Si të keni rrjetin tuaj shoqëror me HumHub

Rrjetet sociale ndikojnë gjithnjë e më shumë te njerëzit dhe kompanitë, kjo nevojë për komunikim ka lejuar miliona njerëz që të bashkëveprojnë shpejt dhe nga kudo, ka shumë rrjete sociale, madje të kategorizuara dhe të ndara sipas shijeve dhe qëllimeve. Në Si të keni rrjetin tuaj shoqëror HumHubJu do të jeni në gjendje të përdorni një platformë që do t'ju lejojë të krijoni, konfiguroni dhe përshtatni një rrjet social për qëllimet që dëshironi.

Çfarë është HumHub?

HumHub është softuer falas dhe me burim të hapur, i zhvilluar në php me Kuadri Yii, i cili siguron një paketë të lehtë, të fuqishme dhe të lehtë për t’u përdorur që ju lejon të krijoni dhe lançoni rrjetin tuaj shoqëror.

HumHub ai mbështet tema dhe module që shtrijnë funksionalitetin për pothuajse të gjitha kërkesat.

HumHub Mund të përdoret për komunikim dhe bashkëpunim të brendshëm, i cili mund të variojë nga disa përdorues në Intranet të mëdhenj të përdorur në kompani me qindra dhe mijëra punonjës. HumHub ju lejon të rrisni biznesin tuaj, të mbështesni klientët tuaj, të mësoni studentët tuaj ose të organizoni ekipin tuaj të futbollit. Përdorimi i tij është mbi ju.

HumHub është perfekt për:

 • Intranet sociale
 • Rrjetet sociale për kompanitë
 • Rrjetet Sociale Private

Pse të përdorësh HumHub?

HumHub Na ofron 4 përfitime kryesore, të cilat e bëjnë atë një mjet ideal për të krijuar rrjetin tonë shoqëror.

 • HumHub është i hapur: Completelyshtë plotësisht burim i hapur. Kjo ju lejon të përfitoni nga puna e bërë tashmë dhe madje ta përmirësoni atë. Në të njëjtën mënyrë ju mund të kontribuoni në sugjerime ose të zgjidhni problemet që pranohen nga komuniteti.
 • HumHub është fleksibël: Me një modul të fuqishëm sistemi mund të zgjerohet HumHub përmes përdorimit të mjeteve të palëve të treta, zhvillimin e funksioneve tuaja personale ose lidhjen me softuerin ekzistues.
 • HumHub është i sigurt: Serveri juaj, të dhënat tuaja, rregullat tuaja. HumHub është një zgjidhje e vetë-pritur dhe funksionon pothuajse në të gjithë serverat. Ju jeni në kontroll të plotë të të dhënave tuaja.
 • HumHub ka një mbështetje të shkëlqyeshme: Ajo ka një komunitet të shkëlqyeshëm dhe një kompani që nose ata të lënë vetëm. Ata ju mbështesin me projektet tuaja dhe ofrojnë shërbime profesionale përreth HumHub.

Karakteristikat e HumHub

HumHub mundëson komunikimin tradicional shoqëror

Ne mund të komunikojmë ashtu siç është bërë tashmë në rrjetet e tjera sociale, vetëm me rregullat e veta. Shkruani mesazhe dhe azhurnime, ndani skedarë, komentoni dhe përmendni kë dëshironi.
Komunikimi social

Komunikimi social

HumHub lejon krijimin e "hapësirave"

Komunikimi në HumHub punon me hapësira. Një hapësirë ​​mund të jetë fjalë për fjalë çdo gjë, një projekt, një grup, ose thjesht një temë e thjeshtë. Për secilën hapësirë ​​mund të ftoni përdorues të shumtë dhe të vendosni të drejtat dhe rregullat tuaja të hyrjes. HumHub-hapësira

HumHub ju lejon të keni kartën tuaj personale elektronike

HumHub ju lejon të zgjeroni profilin tuaj, të krijoni portofolin tuaj, të lidheni me njerëz të tjerë, të gjeni personin e duhur me aftësi të veçanta, të informoni ndjekësit tuaj për azhurnimet tuaja, ndër cilësitë e tjera falë dixhitalit të tij kartela La vCard Isshtë një format standard që përdoret për të shkëmbyer informacionin e kontaktit, mund të quhet gjithashtu Karta Elektronike të Biznesit dhe është ekuivalenti i kartave tona të zakonshme të biznesit.

