Si të instaloni Arch Linux + KDE ose LXDE

Dy lexues blogEduari 2 y kotele) Më është kërkuar të shkruaj një udhëzues instalimi për distro-n që përdor, Arch LinuxTë mos rrëmbehemi nga shumë gjëra që thuhen për këtë shpërndarje, nuk është një shpërndarje e lehtë për t'u instaluar, por as e vështirë. Është një proces i gjatë.

Instalimi i Arch Linux është i ndarë në dy pjesë:

 1. Sistemi bazë
 2. konfiguracion

1: Instalimi bazë

Duke qenë një hap i përbashkët për të gjitha mjediset, unë lë një lidhje me udhëzues shoqërues elav <º Linux

2: Konfigurimi

Pasi të kemi instaluar Arch Linux-in tonë, shohim që një tastierë na hapet, kjo sepse nuk kemi instaluar asgjë përveç sistemit bazë.

Ne shkojmë në modalitetin root dhe vendosim fjalëkalimin tonë.

Ne zgjedhim pasqyrat nëse nuk e kemi bërë atë

nano /etc/pacman.d/mirrorlist

Ne zgjedhim ato që duam, por jo sepse janë nga vendi ynë, a do të jenë më të shpejtë, personalisht unë i kam dy të parat nga Brazili

Hapi tjetër është të azhurnojmë sistemin tonë, për këtë ne shkruajmë sa vijon

pacman -Syu

Pas azhurnimit gjithmonë pastroj paketat e padobishme dhe depot e papërdorura me komandën e mëposhtme

pacman -Scc

Pasi ta kemi bërë këtë, ne konfigurojmë skedarët tanë në rast se nuk i kemi konfiguruar

nano /etc/rc.conf

Për ata që janë nga Spanja, dosja duhet të jetë kështu

LOCALE="es_ES.UTF-8"
HARDWARECLOCK="UTC"
TIMEZONE="Europe/Madrid"
KEYMAP="es-cp850"
CONSOLEFONT=
CONSOLEMAP=
USECOLOR="yes"

Skedari tjetër për të konfiguruar do të jetë pacman.conf

nano /etc/pacman.conf

thelbi, ekstra dhe bashkësia aktivizohen si parazgjedhje dhe ne shtojmë depon e mëposhtme

[archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/i686

ky depo do të na lejojë të instalojmë Yaourt.

Hapi tjetër do të jetë krijimi i përdoruesit tonë, ne do ta krijojmë atë si më poshtë

adduser

ne ndjekim hapat për konfigurimin e përdoruesit të ri

Tani ne duhet të shtojmë përdoruesin tonë në grupet audio, energji, timon, hapësirë ​​ruajtëse, video, optike, floppy dhe lp si më poshtë

gpasswd -a usuario audio

në secilin grup ne ndryshojmë «audio» për përkatëse

Gjëja tjetër do të jetë instalimi i zërit

pacman -S alsa-utils alsa-oss

Shtojmë demonin Alsa

nano /etc/rc.conf

DAEMONS=(syslog-ng network netfs crond alsa gdm dbus ibus)

Ne instalojmë X.Org

pacman -S xorg

Tani ne instalojmë mjedisin tonë grafik

kde

pacman -S kdebase kde-l10n-es

ose

pacman -S kde kde-l10n-es

Unë rekomandoj opsionin Kdebase më shumë, kështu që ne ta montojmë atë siç duam

Lxde

pacman -S lxde

Më poshtë do të jetë ekrani ynë i hyrjes, personalisht unë përdor Gdm

pacman -S gdm

për përdoruesit e Kde, Kdm është instaluar së bashku me mjedisin ose Kde ose Kdebase

Ne ndryshojmë bootloader

nano /etc/inittab

tani e lëmë vijën vijuese si kjo

# Boot to console
#id:3:initdefault:
# Boot to X11
id:5:initdefault:

Varet nga menaxheri që përdorim ne do të lëmë rreshtin vijues në një mënyrë ose në një tjetër

gdm

#x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/kdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/slim >/dev/null 2>&1

kdm

#x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
x:5:respawn:/usr/bin/kdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/slim >/dev/null 2>&1

xdm

x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/kdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/slim >/dev/null 2>&1

i hollë

#x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/kdm -nodaemon
x:5:respawn:/usr/bin/slim >/dev/null 2>&1

