Si të luani lojëra me Windows në Linux

Për të ekzekutuar lojërat tuaja me Windows do të na duhet ndihma e disa mjeteve: VERA, Vera Dx, Winetricks dhe LutrisNë këtë udhëzim do të shohim si të instaloni dhe konfiguroni secili prej tyre.

Hyrje në Verë

Siç e dinë të gjithë, Linux nuk mbështet skedarë .EXE. Atëherë, si dreqin mund të ekzekutohen programet e Windows? Epo, disa gjeni krijuan një program të quajtur WINE, që do të thotë se Vera nuk është një emulator, e cila është një nga mënyrat për të drejtuar një program Windows nën Linux.
Por, nëse nuk është një emulator, si funksionon?

Arsyeja pse Vera nuk është një emulator është se emulatorët kanë tendencë të kopjojnë të gjithë mjedisin në të cilin jeton një program, duke përfshirë simulimin e një arkitekture të caktuar mikroprocesori. Nga ana tjetër, vera zbaton atë që mund të quhet një shtresë pajtueshmërie, e cila ofron alternativa ndaj bibliotekave të Windows.

Kjo është mirë? Po dhe Jo. Le të themi disa të vërteta ...

Përdorim më i mirë i RAM

Windows (në cilindo nga versionet e tij) ka një numër të konsiderueshëm të programeve të ngarkuara në memorjen RAM që në Linux zakonisht nuk ngarkohen (lexo, antivirus, antimalware, etj.). Verë, nuk e bën atë. Si pasojë, ai harxhon më pak burime sesa Windows.

Drejtpërdrejtë X

Direct X është API më i përdorur në lojërat e Windows dhe është ekskluziv për këtë sistem operativ. Linux, nga ana e tij, përdor OpenGL.

Pra, si i drejton Linux lojërat që kërkojnë DirectX nëse përdor vetëm OpenGL? Kjo është ajo ku hyn magjia e Verërave: kjo e bën OpenGL të imitojë DirectX.

Rezultati? Padyshim, kur imitoni, ju humbni performancën.

A funksionojnë lojërat më mirë në Windows? Unë do t'ju thosha se kjo varet nga loja. Sidoqoftë, përgjigjja është PO, pikërisht për shkak të emulimit Direct X. Mund të thuhet se lojërat e bazuara në Direct X 7 funksionojnë njësoj në Windows si Linux, por me DX9 e tutje gjërat ndryshojnë shumë: afërsisht 20% më pak performancë.

Lojëra për Windows

Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë për Verë të drejtojë lojëra që vijnë me këtë sistem. Për këtë arsye, deri më sot, nuk zhvillohet, për shembull, lojëra si Street Fighter IV, Resident Evil 5 ose Gear of Wars.

Një Windows i ndryshëm për çdo lojë

Një avantazh që WINE ka është se nëse dëshironi mund të bëni një lojë të vjetër të ekzekutohet në Windows 95, dhe një të re në Windows 7.

Dhe jo vetëm që opsionet përfundojnë atje, por gjithashtu lejon instalimin e programeve të tjerë, të tilla si korniza, Directx dhe gjithçka që mund të mendoni.

Dhe kjo është ajo ku WINE përfiton nga funksionet e saj pasi, për shembull, ka lojëra që funksionojnë mirë me Windows, me x programe të instaluara, etj.

Kjo gjithashtu do të thotë që nëse përdorni një konfigurim të përgjithshëm të VERS, ka lojëra që do të performojnë më mirë dhe të tjera më keq. Prandaj, për të ekzekutuar lojëra është e përshtatshme të ekzekutoni WINE duke përdorur një program të quajtur PlayOnLinux, e cila i thotë WINE të ekzekutojë Windows të konfiguruar në mënyrë perfekte për atë lojë. Si?

Drejtuesit e videove të Windows janë më të mirë se ato Linux

Të gjitha testet tregojnë se kur ekzekutoni, për shembull, Open Arena, si në Windows XP dhe Linux, në Windows ajo hedh më shumë korniza. Me fjalë të tjera, në Windows ekrani rifreskohet më shpejt sesa në Linux, që do të thotë se përfiton më mirë nga karta video.

Kjo nuk ndodh sepse loja nuk është vendase ose për shkak të VERS ose një emulator tjetër. Testet janë kryer duke ekzekutuar ekzekutueset përkatëse vendase për secilin sistem operativ. Kështu që? Përgjigja është se, duke eliminuar të gjithë faktorët e tjerë, mbetet vetëm të themi se drejtuesit e kartave video për Windows janë më të mirë (nga një këndvështrimi teknik) se Linux.

