Si të instaloni Linux nga një shkop USB

Ky udhëzim përdoret për të instaluar çdo distro përmes USB. Për më tepër, është veçanërisht i dobishëm për ata që zotërojnë netbook dhe prandaj nuk mund të përdorin LiveCD për të instaluar Linux.

Në thelb, ajo që ne do të bëjmë është të përdorim një program të vogël të quajtur UNetBootin, i cili ka versione për Linux dhe Windows.

hapat

 1. Shkarkoni imazhin ISO të distro në fjalë.
 2. Shkarkoni UNetBootin. Në Ubuntu, është më lehtë nëse e instaloni duke përdorur Synaptic.
 3. Drejtoni UNetBootin nga Aplikimet> Mjetet e Sistemit.
 4. Vendos pendrive
 5. Zgjidhni burimin imazhin ISO të shkarkuar në hapin 1.
 6. Zgjidhni njësinë USB si destinacion
 7. Pranoni dhe prisni që ajo të përfundojë (mund të duhen disa minuta)
 8. Rindizni kompjuterin, konfiguroni BIOS-in që të niset nga USB.

Në këtë mënyrë, jo vetëm që kurseni CD / DVD se do të ishit detyruar të digjeni më parë, por mund të provoni të gjithë sistemet operative pa fshirë një pikë të të dhënave të ruajtura në kompjuterin tuaj. Për të mos përmendur atë punon shumë më shpejt që nëse do të nisnim sistemin nga LiveCD / DVD.

Për të rikuperuar USB-në tuajRekomandohet të formatohet, por nuk është një kërkesë e pashmangshme, me mjafton fshirja e të gjithë skedarëve të kopjuar nga UNetBootin. 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andres Westra Urena dijo

  Problem i vogël, i bëra të gjitha sa më sipër duke u përpjekur të instaloj Kubuntu 12.10 në një usb. Dhe ai më tha se funksionoi. Por kur e ndez kompjuterin kam gabim të nisjes Al .iso Unë tashmë kam verifikuar shumën md5. Dhe BIOS është konfiguruar tashmë për të boot usb. Por sa herë që provoj, unë kam gabim Boot.
  Provova të boot ubuntu me usb dhe nëse funksionon.

 2.   Omar dijo

  Dëgjoni ndonjë video që mund të lini?
  Unë e kam fedora në disk dhe nuk e di nëse me këtë mund ta përdor për ta vendosur në usb

 3.   Edgar i verdhë dijo

  më hedh një gabim gjatë instalimit .. thotë "imazh i pavlefshëm ose i korruptuar i bërthamës" dhe a është ubuntu që dua të instaloj ... ndonjë ndihmë? qe duhet te bej?

  1.    Babil dijo

   Ndodh saktësisht e njëjta gjë. për momentin po krijoj usb bootable me një program tjetër (lili) për të parë nëse përmirëson diçka. A mund të më thotë dikush pse ndodh kjo ose si ta rregulloj, në rast se Lili nuk ndodh?

   1.    Jezu dijo

    Më ndodh njësoj.

 4.   John Paul Mayoral dijo

  ahhhh e madhe! Faleminderit shumë !!! Gëzuar!

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Juan Pablo:

  Mënyra më e lehtë për të përdorur unetbootin është të shkarkoni skedarin ISO të distros që dëshironi të përdorni "me dorë". Me fjalë të tjera, shkoni në faqen Linux Mint, shkarkoni ISO që ju pëlqen më shumë dhe, pasi të ketë mbaruar së shkarkuari, përdorni Unetbootin për të krijuar USB Live me atë skedar ISO që keni shkarkuar më herët.
  Kaq e lehte.

  Gëzuar! Paul.

 6.   John Paul Mayoral dijo

  Përshëndetje, unë dua të instaloj linux mint 13 nga një pendrive por shpërndarja nuk shfaqet në unebootin ...

 7.   jesus izrael perales martinez dijo

  unetbootin ka dështuar për një kohë të gjatë: S

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Lubuntu është një distro e shkëlqyeshme!
  Ju jeni i sigurt që do të jetë i shkëlqyeshëm.
  Gëzuar! Paul.

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit! Korrigjohet !. 🙂

 10.   blobel dijo

  Do ta provoj me Debian, duket mirë. Nga rruga, hapi 5 është i gabuar, imazhi shkarkohet në hapin 1, jo në 2. Më shumë se gjithçka, sepse ka ende disa fillestarë që çmenden me këto imtësi.

 11.   mc_lord_crazy dijo

  Hej, po sikur të dua të fshij të gjitha skedarët dhe të marr linux?

