Si të montoni pajisjet USB dhe CDROM në PCMan me përdoruesin tonë

Unë sapo instalova një PC me shumë pak burime këtu në punën time dhe për të kursyer sa më shumë memorje të jetë e mundur, instalova Testimi i Debian me LXDE. Problemi është se kur përpiqem të montoj një memorie flash ose një CD-ROM Mediante PCManFM, kjo sjell një pop-up duke thënë: Jo i Autorizuar.

Në rastin e kujtesës USB, zgjidhja që gjeta së pari ishte si më poshtë:

1- Krijoni brenda / gjysma kaq shumë dosje me emrin usb, usb1 dhe kështu me radhë, në varësi të numrit të portave USB.

2- Si gjithmonë pajisja e parë është montuar me të SDB, I shtova dosjes / Etc / fstab rreshti i mëposhtëm:

/ dev / sdb1 / media / usb1 auto rw, përdorues, noauto 0 0 / dev / sdb2 / media / usb2 auto rw, përdorues, noauto 0 0 / dev / sdb3 / media / usb3 auto rw, përdorues, noauto 0 0 / dev / sdb4 / media / usb4 auto rw, përdorues, noauto 0 0

3- Pastaj i dhashë leje dhe vendosa përdoruesin në fjalë si pronarin e atyre dosjeve:

# chmod -R 755 / media / usb * # përdorues -own: përdorues / media / usb *

Unë u rindez dhe kujtimet u montuan në ato direktori automatikisht. Por CD-ROM Unë ende kisha të njëjtin problem. Zgjidhjen e gjeta në Wiki i Archlinux.

1- Si root krijojmë skedarin /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/55-myconf.pkla (mund të zgjidhni një emër tjetër por gjithmonë duhet të përfundojë me .pkla).

2- Shtojmë sa vijon brenda:

[Lejet e Storage] Identity = unix-group: hapësira e ruajtjes = org.freedesktop.udisks.filesystem-mount; org.freedesktop.udisks.drive-eject; org.freedesktop.udisks.drive-detach; org.freedesktop.udisks.luks -bllokoj; org.freedesktop.udisks.inhibit-polling; org.freedesktop.udisks.drive-set-spindown ResultAny = po ResultActive = po ResultInactive = jo

3- Pastaj shtojmë përdoruesin në grup RUAJTJA. Nëse ky grup nuk ekziston, ne e krijojmë atë:

# addgroup storage
# usermod -a -G storage USERNAME

Ne rindizemi dhe jemi gati.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mitrat dijo

  Në atë rast, unë ju rekomandoj që ta ndryshoni për një LMDE, bazuar në debian por mjaft i përmirësuar për mendimin tim, dhe megjithëse ende i mungojnë disa detaje, për mendimin tim, i ka.

  Nuk është rastësi që është distroja më e vizituar në gusht në distrowatch përpara Arch dhe Ubuntu, e cila bie nga pozicioni i saj tradicional i parë në të tretin.

 2.   @taregon dijo

  Diçka që më ndodhi ishte se duke përdorur "slitaz" nuk montova kujtimet e usb, ajo që duhej të bëja ishte të futesha në sistem me pajisjen e mbërthyer (nëse e di, sa e lodhshme të boot për të parë atë montuar). Përdorimi i Asturix nëse mund të shoh dritaren e vogël që më shfaqet, por në vend të asaj që keni këtu, nëse kam mundësinë të klikoj ose të pranoj të hap ose USB ose SD. Asshtë ashtu siç thotë [mitot] por as ndryshoni distro, ju nuk doni që nëse e adhuroni, gjithashtu vë rastin tim të theksoj se kjo detaj u ndodh të tjerëve me pcmanfm. 😉 vetëm se në rastin tuaj, ju vendosni shumë analiza, urime

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit. E vërteta ishte që më duhej shumë punë për të arritur në zgjidhje në fillim, por hej, unë tashmë e gjeta atë ...

   Përshëndetje dhe faleminderit për ndalimin nga.

 3.   është Ozkan dijo

  @elav: Ju nuk e provuat instalimin e policykit-1, unë kisha një problem të ngjashëm dhe ishte politika-1 që nuk ishte instaluar.

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë tashmë e kisha instaluar dhe riinstaluar dhe nuk po funksiononte ..

 4.   KZKG ^ Gaara dijo

  Ah, pse e gjetët zgjidhjen në ArchLinux Wiki? HAHAHA ... kështu që atëherë ju mund të kritikoni Arch, ose «mazokistët» që e përdorin atë ¬_¬ ... hajde, po të mos ishin përdoruesit e Arch, do të kishit shpenzuar më shumë punë për të gjetur zgjidhjen

  1.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht për shkak të punës që përdoruesit e Arch kalojnë dhe mazokizmit që pësojnë, është se kaq shumë mësohen në wiki e tyre hahahaha.