Udhëzues për verën

Unë rekomandoj instalimin e versionit beta të Wine, sepse në shumë raste ai ka përmirësime që nuk janë në versionet e qëndrueshme, dhe më shumë në versionin e fundit 1.3.28 që punon në mënyrë spektakolare dhe me shumë përmirësime. Pasi të keni mbaruar, duhet të keni të instaluar Wine dhe Winetricks. Ju gjithashtu keni mundësinë të instaloni Lutris, PlayOnLinux y vresht kjo mund të jetë mjaft e dobishme, por ne do ta lëmë atë për më vonë.

Drejtpërdrejtë X

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të instalojmë DirectX.

Verë Dx është mënyra më e mirë për të instaluar DirectX.

Shkarkoni Dx Wine (programi i mrekullueshëm i bërë nga kuboode) që instalon lehtësisht DirectX 9c në Verë. Greatshtë e mrekullueshme dhe madje ju jep mundësinë të keni Dxdiag.

Ju keni mundësinë të instaloni DX10 dhe DX11, gjithçka varet nëse kartat video që keni e mbështesin atë apo jo.

DxDiag, ideal për të ditur nëse i gjithë hardueri është i njohur në Verë.

Visual Basic, .Net, etj.

Pastaj, me Winetricks mund të instaloni programet e mëposhtme që, megjithëse nuk janë të detyrueshëm, mund të jenë të nevojshme për të drejtuar një lojë.

Bazë vizuale:
- vcrun 2005 (Visual C ++ 2005)
- vcrun 2008 (Visual C ++ 2008)
- vcrun 2010 (Visual C ++ 2010)

Korniza:
- dotnet20 (Framework NET 2.0)
- dotnet30 (Framework NET 3.0)
- dotnet35 (Framework NET 3.5)
- dotnet40 (Kuadri NET 4). Ky nuk shfaqet në Winetricks. Mund të instalohet manualisht.

Ka shumë më shumë gjëra për t'u instaluar. Shikoni mirë opsionet që jep Winetricks. Ajo që ju nevojitet varet nga makina juaj dhe aplikacionet që dëshironi të përdorni. Sidoqoftë, sa më sipër mund të thuhet se janë minimale dhe të domosdoshme.

Truket e Winet

Konfiguroni opsionet e verës

Hapni Winetricks dhe zgjidhni "Zgjidh preferencën e paracaktuar të verës" dhe "Ndrysho cilësimet". Për mua konfigurimi më i mirë është ky:

- ddr = opengl
- dsoundhw = Emulim
- glsl = me aftësi të kufizuara
- shumëmbajtje = paaftë
- mwo = aktivizuar
- amtare_mdac
- npm = ripaketoni
- orm = fshikëz e zezë
- psm = aktivizuar
- rtlm = automatik
- tingull = alsa
- rregullimi i rreptë = i paaftë
- vd = joaktive

Nga këto opsione, ka 2 që përmirësojnë performancën

- Modaliteti OffscreenRenderingMon, kur vendosni opsionin FM (Framebuffer), ai hedh disa korniza, ngrin dhe bën të njëjtën gjë pa pushim. Pra, çdo lojë është e pa luajtshme. Për këtë arsye, rekomandohet "backbuffer".

- Tingulli i drejtpërdrejtë: Përshpejtimi i pajisjes, ndryshimi i plotë për simulim. Kjo rrit shumë performancën dhe përputhshmërinë mbi "të plotë".

Gjithashtu, për të fituar performancë, mund të çaktivizoni GLSL dhe MultiSampling, por ju humbni cilësinë grafike.

Nëse VERA, edhe pas gjithë kësaj, nuk e zbulon kartën video, bëjeni këtë:

Pasi të keni ndryshuar opsionet, unë hapa direktorinë .wine në dosjen tuaj të përdoruesit, dhe pastaj hapa një skedar të quajtur "user.reg" (çelësat e regjistrit të krijuar nga përdoruesi ruhen atje).

Kërkoni atje [SoftwareWineDirect3D] dhe në fund shtoni:

"VideoDescription" = "Fut modelin e kartës video me thonjëza" "VideoDriver" = "nv4_disp.dll" "VideoMemorySize" = "Vendos kujtesën e kartës video"

Në rastin tim, duket kështu:

] "" UseGLSL "=" çaktivizuar "" VideoDescription "=" GeForce 3 / nForce 1318967087a / PCI / SSE2 / 7025DNOW! " "VideoDriver" = "nv630_disp.dll" "VideoMemorySize" = "2"

Gati! VERA është gati për luftë!

Ne tashmë përdorim WIne, Dx Wine dhe Winetricks. Tani do ta përmirësojmë të gjithë këtë me një program të quajtur Lutris.

Hyrje në Lutris

Lutris me disa nga veset e mia më të mëdha ...

Lutris është një program që grupon të gjitha lojrat në një platformë të vetme, diçka e ngjashme me Steam.