 12.   Guiligan_cjg dijo

  MOS harroni që pendrive duhet ta formatoni si FAT32 nëse e lini si NTFS nuk funksionon për ju

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Juan:

  E vërteta është se nuk e di pse e ke atë gabim.

  Lidhur me pikën tjetër, unë imagjinoj që mesazhi që merrni kur dilni nga Lubuntu është normal, sepse supozon se jeni duke përdorur një CD si LiveCD dhe jo një pendrive. Ajo që duhet të bësh është të nxjerrësh pendrive dhe të shtypësh enter.
  Gëzuar! Paul.

 14.   John dijo

  pershendetje, kam nevoje per nje ndihme te vogel, kam provuar unetbootin qe nga ubuntu 12.04 per te pare se si duket lubuntu. Më pëlqeu dhe u përpoqa të përfundoja instalimin, por unë kam shumë ndarje në diskun tim, kështu që nuk munda, dhe tani nuk më lejon të filloj ubuntu më thotë se unë duhet të filloj kernelin para, unë vetëm mund të hyj në testi lubuntu, për të cilin nuk mund të bëj asgjë.
  Shpresoj te me ndihmoni
  Brohoritje

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë nuk kuptova asgjë Juan! Filloni bërthamën? Cili është gabimi që të hedh? Në cilin kontekst? Zhvilloni problemin pak më mirë për të parë nëse mund t'ju japim një dorë.
  Gëzuar! Paul.

 16.   John dijo

  Përshëndetje, shumë faleminderit për një përgjigje kaq të shpejtë.
  Fakti është që unë provova unetbootin me lunubu, dhe kur ristartova sistemin për të hyrë në ubuntu, nuk më lejoi të futem në të, më tha: "duhet të ngarkosh më parë kernelin" gabim.
  Një tjetër gjë që mund të jetë gjithashtu e rëndësishme është që kur të dal nga lubuntu ajo të më thotë "ju lutem hiqni media intallation dhe mbyllni sirtarin (nëse ka) pastaj shtypni enter", dhe unë nuk di çfarë të bëj.
  Faleminderit shumë për ndihmën tuaj dhe për blogun tuaj.
  Brohoritje

 17.   John dijo

  Unë nuk e bëra atë për një USB ose CD por direkt nga disku i ngurtë, vetëm më lejo të futem në demo të lubuntu dhe windows. Krejt një kurvë, sepse nuk më lejohej të bëja asgjë.
  Ajo që bëra në fund është të formatoj nga windows ndarjen ku kisha ubuntu (kam humbur të gjitha programet, kam ruajtur faqet dhe të tjerët) dhe të instaloj lubuntu nga e para.
  Një javë e përplasur por shpresoj që lubuntu të bëjë mirë për mua.
  Faleminderit shumë për ndihmën dhe vëmendjen
  Brohoritje

 18.   JK dijo

  Pershendetje! Faleminderit që kaluat kohë në këto tema.

  Në atë që nuk kam gjetur ndihmë, as në faqen UNetbootin, është në situatën në të cilën mund të jetë më parë usb, më lejoni të shpjegoj, çfarë ndodh nëse gjysma e tij tashmë ka të dhëna, por njëri dëshiron të përdorë gjysmën tjetër për ta vendosur distro e dëshiruar? Nëse kjo është e mundur, si do të shkonte dikush për të hyrë në të dhëna? apo do të shkaktohet spërkatja e distros së instaluar sa herë që lidhet?

  Kur instalohet një shpërndarje linux në një usb, a krijon gjithashtu ndarje boot, swap dhe home? A mund të përdorni një usb të madh, të themi 8 GB ose 16 GB, për dy distro duke përdorur të njëjtin program?

  Më në fund, dhe vetëm për kuriozitet sepse Manjaro tashmë ka udhëzuesin e vet, pse nuk do të punojë UNetbootin për Manjaro? 🙂 Të paktën pres përgjigjen e pyetjes së parë, faleminderit.

 19.   Kopshti i Delferit dijo

  manjaro nuk mund ta përdorë këtë metodë, një dd përdoret ose digjet me një krijues figurash

 20.   ton CRL dijo

  Nëse kam skedarë të tjerë të ruajtur në USB, a duhet t'i fshij ato apo mund ta ruaj imazhin pa pasur nevojë të formatoj USB?

 21.   Le të përdorim Linux dijo

  Jo. Ju duhet të bëni atë që thotë artikulli. Asgje tjeter.
  Gëzuar! Paul.

 22.   tonydroy dijo

  hej pasi e bëra usb të bootable, që ajo të nisë skedarët, duhet të zbërthej imazhin linux?

