Si të bëni: Instaloni drejtuesit e Nvidia në Fedora 21.

fedora-81

Përshëndetje lexues të dashur. Sot kam ardhur për t'ju mësuar se si të instaloni drejtuesit e videos Nvidia në Fedora 21.

Nvidia

Pas shumë mohimesh, duke lexuar dhe provuar mënyra të ndryshme, gjeta se si të instaloja drejtuesit e pronarit pa humbur X-të.

Le të shkojmë te udhëzuesi.

Para së gjithash duhet të kërkojmë modelin e pllakës tonë në rast se nuk e dimë. Në terminal shkruajmë:

lspci | grep vga

Ku do të marrim një dalje si kjo:

02: 00.0 Kontrollues i pajtueshëm me VGA: NVIDIA Corporation MCP79 [GeForce 8200M G] (rev b1)

Modeli ynë është (shembull): GeForce 8200M G

Pra, ne e kërkojmë atë në këtë listë të cilat janë pllakat më të vjetra.
Versioni i Driver Legacy 340.xx.

Nëse është në listë me mbështetjen e Trashëgimisë, ne shtojmë depon e mëposhtme:

sudo wget http://negativo17.org/repos/fedora-nvidia-340.repo -O \ /etc/yum.repos.d/fedora-nvidia-340.repo

Nëse nuk është në listë, domethënë është më e re, ne shtojmë depon e mëposhtme:

sudo wget http://negativo17.org/repos/fedora-nvidia.repo -O \ /etc/yum.repos.d/fedora-nvidia.repo

Pasi të kemi shtuar depot, ne vazhdojmë të azhurnojmë dhe instalojmë:

azhurnimi i sudo dnf
instalo sudo dnf \ kernel-devel \ libva-utils \ libva-vdpau-driver \ nvidia-driver \ vdpauinfo

Sapo të instalohet gjithçka, ne mund të heqim nouveau, me siguri po punojmë me atë shofer.

sudo dnf hiqni xorg-x11-drv-nouveau

Për arsye sigurie, ne do ta fusim nouveau në një listë të zezë të boot, në mënyrë që të mos ketë asnjë mënyrë për të boot me këtë shofer falas.

Në terminal:

sudo nano / etj / parazgjedhur / grub

Dhe ne do të duhet t'i shtojmë këto rreshta në fund të rreshtit GRUB_CMDLINE_LINUX:

rdblacklist=nouveau nouveau.modeset=0

Mbetur diçka si kjo:

GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.lvm.lv=fedora/swap rd.lvm.lv=fedora/root rhgb quiet rdblacklist=nouveau nouveau.modeset=0"

Pasi ajo linjë të modifikohet, ne rigjenerojmë skedarin e konfigurimit Grub2.

sudo grub2 -mkconfig -o/boot/grub2/grub.cfg

Pasi të kemi mbaruar, ne rifillojmë dhe tashmë duhet të kemi të instaluar dhe duke punuar drejtuesit e pronarit Nvidia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raphael Mardechai dijo

  Kam lexuar që për Ubuntu System76 ka publikuar një APP.

  sudo apt-add-depo ppa: system76-dev / stabile
  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get instalo nvidia-346

 2.   Plehra_Killer dijo

  Ndërsa repo negative është e mirë në një kuptim, shoferët e trashëguar 340xx gjithsesi. Ata janë tashmë në rfmfusion, dhe një tjetër negativ tha që nuk do të garantojë që repo ose drejtuesit do të jenë në internet për shumë kohë.

 3.   kik1n dijo

  Si funksionon Fedora, numri i paketave të saj dhe FedUp? Sidomos me Xfce ose Kanellë.

  1.    peterçeko dijo

   Fedora 21 punon shumë mirë @ kik1n ashtu si RHEL 7 / CentOS 7 community Komuniteti i Fedora flet për atë që është publikimi më i mirë dhe më i pritur që nga Fedora 7.

   Në lidhje me FedUp, është me të vërtetë një program i shkëlqyeshëm dhe nuk jep probleme me aplikacionin dhe me cilësimet e sistemit.

   Me ardhjen e Fedora Next ju duhet të zgjidhni tre versione të Fedora (Workstation, Server, Cloud) plus rrotullimin (http://spins.fedoraproject.org/es/).

   Një azhurnim i saktë me FedUp do të ishte:

   1 °
   yum install fedup-fedora-release (nëse e bën për bez-in e parë)
   o
   azhurnimi yum fedup-lëshimi i fedora (nëse e keni përdorur tashmë FedUp me Fedora hapin 19-20)

   2 °
   Këtu në hapin e dytë duhet t'i tregoni FedUp nëse doni të ngarkoni një produkt specifik apo jo dhe çfarë versioni. Prandaj për të zgjedhur ju keni këto mundësi: stacion pune, server, cloud ose joprodukt. Në rastin tuaj, kur përdorni Kanellë duhet të zgjidhni joprodukt dhe duket kështu (nëse shkoni nga Fedora 20 në 21):

   ushqim – rrjetë 21 –prodhim = joprodukt

   3 °
   Ju rifilloni dhe lini që procesi të përfundojë.

   4 °
   rpm –rindërtimi

   5 °
   yum distro-sync –setopt = deltarpm = 0

   1.    kik1n dijo

    Faleminderit Peter ers Brohoritje
    Jam kurioz për Fedora, sepse në një postim nga Tari ** a, ata pyetën për "cilat distro të Rolling Release ishin të mira". Ata përmendën Fedora dhe thanë që FedUp funksionon mirë.
    Tani jam në Hark me Kanellën, por duke pasur parasysh që në një moment do të prishet, nuk më pëlqen. Dhe me Fedora, unë mendoj se është e qëndrueshme ose më e qëndrueshme se Arch, dhe që të dy kanë numër të madh, të madh, të paketave. E di që nëse dua stabilitet ky Centos, por ai ka paketa të vjetra.

