Si të konfiguroni menunë në LXDE

Unë dua të ndaj me ju këtë kontribut nga Ernesto Santana Hidalgo (nga humanOS)Epo, megjithëse nuk jam përdorues i LXDE, e di që këtu e pëlqejnë disa lexues tanë (si FluxBox, OpenBox dhe minimalistë të tjerë LOL!)

Gjëja e parë që duhet të dini është se në LXDE nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për të modifikuar menunë fillimi i sistemit kështu që duhet të shkojmë direkt në skedarët e konfigurimit. Gjithçka e përshkruar më poshtë është bërë në WattOS, shpërndarja bazuar në Ubuntu 12.04. Le të fillojmë:

Për të personalizuar menunë duhet modifikoni skedarin e konfigurimit të panelit që përmban këtë. Skedari në fjalë (për një përdorues të veçantë) është:

/home/{usuario-lex.europa.eu/.config/lxpanel/LXDE/panels

Nëse duam të modifikojmë menunë që shfaqet si parazgjedhje kur krijoni një përdorues të ri, duhet të modifikojmë, si root:

/etc/skel/.config/lxpanel/LXDE/panele

Blloku i parë që do të shohim është Globalpërmban tiparet kryesore të panelit tonë. Kjo është kryesisht konfigurimi i ngjyra e panelit, transparenca, Tamano, Etj

Pastaj do të shohim disa blloqe të thirrura Shtesa. Këto janë appletet e panelit, të tilla si ikonat e nisjes ose një menu. Këto blloqe përbëhen nga një fushë lloji = {tipi}, dhe një bllok i quajtur config që përmbajnë karakteristikat e tij. Por ne do të përqendrohemi vetëm në shtojcën që na intereson: menu.

By default, ne do ta gjejmë në këtë mënyrë:

Plugin {
type = menu
Config {
image=/usr/share/lxde/images/logout-banner-orig.png
system {
}
separator {
}
item {
command=run
}
separator {
}
item {
image=gnome-logout
komanda = dalja
}
}
}

Nëse modifikojmë menunë e paracaktuar të përdoruesve që janë krijuar, ne duhet rinisni procesin e lxpanel. Tani kjo linjë "imazh = / usr / share / lxde / images / logout-banner-orig.png" përcakton imazhi që tregon ikonën e menusë. Blloku i parë që shfaqet është sistemi {}  e cila tregon për një menyja e paracaktuar e sistemit që përmbajnë nënmenutë Tingull dhe video, Zyrë, internet, Grafikë, aksesorë. Të gjithë këta elementë janë brenda / Usr / share / aplikacionet në format .desktop.

Krijoni një lëshues ose element të menusë

Nëse duam të shtojmë një lëshues direkt pa i përket ndonjë nënmenie, ne krijojmë një element me fushat e tij si më poshtë:

item{
name=[nombre del item](Opcional)
image=[Icono](Opcional)
command=[comando a ejecutar] //o action=[aplicación a ejecutar]
}

Krijoni një nënmeny të re

Ne mund të krijojmë një nën meny, të ndryshme nga Sistemi. Kjo do të përbëhet nga një fushë e quajtur emër, e cila do të përmbajë Emri i nën menysë dhe një fushë e quajtur imazh që do të specifikojë icono. Për të shtuar lëshuesit ne përdorim një bllok të quajtur artikull, i cili është i njëjtë me bllokun që shpjegova më parë, por me variantin që në vend të përdorimit të një fushe të quajtur komandë quhet veprim. Për shembull, nëse duam krijoni një nën meny për Verë, do të:

menu{
name=Wine
image=/usr/share/icons/Faenza/apps/scalable/wine.svg
item {
name=Configurar Wine
image=/usr/share/icons/Faenza/apps/scalable/wine-winecfg.svg
action=winecfg
}
item {
name=Desinstalar programas
image=/usr/share/icons/Faenza/apps/scalable/wine-uninstaller.svg
action=wine uninstaller
}
}

Për të modifikuar nën menunë sistem ne duhet modifikoni. desktopin të lartpërmendura. Secila përmban një fushë të quajtur Kategoria, i cili përmend në çfarë kategori është kataloguar. Menuja LXDE interpreton këto kategori si cilës nën meny të Sistemit i përkasin. Pra, nëse duam një të caktuar artikulli i desktopit i përket nënmenusë Aksesorë, ne thjesht kemi borxh shtoni atë kategori, por në anglisht (aksesorë) dhe kategoritë që menuja merr si parazgjedhje janë: Audio Video, Zhvillim, Arsim, Lojë, Grafikë, Rrjet, Zyrë, Cilësimet, sistem, Dobi.