Profili i HumHub

HumHub na jep mundësi të pakufizuara

Me module mund të modifikoni gjithçka në HumHub. Hapësira, profile dhe gjëra të tjera sipas nevojave tuaja. Çdo gjë që mungon në rrjetet e tjera sociale, mund të ndërtohet.

Disa module janë në dispozicion në Tregu i HumHub, e cila mund të instalohet në çdo kohë. HumHub-modulet

Karakteristikat e tjera të HumHub

 • Njoftimet: NJu mban të informuar për gjërat që na interesojnë.
 • Trafiku i Aktivitetit: Ju lejon të shikoni punët dhe komunikimet në një mënyrë të thjeshtë.
 • Bordi i thjeshtë dhe i përdorshëm: Përshkrimi dhe qasja e shpejtë në informacionin më të rëndësishëm
 • Grupet: Organizoni përdoruesit në departamente, degë ose ndonjë gjë tjetër.
 • Drejtoria: Gjeni hapësira, përdorues dhe grupe në një mënyrë të rregullt.
 • Records: Ndani dokumente, skedarë multimedial dhe diskutoni për to.
 • Aksesi publik: Gjithashtu lejon që përmbajtja të ndahet me përdoruesit e paregjistruar.
 • Kerko: Gjeni njerëz, diskutime dhe skedarë lehtësisht.
 • Versioni celular: Përdoret me të gjitha llojet e pajisjeve moderne, të tilla si smartphone dhe tabletë.
 • Edhe me shume

Provoni HumHub Online

Ju mundeni provoni HumHub Online, duke filluar me një plani falas. Kjo është e kufizuar në Përdoruesit e 3 y500 MB magazinimit Ju mund ta azhurnoni planin tuaj në çdo kohë në panelin e kontrollit HumHub.

Si të instaloni HumHub

Kërkesat e përgjithshme për të instaluar HumHub

Kërkesat Opsionale për të instaluar HumHub

 • ImageMagick
 • Mbështetja PHP LDAP
 • PHC APC
 • PHP Memcached
 • Apache XSendfile

Paketat Debian / Ubuntu për të instaluar HumHub

 • ImageMagick
 • php5-kaçurrela
 • php5-mysql
 • php5-gd
 • php5-klipe
 • php5-intl
 • php5-ldap (opsionale)
 • php-apc (opsionale)
 • php5-memcached (opsionale)
 • libapache2-mod-xsendfile (opsionale)

Përgatitja për të instaluar HumHub

Krijoni një bazë të dhënash MySQL:

CREATE DATABASE `humhub` CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci;
GRANT ALL ON `humhub`.* TO `humhub_dbuser`@localhost IDENTIFIED BY 'password_changeme';
FLUSH PRIVILEGES;

Shkarkimi i HumHub

Shkarkoni HumHub nga faqja kryesore e internetit

Mënyra më e lehtë për të marrë HumHub është shkarkimi direkt i paketës së plotë. Kjo paketë tashmë përfshin të gjitha varësitë e jashtme dhe nuk kërkon një azhurnim të kompozitorit. Pasi të përfundojë shkarkimi, thjesht nxirrni paketën në dosjen htdocs në serverin tuaj të internetit.

Shkarkoni HumHub nga github

Për të instaluar një degë git, do të duhet të ekzekutoni një azhurnim të kompozitorit për të shkarkuar varësitë e jashtme.