Karakteristikë e tij është të mbështesë GJITHA GJITHÇKN, por shikoni listën e gjërave që janë bankare:

- Lojëra vendase Linux.
- Lojëra vendase të Windows.
- Lojërat MAME.
- Shoku 500, 600, 1200.
- Atari 2600, 800, 800XL, 130XE, 5200, ST, STE, TT, Rrëqebulli.
- Bandai WonderSwan, Ngjyra WonderSwan.
- Lojëra online të shfletuesit si Quake Live, Minecraft dhe të gjitha flash.
- Commmodore VIC-20, C64, C128, CBM-II, PLUS / 4.
- LucasArt SCUMM (Monkey Island, Maniac Mansion, etj).
- Magnavox Odyssey², Videopac +.
- Mattel Intellivision.
- Microsoft MSX, MS-DOS.
- NEC PC-Motor Turbographx 16, Supergraphx, PC-FX.
- Nintendo NES, SNES, Game Boy, Game Boy Advance, Gamecube dhe Wii.
- Sega Master Sytem, ​​Lojë Gear, Zanafilla, Dreamcast.
- SNK Neo Geo, Neo Geo Pocket.
- Sony Playstation.
- Z-Machine.

Por më e mira nga të gjitha është që për secilën lojë të jep shumë mundësi, kështu që është M M SHUM TH SE REKOMANDUAR që ta përdorësh, pasi ka shumë mundësi Verë, të cilat në varësi të lojës mund të ndryshosh, pa ndikuar as në Verë as në tjetrën lojëra. Likeshtë si PlayOnLinux, por Lutris më duket më i mirë, sepse jo vetëm që ju jep qasje në lojërat e Windows, por edhe në një numër të madh të emulators.

Në mbyllje, thoni se nuk ka përmirësime thelbësore në Lubuntu dhe Xubuntu. Dikush mund të mendojë se përdorimi i më pak memorjes RAM do të ndikonte në performancën e WINE, por jo. Me sa duket kjo ndodh sepse Vera trajtohet duke përdorur kryesisht CPU dhe kartë video.

Fuente: patchyu


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pak dijo

  verë
  Is
  Jo një
  Emulues

  VERA nuk është një emulator.

 2.   Hija_Luftëtar dijo

  Kjo është tani, para se të nënkuptojë saktësisht "WINdows Emulator" ("WINE")

 3.   Ace i lopatave dijo

  Shikoni se ku po kërkoja diçka të tillë tani që kam filluar të testoj instalimin e lojërave me windows në Linux. Isha në gjendje të instaloja dhe të luaja pa probleme katër gjëra Quake 3, Half-Life 1 dhe Age of Mythology. Por unë dua të provoj GTA 3 (i cili e instalon atë por nuk zbulon cd kur luan) dhe Jedi Knight 2 i cili më jep një gabim.

  Faleminderit për këtë postim.

 4.   Gabi dijo

  Unë dua të instaloj një lojë PC3 në Windows 7 por nuk do të fillojë sepse nuk është e përputhshme kështu që mendova se nëse mund të konvertohej ose transformohej në mënyrë që Linux ta mbështeste atë, do të më bekonte shumë mirë. Unë pyes sepse unë jam nje femije 10 vjec

  1.    Andres dijo

   Cila është loja?

 5.   ADIRAEL dijo

  Më pëlqen operacioni 7 në internet dhe kabali në internet kam probleme për të ekzekutuar të dyja në dritaren e operacionit7 Unë duhet ta ekzekutoj atë në win XP sepse edhe pse vendos më shumë memorje ram në kompjuterin tim nuk funksionon plotësisht në win7 dhe kabal sepse ajo është më aktual dhe të kesh më shumë efekte grafike nuk funksionon i plotë në win xp por nëse funksionon plotësisht në win7 I urrej këta të ndyrë në dritare! Gjithmonë ekziston papajtueshmëri në diçka përveç ngrënies së të gjitha burimeve të mia për të qenë në gjendje të luaj diçka interesante duhet të shkarkoj të gjithë sistemin me GAME BOSSTER dhe me TUNAP UTILES dhe madje edhe atëherë nuk do të marrë të plotë Unë do të doja të shihja nëse OPERTION 7 mund të ekzekutohet në linux tani që operacioni7 nuk ndryshon rekorde ose diçka të ngjashme, por ka një detaj që nuk mjafton për të kopjuar dhe ngjitur dosjen e lojës në një kompjuter tjetër ju gjithashtu duhet të kopjoni një dosje që vendosni në disk c dhe quhet LIN që në shikim të parë ju e shihni dhe nuk e merrni parasysh pss më vonë e kuptoni se është dosja që ekzekutuesi po kërkon kur fillon dhe që ka rrugët për t'u ndjekur dhe informacionin e version ÇFAR I DUA T SA RUAJ NESE ME PROGRAMIN TUAJ MUND T R Vrapoj PA ASNJ PROBLEM EKSPERIEN E LOJ ANDS DHE QAT EDHE M D ZBATON DOSJEN E RRUG WS PA DYMTIM

 6.   Miquel Mayol i Tur dijo

  Për këtë, lista e pajtueshmërisë së winehq dhe playonlinux ju informon për lojërat që janë 100% në rregull, dhe ato që akoma nuk po shkojnë aspak mirë.
  http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=9399

  http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=5275

 7.   Ger dijo

  Paul,

  Postim i shkelqyer !!

