Si të ndryshoni cilësimet e BIOS për të nisur Linux nga Live CD / USB

Një nga hapat më të mirë për të qenë ndërpres midis përdorues më pak me përvojë dhe përdorimi i sistemeve të tjera operative zakonisht është vendosja e BIOS-it. Paso e thjeshtë por kritike y i nevojshëm para përpiqem e instaloj çdo shpërndarje Linux.

Vërejtje të përgjithshme

Pasi të jetë krijuar live-cd ose live-usb i distro-s tuaj të preferuar, mbetet vetëm të konfiguroni BIOS-in në mënyrë që sistemi të çizmohet nga disku përkatës.

Si një shpjegim i shkurtër, le të themi se kur filloni një kompjuter, gjëja e parë që është e ngarkuar është BIOS (Basic Input / Output System), qëllimi kryesor i të cilit është të ekzekutojë rutinat që verifikojnë funksionimin e duhur të pajisjes dhe më vonë të ngarkojnë sistemin operativ. Me fjalë të tjera, është ai ekran që ju shihni para se sistemi operativ të fillojë të ngarkohet (qoftë Windows apo ndonjë tjetër).

Ajo që duhet të bëjmë për të provuar dhe / ose instaluar Linux është të futemi në ekranin e konfigurimit të BIOS dhe t'i themi që në vend që të filloni sistemin operativ që është i instaluar në hard disk, filloni atë që gjendet në cd-në tonë të drejtpërdrejtë ose live-usb, sipas rastit.

Si të futeni në ekranin e konfigurimit të BIOS

Fatkeqësisht, nuk ka ndonjë metodë universale për të përmbushur këtë detyrë pasi secili model i pllakës amë vjen me një BIOS specifik dhe do të ishte e pamundur të dokumentosh gamën e plotë të menaxherëve të konfigurimit. Sidoqoftë, nëse ngecemi nga intuita, procesi është mjaft i thjeshtë.

Për ta bërë këtë, kur të lidhni pajisjen dhe sapo të fillojnë të shfaqen mesazhet e para, mund të shtypni butonin «Pauzë» për të ndaluar procesin e nisjes dhe për të parë se çfarë shfaqet në ekran me besim. Kjo duhet të bëhet shpejt pasi mesazhet e përmendura janë të dukshme vetëm disa sekonda.

Nëse nuk mund ta ndaloni procesin e fillimit, thjesht shikoni me kujdes në ekranin fillestar. Në fund të këtij ekrani zakonisht do të gjeni një vijë të ngjashme me këtë: «Shtypni F2 për të hyrë në SETUP». Sigurisht, çelësi mund të jetë çdo tjetër. Më të zakonshmet janë: [DEL] ose [Del], [Fut], [Esc], [F2], [F1], [F10] ose ndonjë çelës tjetër funksioni.

Disa BIOS të rinj gjithashtu ju lejojnë të zgjidhni pajisjen boot me një çelës tjetër, pa hyrë në faqen e konfigurimit të BIOS. Kjo sepse zakonisht është e zakonshme të modifikohen këto cilësime dhe sepse në këtë mënyrë përdoruesi pengohet të bëjë një modifikim tjetër gabimisht. Nëse BIOS ka këtë "shkurtore", thjesht përdorni shigjetat në tastierë dhe zgjidhni pajisjen përkatëse të nisjes.

Kjo "shkurtore", megjithatë, funksionon vetëm për 1 fillim; herën tjetër që sistemi operativ i instaluar në hard disk do të nisë. Pra, duke rikapur, për ta bërë ndryshimin "përgjithmonë", ose në rast se BIOS nuk ka "shkurtoren" e lartpërmendur, duhet të shtypni tastin përkatës për të hyrë në ekranin e konfigurimit të BIOS, i cili mund të ketë një aspekt krejt tjetër nga ai i treguar këtu, por me karakteristika dhe përfitime të ngjashme.

Konfiguroni njësinë e nisjes

Kjo është ajo ku ne mund të japim vetëm udhëzime të përgjithshme, pasi që ekrani i konfigurimit të BIOS ndryshon nga bordi në bord. Sidoqoftë, në terma të përgjithshëm, ju duhet të gjeni një skedë të ngjashme me "Boot" ose një shënim të quajtur "Boot sequence" ose "Boot prioritet" brenda një skedari më "të përgjithshëm" të stilit "Advanced BIOS Features".