Nëse duam që sistemi ynë të funksionojë, shtojmë demonin dbus

nano /etc/rc.conf

DAEMONS=(syslog-ng network netfs crond alsa gdm dbus ibus)

Ne instalojmë Yaourt

pacman -S yaourt

Gati, ne tashmë kemi instaluar Arch Linux-in tonë


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ngas dijo

  Tutorial shumë i mirë, unë tashmë i kam dokumentuar hapat për të bërë instalimin, por nuk e di çfarë demonësh të shtoj për të montuar usb dhe disk me ndarje ntfs mendoj se është ntfs-3g. Por më mungojnë disa mund të më thonë nëse është hal, fam apo gamin.

  1.    Guxim dijo

   Hal dhe fam janë specifike për Gnome mendoj, kjo është arsyeja pse nuk i kam vënë ato, unë posaçërisht nuk kam as njërën dhe më përshtatet në mënyrë të përsosur

   1.    Ngas dijo

    Faleminderit për ndihmën tuaj.

  2.    Eduari 2 dijo

   Për të montuar disqe të ndara usb dhe ntfs, unë besoj dhe më korrigjoj nëse gaboj, trajtohet nga udev tani. Në instalimin tim Arch + gnome3, demoni i vetëm që vendosa ishte dbus dhe moduli i vetëm ishte siguresa. dhe gjithçka në rregull dhe pa probleme, unë mund të lexoj ndarjen që ka Winbug 7 dhe të montoj usb madje pa bërë ndonjë konfigurim ose instaluar diçka që nuk varej nga desktopi ose baza.

   Unë mendoj se me kde është e njëjta gjë, kështu që duhet të shtoni vetëm daemonët që ju thonë në wiki.

 2.   ren dijo

  guxim i shkëlqyeshëm tutorial faleminderit, por unë kam një pyetje, pasqyrat pacman është mirë nëse shtoj më shumë se një pasqyrë.

  1.    Eduari 2 dijo

   Nëse është në rregull, në të vërtetë mund të heqësh komente nga të gjitha pasqyrat dhe të përdorësh skenarin e renditurave për të zgjedhur ato më të mirat.

   Për të mos komentuar pasqyrat, ndryshoni skedarin tuaj /etc/pacman.d/mirrorlist

   # nano /etc/pacman.d/mirrorlist

   për këtë ju instaloni curl me: (dhe python nëse nuk e keni instaluar)

   # pacman - python curl

   dhe pastaj kaloni në drejtorinë /etc/pacman.d me:

   # cd /etc/pacman.d

   rezervoni skedarin tuaj të pasqyrave

   # pasqyrë cp

   atëherë është koha për të bërë renditjen (sa më shumë pasqyra të mos komentoni, aq më shumë kohë duhet për të gjetur më të mirët)

   # rankmirrors -n 6 mirrorlist.backup> mirrorlist

   Kjo kërkon 6 pasqyrat më të mira në skedarin mirrorlist.backup dhe kur përfundon i ruan në pasqyrë nëse doni që ato të jenë 8 "-n 8" më të mira dhe nëse doni më shumë përdorni sensin e shëndoshë.

   pas kësaj mbetet për të sinkronizuar pacman me pasqyrat e reja me:

   #pacman-Syy

   1.    ren dijo

    Faleminderit shumë, do ta marr parasysh për të instaluar skedarin tim. Të fala.

 3.   Oscar dijo

  Guxim, do të doja të dija nëse ishte e mundur pse përdorni LXDE dhe cilat janë të mirat dhe të metat. Disa muaj më parë e instalova nga CD-ja e testimit të Debian por menaxheri i skedarëve kishte një të metë dhe nuk u hap me asnjë mënyrë, prandaj vazhdova ta çinstaloj dhe nuk e provova.

