Si të përdorni Compiz në LXDE dhe të merrni një rezultat spektakolar

LXDE mund të përdorë në mënyrë optimale Compiz në vend të Openbox dhe gjithashtu të arrijë rezultate spektakolare me pak burime.


Duke filluar nga një instalim i Lubuntu, do të duhet të instalojmë vetëm Compiz, varësitë dhe shtesat e tij, gconf-editor dhe disa tema të dritares për Metacity.

Nëse dëshirojmë, ne mund të instalojmë kajro-dok dhe konky kështu që do të kemi më shumë funksionalitete dhe do të japim një pamje shumë të veçantë.

Ne mund të përdorim Synaptic për instalim duke shënuar paketat e treguara dhe duke përdorur Filtër i shpejtë.

Për të ngarkuar Compiz në vend të Openbox ne editojmë skedarin «/etc/xdg/lxsession/Lubuntu/desktop.conf » dhe ne ndryshojmë "Menaxheri i dritares = openbox-lubuntu" nga "Menaxheri i dritares = përbërës".

fleta e sudo /etc/xdg/lxsession/Lubuntu/desktop.conf [Sesioni] # menaxher_ dritareje = menaxher windows_lubuntu_manager = kompiz

Ne duhet të zgjedhim opsionet që na duhen në Menaxheri i opsioneve Compiz për shembull, ne do të duhet të shënojmë dekorimin e dritares dhe gjithçka që lidhet me lëvizjet e së njëjtës për të qenë në gjendje të lëvizim, të ndryshojmë madhësinë dhe që të shfaqet dekorimi i dritares.

Dekoratori i dritares i përdorur në Compiz quhet dekorues gtk-dritare dhe mund të përdorni temat Metacity.

Ne mund ta ekzekutonim komandën 'gtk-window-dekorues-tema-metacity "Bluebird" –zëvendësoj' edhe pse mund ta ndryshojmë edhe në mënyrë grafike duke përdorur 'gconf-editor'.

Siç mund të shihet "çelësi" është brenda e / aplikacione / metacity / përgjithshme / temë. Thjesht duhet ta redaktoni me emrin e temës sonë të zgjedhur.

Për të instaluar një temë windows mund të shkojmë gnome.look.org dhe shkarkoni një për Metacity që na pëlqen.

Thjesht duhet ta hiqni nga zinxhiri dhe të kopjoni dosjen e krijuar brenda / usr / share / temat si root ose krijoni një dosje hem / .temat dhe përpilojeni atë si përdorues.

Duke klikuar me të djathtën në panel mund ta vendosim në pozicionin me të cilin duam ta plotësojmë kairo-dok Do ta vendos.

Ne kopjojmë lëshuesin nga kajro-dok në dosjen tonë f / .config / autostar për të kandiduar në fillimin nga / Usr / share / aplikacionet.

Conky mund të lëshohet nga / etj / xdg / lxsession / Lubuntu / startimi automatik redaktimi i skedarit:

fletëpalosje sudo / etc / lxsession / Lubuntu / autostart lxpanel - profil Lubuntu @ xscreensaver -no-splash @ xfce4-power-manager @pcmanfm --desktop --profile lubuntu @ / usr / lib / policykit-1-gnome / polkit- gnome-vertetimi-agjent-1 @conky

Ne mund të modifikojmë skedarin e konfigurimit i ngushtë për t'iu përshtatur nevojave tona, quhet një skedar i fshehur brenda direktorisë tonë shtëpiake .kyrkyr.

Nëse duam që desktopi ynë të ndryshojë automatikisht sfondin, mund të pyesim pcmanfm në mënyrë që ta bëjë atë sa herë që filloni sesionin duke krijuar brenda f / .konfiguro / nis automatikisht

fleta ~ / .config / autostart / random-background.desktop [Hyrja në desktop] Version = 1.0 Emri = Koment i rastësishëm i sfondit = Ndryshoni rastësisht sfondin në LXDE. Exec = bash -c 'pcmanfm -w "$ (gjeni ~ / Fotografitë / Wallpapers -lloji f | shuf -n1)"' -p 5 Terminal = false Type = Kategoritë e Zbatimit = Shërbimi; Ikona = letër-muri

Imazhet që duam t'i tregojmë si sfond do t'i vendosim në një dosje të krijuar brenda Skulpturë thirrje Wallpapers, lëshuesi ynë do të përpiqet të kërkojë atje në çdo fillim dhe ata gjithashtu duhet të numërohen për dorëshkrim.

Rezultati përfundimtar mund të shihet në videon e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   putra dijo

  ju mund të bëni me gtk-recordmydesktop.

 2.   putra dijo

  Timeshtë koha për të punuar. Unë përdor gnome 3.8 me kalimin në klasik, por nuk jam plotësisht i bindur.

 3.   Xavier dijo

  Do të testoj me atë version, aktualisht përdor versionin LTS.

 4.   MB dijo

  mos harroni se ka edhe alternativa edhe më të lehta që kompizojnë si compton http://usemoslinux.blogspot.com/search/label/compton në artikullin tuaj vuri në dukje rrugën për Archlinux, këtu për lubuntu http://lubuntublog.blogspot.com/p/compton.html

 5.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Ricardo Suarez Lopez dijo

  Nuk më punoi më 13.04. Unë nuk mund të gjej metacity në gconf-editor.

 6.   Elleryng dijo

  Me çfarë transmetojnë ata?

 7.   Latin Bermudez dijo

  Shkëlqyeshëm

  Gjithmonë kam dashur të mësoj se si të aplikoj comppiz në Lubuntu !!!

  Faleminderit shume…

 8.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Ricardo Suarez Lopez dijo

  Unë ju falënderoj paraprakisht që kur të funksionon për ju, ju më kaloni majën se si ta bëj atë.

 9.   Xavier dijo

  Nuk ka asgjë për të kuptuar, është çështje shijeje, estetike dhe pajisje, nëse keni mundësinë të vendosni Compiz dhe ju pëlqen, atëherë përpara, është gjëja e mirë për përdorimin e GNU / Linux, ju keni lirinë për të zgjedhur .

 10.   JoNgaBrooklyn dijo

  Whatshtë ajo që rekomandon Lubuntu, apo jo? Me Compton, unë nuk e kuptoj nevojën për të vënë Compiz, veçanërisht për shkak të ndryshimit në shpenzimet e burimeve midis njërit dhe tjetrit.

 11.   Gjykata e Genaro Eduardo Pantaleon dijo

  Do provoj fedora 18