Në këtë pikë është e rëndësishme të mbani mend se këtu është rend çizme Kjo do të thotë që ne do të krijojmë një zinxhir përparësish: së pari, se ai përpiqet të nisë nga cd ose usb (në varësi të mënyrës sesi duam të testojmë distro-në tonë); nëse kjo dështon, le të përpiqet të boot nga sistemi operativ i instaluar në hard drive dhe kështu me radhë.

Mënyra për të zgjedhur skedat ose për të ndryshuar cilësimet është shumë e larmishme. Ndonjëherë është çështje thjesht përdorimi i shigjetave, herë të tjera duhet të përdorni tastet PgUp dhe PgDn, etj. Sidoqoftë, në një kolonë në të djathtë gjithmonë do të gjeni një tabelë shpjeguese që tregon hapat që duhet të ndiqni. Në pjesën e poshtme, nga ana e tij, shfaqen tastet që duhet të shtypen për të kryer detyrat më të zakonshme. Një njohuri elementare e anglishtes është e mjaftueshme për të kuptuar se çfarë të bësh.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, ruani ndryshimet tuaja dhe dilni nga programi i konfigurimit. Për ta bërë këtë, duhet të shtypni tastin përkatës (në rastin e pamjes së mëparshme të ekranit, F10).

BIOS i vjetër

Disa BIOS të vjetër nuk vijnë me mbështetje për nisjen nga një disk USB. Në atë rast, opsioni më i mirë është zakonisht përdorimi i një CD-je live për të testuar distro-n tuaj të preferuar Linux. Sidoqoftë, është gjithashtu e mundur që të përdorni boot me USB (pa mbështetjen përkatëse BIOS për këtë) duke përdorur Menaxheri i çizmave PLOP.

BIOS-et e tjerë, më të vjetër nuk përfshijnë as mbështetje për nisjen nga disku CD-ROM. Në atë rast, alternativa natyrore do të ishte përdorimi i floppies, të cilat vetëm disa Mini-distros Linux kanë në dispozicion. Për fat të mirë, nëse makina ka një lexues CD, është e mundur të niset nga një live-cd, edhe nëse BIOS nuk e mbështet atë, duke përdorur Menaxheri i Boot Smart o Menaxheri i çizmave PLOP.

UEFI dhe Çizme e Sigurt

Ky seksion përfshin vetëm ata kompjuterë më të rinj që vijnë me UEFI të instaluar sesa BIOS tani "të vjetër". Për referencë, me sa duket të gjithë ata që vijnë me Windows 8 ose më të lartë kanë UEFI dhe Secure Boot të aktivizuara si parazgjedhje, pasi që kjo është kërkoi nga Microsoft në mënyrë që pajisja të çertifikohet.

The Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) është një specifikim që kërkon të zëvendësojë ndërfaqen e vjetër BIOS, e cila për shumë njerëz ishte tepër "tetëdhjetë" dhe me një aspekt të ngjashëm me DOS-in e vjetër. Përveç kësaj, ai përfshin disa karakteristika shtesë, të cilat nuk janë objektivi i këtij neni, midis të cilave shquhet e ashtuquajtura "çizme e sigurt" ose "çizme e sigurt".

Boot Secure parandalon që kompjuteri të fillojë sistemin operativ nëse ngarkuesi i nisjes nuk ka një certifikatë të vlefshme dixhitale, produkt i modifikimit arbitrar të kodit me qëllim të keq. Në këtë mënyrë, çdo malware i llojit bootkit nuk do të jetë në gjendje të funksionojë në mënyrë efektive.

Sidoqoftë, fakti që Microsoft detyroi prodhuesit të shpërndanin kompjuterët e tyre me këtë mundësi të aktivizuar në mënyrë që të marrin çertifikimin e Windows 8 gjeneroi shumë trazira. Në veçanti, shqetësohet se kjo veçori i shërben qëllimit të vetëm për të parandaluar përdoruesit të fillojnë një sistem operativ përveç Windows. Në këtë rast, kërkesa është më shumë një kufizim i përdoruesve, jo një tipar sigurie.

