Si të instaloni Openframeworks 0.8 në Fedora 20

of Fedora

Kornizat e Hapura është një bashkësi e strukturuar me burim të hapur, e shkruar në C + +, i cili është i përqendruar në zhvillimin grafik. Kjo i lejon dizajnerët dhe programuesit të zhvillojnë aplikacione interaktive në një mënyrë të thjeshtë dhe pa pasur njohuri të përparuara.

P 0.8.R 32 x XNUMX
P 0.8.R 64 x XNUMX

Kur përpiqeni të instaloni OF en Fedora dikush do të thoshte, "Thjesht shkarko, përpilo ​​dhe përfundo biznesin" Thjesht ashtu! Por jo gjithmonë gjithçka është siç duhet, ndonjëherë diçka dështon, ndonjëherë kush fiton çmimin Nobel për Paqe thotë se paqja nuk është mungesa e luftës, ndonjëherë thjesht nuk është një ditë e mirë. Po kjo është një nga ato ditë Urime!

Para-instalimi

 • Keni mjetet e përpilimit. Fedora 20 I sjell ato si parazgjedhje, të paktën në rastin tim, por ato mund të instalohen nga tastiera në mënyrën vijuese:[mujuanp@desdelinux ~]$ su
  do të na kërkohet fjalëkalimi i administratorit
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y install kernel-headers
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y install kernel-devel
  E mëposhtmja vetëm në rast se keni Kernel «PAE»
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y install kernel-PAE-devel
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y groupinstall "Development Tools"
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y groupinstall "Development Libraries"
 • Kam Bashkim RPM
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-20.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-20.noarch.rpm
 • instaloj Bllokimet e kodeve, ky hap është opsional pasi më vonë mund të shohim se si ta instalojmë me një skript brenda dosjes OF
  [mujuanp@desdelinux ~]# yum -y install codeblocks
  Gati! ne tashmë kemi atë që duhet për të instaluar OF

 

instalim

 • Tani shkojmë te drejtoria ku shkarkojmë Kornizat e hapura, E gjete! është e nevojshme ta zbërtheni atë, në këtë rast është në dosjen personale.
  [mujuanp@desdelinux ~]# tar xvf of_v0.8.0_linux64_release.tar.gz
 • Pasi të jetë bërë kjo, ne shkojmë në dosjen që përmban skriptet Fedora "Of_v0.8.0_linux64_release / skripte / linux / fedora"
  [mujuanp@desdelinux ~]# cd of_v0.8.0_linux64_release/scripts/linux/fedora
 • Për ata që vendosën të mos instalojnë Kodbllok para Tani është koha!
  [mujuanp@desdelinux fedora]# ./install_codeblocks
 • Për shkak të një gabimi me emrat e paketave ne do të duhet të modifikojmë përmbajtjen e skedarit install_dependency.sh nga kjo. Ne hapim skedarin me vi, fshijmë gjithçka dhe kopjojmë përmbajtjen e përmendur.
  [mujuanp@desdelinux fedora]# vi install_dependencies.sh
 • Po tani! Le të ekzekutojmë skenarin
  [mujuanp@desdelinux fedora]# ./install_dependencies.sh
  Mbeshtetje per mp3? nuk ka problem!
  [mujuanp@desdelinux fedora]# ./install_codecs.sh
 • Pas kësaj ne vazhdojmë të përpilojmë Kornizat e hapura, ne kthehemi përsëri në një dosje «of_v0.8.0_linux64_release / scripts / linux /»
  [mujuanp@desdelinux fedora]# cd ../
  [mujuanp@desdelinux linux]# ./compileOF.sh
 • Tani ju vetëm duhet të përpiloni Prodhuesi i Projektit!
  [mujuanp@desdelinux linux]# ./compilePG.sh
  Po kishte një problem në përpilimin e Prodhuesi i Projektit e ngjashme me kete:
  / usr / bin / ld: nuk mund ta gjej -lXrandr.so -Xi.so
  Collect2: ld ktheu 1 statusin e daljes
  Ky problem është përsëri për shkak të një problemi me emrat. ajo që ne do të bëjmë është të bëjmë një kopje të skedarëve të prekur dhe t'i riemërtojmë në atë të treguar.
  për x64
  [mujuanp@desdelinux linux]# cd /usr/lib64
  për x32
  [mujuanp@desdelinux linux]# cd /usr/lib
  Sapo këtu shohim emrin e skedarëve.
  [mujuanp@desdelinux lib64]# ls
  Në rastin tim emrat janë: libXrandr.so.2.2.0 dhe libXi.so.6.1.0
  [mujuanp@desdelinux lib64]# cp libXi.so.6.1.0 libXi.so
  [mujuanp@desdelinux lib64]# cp libXrandr.so.2.2.0 libXrandr.so
  Kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të përpiluar pa probleme Prodhuesi i Projektit
  [mujuanp@desdelinux lib64]# cd /directorio/de/descarga/of_v0.8.0_linux64_release/scripts/linux/
  [mujuanp@desdelinux linux]# ./compilePG.sh
  Gjithçka është gati, ne mund ta përdorim Kornizat e hapura në tonë Fedora 20!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)