Si të instaloni një version minimal të Ubuntu

Ditën tjetër një lexues blog-u më pyeti nëse kishte ndonjë mënyrë për të instaluar Ubuntu në formën e tij më të thjeshtë, pa të gjitha aplikacionet multimediale, automatizimin e zyrës, etj. që vijnë si parazgjedhje. Zgjidhja "ideale" sot është përdorimi i ISO minimale, siç shpjegohet në postimin e përgatitur nga elav. Sidoqoftë, duke kërkuar në internet gjeta një mënyrë alternative për ta bërë atë, e cila rezulton të jetë shumë e thjeshtë. Thjesht duhet të instaloni Ubuntu Server dhe më pas shtojmë manualisht mjedisin tonë të preferuar për desktop.

Instalimi i Unitetit Minimal

Komanda e mëposhtme instalon desktopin e Unitetit dhe varësitë e tij më të rëndësishme, por asgjë tjetër.

sudo apt-get install - no-install-rekomandon ubuntu-desktop

Për të parë se cilat paketa përfshihen në këtë instalim minimal, mund të përdorni komandën e mëposhtme:

 apt-cache varet nga ubuntu-desktop

Në rastin tim, ajo ktheu sa vijon:

Varet: alsa-base, alsa-utils, anacron, at-spi2-core, baobab, bc, ca-certifikata, checkbox-qt, dmz-kursori-temë, doc-base, eog, evince, file-roller, gërmat- freefont-ttf, foomatic-db-compressed-ppds, foomatic-filtra, gcalctool, gedit, genisoimage, ghostscript-x, gnome-control-center, gnome-font-viewer, gnome-media, gnome-menu, gnome-power- menaxher, gnome-screenshot, gnome-session, gnome-session-canberra, gnome-system-log, gnome-system-monitor, gnome-terminal, gstreamer0.10-alsa, gstreamer0.10-plugins-base-apps, gstreamer0.10. 2-pulseaudio, gucharmap, gvfs-bin, inputattach, language-selector-gnome, libatk-adapter, libgd2-xpm, libnotify-bin, libpam-ck-lidhës, libpam-xdg-mbështetje, libsasl6-modulet, libxp2, lightdm, nautilus, nautilus-sendto, notify-osd, openprinting-ppds, printer-driver-pnmXNUMXppa, pulseaudio, rfkill, kalë deti, qendër softuerësh, software-Properties-gtk, ssh-askpass-gnome, system-config-printer-gnome, ttf-dejavu-core, ubuntu-artwork, ubuntu-drivers-common, ubuntu-extras-keyrin g, ubuntu-release-upgrader-gtk, ubuntu-settings, tingujt ubuntu, uniteti, uniteti-përshëndetje, unzip, menaxher azhurnimi, njoftues azhurnimi, mjete pa tel, wpasupplicant, xdg-user-dirs, xdg-user- dirs-gtk, xdiagnose, xkb-data, xorg, xterm, yelp, zenity, zip

Për të kontrolluar se cilat paketa nuk do të instalohen në këtë desktop "minimal", thjesht ekzekutoni:

apt-cache shfaq ubuntu-desktop | grep "Rekomandon"

Në rastin tim, ajo ktheu sa vijon:

