Si të merrni njoftime në fund të ekzekutimit të një komande në një terminal

Një ditë tjetër, duke lexuar blogun e shkëlqyeshëm WebUpd8, zbulova një mjet për të marrë një njoftim në fund ekzekutim një komandëterminal, gjë që mund të jetë e dobishme në rastet kur kjo detyrë mund të zgjasë disa minuta. Sinqerisht, nuk mendoj se është zgjidhja më e mirë. Për atë arsye, këtu ne propozojmë alternativa të tjera, më shumë praktikat dhe e thjeshtë.

Më heq vëmendjen

Mjeti i rekomanduar i Andrew është Unidpread-me.

Instalimi në Ubuntu dhe derivatet:

sudo add-apt-repository ppa: undistract-me-packers / Daily sudo apt-get update sudo apt-get install undistract-me

Për ta përdorur atë, duhet të aktivizoni opsionin "Ekzekuto komandën si terminal i hyrjes" në terminalin e preferencës tuaj. Në atë që vjen me GNOME mund ta aktivizojmë këtë opsion nën Redakto> Preferencat e Profilit.

Pasi të instalohet, çdo komandë që zgjat më shumë se 10 sekonda do të shfaqë një mesazh pas përfundimit.

Për të instaluar Undistract-me në distro të tjera, mund t'i gjeni udhëzimet këtu.

Alternativa të tjera

Përparësia e metodave të treguara më poshtë janë disa:

 • ato ekzekutohen vetëm kur përdoruesi e kërkon atë
 • nuk kërkojnë instalimin e programeve shtesë (zakonisht paketat e nevojshme janë instaluar tashmë në pothuajse të gjitha distrot e njohura)
 • nëse përtacia ju ha, lehtë mund t’i ktheni ato në një skenar
 • ato janë super të shpejta, nuk konsumojnë burime dhe janë të lehta për tu mësuar

Njofto-dërgo

Për të shfaqur mesazhe njoftimi në stilin Ubuntu, duhet të keni të instaluar njoftimin-dërgimin. Ubuntu, Linux Mint dhe derivatet vijnë me këtë paketë të instaluar si parazgjedhje. Përdoruesit e harkut mund ta instalojnë atë nga AUR.

Pastaj, thjesht shtoni && njoftoni-dërgoni "Bërë!" në fund të komandës që duam të ekzekutojmë. Duke supozuar se komanda për të ekzekutuar ishte cat:

skedari i maceve && njoftoni-dërgoni "Bërë!"

Zeniteti

Një sistem njoftimi më "kompleks" është Zenity, me të cilin mund të shfaqim kutitë e dialogut me butona, etj.

Ashtu si me njoftimin-dërgimin, thjesht shtoni && zenity –info –text = »Përfundoi!» në fund të komandës që duam të ekzekutojmë. Duke supozuar, edhe një herë, se komanda për të ekzekutuar ishte cat:

skedar mace && zenity --info --text = "Komanda e gjatë e përfunduar."
Një këshillë interesante: është e mundur të zëvendësoni && me; për të shtuar elemente në zinxhirin komandues që do të ekzekutohet. Për shembull, skedar mace && ls do të qëndronte dosja e maces; ls.

Fuente: webupd8


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Esteban Saraço dijo

  Në teori, kjo mund të funksionojë gjithashtu: »skedar mace & & echo -ea«, prodhon një bip në fund të komandës (në chakra nuk funksionon). Rreth Këshillës (nëse nuk e kam keqkuptuar), "command1; command2" nuk është e njëjtë me "command1 && command2"; Në rastin e parë, komanda2 ekzekutohet pavarësisht nëse komanda1 ka përfunduar mirë, në të dytën ekzekutohet vetëm nëse komanda1 ka mbaruar si duhet. Përshëndetje dhe postim të mirë, më pëlqeu njoftimi-dërgimi, shumë praktik

 2.   pandakrizë dijo

  shume e dobishme! duke testuar…

 3.   Javi dijo

  Përshëndetje, unë zakonisht e përdor këtë opsion më mirë:
  dosja e maces; zenity –info –text = »Komanda e gjatë e përfunduar.» &

  Kjo më lejon të vendos më shumë se një njoftim dhe terminali nuk bllokohet derisa të shtyp.

  të fala