Si të konfiguroni printerët lazer Brother në linux

Shumica e shpërndarjeve aktuale GNU / Linux kanë mbështetje të madhe për pajisjen më moderne, megjithatë, ka ende disa prodhues të pajisjeve që pengojnë në një mënyrë apo në një tjetër që sistemi ynë i dashur operativ të jetë i pajtueshëm me zgjidhjen e tyre. Për fat të mirë për shumë, ky nuk është rasti për ata prej nesh që përdorin printera të markave Brother pasi ata kanë drejtues vendas për Linux.

Unë aktualisht kam Printer lazer Brother DCP-L2550DNNuk është se është një printer i mrekullueshëm, por nëse më lejon të printoj shpejt, me cilësi të mirë dhe plotëson pritjet e kostos, është gjithashtu shumë e lehtë të marrësh fishekë të lirë Brother TN2410 dhe TN2420, të cilat janë ato që përdor kjo pajisje. Në Linux Mint funksionon shumë mirë për mua, megjithëse kur kisha një dhëmb të ëmbël vuaja pak më shumë se normalisht për të qenë në gjendje ta bëja atë të funksionojë, prandaj është mirë të shpjegohet procedura që duhet të bëjnë përdoruesit me pajisje të ngjashme.

Gjëja e parë që përdoruesit që kanë printerë të kësaj marke duhet të bëjnë është të shkojnë te faqja e drejtuesve të linux linux dhe shkarkoni drejtuesit për modelin specifik të printerit, ato shpërndahen nga shumëllojshmëria e pajisjeve të shpërndara nga kompania (CUPS, LPR, Skaner, ADS, printera lazer, ndër të tjera). Secila kategori shoferësh na ofron një zgjidhje për produktet e shoqëruara me të, prandaj, për shembull, i njëjti drejtues mund të punojë për printerët Brother DCP-L2510D, Brother HL-L2310D dhe Brother MFC-L2710DN.

Brother na ofron në faqen e saj të instalimit të drejtuesit një manual specifik për përdorim sipas shpërndarjes që kemi, modelit të pajisjes dhe arkitekturës së tij, në të njëjtën mënyrë, na jep mundësinë për të kontrolluar funksionimin e duhur të printerit, konfigurimin llojin e letrës apo edhe statusin e fishekëve tuaj.

Procesi në përgjithësi është i thjeshtë, ne shkojmë në faqen e drejtuesve të Brother, shkarkojmë drejtuesin e pajtueshëm me pajisjen tonë dhe distro-në tonë dhe instalojmë paketat bazë me komandën e mëposhtme:

sudo apt install brother-cups-wrapper-extrabrother-lpr-drivers-extra

Pastaj ne rifillojmë kompjuterin tonë dhe instalojmë drejtuesit pasi faqja e ndihmës Brother nuk tregon, në disa raste duhet të shkojmë te seksioni Sistemet / Administrata / Printerët (siç është e përshtatshme në distro) dhe të zgjedhim printerin që sapo keni instaluar, në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të përdorim printerin tonë vendas.


17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Hi
  Unë përdor një vëlla dcp 7065dn në gnome manjaro dhe shoferët janë në AUR.
  Këta printerë zakonisht kanë shoferë në rpm dhe deb për archlinux dhe derivatet normalisht janë në AUR dhe për gentoo ekziston një mbivendosje e vëllait.
  Përshëndetje.

  1.    hardhucë dijo

   në mënyrë efektive

 2.   DAC dijo

  A janë drejtuesit softuer falas - burim i hapur?

  1.    hardhucë dijo

   Në këtë rast ata janë drejtues për Linux, por burimet nuk janë të disponueshme (nuk janë me burim të hapur), për fat të keq

 3.   Barbara dijo

  Nga ato që thonë ata, të paktën Vëllai ka më shumë mbështetje sesa Ricoh. Unë kam një multifunksionim Ricoh SP310spnw që është i shkëlqyeshëm, por kur bëhet fjalë për përdorimin e tij në Linux, kjo ju jep shumë dhimbje koke, dhe vetëm pjesa e printimit mund të përdoret. Mbështetja Ricoh është praktikisht inekzistente, dhe megjithëse gjoja ka shoferë për Linux, kur përpiqet t'i instalojë jep një gabim, sepse ... CUPS po ekzekutohet !!! Unë e kam atë për gati një vit dhe megjithëse menjëherë i dërgova një email Ricoh duke i kërkuar që të gjejnë një mënyrë për të krijuar drejtues të përshtatshëm, deri më tani ata nuk e kanë pranuar as marrjen e emailit. Unë duhet të përdor një tjetër OS për të qenë në gjendje të skanoj.

