicës së informacionit dhe tani rezulton se ishte pikërisht ajo që më duhej për të sqaruar një pyetje që kam në Chakra. Faleminderit Elav

 4.   gerker dijo

  Artikull i mirë! Këto lloj botimesh janë gjithmonë shumë të mira për tu tërhequr në çdo moment të caktuar.

  Faleminderit. 🙂

 5.   MSX dijo

  Spektakolare !!!
  Ky artikull duhet të jetë pjesë e artikujve bazë për një seksion "E re në GNU + Linux / BSD" ose e ngjashme.

  1.    MSX dijo

   Megjithëse ka përdorues klasikë - posaçërisht ata që vijnë nga shkopi Slackware - të cilët preferojnë një dalje të konzollës pikturë njëngjyrëshe, unë e shoh veçanërisht praktike përdorimin e faqes më të madhe për shkak të mënyrës se si nxjerr në pah seksionet e ndryshme të faqeve manuale me ngjyra:
   http://i.imgur.com/trXGgUQ.png

   Një tjetër tipar i shumicës është se mund të përdoret si një shikues i thjeshtë i skedarëve binarë.
   Për ta përdorur atë si pager automatik (për shembull, duke zëvendësuar pak a shumë) ne mund të vendosim variablin global:
   eksport PAGER = / usr / bin / më
   si për secilin përdorues të sistemit veç e veç -përfshirë r00t- dhe për të gjithë përdoruesit globalisht.

 6.   Joaquin dijo

  Do të ishte e nevojshme të shtohet mënyra e kërkimit të një fjale brenda vetë "burrit" ose "informacionit". Ne mund ta gjejmë atë ndihmë kur jemi brenda tyre, duke shtypur "h".

  Për shembull, te "njeri" mund të kërkojmë një fjalë me "/" dhe pastaj të përdorim "n" ose "N" për të kërkuar përpara ose prapa, përkatësisht.

  Në «info» ne kërkojmë me «s» dhe pastaj përpara me «}» dhe prapa me «{«

 7.   ferkmetal dijo

  Dokumentacion i shkëlqyeshëm, faleminderit.

 8.   kike dijo

  Interesante, unë përdor vetëm komandën "njeri" për të tharë, nuk e di mundësinë për të zgjedhur faqet dhe opsionet e tjera. Si gjithmonë post i mirë dhe informacion i mirë.