Si të instaloni ArchLinux përmes pajisjes USB

elav po përgatit një udhëzues për instalimin ArchLinux, dhe për atë manual ju nevojitet ky tjetri

Epo për çështjen

Për të bërë një LiveUSB ose siç quhet zakonisht, një instalim USB i ArchLinux, le ta provojmë me të Unetbootin. Për këtë ne duhet ta instalojmë, nëse përdorni Debian o Ubuntu është me komandën e mëposhtme:

 • sudo apt-get instalo unetbootin

Nëse përdorni ArchLinux është me:

 • sudo pacman -S unetbootin

Dhe kështu me distro të tjera, por nëse përdorni Dritaret mirë ... këtu ju duhet ta shkarkoni: Shkarkoni Unetbootin për Windows

Sapo ta kenë gati, duhet ta hapin (me leje administrative), do të shfaqet e mëposhtme:

Ne duhet të zgjedhim opsionin «Mosbesim«, Dhe le të klikojmë në butonin në të djathtë që ka 3 pika ()

Do të hapet një dritare, përmes së cilës duhet të kërkojmë Arch ISO, të cilin duhet ta kishim shkarkuar më parë (nëse nuk e keni shkarkuar, klikoni këtu)

Ata duhet të duken shumë mirë në cilën pajisje USB do të vendosin instalimin, unë rekomandoj që ata të mos kenë të lidhur asnjë USB, asgjë më shumë se pendrive në të cilën ata do të bëjnë bootable:

Pasi të zgjidhni saktë USB-në, shtypni OK dhe procesi do të fillojë.

Kur të bëhet kjo, do të duket kështu:

Ok, është e drejtë casi gati

Tani vjen më e rëndësishmja ... ndodh që Unetbootin jo plotësisht në përputhje me ArchLinux, dhe ne duhet të modifikojmë një skedar të caktuar në pajisjen tonë USB që ajo të funksionojë.

Në USB-në tonë do të jetë skedari syslinux.cfg, ne duhet ta hapim atë dhe ju do ta shihni këtë:

Shihni vijën #9 dhe # 14, në të duhet të shtojmë etiketën / etiketën / emrin e pajisjes sonë USB, përndryshe nuk do të funksionojë për ne. Pendrive në shembull quhet pritet 2 GB, kështu që është emri që duhet të vendosim, ne do të shtojmë sa vijon në mes të atyre rreshtave: arkivi = pendrive2 GB

Këtu ju tregoj se si doli:

Ne e ruajmë skedarin dhe voila

Asgjë tjetër

të fala


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ren dijo

  Kjo e komplikon nuk është më e lehtë për të përdorur një dd ???

  dd nëse = archlinux-2011.08.19 - »{thelbi | netinstalim}» - »{i686 | x86_64 | dyfishtë}». iso i = / dev / sd »x»

  1.    Eduari 2 dijo

   Epo Unetbootin nuk është aspak i komplikuar, është shumë-platformë, prandaj përdoret për të bërë usd të drejtpërdrejtë nga dritaret.

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Isshtë se për përdoruesit fillestarë, unë preferoj të mos i komplikoj gjërat aq shumë me dd

  3.    pushoj dijo

   Nuk funksionon për mua, sa herë që kam dashur të bëj usb bootable me dd kur boot, më thotë "Sistemi operativ nuk u gjet", ndonjë ide pse? Oo

  4.    jukonta dijo

   Tuto i shkelqyer, faleminderit mesues !!

 2.   ren dijo

  Gjithsesi faleminderit KZKG ^ Gaara për postimin që nuk e dija për këtë dhe kurrë nuk e dini kur mund t'ju duhet një aplikacion si ky. ^ _ ^

  1.    elav <° Linux dijo

   Dhe me besoni eshte e domosdoshme .. Ju nuk e dini sa here ka ngecur kolegu per te mos ditur te shtoje iso ne memorjen usb hahaha

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Asgjë mik, një kënaqësi

 3.   Gjergji i mirë dijo

  Cilin iso rekomandoni të shkarkoni për një AMD64, dual core ose x86_64?

  1.    Computer Guardian dijo

   Unë rekomandoj x86_64; dual është version i686 + x86_64

   Siç tregon @ren, përdorimi i dd është interesant, duke shmangur aplikimet e panevojshme në sistem (veçanërisht pasi që iso vjen tashmë i përgatitur dhe ne e ruajmë veten nga nevoja për të "patch" atë që bën unetbootin)

   Salu2

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   CoreDual është ISO që sjell 32bit dhe gjithashtu 64bit, ku mund të zgjidhni se cilin të instaloni (32 ose 64), ndërsa X86_64 (64bit) është vetëm 64bit bits

 4.   Nano dijo

  Dreq që më shpëtove vëlla, unë kam për të instaluar F16 dhe nuk mund ta bëja nga një pendrive ...

  Dyshimi: Kjo është për të përdorur pendrive si një DVD të drejtpërdrejtë dhe për ta instaluar në kompjuter, apo jo? Apo për të instaluar EN në një pendrive?

  1.    elav <° Linux dijo

   Për ta përdorur si LiveCD ose LiveDVD

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Për gjënë e parë që thoni, bëni instaluesin në një pendrive dhe nga kjo, ju instaloni në PC.

 5.   i çmendur dijo

  Tani nuk ka justifikime për të mos instaluar Arch.

 6.   Guxim dijo

  A nuk do të jetë më e lehtë siç të thashë?

 7.   USB live dijo

  A e dini nëse ka ndonjë mundësi / komandë për ta bërë ngarkesën liveUSB të plotë në RAM?
  Ndonjëherë më duhet të përdor një kompjuter nga liveUSB (jo për të instaluar, por për të lundruar), dhe ai ka 4 GB RAM, kështu që të gjithë liveUSB mund të ngarkohen në RAM, dhe do të shkonte shumë më shpejt. Por nuk e di nëse do të ketë ndonjë mundësi për të vendosur në syslinux.cfg apo diku tjetër, për ta marrë atë.

  Ju faleminderit!

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo e di që Slitaz e bën atë. Do të ishte e nevojshme të shihet se si e bën atë.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Në të vërtetë, është më komplekse sesa duket, sepse Arch NUK është LiveCD, dmth ... është InstallCD dhe asgjë tjetër, do të ishte e komplikuar nga këndvështrimi im të arrija atë që lejon Slitaz

 8.   Jeankuro dijo

  Njeri me kontribut të mirë, unetbootin tashmë më kishte mundur xD
  Dhe kështu që unë vetëm kam bërë imazhin nga rrjeti im që ka debian me dd dhe kjo është gjithçka, por në shënimin tim që kam dritare me unetbootin asgjë nuk doli imazhi dhe programi është i mirë në kohën e bërjes së ndryshme kështu që USB xD

 9.   max dijo

  Usefulshtë e dobishme nëse nuk keni një kompjuter me Linux në dorë

 10.   kornizatSSS dijo

  Nuk funksionoi për mua ... kur modifikoja syslinux.cfg ... Unë nuk i shoh të gjitha rreshtat e tekstit që ju shfaqen ... kur u përpoqa të boot nuk më dha mundësinë për të instaluar, rifilluar, fikur etj ... nëse jo, ajo dërgoi direkt në terminal në rrënjë ... por faleminderit për ndihmën ... Unë do të vazhdoj të shikoj