 4.   alberto dijo

  Unë përdor një wifi shumë të lirë laser Brother HL-2135W dhe ka qenë i shkëlqyeshëm në Linux për vite me rradhë. Shume i lumtur.

 5.   Puigdemont 64bit dijo

  1210w janë instaluar duke përdorur pkgbuild të vjetëruar dhe duke e modifikuar atë, po mungojnë disa citate, por funksionon mirë.

 6.   Guille dijo

  Mos blini Brother, blini HP dhe do t'ju shpjegoj pse: Po, ata kanë shoferë për GNU / Linux, por ato janë të pronarit. Nëse pas X vitesh ata ndalojnë së azhurnuari drejtuesit e tyre për bërthamat e reja dhe ata pushojnë së punuari, ata do t'ju lënë të shtrirë dhe askush nuk do të jetë në gjendje të modifikojë kodin sepse nuk e kemi atë. Në punë ne përdorim Brother DCP7065dn.
  Kini kujdes gjithashtu me HP sepse ai gjithashtu ka printerë pa drejtues falas, siç është HP LaserJet Pro CP1025nw. Bleni vetëm ata që kanë shoferë falas për të shmangur zhvatjen në të ardhmen për të blerë një printer të ri ose licencë të re Windows ose Mac OS (për të cilën ata gjithmonë kanë shoferë).
  Mos blini në asnjë rrethanë një printer SHARP, ne kemi fotokopjuesin / printerin MX 2310U: së pari instaluesi i tij i drejtuesit për linux (http://www.sharp.es/cps/rde/xchg/es/hs.xsl/-/html/centro-de-descargas.htm?p=&q=MX-2310U&lang=ES&cat=0&type=1214&type=1215&os=&emu=) ka disa gabime të riemërtimit të skedarëve që na detyrojnë të prekim skenarin për ta bërë atë të funksionojë mirë, së dyti ne e kemi atë në një rrjet të konfiguruar me një kod përdoruesi për secilin punonjës dhe rezulton se shoferi Linux nuk ka ku ta vendosë kodin ( në Windows po në Menaxhimin e Punës - Vërtetimi i Përdoruesit - Përdoruesi). Kështu që nuk mund ta përdor nga GNU / Linux dhe kam provuar truket si ndryshimi i skedarit PPD (https://linuxsagas.digitaleagle.net/2014/12/05/setting-up-a-sharp-mx-2600n-printer-on-ubuntu/) dhe madje provoni shoferin që përdor inxhinierinë e kundërt për enkriptim (https://github.com/benzea/cups-sharp).
  Rendi i preferencës: HP me shofer falas, HP me shofer të pronarit, Brother me shofer të pronarit, në asnjë mënyrë Sharp.

 7.   fernan dijo

  Hi
  Ata kërkojnë një binar për të punuar, për shembull në rastin e vëllait dcp 7065dn që unë përdor një pjesë të shoferit nëse është softuer i lirë, por ka nevojë për një binar vëllai që nuk është falas.
  Përshëndetje.

 8.   Guille dijo

  Shmangni blerjen e printerëve pa drejtues falas, ose do të jetë në duart e ndërmarrjes prodhuese që nëse nuk azhurnon drejtuesin e saj në të njëjtën kohë me sistemet operative që përdorni, kjo do t'ju detyrojë të blini një sistem tjetër ose një printer tjetër.
  Një HP me shoferë falas është më i mirë, kujdes se ka HP me shoferë të pronarit si HP LaserJet CP 1025nw, në Brother ata të gjithë kanë një shofer të pronarit, por të paktën ekzistojnë. Më keq janë kopjuesit-printerët SHARP, shoferi i të cilëve për GNU / Linux nuk ka mundësi të tilla si vendosja e kodit që ju është caktuar për të shtypur në rrjet, i cili parandalon përdorimin e tyre nga Linux nëse kompania dëshiron të kontrollojë kopjet e bëra nga secili, për shembull Sharp MX 2310U që nuk kam arritur as ta bëj printerin të funksionojë duke modifikuar PPD-në e tij (https://linuxsagas.digitaleagle.net/2014/12/05/setting-up-a-sharp-mx-2600n-printer-on-ubuntu/) ose me një shofer me motor të kundërt (https://github.com/benzea/cups-sharp).

