Si të instaloni Tleds në Fedora

Ledhur është një program që rikonfiguron LED-et e tastierës për të treguar aktivitetin e rrjetit (ngarkoni dhe shkarkoni) në vend të informacionit të treguar si parazgjedhje (ScrLK dhe NumLK) 


Në Le të përdorim Linux një hyrje ishte shkruar tashmë në atë kohë duke shpjeguar se si funksionon ky program dhe si ta instaloni, ju mund të shihni hyrjen këtu.

Problemi është se në Fedora nuk gjendet në depo dhe gjetja e RPM është mjaft e vështirë, prandaj ne jua sjellim atë përsëri tek ju.

Para së gjithash, duhet të instaloni varësitë për të ekzekutuar programe 32-bit. Nëse makineria juaj është 32-bitëshe ose i keni tashmë të instaluara, kaloni në hapin tjetër:

sudo yum instalo alsa-lib.i686 fontconfig.i686 freetype.i686 glib2.i686 libSM.i686 libXScrnSaver.i686 libXi.i686 libXrandr.i686 libXrender.i686 libXv.i686 libstdc ++. zlib.i686

Pastaj, ajo që duhet të bësh është të ulësh RPM të këtu.

Ju e hapni, e lini të instalohet dhe më pas, për ta ekzekutuar, shtypni në terminal, si administrator ose përmes sudo sa vijon:

tleds -d 10 wlan0

… Ndryshimi i 10 për kohën që dëshironi të azhurnoni (në milisekonda) dhe wlan0 për emrin e pajisjes që dëshironi të monitoroni. Nëse dëshironi të përdorni opsione më të përparuara, futni ndihmën me kodin e mëposhtëm:

tleds -h

Faleminderit José Linares!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)