Rekomandon: mbështetjen e akpit, login e menaxherit të aktivitetit, qendrën e kontrollit, aisleriotin, partnerin e instalimit të të dhënave për aplikacionin, apport-gtk, avahi-autoipd, avahi-daemon, bluez, bluez-alsa, gota blu, blu- gstreamer, branding-ubuntu, brasero, brltty, gota, gota-bsd, gota-klient, deja-dup, ndjeshmëri, përmbajtje shembulli, firefox, firefox-gnome-mbështetje, fonts-kacst-one, fonts-khmeros-core, shkronja-lao, shkronja-çlirim, font-lklug-sinhala, fonts-nanum, fonts-sil-abyssinica, fonts-sil-padauk, fonts-takao-pgothic, fonts-thai-tlwg, fonts-tibetan-machine, gcc, temat e aksesit të gnome, gnome-Bluetooth, gnome-disk-program, gnome-mahjongg, gnome-orca, gnome-screensaver, gnome-sudoku, gnomine, gvfs-siguresa, gwibber, hplip, ibus, ibus-gtk3, pinyin, ibus-pinyin-db-android, ibus-table, im-switch, kerneloops-daemon, peisazh-klient-ui-instalim, laptop-zbuluar, libgail-zakonshëm, libnss-mdns, libpam-gnome-keyring, libproxy1- pajisje shtesë plugin, libproxy1-plugin-networkmanager, libqt4-sql-sqlite, libreoffice-calc, libreoffice-gnome, libr eoffice-help-en-us, libreoffice-impress, libreoffice-matematikë, libreoffice-ogltrans, libreoffice-pdfimport, libreoffice-prezantim-minimizues, libreoffice-prezantues-konsol, libreoffice-style-njeri, libreoffice-shkrimtar, libwmf0.2- 7-gtk, linux-headers-generic, make, mousetweaks, nautilus-share, network-manager-gnome, network-manager-pptp, network-manager-pptp-gnome, në bord, overlay-scrollbar, pcmciautils, plymouth-theme- ubuntu-logo, policykit-desktop-privilegje, printer-driver-c2esp, printer-driver-foo2zjs, printer-driver-min12xxw, printer-driver-ptouch, printer-driver-pxljr, printer-driver-sag-gdi, printer- driver-splix, pulseaudio-modul-Bluetooth, pulseaudio-modul-gconf, pulseaudio-modul-x11, python3-aptdaemon.pkcompat, qt-at-spi, remmina, rhythmbox, rhythmbox-plugin-magnatune, rhythmbox-ubuntuone, shotwell, skanim i thjeshtë, sni-qt, dispeçer i të folurit, telepatia-boshe, thunderbird, thunderbird-gnome-mbështetje, totem, totem-mozilla, transmetim-gtk, ttf-tregues-fonts-thelbësor, ttf-punjabi-fonts, ttf -ubuntu-font-familje, ttf-wqy-microhei, ubuntu-docs, ubuntuone-klient-gnome, panel kontrolli ubuntuone-qt, unitet-webapps-i zakonshëm, krijues usb-gtk, verë, whoopsie, tema xcursor , xdg-utils, xul-ext-ubufox, xul-ext-unitet

Instalimi minimal i GNOME

Për të shtuar desktopin "minimal" të GNOME në serverin Ubuntu, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install - no-install-rekomandon ubuntu-gnome-desktop

Instalimi minimal i KDE

Për të shtuar desktopin "minimal" të KDE:

sudo apt-get install - no-install-rekomandon kubuntu-desktop

Instalim minimal i Xfce

Për të shtuar desktopin "minimal" të Xfce:

sudo apt-get install - no-install-rekomandon xubuntu-desktop

Instalimi minimal i LXDE

Për të shtuar desktopin "minimal" të LXDE:

sudo apt-get instalo lubuntu-desktop

Paketa lubuntu-desktop nuk instalon ndonjë paketë shtesë, prandaj nuk është e nevojshme të furnizoni parametrin –Jo-instalim-rekomandime.

Tani po, ju kurrë nuk keni shijuar një Ubuntu më të shpejtë. Vrapo, foshnje, vrapo!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   apanike dijo

  Unë nuk kam përdorur Ubuntu për një kohë të gjatë (Arch <3 haha) por mbaj mend që kishte bërthama të ndryshme për serverat dhe për makineritë desktop. Megjithëse mbase mund të zgjidhni atë përkatëse pas instalimit, mbaj mend që historia ishte të instalonit nga një imazh alternativ i instalimit (ISO-të "Alternativë") duke bërë një instalim bazë dhe më pas duke tërhequr-jo-instaluar-rekomandon.

  Kohët e fundit për mua tingëllon që ata nuk marrin më imazhe të këtij lloji gjithsesi ... përveç Lubuntu (nëse kujtesa ime nuk është e keqe), kështu që gjithmonë mund të tërhiqesh nga atje për të instaluar desktopin që të pëlqen më shumë.

  1.    apanike dijo

   Po, ka imazhe alternative (do të betohesha se nuk do të kishte në ndonjë version ...):
   http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

   . Nuk mund të modifikoni komentet? 🙁

   1.    nano dijo

    Sigurisht, nëse jam unë dhe ti ke fuqinë ta bësh atë: 3

  2.    burri dijo

   imazhet e ubuntu netboot në 30 megabajt bëjnë të njëjtën gjë tani, ato ju lejojnë të zgjidhni kernelin (server, desktop, lts, ​​etj), instalimin bazë ose të zgjidhni ndonjë nga aromat e desktopit * buntu

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Kjo është e njëjtë siç thashë më poshtë. 😛

 2.   Manuali i Burimit dijo

  une kam Ubuntu im në versionin minimal (jo saktësisht siç thotë në këtë postim), ju nuk keni nevojë të përdorni Ubuntu Server ashtu si ka ISO minimale specifike për këtë, dhe unë jam dëshmitar se sa shpejt dhe lehtë është instaluar në këtë mënyrë (në komentet e lidhjes së parë vë një kapje të asaj që më konsumon).

