Si të optimizoni bootin Linux me E4rat

E4rat (Ext4 - Reduktimi i Kohëve të Hyrjes) është një grup i mjete para përshpejtoni procesin e nisjes, si dhe aplikacionet që ngarkohen gjatë fillimit, duke regjistruar skedarët e përdorur në 2 minutat e para të fillimit, zhvendosjen e tyre y duke i ngarkuar paraprakisht, duke eleminuar kështu kohët e kërkimit dhe vonesat e rrotullimit. Kjo çon në një shkallë të lartë të transferimit të hard drive.


Procesi konsiston në tre hapa: mbledhja e informacionit rreth fillimit, caktimi i ri i skedarëve dhe ngarkimi i tyre në secilën fillestar.

Mbani në mend se kjo funksionon vetëm me disqe magnetike dhe ato duhet të formatohen në ext4.

Ne do të fillojmë me shkarkoni programin.

Para se ta instalojmë, duhet të fshijmë ureadahead, në mënyrë që të mos bie ndesh me të:

sudo dpkg - pastroj ureadahead ubuntu-minimale

Ne instalojmë varësitë për e4rat:

sudo apt-get instaloni libblkid1 e2fslibs

Pastaj instalojmë programin.

Tani do t'ju shpjegoj sa më lehtë të jetë e mundur se si ta bëni atë të funksionojë. Së pari, ne duhet të modifikojmë grub ose grub2 tonë sipas rastit:

sudo nano/boot/grub/grub.cfg

Brenda skedarit ne kërkojmë një rresht të ngjashëm me këtë:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro

Dhe ne shtojmë sa vijon në fund të rreshtit:

init = / sbin / e4rat-mbledh

Në rastin tim, duket kështu:

linux /boot/vmlinuz-2.6.38-10- rrënjë gjenerike = UUID = 92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro spërkatje e qetë vt.handoff = 7 init = / sbin / e4rat-mbledh

Hapi i mëparshëm mund të bëjmë saktësisht të njëjtën gjë nga fillimi, kur të shfaqet ekrani i grubit, ne jemi në linjën e sistemit tonë dhe shtypni 'e' për ta redaktuar atë. Në rast se keni disa sisteme të instaluara në disk, është më lehtë ta bëni këtë, pasi ne shmangim përfshirjen në fillimin e të tjerëve.

Pasi të jetë bërë kjo, ne mbyllim redaktorin Ctrl + X dhe rifillojmë.

Kur të përfundojë ngarkimin e sistemit, ne duhet të hapim programet që zakonisht i fillojmë më shpesh, të tilla si shfletuesi, menaxheri i postës, etj ..., kemi dy minuta kohë për ta bërë atë. Pasi të jetë bërë kjo sigurohemi që skedari log është krijuar.

ls / var / lib / e4rat /

Përgjigja duhet të jetë startup.log, nëse nuk ju tregon asgjë, do të duhet të përsërisni hapat përsëri.

Tani kthehemi te redaktimi i grubit, këtë herë e bëjmë nga ekrani bazë duke shtypur e, siç e shpjegova më lart. Dhe ne shtojmë parametrin e vetëm në fund të rreshtit që përmendëm më parë, duke qenë si më poshtë:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro single

Ne mbyllemi dhe rindezemi, por këtë herë e bëjmë në mënyrë të sigurt ose nga rreshti i komandës. Identifikohu me emrin tonë të përdoruesit dhe fjalëkalimin dhe ekzekuto:

sudo e4rat-realloc /var/lib/e4rat/startup.log

Pasi të jetë bërë kjo, e4rat fillon të lëvizë skedarët nga disku juaj, (mund të duhet pak), kur të mbarojë, ne rifillojmë.

mbyllja e sudo -r tani

Kështu që programi ekzekutohet gjithmonë në fillim dhe zgjat edhe nëse azhurnojmë, ne editojmë grub-in tonë:

sudo nano / etj / parazgjedhur / grub

dhe ne kërkojmë për vijën:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = "spërkatje e qetë"

Shtojmë rreshtin vijues përpara spërkatjes së qetë,

init = / sbin / e4rat-preload

Qëndrimi në këtë mënyrë.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = "init = / sbin / e4rat-parangarkoni spërkatjen e qetë"

Ne e ruajmë skedarin dhe rimbushim grubin:

sudo update-grub

Ne tashmë e kemi atë. Tani e tutje, programet e zakonshme do të ngarkohen më shpejt gjatë fillimit.