Sipas Microsoft, ka dy "garanci" që kjo të mos ndodhë. Nga njëra anë, mund të çaktivizoni UEFI (përmes një boot duke përdorur një "modalitet të përshtatshëm BIOS", i njohur gjithashtu si "Legacy Boot") dhe Secure Boot. Nga ana tjetër, autorizimi që Secure Boot kërkon për një nënshkrim dixhital lëshohet nga një autoritet i pavarur, i cili nuk është prodhuesi ose Microsoft.

E vërteta është se aktualisht shpërndarjet Linux po japin vetëm të vetat hapat e parë për të funksionuar në makinat e mundësuara nga UEFI dhe Secure Boot.

Në gjendjen aktuale të punëve, është më mirë të çaktivizoni Secure Boot përpara se të instaloni Linux. Nga ana tjetër, mbështetja për UEFI është më e zhvilluar, megjithëse ende ka disa të meta. Në rast gabimi, nuk do të ketë alternativë tjetër përveç zgjedhjes së "Legacy Boot" dhe çaktivizimit të UEFI.

Instalimi i boot-it dual-Linux me Windows 8, i cili kërkon si UEFI ashtu edhe Secure Boot, nuk rekomandohet në këtë kohë. Aktualisht, është e mundur vetëm - jo pa disa dhimbje koke - duke përdorur versionet më të fundit të shpërndarjeve më të njohura - lexoni Ubuntu 12.10, Fedora 18, etj. e tutje

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luani dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin, shumë i plotë. Shumë do të bëjnë mirë.

  Një shënim, për të parë nëse dikush që di shumë është i inkurajuar dhe bën një tutorial të opsioneve më të zakonshme që mund të gjejmë të biem në bios dhe se për çfarë shërben secila prej tyre.

  1.    oops dijo

   Unë jam një nga ata që ju përshtatet. Bashkohem ne porosi !!!

 2.   cesarbogotano23 dijo

  çfarë kontributi i mirë ishte një ndihmë e madhe

 3.   Luis dijo

  Diten e mire..

  dhe nëse është një imac si ta konfigurojmë që të fillojë nga cd?

  1.    le të përdorim linux dijo

   E vërteta është që nuk kam ide por supozoj se kjo gjithashtu ju lejon të hyni në bios dhe ta ndryshoni atë, apo jo?
   Perqafo! Paul.

 4.   Nebukadnetsari dijo

  OOOOOHHHHH !!!!!

 5.   John dijo

  Unë nuk guxoj të boot një cd linux live në windows 8 pc
  Nuk di çfarë të bëj, më ndihmo të lutem

  1.    le të përdorim linux dijo

   Pershendetje John!
   Vini re se udhëzimet e hollësishme se si ta bëni atë jepen në artikull.
   Pasi të konfigurohet BIOS (siç shpjegohet në artikull) duhet të kopjoni vetëm distro linux në pendrive (duke përdorur unetbootin ose të ngjashme) dhe të instaloni makinën me pendrive në vend.
   Perqafo! Paul.

 6.   koha dijo

  Shumë "sqarime" të padobishme - duket se ai dëshiron t'i tregojë vetes "sa di" dhe shumë pak informacione dhe detaje për të filluar një cd të drejtpërdrejtë, siç premtoi dhe ishte i interesuar të mësonte ... ne do të vazhdojmë të kërkojmë faqe që janë pak më të arritshme për përdoruesit e zakonshëm ..

  1.    le të përdorim linux dijo

   Çfarë mendoni se po mungon? Mund të jeni pak më specifik?
   Kjo është një temë që mund të trajtohet vetëm në një mënyrë të përgjithshme sepse secili BIOS është i ndryshëm.

   1.    Sot dijo

    Përshëndetje, mirënjohës për kontributin, vetëm se është urgjente për mua të instaloj Win dhe Canaima, pasi unë duhet të punoj me aplikacione që ende nuk largohen për Canaima, detaji është se kur përpiqem të hyj në instaluesin Win, Canaima rinis, më është thënë Unë duhet të ndryshoj një opsion në bios, kontrollin e SATA ... por nuk duket! Cfare mund te bej??

 7.   Oscar dijo

  Faleminderit shume!!!!

