Si të krijoni një "pikë rikthimi" me Clonezilla

Edhe pse ky program madhështor është diskutuar tashmë në këtë blog, ne nuk duhet të mos përmendim një nga mundësitë që ai ka si një funksionalitet shtesë për paketat e mirëmbajtjes Linux: atë të krijimit të një imazhi i saktë i PC tonë kështu që nëse është e nevojshme është e mundur të rikthehet në një gjendje të mëparshme.

Ky është një kontribut nga Daniel Durante, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Daniel!

Kush, që vjen nga bota e Microsoft-it, nuk ka humbur diçka si një pikë restaurimi në Linux? Kush, pas një kohe duke përdorur Linux (nëse nuk janë kryer shpesh detyra të pastrimit të skedarëve të konfigurimit, paketave, etj.), Nuk ka përshtypjen se sistemi i tyre është "i ndyrë" dhe vendos të rifillojë detyrën për të formatuar dhe riinstaluar programet e përdorura shpesh? Ose, edhe më e thjeshtë: kush nuk është penduar që instaloi diçka ose, një aplikacion nuk funksionon siç dëshironte dhe do të donte të kishte makinerinë e tyre siç ishte para "përvojës katastrofike". Sikur të kishte një pikë rivendosjeje si në Windows ...

Kjo është diçka që Linux i ka munguar më shumë se një herë. Megjithëse, duhet thënë gjithashtu se pikat e rivendosjes së Windows nuk largohen nga sistemi ashtu siç ishte para instalimit të një aplikacioni. Ne mund ta shohim lehtë këtë duke redaktuar regjistrin e Windows dhe duke parë që, pasi të rikthehemi në një gjendje të mëparshme, ka referenca në regjistrin e skedarëve që korrespondojnë me ato të instalimit nga të cilat synohet të eleminojë çdo mbetje.

Në të njëjtin blog një referencë për Menaxheri i paketës Guix që përmban këtë funksionalitet (për të krijuar pikë rikthimi).

Edhe kështu, mundësia e përdorimit të klonezilës duket vërtet tërheqëse pasi që nuk do të ishte e nevojshme të hiqeshin përbërësit individualisht, ai do ta kthente kompjuterin në gjendjen e imazhit që u krijua, dhe kjo do të nënkuptojë që të mos ketë nevojë të rikonfiguroni madhësitë, temat, etj.

Ka edhe në këtë blog një referencë për përdorimin e Clonezilla me një udhëzues video kështu që ne të mos përsërisim asgjë në lidhje me trajtimin e tij. Personalisht e përdor për qëllim që të tregoj një disk të jashtëm të fortë të lidhur nga porti USB dhe zgjedh opsionin disk për imazh (dhe për të rivendosur, imazhin në disk) duke përdorur opsionin "Fillestar" kur programi i klonimit jep për të zgjedhur nivelin e dëshiruar të përdoruesit pasi që me të pritjet për qëllimin përmbushen.

Në fund vlen të përmendet waffles. Falë këtij programi, shumë i dobishëm për ata që zotërojnë një kafene në internet ose eksperimentojnë shumë me makinerinë e tyre, programet do të harrojnë ndryshimet e bëra në sistem sapo të rifilloni. Modifikimi i skedarëve dhe cilësimet do të zhduken kur kompjuteri të rindizet. Sapo të zbatohet funksioni "ngrirje", prej andej mund të bëni ndryshime në makinerinë tuaj, të provoni softuer potencialisht të rrezikshëm dhe të kryeni manovrat që dëshironi, pasi që kur të rifilloni sistemin gjithçka do të kthehet në mënyrën që ishte përpara se ta "ngrini" atë.

Burimi i videos: Guillermo Vélez


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guillermo Velez dijo

  Hahaha eshte videoja ime !!! Shpresoj te ju pelqeje te gjitheve. Vërtetë, nuk më intereson shumë, por do të isha i ngazëllyer të përmendesha në hyrje si autori i videotutorialit. Se puna ime më kushtoi !!!!
  Blog shumë i ftohtë. E mbaj në të preferuarat.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Përshëndetje Guille!
  Shikoni, ne kurrë nuk e vendosim burimin e videove në youtube për arsyen e thjeshtë se nëse klikoni në video mund të shkoni në faqen origjinale të youtube ku thuhet jo vetëm kush është autori por mund edhe videot e tjera të tij.
  Gjithashtu, për paqen tuaj shpirtërore, ne e përfshijmë burimin në fund të artikullit.
  Gëzuar! Paul.

 3.   MB dijo

  Ofris ngrin vetëm shtëpinë, nëse instalohen programe, këto mbeten, të paktën shumica dërrmuese

 4.   Jonah Trinity dijo

  Kontribut shumë i mirë!

 5.   guillermoz0009 dijo

  Kontribut i mirë =)

 6.   Andres dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri këtu dhe në botën Linux.
  Ku është lidhja e videotutorialit?

  Salu2