  Redakto: Këtu unë tregoj të gjitha detajet e instalimit tim -> Regjistri i instalimit: Ubuntu 12.04 Minimal + Kanellë 2

  1.    David Villa dijo

   Faleminderit për kontributin e minimalCD; a do të ketë një version të barabartë për Debian & CentOS?

   Ruajtur

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Debian: https://www.debian.org/CD/netinst/
    CentOS (ju klikoni në versionin që dëshironi, zgjidhni një pasqyrë dhe kërkoni ISO që thotë Minimal): http://wiki.centos.org/Download

  2.    Oscar dijo

   Me versionin minimal të Ubuntu, do të jetë e mundur të instaloni Lxqt nga APP-të ose më parë duhet të instaloj Lxde?.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Pse do të të duhej më parë LXDE?

  3.    le të përdorim linux dijo

   Interesante! Nuk dija për ISO minimale. Data e mbare! Faleminderit!

 3.   korb291286 dijo

  A mund të bëhet kjo në Mint 17 ????

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Linux Mint nuk ka një version Minimal por ju mund të përdorni Ubuntu 14.04 dhe të vendosni depot e Mint 17, rezultati do të jetë saktësisht i njëjtë. Justshtë thjesht një çështje e shtimit të kësaj në /etc/apt/sources.list:

   deb http://packages.linuxmint.com qiana main upstream import #id:linuxmint_main

   Përditësoni dhe instaloni nënshkrimet GPG:

   sudo apt-get update
   sudo apt-get install linuxmint-keyring

   Y voila, bëhet Linux Mint dhe tani mund të instaloni Kanellë ose MATE (megjithëse pa parametrin –no-install-rekomandon siç thotë në këtë postim).

 4.   Juanse dijo

  MinimalCD është përgjigjja më e mirë. pika përfundimtare

 5.   nano dijo

  Goodshtë mirë të eksperimentosh dhe të ndërtosh diçka për ty, megjithëse nëse do të duhet pak kohë për të konfiguruar, kryesisht çështjet e kodekut, me siguri ndonjë problem pa kuptim do të japë xD

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Ju instaloni VLC dhe kaq.

   1.    David Villa dijo

    Faleminderit për këshillën përsëri, por tani nga CentOS & Debian

    Salvdos !!!

  2.    eliotime3000 dijo

   Po, dhe më e zakonshmja është të mos jesh në gjendje të shikosh filma DVD. Kjo është arsyeja pse shumë zgjedhin të instalojnë VLC.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    VLC FTW

   2.    Juanse dijo

    DVD-të, a po përdoret akoma ai format? haha

   3.    pandev92 dijo

    smplayer dhe nuk ka më bisedë.

 6.   makubex uchiha dijo

  che interesante, kjo mund të instalohet ubuntu minimal duke përdorur wifi ose mund të jetë vetëm me ethernet?

  1.    eliotime3000 dijo

   Po, mund të përdorni WiFi, për sa kohë që LiveCD e njeh atë (ose nëse keni firmware në dorë, natyrisht).

   1.    makubex uchiha dijo

    Faleminderit burra

 7.   kik1n dijo

  TSSSS e shkëlqyeshme, kështu që nëse instaloj përsëri Ubuntu me mate ose kanellë

  1.    eliotime3000 dijo

   PFFFFFFFFFFF ...

   Unë instalova Ubuntu vetëm me GNOME Classic me atë metodë (dhe sipër, në modalitetin e tekstit).

   1.    le të përdorim linux dijo

    Shkëlqyeshëm!