 8.   Miguel dijo

  Duke kërkuar informacion në CD Live në GNU / Linux kam gjetur informacion që më duket mjaft interesant për të pastruar dyshimet (veçanërisht për të sapoardhurit si unë). Isshtë në lidhjen vijuese:
  http://www.linux-es.org/livecd
  Faleminderit shumë për artikullin.

 9.   Nona dijo

  Përshëndetje! Faleminderit shumë për informacionin, dukej shumë e plotë dhe e kuptueshme. ....
  Shihemi më vonë përshëndetje!

 10.   CentOS7 dijo

  Faleminderit shumë! Kam punuar me Legacy Bios dhe duke paaftësuar UEFI. Stabiliteti me CentOS7.

 11.   çaki dijo

  Dikush tashmë ka instaluar Linux në dell inspiron me Bios A05

 12.   Babil dijo

  Një pyetje, për të instaluar linux në disk, nga usb, duhet të ndryshoni diskun boot (usb në vend të diskut të ngurtë) nga bios ose në rastin tim nga UEFI, unë tashmë kam bërë të gjitha ndryshimet e kërkuara dhe kam instaluar linux the UEFI i sigurt është programuar në mënyrë që disku i nisjes të jetë usb ose do të ndryshohet për t'u nisur me diskun e ngurtë, sepse unë gjithashtu kam instaluar win 8 nga fabrika dhe unë mund të hyj në UEFI vetëm nga dritaret dhe të bëj të gjitha modifikimet, gjithashtu, nuk e di Linux linux (ai që unë jam gati për të instaluar është një ubuntu 16.4.1) do të vijë me multi-starter, për të zgjedhur nëse do të fillojë dritaren apo ubuntu

 13.   Henri Romero dijo

  Shihni… Po përpiqem të instaloj Windows 7 nga USB në një kompjuter portativ me UEFI. Unë hyj në të dhe konfiguroj pajisjen boot përveç që çaktivizoj UEFI Boot dhe aktivizoj boot boot. Ajo njeh në mënyrë të përkryer memorjen usb që përmban sistemi operativ, por nuk boot nga ajo në çdo kohë. Në dritaren e opsionit të nisjes zgjedh kujtesën dhe qëndron për një moment me ekranin e zi dhe laptopi rindizet dhe nuk kam qenë në gjendje të filloj programin e instalimit ... Unë gjithashtu provova një shpërndarje Linux, të cilën nuk mund të them se çfarë është por në emër mund të gjejmë diçka si Debia dhe 4.1 që i kam përdorur më parë dhe i kam instaluar pa probleme në kompjuterët e tjerë. fakti është që në këtë model të laptopëve që kam hasur tashmë në disa nuk më lejon të filloj nga cd-ja që kam zgjidhur duke instaluar sistemin operativ në një tjetër të ngjashëm dhe duke kaluar diskun në atë origjinal por do të doja të dija nëse ka ndonjë mënyrë për të zgjidhur këtë pak Kam një problem ... nëse dikush di ta zgjidhë këtë dhe merr mundimin të lexojë komentin tim, me të vërtetë do ta vlerësoja

  "Bios" thotë më lart sigurinë e Phoenix

 14.   Ann dijo

  Përshëndetje, bleva një toshiba satllite NB10t-AF me dritare 8. Garancia ka mbaruar dhe jam përpjekur të instaloj ubuntu. E pamundur Unë kam hequr gjënë e sigurt të nisjes ... Unë kam instaluar ubuntu nga një stilolaps me ndarjet që doja .. Rezultati. në fund të instalimit, rindizni mirë, ubuntu punon. Fikem Unë ndez zjarrin dhe nuk shkon më.
  duke kontrolluar praninë e medias ...
  pa prani mediatike ...
  (dhe pastaj) rindizni dhe zgjidhni pajisjen e duhur të nisjes ose futni media boot në pajisjen e zgjedhur të boot dhe shtypni një buton
  dhe është e pamundur të largohesh prej andej.
  nëse e njeh stilolapsin, unë mund të përdor sistemin operativ nga stilolapsi, por është sikur nuk e njeh atë në hard disk. Ndonje ide?

 15.   samir dijo

  Dikush mund të më ndihmojë të përpiqem të instaloj linux canaima në kompjuterin tim me win 7 dhe kur instaloni shfaqet canaima «start canaima» dhe unë jap atje dhe pas disa sekondash PC rifillon përsëri? disa zgjidhje ju lutem.