Si të menaxhoni pajisjet Android në Linux

Megjithëse iOS kërkon iTunes dhe një sistem operativ Windows ose Mac, një pajisje android mund të menaxhohet nga çdo pajisje tjetër, qoftë Linux, Mac ose Windows. Ne anen tjeter, menaxhimi i pajisjes, ose transferimi i këngëve, videove dhe dokumenteve, nuk ju duhet shumë përpjekje, gjithçka që duhet të bëni është thjesht të lidhni telefonin ose tabletën tuaj me kompjuterin dhe të tërhiqni dhe lëshoni. Sidoqoftë, jo të gjithë janë të kënaqur me metodën e menaxhimit «transparente», veçanërisht njerëzit që vijnë nga përdorimi i pajisjeve Nokia ose Apple mendojnë se kanë nevojë për programe specifike për të menaxhuar telefonat dhe tabletët e tyre.

1. Pa instaluar softuer shtesë

Së pari, lidhni pajisjen Android duke përdorur kabllon USB të furnizuar. Pastaj në pajisje, ndizni mënyrën e ruajtjes masive. Mbetet vetëm të hapni menaxherin e skedarëve (Nautilus, Dolphin ose një tjetër). Pjesa tjetër është kopjimi-ngjitja ose klikimi dhe zvarritja. Kaq e lehte.

Një ide e mirë është të krijoni dosje të ndara për skedarët që dëshironi të kopjoni. Për shembull, një dosje për skedarë muzikorë, një tjetër për filma, dokumente, etj.

Kur bëhet fjalë për transferimin e muzikës, mund ta bëni "manualisht" duke përdorur menaxherin e skedarëve ose mund të hapni Rhythmbox ose Banshee, të cilat vijnë me mbështetjen e Android. Pajisja do të shfaqet në panelin e majtë ku do të jeni në gjendje të tërhiqni dhe lëshoni të gjitha këngët tuaja.

2. Instalimi i softverit shtesë

AirDroid 

AirDroid është një nga mjetet më të mira të menaxhimit të Android atje. Edhe pse nuk është një program i bazuar në Linux në vetvete, ai funksionon në mënyrë të përsosur në të gjitha platformat pasi nuk ju nevojitet asgjë përveç një shfletuesi në internet.

Me AirDroid ju do të jeni në gjendje të transferoni skedarë pa tel, të menaxhoni mesazhe SMS, aplikacione dhe media direkt nga desktopi juaj. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të kopjoni dhe organizoni muzikën tuaj dhe madje të vendosni një këngë si zile. Softueri është shumë i lehtë për t’u përdorur, madje edhe më i lehtë se iTunes. Për të filluar, gjithçka që duhet të bësh është të çiftosh pajisjen tënde me versionin e AirDroid të bazuar në internet.

Instaloni aplikacionin për pajisjen tuaj Android dhe më pas shkoni në faqen Airdroid në PC tuaj. Thatshtë kaq e lehtë.

QtADB

QtADB, siç sugjeron emri i tij, është një menaxher Android i bazuar në Qt për Linux, Windows dhe Mac OS X. Shkruar në C ++, aplikacioni mund të përdoret për të menaxhuar skedarë, aplikacione dhe shumë më tepër.

Për më tepër, mund të përdoret për të kryer pamje ekrani, ndezje të bootloader-it, rikuperim të boot-it, kopje rezervë të Nandroid-it dhe detyra më komplekse.

Megjithëse aplikacioni është më i përshtatshëm për ata që rrënjosin pajisjen e tyre si dhe përdoruesit e përparuar, entuziastët mund ta përdorin atë për menaxhimin e skedarëve dhe aplikacioneve. Aplikimi kërkon që bibliotekat Qt 4.7 të instalohen në PC tuaj (libqtgui4, libqt4-rrjeti libqt4 dhe deklarative).

Fuente: Junauza


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Le të përdorim Linux dijo

  Po, ju mund të dërgoni dhe merrni skedarë (muzikë, video ose çfarëdo tjetër) duke përdorur SSH përmes wifi.