  Shpresoj që me kalimin e kohës, kompanitë fillojnë të fillojnë lojëra me cilësi të lartë për GNU / Linux, do të jetë çështje e kuptimit që përdoruesit e Linux tashmë përfaqësojnë një pjesë të konsiderueshme të përdoruesve të përgjithshëm.

  Përshëndetje!

 8.   guillermoz0009 dijo

  Me AOM që vrapon me Titans expasion, e konsideroj si të mirëqenë, është e vetmja lojë që më pëlqen tek Güindos XD, e dini për shkak të sfidave me miqtë dhe familjen.

 9.   Luis dijo

  Nuk mund ta shkarkoj lutris ..

  MUND T G M G JAPNI LIDHJEN P TOR TOWN SHKARKUAR T ALL GJITHA VERN, Winetricks dhe Lutris

 10.   Juan Manuel dijo

  çfarë është faqja e internetit

 11.   bovë dijo

  Një gjë që unë kam një pentium III prej 0.8ghz dhe 650mb ram, si mund ta bëj atë kur përdor warcaft 3 në verë konsumon më pak është se pas një kohe ajo fillon të shkojë e ngadaltë dhe pasi nuk kam dritare ...

 12.   Paul dijo

  Unë nuk e kuptoj, ndonjëherë në forume të caktuara ata kritikojnë shumë dritaret, duke thënë se janë para të pastra (që nganjëherë është e vërtetë) por në fund të fundit ata duan të shkarkojnë directx. Unë besoj se të dy dritaret dhe linux kanë të meta, dhe janë PRODUKTE. Linux është shumë i dobishëm për programimin, serverat, internetin dhe industrinë. Ndërsa Windos është më i dobishëm për shtëpinë, domethënë për lojëra, dokumente, internet, etj.

  Për shembull, për WiFi dhe infrastrukturën e internetit, linux është shumë më i mirë. Por për të luajtur nuk është kështu.

  Përshëndetje!

 13.   Gabriel dijo

  si ta instaloni verën dx

 14.   gjeli dijo

  një ditë do të kemi një alternativë të mirë në linux

 15.   Eddy holliday dijo

  Kontribut i mirë, do të shoh nëse mund ta përdor në Manjaro Linux-in tim

 16.   gabux22 dijo

  Me lutris dhe kompaninë është një luks për të luajtur në Linux ... në sajë të UsemosLinux dhe cia. edhe një herë që na kultivon në botën GNU / Linux… faleminderit gjithsej ..

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!

 17.   Jaime dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem dhe është se jam përpjekur të shkarkoj verën DX por që atëherë http://sourceforge.net/projects/dxwine/ Nuk është më i disponueshëm, nuk e di nëse ka ndonjë mënyrë tjetër për ta shkarkuar.

 18.   Juan Jose dijo

  a mund të përdoren të gjitha lojërat me Windows me ato programe?

 19.   shushat dijo

  Pershendetje mire, kam Ubuntu 15.10 nuk mund te shkarkoja nje loje sepse nuk hap dikush mund te me shpjegoje se cfare te bej

 20.   QKingsta dijo

  Puff! Unë qëndroj në Windows është më e lehtë për të shkarkuar, instaluar dhe luajtur sesa ajo mut që duhet të shkarkoni si 3 ose 4 programe dhe më pas t'i konfiguroni që të jenë në gjendje të luajnë një lojë. Linux është krijuar për njerëzit që janë programues ose që krijojnë rrjete dhe servera por nuk është krijuar për ata prej nesh që pëlqejnë lojërat video.

  1.    Diego dijo

   Ky udhëzues është për të luajtur në Linux me lojëra të shkruara për Windows. Lojërat e shkruara për Linux funksionojnë në Linux ashtu si lojërat e shkruara për Windows në Windows: Ju i instaloni ato dhe kaq.

   Tani pyesni veten se si mund të luani në Windows me një lojë të shkruar për Linux dhe nëse është më e lehtë për ju sesa e kundërta, atëherë mund të thoni se Linux thith.

   Përshëndetje.

   1.    Jose Luis dijo

    Answershtë përgjigjja më e mirë që kam parë në vite

 21.   Rafael Portillo T. dijo

  Faleminderit për udhëzimin!