Krijoni një nën meny brenda një ekzistuese

Nëse duam të krijojmë një nën meny brenda këtyre që janë të paracaktuar nga sistemi ose një që kemi krijuar, për shembull, Verë, ne modifikojmë skedarin lxde- aplikime.menu e cila është në / etj / xdg / menu. Brenda tij ka një seri etiketash. Për shembull, menuja Arsim:

http://paste.desdelinux.net/4710

Nëse duam që një nën meny me një emër të shfaqet brenda kësaj provë do të dukej kështu:

http://paste.desdelinux.net/4711

Etiketë i referohet kategorisë që duam të vendosim në këtë rast, ato që i përkasin kategorisë IDE do të shfaqen në meny.

Ne mund të krijojmë një .directory për menunë e re, e cila do të ketë emrin dhe foton e saj. Për të përfshirë këtë skedar, ne shkruajmë etiketën . Nëse nuk është krijuar, menuja shfaqet me parazgjedhje me një foto.

Krijoni .drejtorinë

Le të shkojmë në dosje / usr / share / desktop-drejtoritë. Nuk janë të gjitha .drejtoria që përdoren në meny që nuk janë asgjë më shumë sesa cilësimet e menuve ose nën menuve të cilave u përkasin. Konkretisht provë bëj referencë për lxde- testi.drejtoria. Ne krijojmë një skedar me të njëjtin emër që specifikojmë në . Brenda tij vendosim:

[Desktop Entry]
Name= Prueba
Icon=applications-development
Type=Directory

Në këtë mënyrë ne krijojmë ose modifikojmë menutë dhe nën menutë në LXDE. Pak e mundimshme por sigurisht ndihmon shumë për të personalizuar menunë.

Sqarim: në këto hapa të fundit nuk është e nevojshme të rindizni procesin e lxpanel.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   w4r3d dijo

  Përshëndetje shoku ka një mënyrë që të dalë metalike ose transparente pak a shumë si kjo http://2.bp.blogspot.com/–z-AYhAxS4A/Tke23ZdmyRI/AAAAAAAAH0g/iZpuz9v9qUo/s1600/wattos.png me argjend dua te them. Vesh një fedora dhe nuk kam qenë në gjendje t’i jap asaj efektin. faleminderit per vemendjen tuaj.

 2.   Hyuuga_Neji dijo

  Ahaha kaq mirë kur pashë Gaara në postë duke vendosur gjëra nga LXDE, unë duhej të shkoja në. Tani për tani unë jam në një shkollë ku një partner punon, kjo është arsyeja pse unë nuk kam Linux (ata nuk kanë as Firefox në imazhin e këtyre klientëve të hollë) por hej ... tek artikulli: Unë kurrë nuk kisha ndryshuar gjërat në meny (përveç menusë Openbox kur përdoret pa LXDE) pavarësisht se jeni në LXDE + Openbox për një kohë të gjatë. Faleminderit për këshillën

 3.   Luani dijo

  Kjo më bëri të mendoj se do të ishte mirë që në komentet tona, përveç daljes nga shfletuesi dhe OS, të shfaqet edhe MJEDISI DESKTOP !! Do të ishte e shkëlqyeshme, megjithëse do të funksiononte vetëm për Linux dhe ne do të duhet të editonim Agjentin e Përdoruesit në një farë mënyre. Çfarë mendoni?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë tashmë kam menduar për këtë pak kohë më parë, por ... hej atje pyetja, do të ishte 100% manual, nuk do të kishte mundësi të ishte automatike pasi pjesërisht tani është me sistemin operativ dhe shfletuesin

   1.    Luani dijo

    Të jeni të sigurt se manuali nuk do të jetë problem për këta njerëz që janë mësuar të "konsolojnë".
    Por sigurisht që është më lehtë ta thuash nga kjo anë e botës sesa nga ana e administratorëve. Ashtu si duke treguar OS dhe eksploruesin, unë nuk e kam parë atë në një faqe tjetër, kështu që implementimi këtu është shumë i mirë.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Kjo vendosjen e distro dhe shfletuesit e bën atë një plugin, pasi të kuptohet dhe të kuptojë se si funksionon plugin ... shtimi i funksioneve nuk është aq kompleks, domethënë, unë mund të riprogramoj plugin dhe t'i them asaj për të treguar mjedisin desktop të përdoruesit i komentit Edhe nëse nuk njeh ambientin e desktopit, thjesht nuk tregon asgjë ... hehe, mendoj se më pëlqen ideja më shumë

