Si të instaloni versionin më të fundit të Choqok (përpilimi) në Debian, Ubuntu ose derivatet

Si të instaloni versionin më të fundit të Choqok (përpilimi) në Debian, Ubuntu ose derivatet

Unë jam një adhurues i madh i dinamikës që ekziston në Twitter, përveç faktit se mënyra e saj e "shoqërimit" është shumë e suksesshme (pafundësisht më e mirë se në Facebook).

Sidoqoftë, ka gjithmonë probleme me Twitter, posaçërisht me ndryshimin e tij të vazhdueshëm në API, sa herë që ata ndryshojnë diçka, atëherë asnjë klient për Twitter (Çoqok, I turbullt, Hotot, etj) funksionon, të paktën jo derisa zhvilluesit të bëjnë disa ndryshime.

Si një përdorues i mirë i KDE-së që jam, unë preferoj aplikacionet Qt sesa Gtk (megjithëse ka përjashtime), kështu që Choqok është pa dyshim zgjedhja ime kur bëhet fjalë për klientët e Twitter, çështja është që versioni i depozitës nuk funksionon (faji i twitter .com).

Siç thotë titulli i postimit, këtu do të shpjegoj se si të shkarkoni versionin e fundit të qëndrueshëm të Choqok nga Git dhe përpilojeni atë në Debian (ose Ubuntu ose derivat) tuaj.

1. Së pari ne duhet të instalojmë paketën git, e cila do të na lejojë të shkarkojmë nga Git përmes terminalit:

sudo apt-get install git

2. Për më tepër, le të instalojmë disa paketa që do të na duhen për të përpiluar Choqok në disa momente:

sudo apt-get install qca2-utils libqca2-dev libqoauth-dev libqjson-dev libqjson0 kdelibs5-dev cmake libattica-dev libindicate-dev libindicate-qt-dev

3. Pasi të instalohet sa më sipër, le të vazhdojmë të shkarkojmë fotografinë më të fundit të Choqok:

git clone git://anongit.kde.org/choqok

Siç mund ta shihni, një dosje e quajtur choqok u krijua me disa skedarë dhe dosje brenda.

4. Futni atë dosje përmes një terminali, domethënë, supozoni se dosja është $ HOME / Shkarkime / choqok, sepse në një terminal ata vendosin: cd $ HOME / Shkarkime / choqok

5. Pasi të futemi në atë dosje, le të vendosim sa vijon në atë terminal:

mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..

Tani do të shfaqet diçka e tillë:

Kjo do të thotë që ju tashmë keni gjithçka që ju nevojitet për të përpiluar në atë dosje (ndërto), le të kalojmë tek ajo, në terminal shkruaj:

make

Dhe diçka e ngjashme me këtë do të shfaqet:

Kur të keni mbaruar, do të keni të gjitha skedarët e nevojshëm për të qenë në gjendje të instaloni aplikacionin si të tillë në kompjuterin tuaj, për të instaluar Choqok-un që sapo keni përpiluar përdorni komandën e mëposhtme:

sudo make install

Do t'ju tregojë diçka si kjo:

Dhe voila

Ata tashmë kanë instaluar versionin më të fundit të Choqok nga Git:

Sidoqoftë, shpresoj se e keni parë të dobishme.

Ndonjë pyetje ose problem më tregoni.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Canales dijo

  Faleminderit për ndarjen!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove

 2.   sanhuesoft dijo

  Mbaj mend kohërat e vjetra duke përdorur Choqok në Ubuntu ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë unë planifikoj të kaloj në Arch këto ditë

   1.    sanhuesoft dijo

    Do të ishte mirë, ne mund të ndajmë përvoja. Unë kurrë nuk kam përdorur Debian si sistemin tim kryesor, kam provuar ta instaloj vetëm disa herë, por stabiliteti i tij i tepërt (dhe për këtë arsye vonesa e degës së qëndrueshme) përfundoi të më mërziste. Rroftë Arch!

 3.   TUDz dijo

  Kontributi vlerësohet. Me sa duket postimet në lidhje me Choqok xD janë në modë, unë gjithashtu mendoj të ndryshoj Archie për herë të nëntë

 4.   Miguel dijo

  Kjo mund të instalohet në pclinuxos

 5.   Lancaster dijo

  A mund të instalohet në Fedora?

bool (e vërtetë)