Si të krijoni një pendrive multiboot: udhëzues hap pas hapi

multisystem dhe lejon në një drejtpërdrejt USB kam shpërndarje të ndryshme Linux nuk ka nevojë të instaloni ndonjë gjë në PC. Kjo do të thotë që ju të mund të instaloni aq shumë versione të Linux sa ka hapësirë ​​në pendrive dhe do të jeni në gjendje ta bëni zgjedh me të cilin fillohet sistemi nga menuja grafike e GRUB2.


Për të instaluar programin, thjesht ndiqni udhëzimet në faqen e tij (http://liveusb.info), nëse keni Ubuntu mund të shkarkoni direkt skriptin e instalimit si më poshtë:

Shkarkoni skedarin:

wget http://liveusb.info/multisystem/install-depot-multisystem.sh.tar.bz2

Unë zbërtheva skedarin e shkarkuar:

tar -xvf install-depo-multisystem.sh.tar.bz2

Drejtoni skedarin e instalimit:

./instalo-depot-multisystem.sh

Ata që kanë distro të tjera mund të ndjekin këtë manual tjetër të instalimit.

Ajo që bën kjo është të shtojë depon e aplikacionit dhe të instalojë të gjitha varësitë, midis tyre, instalimin e makinës virtuale qemu, etj.

Qëllimi i qemu është të jetë në gjendje të testojë sistemin e nisjes së USB-së pa pasur nevojë të filloni kompjuterin me USB-në e lidhur.

Përdorim

MultiSystem në veprim

Siç mund ta shihni, programi ju lejon të modifikoni menunë e nisjes, të formatoni kujtesën usb, të shkarkoni ISO të njohura, etj.

Rezultati përfundimtar, kur rifilloni kompjuterin me pendrive në vend:

Menyja GRUB 2 me të gjitha distrot e instaluara në pendrive

Fuente: webatu


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miquel Mayol i Tur dijo

  http://www.pendrivelinux.com/boot-multiple-iso-from-usb-via-grub2-using-linux/
  Multiboot, funksionon për të gjithë linux, edhe pse e thjeshtë për tu bërë nuk është aq grafike apo KISS, ata më dërguan vetëm një lidhje Multisystem nga ubuntu ISO juaj për të përdorur Multisystem nga virtualbox - Unë mendoj se do të shkojë mirë edhe me Qemu.

  http://liveusb.info/multisystem/iso_ms_ubuntu/ms-lts/r9/

 2.   Isaiah Gätjens M dijo

  Unë kam arritur të vendos instaluesin e Ubuntu dhe Windows XP në të njëjtën pendrive, edhe pse në fillim kur niset me pendrive dikush çorientohet me menunë, duke eksploruar pak dhe prova dhe gabime që dikush mësohet me të dhe funksionon shumë mirë

 3.   Vallesin dijo

  wget nuk e gjen skedarin për ta shkarkuar, unë ju lë atë që ju kthen tastiera
  wget http://liveusb.info/MultiBoot-v3/install-depot-multiboot.sh.tar.bz2
  –2011-11-24 17:52:04– http://liveusb.info/MultiBoot-v3/install-depot-multiboot.sh.tar.bz2
  Zgjidhja e liveusb.info 92.243.9.215
  Lidhja me liveusb.info | 92.243.9.215 |: 80 e lidhur.
  Kërkesa HTTP u dërgua, në pritje të përgjigjes… 404 Nuk u gjet
  GABIM 2011: Nuk u gjet.

 4.   Aliana dijo

  Pa qëllimin e spam-it, unë dua të përsëris një postim që kam hedhur në disa site, sepse shoh se njerëzit janë të komplikuar me këtë aplikacion që është shumë i thjeshtë për t'u përdorur dhe shumë i fuqishëm. Nuk mund ta kuptoj se si nuk përdoret më.

  E PARA, Q IS ISSHT SHUM E Qartë: NUK KENI NEVOJ T TO INSTALONI MultiSistemin N D DISTANC YN TUAJ.

  Do të përpiqem të përmbledh si e bëj (sistem i vlefshëm për çdo distro, madje edhe për winbug $):

  1 Unë shkarkoj ISO-në e MultiSystem nga kjo lidhje:

  http://sourceforge.net/projects/multisystem/

  2 Unë e vendos atë në një penlive (A) me komandën dd, unetbootin, çfarëdo që ju preferoni.
  Përdorni një pendrive prej të paktën 8 GB (unë përdor 16 GB, sot ato janë shumë të lira), sa më e madhe të jetë stilolapsi, aq më shumë distro do të përshtaten dhe aq më shumë argëtim do të kenë.

  3 Unë filloj atë pendim të MultiSystem (A) nga një kompjuter, (e përsëris, të paktën 8 GB).

  4 Unë fut një pendrive (B) tjetër të formatuar në FAT 32 (megjithëse MultiSystem gjithashtu mund ta formatojë atë) dhe gjëja e parë që bëj është të instaloj ISO të MultiSystem në (B).

