Si të instaloni Ubuntu në një pajisje Android

Thirret një aplikacion i vogël Instaluesi i Ubuntu për Android, i disponueshëm në Tregut Android, ju lejon të bëni vetëm atë: instaloni Ubuntu në smartphone-in tonë.


Vetë aplikacioni është një instalues ​​për një version të përshtatur të Ubuntu me desktop LXDE, mirëpo, në të vërtetë ekzistojnë dy, një dritë dhe një më e rëndë që përfshin të gjitha programet e nevojshme për të filluar punën, madje edhe me qendrën e vet softuerike të quajtur Menaxheri i azhurnimit të Ubuntu.

Ky version është plotësisht i optimizuar për pajisjet ARM, ju lejon të ekzekutoni të dy sistemet në të njëjtën kohë dhe madje të vendosni madhësinë e ekranit në fillimin për t'iu përshtatur llojit të pajisjes.

Kërkesat për ta ekzekutuar janë:

 • Keni leje Root
 • Procesori 1 GHz (rekomandohet)
 • Android 2.1 ose më i lartë
 • Kernel do të mbështesë pajisjen (kjo është përfshirë në shumicën e ROM-ve)
 • Kartë SD me të paktën 3,5 GB hapësirë ​​të lirë për imazhin e madh (2,5 GB për imazhin e vogël)
 • Lidhja e të dhënave
 • Mbështetje e sistemit skedar Ext2

Para se ta provoni, kontrolloni që pajisja juaj të jetë në listën e pajisje të mbështetura.

Shkarkoni Instaluesin e Ubuntu

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Le të përdorim Linux dijo

  Ky është një version tjetër. Vrapo drejt në telefon.
  Gëzuar! Paul.

  1.    martir dijo

   do të thotë që ky është një sistem operativ i plotë.

 2.   Yo dijo

  Kërkon Android 2.2+ Unë shpresoja kur lexoja postimin

 3.   Yo dijo

  Unë i përgjigjem vetes: Në përshkrim thotë 2.1, por në treg thotë 2.2, unë i kam dërguar një email zhvilluesit në rast se është një gabim tipografik.

 4.   Daniel dijo

  a është një version i ubuntu që funksionon në të njëjtin smartphone?
  Apo është versioni që treguat në një hyrje tjetër i cili ju lejon të lidhni androidin tuaj me një monitor për të filluar Ubuntu në monitor?

 5.   mburravec dijo

  Ku shkarkohet

 6.   entrebitë dijo

  Nuk e di se si mund të ketë njerëz që bëjnë këtë lloj video, nëse duket se keni kolit sepse jeni në nxitim ...

 7.   Jessica dijo

  Nuk ka instalues ​​të Ubuntu në Play, nga është shkarkuar? Faleminderit

 8.   i krishterë dijo

  po aq sa di unë vetëm disa lloje të smartphon mund ta instalojnë. Doja ta bëja por nuk munda.

 9.   i krishterë dijo

  Unë mendoj se ata do ta zgjidhin atë më vonë. Po nuk është se unë tashmë e kam bërë atë. Unë personalisht nuk bolvi të provoni. Isshtë më shumë se një vit që doja ta provoja dhe asgjë. Shpresoj që së shpejti të kenë një iso të qëndrueshëm. që punon në të gjitha pajisjet portative.

 10.   i krishterë dijo

  për xhesikën. Kohë më parë e shkarkova nga playstore. por me siguri ju mund ta google ose të vazhdoni.

 11.   Reinaldo dijo

  A mund te me ndihmosh? Unë kam një Sony Xperia dhe dua të di nëse është i pajtueshëm, unë nuk mund të shoh në lidhje që ata të lënë atje falë paraprakisht

 12.   xhulieta dijo

  Unë kam një Galaxy S3 dhe nuk është i rrënjosur, a këshillohet ta bëni për ta përdorur këtë? Kam pak frikë, çfarë rekomandoni?

 13.   martir dijo

  Do të doja të dija nëse ky sistem eliminon andriodin apo ka nevojë që ai të jetë në gjendje të ekzekutohet. Meqenëse nëse është një instalim, nuk e di nëse formaton apo vetëm një sistem është montuar në tjetrin