Si të hiqni reklamën (në çdo shfletues uebi)

Ka shumë shtesa për shfletues të veçantë të uebit (për shembull, Adblock Plus) që ju lejojnë të bllokoni reklamat gjatë shfletimit. Nëse ajo që po kërkoni është një mjet i pajtueshëm me të gjithë shfletuesit, atëherë duhet të provoni Privoxy.


Privoxy është një proxy web jo-caching me aftësi të përparuara të filtrimit për të përmirësuar privatësinë, modifikimin e të dhënave nga faqet e internetit dhe headers HTTP, kontrollin e hyrjes dhe heqjen e reklamave dhe hedhurinave të tjera që gjenden në internet.

Privoxy ka një konfigurim fleksibël dhe mund të personalizohet për t'iu përshtatur nevojave dhe shijeve individuale. Mund të përdoret si në sistemet autonome ashtu edhe në rrjetet private me shumë përdorues.

instalim

En Debian dhe derivatet:

sudo apt-get instalo privoxy

En CentOS / RHEL / Shkencore Linux:

Privoxy nuk është i disponueshëm në depot zyrtare. Prandaj, duhet ta shkarkoni paketën me dorë:

rpm -ivh http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm instaloni privoxy -y

Përdorim

1. - Filloni shërbimin Privoxy

En Debian dhe derivatet:

fillimi sudo /etc/init.d/privoxy

En CentOS / RHEL / Shkencore Linux:

fillimi privoxy i sherbimit

2. - Konfiguroni shfletuesin e internetit

Hapni skedën e konfigurimit të Proxy në shfletuesin tuaj të internetit. Përdorni si proxy server 127.0.0.1 (domethënë makineria juaj) dhe futni 8118 për numrin e portës.

Dhe lamtumirë reklamës në internet. 🙂

Fuente: Unixmen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lito dijo

  propaganda është vetëm për politikë: Po! reklamat janë reklama për gjëra të tjera

 2.   cooper15 dijo

  Shumë mirë, tashmë po e provoj

 3.   EpicTor_ dijo

  Më duket shumë i mrekullueshëm ky postim shumë i mirë.

 4.   cooper15 dijo

  Përshëndetje përsëri, mendoj se diçka po mungon, pasi unë bëra atë që tregohej në postim dhe më thotë se proxy po refuzon të gjitha lidhjet.

 5.   alejandrodaz dijo

  Unë e vlerësoj shumë informacionin, ky program po bëhet shumë në modë së bashku me "Tor" për shkak të çështjes së rrjedhjes së të dhënave tona dhe navigimit nga kompanitë kryesore të programeve drejt agjencive të sigurisë dhe kush e di sa qindra të tjera.

 6.   piero dijo

  me këtë tani nuk po hyj në facebook.com, dhe kjo faqe shfaqet e vjetëruar; Duket se po përjetoj edhe një plogështi. Unë vazhdoj testimin. Opera 12.15 / Crunchbang11

 7.   darinel8 dijo

  shkëlqyeshëm Do ta provoj me webkitgtk përmes prispy: D, atëherë do t'ju tregoj si shkoi

 8.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  Unë preferoj të redaktoj / etj / mikpritësit e mi

 9.   lV dijo

  është më mirë të redaktoni skedarin e hostit

  http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Po, e keqja për këtë është se lista nuk azhurnohet automatikisht. Por është një opsion i shkëlqyeshëm, veçanërisht në kompjuterët me burime të ulëta ose lidhjet e ngadalta.

 11.   Le të përdorim Linux dijo

  Nuk eshte e vertete. RAE thotë: »Veprimi ose efekti i bërjes së njohur diçka për të tërhequr ndjekës ose blerës."
  Me fjalë të tjera, ajo përfshin idenë e tërheqjes së Blerësve, jo vetëm adhurues.
  Nje perqafim! Paul.

 12.   Le të përdorim Linux dijo

  A keni portin 8188 të hapur? A jeni prapa një firewall? Ndoshta duhet të shikoni në konfigurimin e routerit ... përshëndetje!

 13.   Francis Shepherd dijo

  e ke gabim me pacman xg 4.14.16 nuk ke pse ta besh me dore, une e instaloj me nje klik, me befason sepse postimet e fundit kane folur shume per arch dhe tani as nuk e permendin.

 14.   scott dijo

  hahajjaja krejt e kundërta, privoxy është një virus që shfaqet gjatë gjithë kohës dhe thith të gjithë shikojnë se si ta sakrifikojnë atë, jo si ta instalojnë, ndalojnë së ndyrë me këtë pod ...