     Nuk më pëlqen PHP, është një gjuhë që nuk më pëlqen vërtet ... por është e thjeshtë, shumë e thjeshtë për t’u kuptuar dhe për fat të mirë dikush që nuk është programues (për shembull mua haha) mund ta arrijë këtë

     1.    Luani dijo

      Unë tashmë po shoh miun tim XFCE në komentet e mia

     2.    Luani dijo

      Dhe ëndrra ime u bë realitet. 😀

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       LOL!


 4.   Ivan Barra dijo

  LXDE shumë e mirë, pak kohë më parë kemi konfiguruar disa eeePC me një mik, i kemi quajtur Debian + LXDE dhe ata kanë punuar shumë, shumë mirë, shumë më mirë sesa me Windows XP që erdhi nga fabrika, në fakt, ata kishin një memorie të brendshme prej 2 GB, 512 MB RAM dhe një proçes 700mhz Celeron. Kujtesa me Windows XP ishte në Zero, por me Debian dhe LXDE kemi përdorur vetëm 700 MB në total për një sistem funksional, kemi vendosur një SD 4GB klasë 4 për të përfunduar instalimin e programeve të automatizimit të zyrës dhe gjithçka tjetër dhe ato ishin 1.

  Një shembull tjetër që me Linux mund të bësh më shumë me më pak.

  Përshëndetje dhe mësim shumë i mirë si gjithmonë.

 5.   Imazhi i mbajtësit të vendit Ernesto Santana Hidalgo dijo

  Faleminderit shumë për vendosjen e artikullit tim këtu dhe faleminderit të gjithëve për komentet tuaja

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Falë jush për kontributin tuaj në botën e Linux, është diçka që ne të gjithë duhet ta bëjmë gjithmonë
   Shpresoj të vazhdoj të lexoj postimet tuaja interesante, mirëpresim

 6.   Emiliano dijo

  Hej, më erdhi një ide e çmendur dhe nuk e di nëse mund të bëhet në këtë mjedis apo në një tjetër ... A mund të krijojmë disa menu të ndryshme? Dua të them një që kur hap vetëm tregon lojërat dhe një tjetër që tregon vetëm zyrën etj ... Do të ishte diçka shumë praktike por nuk e di nëse mund të bëhet haha
  mos me qit po te them dicka te cuditshme xD

  1.    Emiliano dijo

   ahem Unë përdor nenexhik linux çfarë është me logo ehhh haha

   1.    FIXOCONN dijo

    konfiguroni agjentin e përdoruesit është kjo faqe dhe postoni mbi këtë temë

 7.   FIXOCONN dijo

  eshte kanelle

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, Kanella nuk do të shihet, jo sepse nuk më pëlqen aspak ... por thjesht sepse nuk kam logon e Kanellës në dorë, dhe më duhet që ta mbështes këtu.

   A e dini se ku mund të shkarkohet logoja e Kanellës në .svg?

   Sapo të keni logon, ajo do të shfaqet në komentet tuaja.

 8.   F3niX dijo

  ?

 9.   Andrelo dijo

  E bëj këtë koment vetëm për të parë imazhin e tavolinës sime nëse e kanë

  1.    izzyvp dijo

   Le të shohim nëse kanella del tani

   1.    izzyvp dijo

    Po po 😀 jam e lumtur ^^, sa e trishtuar është jeta my

 10.   Erick dijo

  Mik, si mund ta bëj lubuntu 12.04 lxpanel të kthehet në konfigurimin e tij të paracaktuar. Kam lexuar atje që redaktimi /home/usuario/.config/lxpanel/LXDE/panels/panel mund të arrihet, por nuk kam ide

 11.   Manuel Antonio dijo

  Përshëndetje, do të doja të shihja nëse mund të më ndihmoni duke shtuar një menu duke redaktuar skedarët .desktop, .menu dhe .directory. Po përdor lubuntu 14.04 dhe nuk mund t'i bëj të shfaqen në menu.

  Falënderim

bool (e vërtetë)