  5 Tani, nga stilolapsi A ose B shtoj izo të distros nga njëra te tjetra.

  Në fund të fundit, ne nuk kemi një, por dy pennive multi-rekord. Dhe secili prej tyre është nga ana tjetër një gjenerator penlive, që ka secilin prej multiSystem.

  Tani ju nevojitet vetëm një nga penlives, një disk ose pendrive me isos of distros (edhe pse pajisja është në gjendje t'ju lidhë për të shkarkuar distros është më mirë t'i bartni ato) dhe ju mund të shkoni duke krijuar burime penale për të gjithë

  Lista e distros të mbështetur është e madhe:

  http://liveusb.info/dotclear/index.php?pages/os

  Sigurisht, nëse del një version i ri i një distro (Debian 7.5, Ubuntu 14, Mint 17), duhet të fshini versionin e vjetër (Debian 7, Ubuntu 13, Mint 16) dhe ta vendosni të riun në stilolaps.

  Këshillë: MOS përziej në të njëjtën penlive të krijuar me shpërndarjet Multisystem GNU / Linux dhe winbug $ instalon jetë. Për secilin sistem operativ, një penelive të ndryshme.

  Nëse mund të vendosni ndonjë mjet fitimi, për shembull një antivirus (Kaspersky live) në një stilolaps me shpërndarje GNULinux, unë e kam provuar atë dhe funksionon.

  Dhe nëse problemet vazhdojnë, provoni stilolapsa të tjerë të markave dhe madhësive të tjera.
  Kjo është ajo që ju tregon dikush që ka krijuar dhjetëra fjalëkalime me Multisystem.
  Unë kam provuar drejtpërdrejt dhe kam instaluar shumë distros me këtë pajisje pa ndonjë problem.
  Unë kam përdorur distrosh modaliteti të drejtpërdrejtë të krijuar me Multisystem jo për orë të tëra, por për javë të tëra në një kompjuter pa një hard disk, pa ndonjë problem.

  Mashtrim: mund të bëni një nga distrosët e vazhdueshëm, por vetëm NJ ONE për qindarkë, dhe që nëse lëmë hapësirë ​​të mjaftueshme për të (rekomandoj minimumi 1 GB, që të jeni në gjendje të azhurnoni programet dhe të ruani skedarët në atë distro).

  E vetmja gjë që MultiSystem nuk e mbështet është azhurnimi i të gjithë sistemit.
  Po, ju mund të instaloni / çinstaloni gjuhë dhe programe, të shtoni shtesa në shfletues, të ruani skedarë në atë hapësirë ​​të rezervuar për shpërndarjen e vazhdueshme, etj. Por MOS provoni të jepni një shpërndarje të vazhdueshme të një azhurnimi të aftësive ose një pacman -Syu.

  Shpresoj se e kam shpjeguar veten mirë.
  Por ju siguroj se kam përdorur MultiSystem për një kohë të gjatë pa probleme.

  Unë u sugjeroj redaktorëve të kësaj faqe që të bëjnë një artikull më të thelluar mbi këtë program një herë, sepse e meriton atë.

  Ndërsa mund ta lexoni këtë postim shumë të plotë për MultiSystem:
  http://goo.gl/fBSV6o

  1.    Deimos dijo

   më në fund dikush sqaron atë që të gjithë duhet të dimë !!!!, se mund të ketë vetëm NJ dist distro me këmbëngulje për çdo penive, askush nuk e sqaroi atë, kjo është arsyeja pse unë nuk mund t'i jap këmbëngulje debianit tim të drejtpërdrejtë debian, sepse tashmë e ka atë linux nenexhik 17. Do të ndryshoj rolet, do të heq këmbënguljen nga linuxmint dhe do t'ia jap debianit

 5.   Paul dijo

  Program i shkëlqyeshëm.
  Faleminderit x 100000.
  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Gëzuar që është e dobishme.
   Nje perqafim! Paul.

 6.   Lilian dijo

  Përshëndetje, arrita në pikën ku dua të instaloj skedarin e ekzekutimit, por kjo më jep një gabim:
  Kështu që:
  lilian @ lilian-Latitude-E6320: s $ sudo ./instal-depot-multiboot.sh
  [sudo] fjalëkalimi për lilian:
  sudo: ./instal-depot-multiboot.sh: komanda nuk u gjet
  lilian @ lilian-Latitude-E6320: ~ $ ./instal-depot-multiboot.sh
  bash: ./install-depot-multiboot.sh: Skedari ose direktoria nuk ekziston
  lilian @ lilian-Latitude-E6320: ~ $

  Unë provova sudo në fillim dhe pastaj pa, nuk funksionoi në asnjë mënyrë.
  A mund të më udhëzojë dikush ju lutem? Faleminderit