 23.   Le të përdorim Linux dijo

  Jo nuk mund të bëhet
  Po të ishte kaq e lehtë, nuk do të kishit nevojë për Unetbootin.
  Ajo që bën ky program është të krijojë disa skedarë konfigurimi automatikisht në mënyrë që të mund të filloni sistemin pa probleme.
  Në rast se jeni të interesuar, ju rekomandoj të vizitoni faqet vijuese: http://unetbootin.sourceforge.net/ http://es.wikipedia.org/wiki/UNetbootin
  Gëzuar! Paul.

 24.   rk9 dijo

  Përshëndetje…
  dhe kjo mund të bëhet duke zbërthyer imazhin në usb të drejtpërdrejtë (të formatuar më parë)… pa përdorur UNetBootin?… (duke konfiguruar padyshim boot nga usb))

  Çfarë bën UnetBootin me të vërtetë në pendrive? përveç kopjimit të skedarëve nga imazhi iz i zinxhir ...

  Faleminderit…

 25.   Sebastian dijo

  Pershendetje Unë nuk mund ta instaloj Unetbootin as nga Synaptis dhe as nga uebi. Kam një mesazh gabimi në lidhje me një skedar diçka si kjo> 4.3.3

 26.   Jorge dijo

  Të mirë.

  Unë e kam këtë problem gjatë gjithë kohës kur boot nga usb:

  SYS LINUX 4.07 EDD 2013-07-25 E drejta e autorit (C) 1994-2013 H. Peter Anvin et al

  Unë kam provuar 300 programe të ndryshme për të montuar një shpërndarje .iso në një USB dhe kam gabim në të gjithë ata. Unë kam një Acer Aspire One dhe nuk mund të instaloj linux por është me USB.

  Unë kam kërkuar informacion në këtë faqe në internet:
  http://www.infomaster21.com/foros/Tema-Resuelto-Problema-al-instalar-una-Distro-de-linux-con-Unetbootin-u-otros

  Dhe as për mua nuk e zgjidh problemin.

  Shumë falemnderit.

  1.    Paul dijo

   Shikoni, gjëja më e sigurt është të përdorni komandën dd nga terminali për të transferuar ISO në pendrive, është e lehtë, ndiqni hapat http://aprenderconlibertad.blogspot.com/2014/06/crear-facilmente-un-pendrive-booteable.html

 27.   nestor dijo

  Faleminderit shumë për ndihmën .. Unë kam mundur ta instaloj pa probleme ..

 28.   sergio dijo

  djalë i mirë më në fund e gjeta faleminderit

 29.   Karroceri dijo

  A është kjo një pyetje e klasës së parë / kopshtit nga një neofit?
  1) Nuk e di se çfarë do të thotë "ISO"
  2) A duhet të ulet pasqyra / imazhi i qiellit?
  3) Për çfarë shërben "unetbootina"; ....

 30.   Diego dijo

  Unë kam një gabim
  SYSLINUX 4.07 EDD 2013-07-25 E drejta e autorit (C) 1994-2013 H. Peter Anvin et al
  GABIM: Asnjë skedar konfigurimi nuk u gjet
  Nuk u gjet asnjë direktivë konfigurimi DEFAULT ose UI!
  çizme:

  Kam provuar rekomandime të ndryshme dhe nuk funksionon për një Olidata L51II0 me disk 80 GB dhe 1 GB RAM.
  Unë gjithashtu e formatova diskun si të jashtëm nga Ubuntu për të pasur në dispozicion tre ndarjet linux, por naaa… kjo gjë më ka kalbur. A di dikush se si ta rregullojë atë për të përfunduar një instalim USB të ubuntu 12.04?

  1.    HARASHIMA dijo

   provo ta bësh nga një disk tek unë më hodhi të njëjtin gabim por kur e nisa nga disku NESE ME PUNOI

 31.   Sebastian dijo

  Mirë. Unë jam mjaft i ri në këtë. Unë kurrë nuk kam instaluar një dritare për shembull dhe më pak ubuntu 14.04. Ajo që dua të bëj është të testoj ubuntu 14.04 nga pendrive. Problemi është se para se të provoja, nuk i kuptoja udhëzimet. Kam shkarkuar UNetBootin për windosws dhe e ruajta atë në një stilolaps së bashku me imazhin iso të ubuntu 14.04. Pyetja është si vijon, a duhet të bëj diçka tjetër para se të filloj të testoj ubuntu nga pendrive, ose me programet e ngarkuara pa instaluar, a mund të filloj në mënyrë të përsosur?

  1.    daniel dijo

   shoku për të filluar unetbooting ju duhet ta instaloni atë në kompjuterin tuaj dhe mos ta kaloni atë në usb tuaj pasi që kjo nuk është e dobishme ... instaloni unetbooting në kompjuterin tuaj pasi që më poshtë zgjidhni iso image pastaj kërkoni imazhin iso shkarkuar më parë dhe ruajtur në tuaj pc pastaj kliko në krijimin dhe voila programi unetbooting do të bëjë gjithçka kur të kërkon të rinisësh ti i jepni atë për të pranuar dhe konfiguruar kompjuterin tuaj për të nisur me usb dhe kjo është e gjitha.