Për më shumë informacion, ju mund të vizitoni faqja e projektit në burimforge.

Fuente: Zona Linux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oswaldo dijo

  Pershendetje mire, faleminderit per pergjigje, jam munduar ta bej por nuk kam arritur, nese keni kohe te azhurnoni postimin me LM do te ishte shume mire, faleminderit Pablo.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Në atë kohë e kisha provuar me Ubuntu. Unë mendoj se duhet të ketë ndryshime të mëdha me LM.
  Gëzuar! Paul.

 3.   Oswaldo dijo

  Përshëndetje mirë për kontributin, pyetja ime është nëse e keni provuar me LM 13? Punon ?.
  Përshëndetje dhe faleminderit

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Saktë! Mund të përdoret gjithashtu në distro të tjera. Ideja ishte të prezantohej programi, të shpjegoheshin hapat e instalimit për më të rinjtë (përgjithësisht përdoruesit e Ubuntu dhe shumica e lexuesve të blogut). Ata që përdorin distro të tjera me siguri do të dinë se çfarë të bëjnë ose ku të kërkojnë më shumë informacion.
  Gëzuar! Paul.

 5.   Mundi006 dijo

  Unë e kam provuar dhe e vërteta është se kam humbur gdm, po përdor trisquel 5.0 i cili bazohet në Ubuntu 11.04, dua të di nëse ka ndonjë skedar për të redaktuar për të rikuperuar mjedisin tim grafik, falënderoj

 6.   Joshua dijo

  Mund të përdoret gjithashtu për distro të tjera, për shembull Archlinux .ñ
  https://wiki.archlinux.org/index.php/E4rat_%28Espa%C3%B1ol%29

  të fala

 7.   Adrian garcia dijo

  Nuk do të më lejojë ta instaloj, kjo është ajo që marr në terminal:

  Gabim CMake në /usr/share/cmake-2.8/Modules/FindBoost.cmake:1138 (mesazhi):
  Në pamundësi për të gjetur bibliotekat e kërkuara Boost.

  Nuk mund të gjenden skedarët e kokës Boost. Ju lutemi vendosni BOOST_ROOT në rrënjë
  direktoria që përmban Boost ose BOOST_INCLUDEDIR në direktorinë që përmban
  Titrat e Boost.
  Call Stack (thirrja më e fundit së pari):
  CMakeLists.txt: 20 (find_package)

  CMake Gabim në src / cmake / Findext2fs.cmake: 17 (MESAZH):
  Nuk mund të gjesh ext2fs
  Call Stack (thirrja më e fundit së pari):
  src / CMakeLists.txt: 57 (FIND_PACKAGE)

  - Konfigurimi i paplotë, ndodhën gabime!

  të fala

 8.   Adrian garcia dijo

  Ok, mund ta shkarkoni paketën deb, unë i shkarkova burimet direkt.

 9.   mjedisi dijo

  Regjistri, zhvendosja dhe ngarkimi i skedarit duket mirë, por ...

  A duhet kaq shumë kohë për të filluar një shpërndarje Linux? A është kjo çështje e shërbimeve që ne kemi drejtuar? A vazhdojmë të ankohemi për të njëjtën gjë?

  Nuk më duhet më shumë sesa të ndez celularin dhe të vendos kodin e identifikimit, dhe unë kam një dramë me Ext4 pasi distro im i tanishëm i shpëtimit, Slax, nuk menaxhon këtë skedar në këtë moment, i cili tashmë kërkon kohë. 😉

 10.   Adrian garcia dijo

  A i ndodh dikujt tjetër diçka e tillë?

 11.   i argjendtë dijo

  Ju duhet të redaktoni skedarin e konfigurimit grub si super përdorues të sistemit ... Padyshim që në këtë mënyrë nuk do të ruajë ndryshimet. Brohoritje

 12.   Ja dijo

  Vetëm për Ubuntu?

 13.   Adrian garcia dijo

  Epo, kam probleme kur redaktoj nga boot.
  Pulsi e, duke shtuar një në linjë dhe impuls ctrl + x
  Pas kësaj ekrani bëhet i zi dhe unë duhet të rifilloj.
  Unë kthehem në redaktor dhe shoh se ndryshimi nuk është ruajtur.

  regards

  1.    mcbanane dijo

   Faleminderit, funksionoi në mënyrë perfekte në Debian. Shumë shumë varësi (libboots) por gjithçka në rregull.

 14.   lorenzo dijo

  Unë mendoj se ky optimizim është i padobishëm për disqet SSD, apo jo?