Si të krijoni efekte të hijes desdelinux me Gimp

Shumë lexues do të vlerësojnë që në shumicën e artikujve ku vendos një imazh, shtoj një lloj hije për t'i dhënë asaj një pamje më të bukur, si në këtë që fillon këtë postim.

Bëj hijen me GIMP, e cila për mua nuk ka asgjë për të pasur zili Photoshop, të paktën për gjërat që më duhen. Si e bej? Shtë shumë e thjeshtë. Para së gjithash, le të shohim mjetet që do të përdorim:

Le ta bejme..

1- Hapemi GIMP » Dosja » E hapur »Dhe ne kërkojmë ndonjë imazh.

2- Për t'i dhënë hapësirë ​​hijes, do ta bëjmë Imazh » Madhësia e kanavacës dhe ne rrisim vlerën e proporcionit, duke lënë një hapësirë ​​të konsiderueshme siç mund ta shihni në imazh.

3- Me mjetin Vegla e lëvizjes Ne lëvizim shtresën e figurës pak në qendër, për ta shkëputur atë nga skajet e sipërme dhe të majtë.

4- Krijojmë një shtresë të re, të bardhë.

dhe ne e lëvizim atë nën shtresën e figurës.

5- Pastaj krijojmë një shtresë tjetër, por në këtë rast transparente dhe duhet të vendoset midis shtresës së figurës, dhe shtresës së bardhë.

6- Me mjetin Përzgjedhja e sheshit, Ne vizatojmë një kuti në shtresën transparente, e cila është disa pikselë jashtë shtresës Image. Ne klikojmë për të vendosur zgjedhjen.

7- Me Tenxhere me bojë, ne aplikojmë një ngjyrë (si parazgjedhje është e zezë) # 00000), megjithëse mund të përdorim përzgjedhësin e ngjyrave për të zgjedhur një tjetër, për shembull një më gri (# 7b7b7b).

8- Kur keni ngjyrën që duam, me Varkë Ne pikturojmë kutinë që kemi shënuar në shtresën transparente.

9- Ne përdorim kombinimin e çelësave Ctrl Shift + A për të hequr zgjedhjen e zgjedhjes së shtresës transparente. Dhe tani vjen mashtrimi që është shumë i thjeshtë.

10- Le të Filtrat » Mjegulloj » Turbullira Gaussian (Gaussian Blur) dhe në opsionet e radios ne vendosim si vlerë 30.0 në të dy (horizontale dhe vertikale) ose më shumë, në varësi të efektit që dëshironi të arrini.

11- Pastaj me Mjet i prerjes zgjedhim të rregullojmë madhësinë e dukshme të shtresave.

12- Për të përfunduar ruajmë imazhin dhe nëse duam, fshijmë shtresën e bardhë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Dhe pastaj ju ankoheni për një instalim të caktuar hahahaha

  Qij dhe e more në anglisht

  1.    elav <° Linux dijo

   Po, të gjitha në anglisht, është më lehtë të mësosh në atë mënyrë

   1.    Guxim dijo

    Isshtë më lehtë të shkosh në SHBA, nuk je aq larg

 2.   oleksis dijo

  te faqeshënuesit, +1 për postimin, do të doja që ju të vazhdoni të flisni më shumë për Gimp

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Faleminderit për këtë
   elav është ai që punon më shumë me Gimp, ai është ai që ndoshta do të vendosë gjithçka ose pothuajse gjithçka që lidhet me Gimp në blog, kështu që le të shpresojmë për më shumë mësime për të mësuar

   të fala

  2.    Eduar2 dijo

   Eja unë e rekomandoj këtë blog nëse më lejojnë Gara dhe elav http://tatica.org/category/gimp100podcast/

   Ai ka mësime shumë të mira për gimp.

   1.    elav <° Linux dijo

    Faleminderit për informacion. Sa më shpejt që të mundemi (nëse na lejon qasja në internet) i hedhim një vështrim ..

 3.   Trembëdhjetë dijo

  Unë rekomandoj të shikoni në këtë faqe. Më ndihmoi shumë të mësoja pak për të përdorur Gimp.

  Përshëndetje.

 4.   Javier Garcia Silva dijo

  port i mirë, kam kohë që jam përpjekur të punoj me gimp dhe kuptoj me të