   1.    Sebastian dijo

    Faleminderit shume!!

 32.   karlos kontreras dijo

  Natën e mirë, më falni, unë jam i ri në këtë.
  Unë kam një kompjuter me Windows 7 dhe tashmë po paguaj që të formatohet për shkak të viruseve.
  Me sa duket kam një virus tjetër sepse nuk më lejon të lidhem me rrjetin wifi në shtëpi.
  A mund të më këshilloni të bëj një usb të bootable dhe të instaloj Linux
  paraprakisht faleminderit

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë sugjeroj që të lexoni "udhëzuesin tonë për fillestarët".
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Nje perqafim! Paul.

 33.   Armando dijo

  Kam një problem kur ekzekutoj kali linux nga usb gjatë ngarkimit marr syslinux 3.86 2010-04-01 EBIOS Copyright (C) 1994-2010 H. Peter Anvin et al
  dhe nga aty nuk ndodh asgje edhe nese heq ose vendos usb nuk ngarkohet duhet te pres te mbaroje bateria qe te punoje me windows a mund te me dergoni nje email ne e103746156po@hotmail.com falënderim

  1.    diego dijo

   E njëjta gjë më ndodh, a keni qenë në gjendje ta zgjidhni problemin?

  2.    Aleksandër Z. dijo

   Mund ta zgjidhësh, a bën të njëjtën gjë me mua?

  3.    Armando dijo

   Problemi është se po përdorte uneboting dhe në dokumentacionin kali linux thotë se duhet të jetë një program tjetër që nuk mbaj mend si quhet por mund të kërkoni në faqen zyrtare të kali linux

 34.   Imazhi i mbajtësit të vendndodhjes së Carlos Torres dijo

  Unë e konsiderova këtë informacion mjaft të dobishëm, faleminderit.

 35.   Jezu dijo

  ÇFAR D T BJ KUR KENELI ISO M T TREGON ÇFAR TO T BOJ?

 36.   eduin dijo

  Kam një problem, a mund të më ndihmojë dikush, kam një sistem operativ linux 4.0 dhe dua ta ruaj në memorjen usb.

 37.   Diana Rojas dijo

  Nuk mund të instaloj linux. Unë tashmë kam provuar si me ubuntu ashtu edhe me linux mint në versionin 64-bit dhe 32-bit. Në instalues ​​nuk marr kurrë ekranin me mundësinë e instalimit së bashku me një sistem tjetër operativ, shfaqet vetëm kutia e ndarjes dhe aty cras. Unë kam një netbook sony me i5 dhe windows 7.

 38.   Jose Luis dijo

  Faleminderit që keni këtë faqe në internet

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju mirepresim, José Luis!
   Nje perqafim! Paul.

 39.   Aleksandër Z. dijo

  Përshëndetje, ju e dini që unë kam një HP Mini 210 që po ha kokën time haha ​​unë kam provuar me programin linux, me unet, ultra iso ndër të tjera dhe nuk mund të futem në boot siç thotë kush, posto rinis ekranin është e zezë me një vizatim të ndezur dhe asgjë tjetër nuk ndodh, ndihmoni ju lutem !!!!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Alejandro! Unë ju sugjeroj të zhvendosni pyetjen tuaj në një blog.desdelinuxNET.
   Mos harroni të përshkruani të gjitha detajet që janë të rëndësishme për t'ju ndihmuar.
   Gëzuar! Paul.

 40.   Joseph David Bracho dijo

  Shokë të mirë Kam një gabim në canaima të ri Unë ju them se pendrive ime është e nisur dhe ka canaima 4.0 64 bit por kur filloj me pendrive ekrani fiket dhe fillon diskun e fortë çfarë të bëj kam nevojë për ndihmë

 41.   anonim dijo

  Unë mendoj se ekziston një mospërputhje midis titullit të postimit dhe përmbajtjes

 42.   Engjëll Camacaro dijo

  A mund të boot nga Windows? Unë dua të instaloj linux përsëri në një canaima që ishte vendosur në dritare

 43.   Covadonga dijo

  Me Balena Etcher gjithçka është e mundur, për mua është programi më i mirë për të instaluar një distro Linux.

  Kam hasur në një blog që shpjegon mjaft mirë procesin e instalimit, do ta lë këtu në rast se ka dikush që ju intereson: https://lareddelbit.ga/2020/01/04/como-instalar-cualquier-distribucion-linux-desde-un-usb/