 

 • Depoja e Clone Git:
git clone https://github.com/humhub/humhub.git
 • Kaloni në degë të qëndrueshme (rekomandohet):
git checkout stable
php composer.phar global require "fxp/composer-asset-plugin:~1.1.1"
php composer.phar update

Vendosja e HumHub

Lejet e skedarëve

Krijoni drejtoritë e mëposhtme në mënyrë që ato të mund të shkruhen nga serveri:

 • / pasuritë
 • / e mbrojtur / konfiguruar /
 • / të mbrojtura / module
 • / e mbrojtur / koha e ekzekutimit
 • / ngarkime / *

Krijoni skedarët e ekzekutueshëm të mëposhtëm:

 • / e mbrojtur / yii
 • /mbrojtura/yii.bat

Sigurohuni që direktoritë e mëposhtme nuk janë të arritshme nga serveri

(Këto dosje mbrohen në mënyrë të paracaktuar me ".htaccess")

 • mbrojtur
 • ngarkimet / skedari

Lëshimi i Instaluesit të HumHub

Hapni udhëzuesin e instalimit në shfletuesin tuaj (për shembull, http://localhost/humhub)

Konfigurimi i postës elektronike

Në varësi të mjedisit që po përdorni, mund të dëshironi të specifikoni një server lokal ose të largët SMTP. Mund të ndryshoni cilësimet e serverit të postës në Administration -> Mailing -> Server Settings.

Si parazgjedhje përdoret transporti i postës PHP. http://php.net/manual/en/mail.setup.php

Aktivizimi i Rishkrimit të URL-ve (Opsionale)

Riemërto .htaccess.dist . Htaccess Modifikoni konfigurimin lokal (i mbrojtur / konfiguruar / i zakonshëm.php):

<?php

return [
  'components' => [
    'urlManager' => [
      'showScriptName' => false,
      'enablePrettyUrl' => true,
    ],
  ]
];

Aktivizo Cron Jobs

 • Cron ditor: > yii cron/daily
 • Cron për orë: > yii cron/hourly

Shembull:

30 * * * * /path/to/humhub/protected/yii cron/hourly >/dev/null 2>&1
00 18 * * * /path/to/humhub/protected/yii cron/daily >/dev/null 2>&1

Çaktivizo gabimet / korrigjimin e gabimeve

 • Ndryshim index.php në direktorinë rrënjësore të humhub
// comment out the following two lines when deployed to production
// defined('YII_DEBUG') or define('YII_DEBUG', true);
// defined('YII_ENV') or define('YII_ENV', 'dev');
 • Heq indeks-test.php në direktorinë rrënjësore të humhub nëse ekziston

Me këtë ne mësuam të Si të keni rrjetin tuaj shoqëror me HumHub, pjesa e personalizimit dhe të tjerët shpjegohen mjaft në manualet zyrtarë, në të njëjtën mënyrë nëse keni ndonjë pyetje, mos ndihmoni të na shkruani ... Për çfarë do të jetë Rrjeti juaj Social?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javivi dijo

  PHP Gabim Fatal - yii \ base \ ErrorException
  Gabim i pakapur: Thirrje në funksionin e padefinuar yii \ web \ mb_strlen () në /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php:404
  Gjurmë pirg:
  # 0 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(411): yii \ web \ ErrorHandler-> argumenteToString (Array)
  # 1 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/views/errorHandler/callStackItem.php(26): yii \ web \ ErrorHandler-> argumentesToString (Array)
  # 2 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/base/View.php(325): kërkoj ('/ var / www / html / h…')
  # 3 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/base/View.php(247): yii \ base \ View-> renderPhpFile ('/ var / www / html / h…', Array )
  # 4 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(241): yii \ base \ View-> renderFile ('/ var / www / html / h…', Array , Objekti (yii \ web \ ErrorHandler))
  # 5 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(295): yii \ web \ ErrorHandler-> renderFile ('@ yii / views / erro…', Array)
  # 6 / var / www / html / humhub / protection / shitësi / yiisoft / yii2

 2.   dok i fortë dijo

  Thjesht e Madhe,

 3.   michel Barria dijo

  Një pyetje .. Ku e ndryshoni titullin e mesazhit që dërgohet me postë? Vura tërë pjesën e mesazhit për ta përkthyer, por jo titullin që vjen në anglisht: Ju jeni ftuar të bashkoheni.
  Falënderim

 4.   Simon dijo

  Mir !!! Konsultimi: a mund të më kontaktoni? Kur ngarkoj një imazh në intraNet ai është "ngarkuar" por skedari është "i zbrazët" nuk ka imazhin është një skedar "i papërpunuar" png që nuk lexohet brenda intranetit (për shembull). Ndonjë problem me lejet e dhëna? Unë mbetem në dispozicion të mençurisë tënde. haha faleminderit shum !!