Si të zhvendosni ose kopjoni skedarë ose dosje në Linux?

linux

Shumë prej nesh, nëse jo pjesa më e madhee jemi mësuar të përdorim një ndërfaqe grafike ose ambient desktop për të thënë kështu. Detyrat e lëvizjes, redaktimit, riemërtoni ndër të tjera skedarë ose dosje ato zakonisht bëhen në një mënyrë të thjeshtë me vetëm disa klikime.

Por çfarë ndodh kur duhet të përdorni këto lëvizje në një server meqenëse shumica e tyre zakonisht menaxhohen vetëm nga një tasti komande, kjo zakonisht është e zënë në servera të dedikuar, megjithëse kurrë nuk dhemb të dish se si bëhet kjo sepse kurrë nuk e dini kur mund të jetë i zënë.

Më ka ndodhur që në disa raste kam humbur mjedisin tim grafik dhe duhet të përdor konsolën për të qenë në gjendje ta rikuperoj atë, por kjo është një pikë tjetër.

Ditë sot kam ardhur të ndaj me ju disa komanda të thjeshta që do të na ndihmojnë për të kryer detyrat e kopjimit ose lëvizjes së skedarëve.

Artikulli i lidhur:
Lejet themelore në GNU / Linux me chmod

Si të zhvendosni skedarët ose dosjet në Linux?

Gjëja e parë do të jetë të kesh një terminal i cili do të jetë mjeti ynë që do të na ndihmojë me të gjitha këto, gjëja e dytë është krijimi i disa dosjeve me dokumente teksti brenda kjo për të mos dëmtuar ose humbur informacionin.

kopjoni dhe zhvendosni skedarët

Gjëja më e zakonshme është të zhvendosni një skedar direktorie për këtë ne do të përdorim komandën mv:

mv archivo.txt /home/usuario/Documentos/prueba

Këtu ajo që ne po bëjmë është zhvendosja e file.txt në dosjen e provës që është në dosjen tonë të dokumenteve. Për këtë marrim parasysh që aktualisht jemi pozicionuar në direktorinë ku ndodhet file.txt

Kur duam të zhvendosim më shumë se një skedar në të njëjtën kohë, lloji i sintaksës do të ishte si më poshtë:

mv archivo.1 archivo.2 archivo.3 /ruta/de/destino

tani diçka shumë e dobishme është të përdorësh një * kur skedarët kanë të njëjtën bazë në emër, për shembull:

Amd-gpu…

Amd-GPU-pro ..

Shofer AMD ...

Artikulli i lidhur:
Këshilla: Më shumë se 400 komanda për GNU / Linux që duhet të dini

Pra, siç mund ta shohim, ata kanë të njëjtën bazë "AMD" për të lëvizur të gjitha ato skedarë me të njëjtën nomenklaturë bazë, ne bëjmë sa vijon:

mv AMD* /ruta/de/destino

E njëjta gjë vlen për të gjitha ato skedarë me të njëjtin lloj, për shembull, .doc, .xls, .deb, .rpm etj. Për t'i lëvizur ato ne aplikojmë vetëm

mv *.deb /ruta/de/destino

Deri në këtë pikë është paksa e qartë se si funksionon dhe si mund ta lehtësojmë detyrën në disa mënyra, por çfarë ndodh kur duam të zhvendosim gjithçka që ka një direktori, si skedarët ashtu edhe nën-dosjet.

Për këtë ne do të përdorim *, për shembull, unë dua të zhvendos gjithçka që unë dekompresova nga wordpress në dy drejtoritë e mëparshme:

mv wordpress/* …/

Për të ditur pak më shumë për komandën mund të përdorim njeriun e saj ose me parametrin -help, këtu do të shohim të gjithë parametrat e saj.

Si të kopjoni skedarët në Linux?

Për këtë rast është pothuajse e ngjashme ndryshe nga ajo, për të lëvizur skedarët ose dosjet nga një në tjetrin, këtu mbajini skedarët dhe dosjet në vendin e tyre të origjinës dhe krijoni një kopje në një direktori të zgjedhur.

Un komandë e thjeshtë për të kopjuar një skedar ose dosje nga një direktori në tjetrën:

cp objetoacopiar rutadedestino

Një mënyrë më e qartë për ta parë atë:

cp archivo.txt /ruta/de/destino

Kjo komandë zakonisht përdoret shumë për të bërë kopje rezervë të një skedari ose dosjeje që do të redaktohet, pasi krijon një kopje totale, por me një emër tjetër, një shembull praktik:

cp log.txt log.bak

kopjoni shumë skedarë ose dosje:

cp archivo1 /carpeta1 /carpeta/carpeta /ruta/de/destino

tani nëse duam të kopjojmë gjithçka që përmban dosjen ku jemi pozicionuar në një direktori tjetër:

cp  /* /ruta/de/destino

Tani nëse duam të kopjojmë një direktori nga një vend në tjetrin

cp /directorio /ruta/de/destino

Importantshtë e rëndësishme të jemi një nivel poshtë direktorisë që do të kopjojmë, sepse nëse jemi brenda tij është e nevojshme të përcaktohet rruga e plotë, pasi që nëse komandën e vendosim vetëm në mënyrën se si e vendos, ajo do të krijojë vetëm një direktori të zbrazët.

Së fundmi, nëse duam të dimë të gjithë parametrat e tij, ne mbështetemi te njeriu i tij ose me –ndihmën

Pa zhurmë të mëtejshme, ato janë komanda jashtëzakonisht themelore, përdorimi i tyre mund të ju ndihmojë shumë dhe madje duhet të keni kujdes me to pasi që gjithmonë rekomandohet të përdorni formën rekursive, e cila përdoret me parametrin -r.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge C Rodriguez S. dijo

  Nëse dua të kopjoj të gjitha skedarët nga një dosje në tjetrën do të ishte atëherë

  cp / * / emri / dosja / destinacioni ??

  duke qëndruar në dosjen ku duhet të kopjoj skedarët?

 2.   Juan Manuel Carrillo Campos dijo

  Unë dua të kopjoj një numër specifik të regjistrimeve nga skedari burimor në skedarin e destinacionit, ndonjëherë është një regjistrim nga rekordi në diapazonin, si mund ta bëj këtë?