Si të instaloni WordPress në Ubuntu 18.04 dhe derivatet?

WordPress Ubuntu18.04

WordPress është bërë një të sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) më të popullarizuara dhe të përdorura në rrjet, Kjo sepse mund të përshtatet për lloje të ndryshme të përdorimit, gjithashtu ka një numër të madh të shtojcave që ju lejojnë të rrisni më tej përdorimin e tij dhe pa lënë temat ose lëkurat e këtij liqeni.

Kësaj radhe ne do të ndajmë një udhëzues të thjeshtë se si të instaloni WordPress në Ubuntu, kjo në mënyrë që të ketë një vend testimi ose për njerëzit që nuk e dinë ende funksionalitetin e tij.

Procesi i instalimit

Para se të bëni ndonjë gjë, duhet të azhurnoni sistemin me:

sudo apt-get upgrade && sudo apt-get upgrade -y

Instalimi i Nginx

Në mënyrë që të instaloni WordPress në sistemin tonë, ne do të mbështetemi në disa mjete për funksionimin e tij, i pari është Nginx:

sudo apt-get install nginx -y

Instalimi i MariaDB

shërbimin e bazës së të dhënave që do të zgjedhim MariaDB, për instalimin e tij ne ekzekutojmë:

sudo apt-get install mariadb-server -y

Bërë këtë tani ne do të ekzekutojmë komandën e mëposhtme për të konfiguruar serverin e bazës së të dhënave:

mysql_secure_installation

Vetëm këtu ne do të ndjekim udhëzimet dhe do të na kërkojë të vendosim një fjalëkalim, gjë të cilën nuk duhet ta harrojmë.

krijimin e bazës së të dhënave

Ne duhet të identifikohemi me kredencialet që vendosimNëse i lëmë ato të paracaktuara, duhet të jetë si më poshtë:

mysql -u root -p

Nëse ata nuk duhet të vendosin emrin e tyre të përdoruesit pas -u dhe fjalëkalimin e tyre pas -p

Bërë këtë është koha për të krijuar një bazë të të dhënave, me të cilin WordPress do të shërbehet duke ekzekutuar këto komanda:

CREATE DATABASE wordpress;

CREATE USER `tu-usuario`@`localhost` IDENTIFIED BY 'tucontraseña';

GRANT ALL ON wordpress.* TO `wpuser`@`localhost`;

FLUSH PRIVILEGES;

exit;

Këtu në këto ju do të zëvendësoni emrin e përdoruesit me fjalëkalimin tuaj për bazën e të dhënave.

Instalimi i PHP

Për të instaluar PHP me të gjitha varësitë dhe modulet e nevojshme, ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt-get instalo php-fpm php-curl php-mysql php-gd php-mbstring php-xml php-xmlrpc -y

Bërë këtë për tëkoha kur do të editojmë skedarin php.ini.

sudo nano /etc/php/7.2/fpm/php.ini

Y shikoni për këtë linjë:

;cgi.fix_pathinfo=1

Ne duhet ta heqim komentin nga linja heqja e; ndryshoni = 1 në = 0, mbeti si më poshtë:

cgi.fix_pathinfo=0

atëherë do të kërkojmë linjat vijuese në skedarin php.ini dhe vendosim vlerat e mëposhtme, ato duhet të duken kështu:

upload_max_filesize = 100M
post_max_size = 1000M
memory_limit = 1000M
max_execution_time = 120

Shkarkoni WordPress

Wordpres-ubuntu

tani le të shkarkojmë versionin më të fundit të WordPress dhe ne do ta vendosim atë në direktorinë e paracaktuar të Nginx:

cd /var/www/html

wget https://wordpress.org/latest.tar.gz

Zinxhironi skedarin e shkarkuar rishtas me:

tar -zxvf latest.tar.gz --strip-components=1

tani le të ndryshojmë lejet e dosjes Nginx:

chown -R www-data:www-data /var/www/html/
chmod -R 755

Bërë këtë le të krijojmë një skedar konfigurimi me:

nano /etc/nginx/sites-available/example.com

Y ne vendosim sa vijon:

server {
listen 80;
listen [::]:80;
root /var/www/html;
index index.php index.html index.htm;
server_name example.com www.example.com;
client_max_body_size 500M;
location / {
try_files $uri $uri/ /index.php?$args;
}
location = /favicon.ico {
log_not_found off;
access_log off;
}
location ~* \.(js|css|png|jpg|jpeg|gif|ico)$ {
expires max;
log_not_found off;
}
location = /robots.txt {
allow all;
log_not_found off;
access_log off;
}
location ~ \.php$ {
include snippets/fastcgi-php.conf;
fastcgi_pass unix:/var/run/php/php7.2-fpm.sock;
fastcgi_param SCRIPT_FILENAME $document_root$fastcgi_script_name;
include fastcgi_params;
}
}

tani ne duhet ta mundësojmë atë me:

ln -s /etc/nginx/sites-available/example.com /etc/nginx/sites-enabled/

tani rinisni Nginx dhe PHP që ndryshimet të hyjnë në fuqi

sudo systemctl restart nginx.service
sudo systemctl restart php7.2-fpm.service

Vendosja e WordPress

tani le të ndryshojmë skedarin e konfigurimit të WordPress ku do të vendosim kredencialet e bazës së të dhënave:

mv /var/www/html/wp-config-sample.php /var/www/html/wp-config.php

sudo nano /var/www/html/wp-config.php

Y ne do të ndryshojmë informacionin brenda ai:

define('DB_NAME', 'wordpress');
define('DB_USER', 'usuario-de-la-base-de-datos');
define('DB_PASSWORD', 'contraseña-de-la-base-de-datos');

Bërë këtë për arsye sigurie, ata duhet të azhurnojnë çelësat e sigurisë në konfigurimin tuaj wp.

Kështu që ne duhet t'i gjenerojmë ato, ne e bëjmë këtë duke vizituar kjo lidhje dhe ne ndryshojmë vlerat që kjo faqe na jep në skedarin tonë të konfigurimit.

Dhe bërë me të Ne tashmë kemi WordPress të instaluar në sistemin tonë.

Për të filluar ta përdorni thjesht Ne duhet të hapim një shfletues dhe të vendosim në shiritin e adresave rrugën ku kemi wordpress / Var / www / html / ose adresën tonë të ip.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pierre dijo

  Tani do të ndryshojmë lejet e dosjes Nginx:

  chown -R www-të dhëna: www-data / var / www / html /
  chmod -R 755

  Gabim pas chmod -R 755 (mungon parametri)

 2.   Romualdo dijo

  Ju lutemi korrigjoni azhurnimin e sudo apt-get && upgrade-sudo apt-get

  nga

  azhurnimi i sudo apt-get && azhurnimi i sudo apt-get -y