Si të nisni nga një CD e kompusit me BIOS të vjetër që nuk e mbështet këtë funksion

Në përgjithësi, PC-të e vjetër kanë BIOS që nuk lejon nisjen nga një CD. Ky është zakonisht një problem, pasi që shumë pak distros Linux ata kanë sot floppies boot që na lejojnë të instalojmë sistemin e plotë të funksionimit ose të paktën të mundësojnë përdorimin e makinës CDROM, për të qenë në gjendje të instalojmë OS nga atje.


Në këtë kuptim, instalimi i dritareve është i lehtë të kesh një disketë boot Windows dhe drejtuesit nga CD, por një disketë Windows nuk do të funksionojë për të boot Linux.

Për fat të mirë ekziston një zgjidhje e përgjithshme e quajtur Smart Boot Manager që na lejon të krijojmë floppy disqe të bootable që të jemi në gjendje të instalojmë ndonjë sistem operativ nga CD.

Pas shkarkimit të programit, vendosni një disketë në floppy drive dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sbminst -t është -d 0 -b -u
Shënim: nëse e keni shkarkuar skedarin, duhet ta ekzekutoni këtë komandë nga dosja ku e keni ruajtur.

Për informacion të detajuar mbi parametrat e përdorur, rekomandohet të lexoni dokumentacionin e programit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luciano Lagassa dijo

  Ashtë një turp i mirë që unë nuk përdor më një makinë floppy dhe shumica dërrmuese e PC-ve të vjetër nuk punojnë me floppy drive dhe lexuesin e CD-ve, prandaj është për të mohuar.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Nahh ... si mund të mos funksionojë floppy drive në kompusin e vjetër? Haha

 3.   ndihmë dijo

  Problemi nuk është nëse kompjuteri shërben akoma me floppy drive, por duke gjetur se ku mund ta ruani floppy, dhe madje edhe më shumë, ku do të merrni një floppy në epokën e USB.

  Sigurisht, nuk mungon geek që ka mbajtur një disketë për dy ose tre vjet si kujtim.

 4.   Ivan Sauza dijo

  Floppy disqet janë shumë të vjetra Unë dyshoj se dikush ka një makinë si ajo hehehe

 5.   Josep_roig dijo

  Ende kam diga !!!! por jo floppy drive ...

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Miq, me keqardhje ju informoj se ka shumë njerëz që kanë akoma floppie. Nga ana tjetër, makineritë e reja që nuk kanë një disketë ndoshta kanë një BIOS që çizmohet nga USB ose CDROM.
  Gëzuar! Paul.

 7.   dinak dijo

  Pse të vendosni mbështetje vetëm për Ubuntu ????

  Nuk mund të paktën të vendosim uebin e Projektit, kështu që ne, përdoruesit e distrocave të tjera që nuk bazohen në Debian, të paktën mund të shkarkojmë Kodin Burimor dhe kështu ta përpilojmë dhe instalojmë atë?

  Falënderim

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Krafty, me gjithë respektin e duhur që ju them: lexoni mirë artikullin. Ai përfshin një lidhje në faqen e projektit (lidhja është në paragrafin që fillon duke thënë "Për fat të mirë ...". Nga ana tjetër, butoni i verdhë ju dërgon në faqen e shkarkimit të projektit në mënyrë që ata ta instalojnë atë në distruset e tjera Nga atje, ata mund të shkarkojnë jo vetëm kodin burimor, por edhe binarët që punojnë në çdo distro Linux.
  Kur bëhet fjalë për të shkruar më shumë për distrot e tjera, të cilat unë shoh se është një koment i përsëritur nga ju, unë nuk kam asnjë problem të përfshij njerëz që shkruajnë për distro të tjera dhe madje edhe për mjedise të tjera (KDE, etj.). Problemi është se Debian dhe derivatet e tij janë, deri tani, më të përdorurat dhe, për këtë arsye, ato që kërkojnë më shumë informacion në lidhje me, dhe shumë pak inkurajohen të shkruajnë udhëzime për distrot, mjediset e tjera, etj. Dyert janë të hapura nëse doni të bashkoheni në blog për të shkruar për Arch, Fedora ose ndonjë distro tjetër. Unë pres përgjigjen tuaj.
  Gëzuar! Paul.

 9.   dinak dijo

  Heh, isha shumë i nxituar, kërkoj falje.

  Do të ishte mirë të bëhesha pjesë e grupit, por për momentin jam shumë e zënë.

  Ajo që mund të bëja është që, ju duhet herë pas here, të propozoni një apo një temë tjetër, diçka që përvoja, në këto 9 vjet të përdorimit të Linux, ma ka dhënë, 8 pa pasur internet. heh

  të fala

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Eja, shkëlqyeshëm! Ju mund të na shkruani le të përdorimlinux@gmail.com dhe propozoni një temë që ju duket interesante.
  Një përqafim i madh! Paul.

 11.   novaletre dijo

  shiko, kam disqe dhe disqe.
  Por çfarë të them unë, që ata po më dështojnë shpesh dhe tashmë ka 2 nga 15 që kam që nuk ecin më, por për mua, është më mirë të heq diskun e ngurtë, ta vendosësh në një kompjuter tjetër, të instalosh DSL, vendoseni përsëri në vendin e vet (dhe makinerinë përkatëse) dhe voilá, ju tashmë keni një kompjuter me linux

 12.   Ruben dijo

  Epo, unë ende e përdor atë! haha! Sigurisht shumë pak! Unë kam një makinë të vjetër (mezi 18 vjeç !: O) dhe është e dobishme për mua, sepse është e vetmja që kam me një fole isa për një modem të vërtetë, të cilin e përdor si ID të telefonuesit dhe aparati telefonik. Në rrjetë Unë përdor callID në një makinë më të re për të trajtuar porositë. Dhe është aq e mirë dhe e qëndrueshme sa nuk guxoj të ndryshoj. Dhe që gjithçka funksionon pa modalitetin grafik!
  Disketat dhe disketat e para (rreth 20 vjet më parë) janë një hekur dhe vazhdojnë të punojnë; tani mmm e fundit .. asnjë.

 13.   Bestiomannaro dijo

  "Es" në komandë është që menytë Smart Boot Manager të jenë në Spanjisht, po? Dhe për t'i vendosur ato në një gjuhë tjetër, a mjafton ta zëvendësosh me "it", "uk", "pt", "çfarëdo"?
  Faleminderit për gjithçka dhe fal spanjishten time të tmerrshme

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ashtu është ... Unë mendoj kështu. 🙂