  1.    Pela dijo

   Oscar, provoni Lubuntu dhe do të shihni që është më i shpejtë se vetëtima!

   1.    Guxim dijo

    Në rastin tim jep më shumë sepse Arch përdor KISS, ato shpërndarje janë shumë të ngarkuara (* buntu)

    1.    Ferr dijo

     Por instalimi juaj është i padobishëm nëse nuk keni internet. Nëse do të më thuash që i shkarkoj nga një internet në internet, më mirë të shkarkoj një distro si opensuse ose kubuntu.

  2.    Guxim dijo

   Unë kërkoj leje nga administratorët për të hapur një artikull në lidhje me LXDE

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Eja ... ndalo marrëzitë HAHAHA, sigurisht që mund të ... LOL

    1.    Guxim dijo

     Le të shohim, a është që në teori unë kujdesem për diçka tjetër (megjithëse është gjysmë e vdekur) kështu që pyes

     1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

      Ju shkruani atë që dëshironi, kjo nuk ka asnjë problem
      Thjesht përpiquni të shkruani diçka që nuk përsëritet, për shembull nëse kemi shkruar tashmë një udhëzues se si të instaloni Debian + KDE, nuk ka kuptim të bëni një nga "Install KDE në Debian"

 4.   Nestor dijo

  Nëse dikush ka instaluar arch linux në virtualbox dhe nuk mund të azhurnojë depot siç më ka ndodhur mua, zgjidhja është:

  Në etc / rc.conf, duhet të vendosni vetëm rrjetin:
  eth0 = »dhcp»
  NDERRFAQSIT = = (eth0)

  Dhe pastaj pacman -Syu.

 5.   Alf dijo

  Në etc / rc.conf, duhet të vendosni vetëm rrjetin:
  eth0 = "dhcp"
  NDERRFAQSIT = = (eth0)

  Jo, nuk funksionon, të paktën nuk funksionoi për mua.

 6.   Alf dijo

  Kam 3 ditë pa mundur të bëj punë harku, padyshim që nuk është për mua.

 7.   Kyz dijo

  Përshëndetje, unë ndoqa udhëzuesin duke instaluar kdebase dhe gjithçka më dukej mjaft e thjeshtë, por kur hyja në kde ishte mbërthyer në spërkatje dhe kur klikonte dy herë në ekran u nxi (gradualisht, sikur të ishte një mbrojtës i ekranit) dhe nuk ka u shfaq desktopi. A mund të jetë diçka nga shoferët?

  Dhe nga rruga, unë nuk mund të hyj në ndonjë tty tjetër pasi vija gjigante shfaqen në mes të ekranit (?) Dhe, duke hyrë në modalitetin e sigurt (dështon), nuk kërkon hyrjen në asnjërën prej tyre.

  1.    Kyz dijo

   Epo, unë tashmë e kam zgjidhur atë. Më është dashur të instaloj gjithçka dhe kësaj here të instaloj drejtuesit grafikë, para se të instaloj kde.

   Por më në fund kam Harkun tim të parë !! 🙂

   1.    Guxim dijo

    Sigurisht, shoferët shkojnë më parë

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    haha ne kohe te mire, shijojeni

 8.   verbellon dijo

  Me mbërritjen e "systemd" në ArchLinux (aktual ISO Dhjetor 2012), nuk ka dobi të flasësh për rc.conf.

  Mendoj se ky postim duhet të azhurnohet. Mos e merrni keq.

  Brohoritje ...

  1.    xykyz dijo

   Ky post është një zotëri më shumë se një vjeçar, ju nuk mund të azhurnoni çdo postim të kaluar, por shkruani një postim të ri të azhurnuar nëse konsiderohet i përshtatshëm ...

 9.   pedro dijo

  përdoruesit e useradd -m -g -G audio, video, rrota, energji, hapësirë ​​ruajtëse, optike, lp, lojëra -s / bin / bash pedro
  pedro passwd
  dhe kjo më tregon dështimin e vërtetimit a mund dikush të më ndihmojë në këtë