 2.   efw dijo

  Pasi që pas formatimit, ndryshimit të ROM-it, ose ndonjë pune tjetër të rëndë në të cilën duhet të zhvendosen shumë skedarë, FTP më duket më e mira. Shumë klientë ju bëjnë një raport të asaj që ka ndodhur mirë, ose keq, dhe nëse ka pasur ndonjë gabim ju u thoni atyre që të provojnë përsëri me ata të dështuarit, dhe kaq. Për Samba nuk e keni atë mundësi. Jo të paktën duke përdorur një eksplorues të zakonshëm skedarësh.

 3.   Helena_ryuu dijo

  informacion shume te mire rreth qtADB, do ta provoj ,: 3

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Alsoshtë gjithashtu një mundësi tjetër ...
  Një variant tjetër mund të jetë përdorimi i SSH ose FTP përmes wifi.
  Përshëndetje!

 5.   pas pak dijo

  Unë përdor Airdroid dhe funksionon shumë mirë.

  Por pa dyshim, për PC-në tim kryesor, gjëja më e rehatshme është të përdor samba dhe të përdorësh telefonin nga çdo skedar explorer si një disk rrjeti.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.funkyfresh.samba&hl=es

 6.   davidlg dijo

  Unë gjithashtu e përdor atë, megjithëse kam gjithashtu Airdroid për të redaktuar kontaktet dhe diçka tjetër

 7.   davidlg dijo

  Unë përdor ES Explorer për të transferuar foto dhe të tjera në celular, pasi kam një dosje të përbashkët me samba në Arch, unë hyj në kompjuter pasi kam edhe IP statike

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Po ashtu ..

 9.   Helena_ryuu dijo

  thjesht nga kurioziteti …… në cilin rast duhet të përdorni theSSh ose WiFi? është kur mungon kablli i lidhjes?

 10.   Iago Martinez Ocaña dijo

  Përdorimi i këtij aplikacioni shkon shumë për transferimin e skedarëve duke përdorur urën ssh.https://play.google.com/store/apps/details?id=berserker.android.apps.sshdroid&hl=es

 11.   mjedisi dijo

  Menaxhoni?, SSH?

 12.   Carlos Beltran dijo

  Ajri i Kies është një mundësi tjetër.

 13.   desikoder dijo

  "Megjithëse iOS kërkon iTunes dhe një sistem operativ Windows ose Mac ..."

  Në rast se nuk e keni ditur, nëse ekziston ndonjë përdorim, ai është një program falas, ai është në repos kryesore të debianit. Ajo që bën është të kuptojë protokollin usb të iOS, duke e bërë iphone të besojë se është një iTunes, edhe pse me ifuse mund të shihni sistemin e plotë të skedarëve, dhe nëse e keni atë me jailbreak, madje shkruani të dhëna.

  Sigurisht, unë nuk jam një fanboy i mollës, nuk kam një nga ata "caro-fone" ...
  Unë e them këtë për ata që kanë iphone në kompjuterët linux, ata mund të instalojnë ifuse dhe të ekzekutojnë ifuse / mnt / iphone (ose çfarëdo rruge që dëshironi).

  të fala

 14.   Chema dijo

  Përshëndetje dhe unë do të jem përjetësisht mirënjohës për të gjithë komunitetin, sepse nuk e di kush janë autorët e të gjitha udhëzimeve që kam lexuar, por ... shkëlqyeshëm, falë jush jam 100% Linux dhe mund t'i zgjidh të gjitha dyshimet e mia . Shpresoj që çdo ditë ky komunitet të jetë gjithnjë e më i madh.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit chema! Mos harroni të bëni një turne në forumin tonë ose shërbimin e konsultimit (pyesni nga linux) Në të parën, ju do të jeni në gjendje të takoni një pjesë të nesh që përbëjmë komunitetin. Në të dytën, nga ana tjetër, ju do të jeni në gjendje të transferoni dyshimet, pyetjet ose problemet që lindin ndërsa përdorni GNU / Linux ose ndonjë program falas.
   Një përqafim i madh dhe i mirëpritur!
   Paul.