   2.    kik1n dijo

    Haha, jo, më pëlqen më shumë Xfce, ose përpiqem të instaloj Ubuntu me Unity por ta bëj më të lehtë

 8.   Juan Quispe dijo

  Unë konsideroj se nuk është mënyra për të instaluar versionin më minimal të Ubuntu. Kjo është mënyra më minimale për të instaluar Ubuntu ... https://blog.desdelinux.net/configurar-ubuntu-12-0412-10-mas-rapido-y-estable/

  1.    peterçeko dijo

   Faleminderit

 9.   peterçeko dijo

  Ju harroni një të rëndësishme:

  sudo apt-get instalo ubuntu-gnome-desktop

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit! Unë tashmë kam azhurnuar hyrjen.

   1.    peterçeko dijo

    Ju mirepresim

 10.   dhunter dijo

  Në vend të "apt-cache show ubuntu-desktop | grep Rekomandon »ju mund të kurseni grep dhe të bëni:

  apt-cache varet nga ubuntu-desktop

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit! Unë tashmë kam azhurnuar hyrjen.

 11.   Gabriel dijo

  Një fakt interesant, unë kurrë nuk kisha menduar të bëja diçka të tillë me Ubuntu 😀 Normalisht më pëlqen të personalizoj PC-në tim dhe për këtë përdor Arch, por gjithmonë kam një tjetër me Ubuntu që njerëzit normalë ta përdorin dhe gjithmonë e gjej pak sasi e bezdisshme e aplikacioneve që Ubuntu instalon si parazgjedhje, mendoj se ky është një opsion i mirë edhe pse më pëlqente ISO-ja minimale që ata përmendën atje.

 12.   mmm dijo

  Pershendetje Faleminderit shumë. E vërteta është se kjo më bën të dëshiroj të bëj një instalim minimal. Dhe unë isha i interesuar në minimumCd. Por unë hasa në këto probleme:
  … .. Unë nuk kam mundësi të lidhem me kabëll, vetëm me wifi… dhe minimalCd nuk duket se sjell drejtues wifi

  Zgjidhja që unë kam ardhur është të shkarkoj Wi-Fi përmes një makine (kam dy) dhe të ndaj internetin përmes eth0 ... domethënë të kaloj nga Wi-Fi në kabllo ...

  A mund të më tregojë dikush se si? Unë isha duke kërkuar dhe asgjë ... ju jeni të mirëpritur ...

  1.    mmm dijo

   I përgjigjem vetes në rast se funksionon për dikë ... Nuk e kam provuar akoma, është e thjeshtë, le të shpresojmë që të funksionojë.

   http://freelnxers.wordpress.com/2009/08/17/compartir-internet-wifi-mediante-ethernet-en-ubuntu/

   http://www.espaciolinux.com/foros/redes-servidores/como-compartir-internet-wireless-por-ethernet-tutorial-t49914.html

   Përshëndetje për të gjithë

   1.    elav dijo
   2.    mmm dijo

    Testuar dhe funksionon, po, gjithçka që duhet të bësh është ta bësh këtë në menaxherin e rrjetit, të shkosh në rrjetin me tela dhe ta vendosësh që të ndahet ... ah! dhe kablli që ata përdorin duhet të jetë i drejtpërdrejtë.

    Sa për atë që më thoni elav, unë imagjinoj po me opsionin «# Ura e Rrjetit me Internet të përbashkët» ... Imagjinoj ...

 13.   engjëllore dijo

  Vlen të shtohet në /etc/apt/apt.conf

  APT :: Install-Rekomandon "false";
  APT :: Install-Sugjeron "false";

 14.   mmm dijo

  Che dhe një pyetje tjetër ... duke krahasuar minimumCd me këtë http://www.ubuntu-mini-remix.org/.... a ka ndryshim ??? përtej asaj që imagjinoj se instaloni unitetin si parazgjedhje sepse dua të them, p.sh. duhet ta instaloni tingullin në minimumCd. që padyshim që do ta instaloj ... a e di dikush?
  të fala

  1.    mmm dijo

   Ouch ...

   Remix i Ubuntu Mini përmban:
   - ubuntu-minimal (kjo është një paketim, detaje në http://tinyurl.com/2cpw6o)
   - standardi ubuntu (kjo është një paketim, detajet në http://tinyurl.com/323nu8)
   - casper
   - lupin-kasper

   të fala

 15.   David Rondon dijo

  shkëlqyeshëm. dhe si është kjo .. https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

 16.   le të përdorim linux dijo

  Po ... siç thashë në fillim të postimit, kjo është ndoshta alternativa më e mirë. 🙂

 17.   Jonathan Diaz dijo

  Vetëm atë që po kërkoja !!