Si të lidhni Hangouts me Pidgin kur kompania juaj nuk ju lejon?

Si të gjitha gjërat që kam mësuar, gjithçka filloi nga nevoja. Duke përdorur Pidgin E kuptova që mund të lidhesha nga puna ime me Messenger por jo me të google Talk, kështu që mora detyrën të dija pse dhe si ta shmangja këtë fatkeqësi.

Gjëja e parë që zbulova është se nuk mund të lidhesha me opsionet e zakonshme sepse kompania ime më ridrejton nga google.talk.com në një server tjetër që e uzurpon aty ku mund të spiunojë gjithçka që shkruaj ndërsa jetoj në iluzionin se është një lidhje e sigurt falë SSL.

Lajmi i mirë është se Pidgin e kupton këtë dhe refuzon të lidhet, duke e konsideruar këtë hile si të pasigurt. Dhe meqenëse gardhet duhet të kërcejnë, rregullat duhet të prishen, unë ndaj se si ta kthej këtë me tre hapa të thjeshtë:

 1. Hapni opsionet pidgin për t'u lidhur me gtalk dhe shkoni te opsionet e përparuara.
 2. Ndryshoni skedën e sigurisë në "Përdor SSL të vjetër" dhe ndryshoni portën e lidhjes në 443.
 3. Gjëja më e rëndësishme: në "Lidhu me serverin" shkruaj adresën ip në vend të adresës talk.google.com. Për të zbuluar IP-në, kërkoni një shërbim nslookup në internet dhe futni talk.google.com ose nga lloji i konsola Gnu / Linux ping talk.google.com; në atë mënyrë do të gjeni ip-in.

Kjo eshte. Nëse thjesht doni të lidheni, kjo është e mjaftueshme. Nëse doni të dini më shumë për atë që ndodh në sfond, vazhdoni të lexoni.

Kur të doni të lidheni me flasim.google.com serveri verifikon lidhjen e koduar dhe ju dërgon në gmail.com, por pasi që në vend që të lidheni me talk.google.com po lidheni me një server tjetër, Pidgin qëndron përgjithmonë në lidhjen e gmail.com pa patur kurrë sukses.

Duke ndryshuar portin dhe duke detyruar përdorimin e serverit talk.google.com (me adresën e tij ip) ne i shmangemi ridrejtimit në serverin spiun dhe krijojmë një lidhje të sigurt (të paktën në teori).

Nëse dëshironi të dini emrin e serverit spiun, bëni sa më poshtë: hapni një terminal dhe shkruani

nslookup talk.google.com

(do t'ju duhet paketa dnsutils).

Duhet të dalë diçka si kjo:

Server: w.x.y.z.
Address: w.x.y.z#53
Non-authoritative answer:
talk.google.com canonical name = talk.l.google.com.
Name: talk.l.google.com
Address: 74.125.134.125

Përgjigja jo-autoritare është serveri i vërtetë dhe serveri wxyz është mashtruesi. Tani, shtypni terminalin nslookup wxyz dhe do të dini emrin e serverit në të cilin ju ridrejton kompania juaj (me siguri që shkurtesa e saj është në emër).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   të nuancuar dijo

  Pidgin është i pabesueshëm, me të kam bisedën e whatsapp, google, MSN, facebook dhe jabber në një vend.

 2.   Mariano O. dijo

  Titulli do të ishte: si ta humbni punën tuaj në tre hapa të thjeshtë. Njeri, këto gjëra nuk bëhen në punë.

  1.    Babel dijo

   Varet nga ajo punë lol. Epo, unë e bëj atë dhe as nuk e di nëse ata e kuptojnë atë apo jo. Nëse ata më thonë diçka, unë do të vë në dukje paligjshmërinë e spiunazhit (të paktën në Meksikë) dhe kaq. E di që të gjithë e bëjnë, por të paktën jo aq haptazi. Të fala.

 3.   Fega dijo

  A ka ndonjë gjë që Pidgin i plotfuqishëm nuk mund të bëjë? : OSE

  1.    Kafkë blu dijo

   Qaj? Epo, përveç nëse është i lumtur sigurisht ... Do të them atëherë, një omëletë me spinaq ...

  2.    Julian dijo

   Po, ruaji fjalëkalimet në një mënyrë të koduar dhe në diçka që është tekst i thjeshtë.
   Nuk e di se si Pidgin nuk e ka rregulluar ende atë problem serioz

   1.    elav dijo

    Pidgin me KWallet Extension në KDE, kodon fjalëkalimet

   2.    kike dijo

    Nëse në Gnome / Xfce / LXDE përdoret shtrirja Gnome-Keyring për Pidgin, fjalëkalimet janë të koduara, dhe siç tha @elav, në KDE me shtesën për KWallet mund të bëhet gjithashtu.

 4.   chejomolina dijo

  Sa interesante jam në të njëjtën gjë, por pyes veten nëse kjo metodë funksionon nëse keni të aktivizuar vërtetimin me dy hapa

  1.    Babel dijo

   Unë nuk e kam provuar. Pse nuk provoni dhe na tregoni? 😀

 5.   Santi dijo

  Hej, Mariano O. Në Argjentinë do të thoshim se do të ishe një lule "buchón", një lëpirëse çorape për shefin, një ndihmës i punëdhënësit, një i ri nga i cili paguan pagën tënde. Ne jemi të rritur dhe secili bën atë që i pëlqen. Edhe me një lajmëtar të padëmshëm.