    Krahasimi i Arch me Fedora, në një efekt Rolling (FedUp), stabiliteti, mbështetja, etj ...
    Cili mendoni se është më i mirë për një mjedis "Daily" dhe "Daily / Business"?
    E di, Fedora mund të tingëllojë më logjike në një mjedis biznesi, por në rastin tim, më pëlqen distros me tjerr ose Rolling Release.
    Pershendetje

   2.    peterçeko dijo

    Instaloni Fedora pa dyshim: D. CentOS ju e lini atë në serverat ose kompjuterët kritikë të zyrës.

  2.    peterçeko dijo

   Sa për paketat ... Nëse instaloni depon e RPMFusion do të keni më shumë paketa sesa në Debian ... Me këtë i them të gjitha: D. Për flash shkarkoni depon e Adobe (për yum).

   http://rpmfusion.org/
   http://get.adobe.com/es/flashplayer/

  3.    joako dijo

   Nuk e di nëse Fedora është më e qëndrueshme se Arch, dua të them, i provova të dy, Arch dhe Fedora, dhe, po, do të thosha që Fedora është më e qëndrueshme dhe për një mjedis të përditshëm është më e mirë, sepse ka më pak mete .
   Por, unë mendoj se të dy Fedora dhe Arch janë goxha të qëndrueshëm, dua të them se ata nuk priren të rrëzohen, edhe pse është e vërtetë që Arch kishte probleme me systemd në të kaluarën.
   Lidhur me faktin pse Fedora ka më pak gabime, shpjegimi është i thjeshtë, Fedora rregullon paketat dhe Arch përpiqet t'i mbajë paketat sa më vanilje të jetë e mundur. Ndoshta ju tashmë e keni ditur atë, por është diçka që është shumë e dukshme dhe bën shumë ndryshim për mua, në fakt, është një nga arsyet pse preferoj Fedora ndaj Arch. Si shembull do të përmend disa gabime që Unë kisha në Arch dhe jo në Fedora: pulseaudio kishte probleme me apletin e zërit, përfundova duke e vendosur ALSA përsëri; ekrani i hyrjes funksionoi për mut: Gnome gjithashtu punoi keq, etj. Në Fedora nuk kisha asnjë nga ato probleme, më së shumti që gjeta ishte një gabim i vogël grafik në menunë Gnome, por nuk më preku fare dhe është e vetmja gjë që gjeta.
   Më vonë, në softuer ato janë të matura do të thoja, domethënë, në AUR ju supozohet se keni një bibliotekë shumë të madhe softuerësh, madje edhe më të madhe se Fedora, por, për fat të keq, realiteti është se gjysma e paketave janë të vjetruara ose nuk mund të instalohen, dhe përfundoni me të njëjtën sasi paketash që do të kishit në Fedora, natyrisht në Fedora mund t'ju duhet të drejtoheni në faqet e jashtme për të marrë disa gjëra.

   Për azhurnimin e bëj me tastierë, nuk e kam përdorur kurrë Fedup dhe ka punuar në mënyrë perfekte, ashtu si ta kisha instaluar nga 0, por me të gjitha programet e instaluara dhe skedarët e mi, padyshim.

 4.   weyland yutani dijo

  Për Zotin, çfarë rrëmuje deposh ka një fedora, unë kurrë nuk do ta përdorja atë. Pikërisht e njëjta gjë ndodh me openSUSE. Ata nuk shkojnë me mua.

 5.   Ariel benitez dijo

  Përshëndetje, unë kam ndjekur tutorialin dhe ai ka punuar për mua pa probleme të mëdha. Vetëm unë kam humbur Plymouth që kisha (ai që vjen me shpërndarjen në mënyrë të paracaktuar).
  Kërkoni

  A është i vlefshëm tutoriali i lidhjes vijuese për fedora 21?
  http://conocimientocorner.blogspot.com.ar/2012/03/arreglar-nuestro-plymouth-en-fedora-16.html

  1.    Leper_Ivan dijo

   Sa mire te ka sherbyer !!

   Lidhur me marrjen përsëri të Plymouth, mbase do ta tregoj në një postim të ri.

 6.   luisg dijo

  Jashtë temës: servera të lirë dhe të shpejtë VPS, http://my.hostus.us

 7.   çaparal dijo

  Faleminderit për ofrimin e zgjidhjes duke instaluar drejtuesit e pronarit Nvidia, për të cilin unë falënderoj autorin, kështu që unë mund të drejtoj Fedora që është një shpërndarje e shkëlqyeshme.
  Kompjuteri im ka një Nvidia GF106 [GeForce GTS 450] (rev a1) dhe unë do të doja të sqaroja se për ta bërë atë të funksionojë unë hedh vetëm 6 komandat e para të përshkruara këtu (Shtimi i vetëm depo e parë Nvidia-340). Nëse më shkon mendja të hedh ndonjë nga katër komandat e fundit të përshkruara këtu, Fedora nuk do të fillojë. Një vëzhgim i fundit është të thuash që nuk mund ta prek GRUB ose ta azhurnoj sepse Fedora nuk do të fillojë as, pasi do të modifikojë X.
  Gjynah që një shpërndarje kaq e mirë nuk ka mbështetjen e nevojshme për kartat Nvidia, në këtë rast ajo mbështetje duhet të ofrohet nga Nvidia, dhe do të ishte një mundësi për t'u marrë parasysh kur blini një kompjuter.
  Unë do të doja të lexoja një koment për këtë postim.