 9.   koopa dijo

  Mirembrema. (Ditë, natë, etj.) A mund dikush të më udhëzojë në instalimin dhe konfigurimin e një skaneri për këta printerë të rrjetit? ose më tregoni se ku mund të gjej informacion para-tretur. Aty ku unë punoj, përdoren disa modele shumëfunksionale Brother dhe konfigurimi i printerit pasi të instalohen drejtuesit është i thjeshtë, por nganjëherë sistemi (përgjithësisht zorin os 9 lite) zbulon automatikisht disa skanues në rrjet, por ndonjëherë jo. Do të doja që dikush të më tregonte se si ta shtoja manualisht atë skaner (si thuhet të njohësh skanerin shumëfunksional me një IP të caktuar). Kam kërkuar dhe më e arritshmja është se një emër skaneri me ip shfaqet në listën e thjeshtë të skanimit, por asgjë nuk skanohet. E njëjta gjë më ndodh gjithashtu me shumë funksione samsung, por këto priren të shfaqen në listën e simplescan më shpesh sesa ato vëllazërore. Më ndodh që një PC të zbulojë skanerin dhe ai pranë tij nuk e zbulon; duke qenë se janë në të njëjtin rrjet.

 10.   Nasher_87 (ARG) dijo

  Një pyetje, është marrëzi sepse unë tashmë e kuptova, por mirë, unë do ta pyes atë, a e dini nëse printerët Lexmark (Z11 LPT dhe X75 të gjitha në një) funksionojnë si duhet në Linux? nga ajo që kërkova, nuk ka asgjë fare, në Ubuntu 9.10 Z11 punoi, duke vendosur një bërthamë të vjetër do të funksionojë?
  Përshëndetje njerëz

  PS: ata mund të fyejnë, unë e meritoj atë

  1.    Guille dijo

   Provoni këtë: instaloni Ubuntu 9.10 në virtualbox dhe provoni të printoni nga atje në printerin tuaj. Nëse ka funksionuar, mund të përpiqeni të ndani në rrjet nga ai linux në linux tuaj për të shtypur nga tuajat ose për të shtypur me tuajat në pdf dhe t'i vendosni pdf-të të shtypen në një dosje të përbashkët midis të dy sistemeve për të qenë në gjendje ta merrni atë nga Ubuntu 9.10.
   Ky është problemi me drejtuesit e pronarit, ndodh e njëjta gjë në Windows, keni blerë diçka 15 vjet më parë me Windows XP dhe nuk ka asnjë shofer për win7 ose 10.
   Asnjëherë mos blini asgjë me shoferë të pronarit nëse ka diçka në konkurrencë me shoferët falas, zgjidhni mirë.

 11.   anonim dijo

  Faleminderit për informacionin, do të doja që më vonë të mund të bënit një udhëzues se si të lidhni printerin vëlla përmes WiFi ... në rastin tim është MFC9330CDW. Faleminderit paraprakisht

 12.   Z. Paquito dijo

  Unë kam një Brother HL-L2340DW dhe lidhem me të përmes Wi-Fi. Për të lidhur printerin me USB nuk kishte asnjë problem, por nuk mund të funksiononte nga Wifi.

  Brother ju ofron, të paktën për Ubuntu, diçka të quajtur Driver Install Tool, që supozon se përdoruesi vetëm (ose pothuajse diçka duhet të bëjë) drejtuesit e nevojshëm. Problemi është se ju duhet të dini se si ta bëni atë. Në rastin tim, pasi shëtita pak Google, pashë që Vëllai ju shpjegon këtu:

  http://support.brother.com/g/b/downloadhowtobranchprint.aspx?c=es&dlid=dlf006893_000&flang=4&lang=es&os=127&prod=dcpj315w_eu_as&type3=625&printable=true

  Problemi është të dish se çfarë dreqin të vendosësh në URI ... Kështu që, duke vazhduar me kërkimin, gjeta përgjigjen në një koment nga një farë jose1080i në këtë artikull:

  https://www.pedrocarrasco.org/como-configurar-una-impresora-wifi-en-linux/

  Nuk mund të shpjegohet më mirë.

  Përshëndetje.

 13.   Wifism dijo

  Nuk funksionon në të gjitha modelet e Vëllait, apo jo? Unë kam një lazer bardh e zi dhe nuk ka asnjë mënyrë

 14.   Enrique Gallegos dijo

  Unë përdor Linux Mint 19 Cinnamon 64-bit, bleva printerin kompakt me pikturë njëngjyrëshe Brother HL-1110 dhe pasi ngrohja zemrën (shkon përmes USB) në vend të Wifi, ai shfaqet në administrim dhe madje i lëviz dokumentet, por ato dalin bosh, për çfarë duhet të kem «windols» për të bërë shtyp, ku shkon mirë.