Si të përktheni tekstet në Linux duke përdorur shkurtoren e tastierës dhe njoftimet

Unë kam pasur një problem me të Përkthimi i Google Chrome në Linux, Unë kam arritur ta përmirësoj atë me disa modifikime, por nuk më pëlqen shumë kjo. Kjo është arsyeja pse jam përpjekur të gjej një alternativë që më lejon të përkthej fjalë ose disa tekste që nuk i di.

Për të zgjidhur këtë problem, ne do të mësojmë si të përkthehen tekstet në Linux duke përdorur shkurtore dhe njoftime të tastierës, për këtë do të përdor një udhëzues Andrew (Alin Andrey) Kjo po shkon shumë mirë dhe shpresoj se do t'ju shërbejë mirë. Udhëzuesi përbëhet nga disa skenare të bëra nga Andrew dhe korrigjimi i një skenari që daton nga 2012 që u përdor si bazë.

Kjo metodë na lejon të përkthejmë çdo tekst që mund të zgjidhet (tekste në faqet e internetit, pdf, txt, aplikacione, ndër të tjera), kështu që përdorimet e saj mund të jenë të shumta.

Si të përktheni tekstet në Linux

Si të përktheni tekstet në Linux

Avantazhet dhe disavantazhet e kësaj zgjidhjeje

Ndër avantazhet e kësaj metode mund të nxjerrim në pah:

 • Kjo lejon përkthimin e çdo teksti që mund të zgjidhet (PDF, faqe në internet, revista, libreoffice, tekste në aplikacion, ndër të tjera.
 • Ju lejon të përktheni tekstet shpejt, falë përdorimit të shkurtoreve të tastierës.
 • Ju lejon të shihni përkthimet nga njoftimet e sistemit.
 • Lejon përkthimin nga gjuhë të ndryshme burimore.
 • Gjuha e synuar mund të parametrizohet.
 • Isshtë ideale për përkthimin e fjalëve dhe frazave të vogla.
 • Toshtë e lehtë për tu instaluar dhe konfiguruar.

Disavantazhet kryesore të kësaj metode janë:

 • Ju nuk mund të përktheni faqe të tëra në internet.
 • Nëse Google nuk mund të përcaktojë gjuhën burimore, ai do të kthejë një gabim dhe për këtë arsye nuk do të përkthejë tekstin.
 • Kërkohet një lidhje interneti që kjo metodë të funksionojë.

Konfigurimi i skenarit për të përkthyer tekstet në Linux

Për të konfiguruar dhe ekzekutuar skenarin për të përkthyer tekstet e zgjedhura duke përdorur shkurtoren e tastierës dhe njoftimet, duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

 • Instalar las dependencias necesarias, en primer lugar instalar libnotify-bin (para enviar notificaciones de escritorio), wget (para recuperar la traducción de Google) y XSEL (que se utiliza para obtener el texto resaltado en ese momento). En Ubuntu y derivados puedes instalarlo usando el siguiente comando:
sudo apt-get install libnotify-bin wget xsel
 • Kopjoni kodin e mëposhtëm në tastierë:
#!/usr/bin/env bash
notify-send --icon=info "$(xsel -o)" "$(wget -U "Mozilla/5.0" -qO - "http://translate.googleapis.com/translate_a/single?client=gtx&sl=auto&tl=es&dt=t&q=$(xsel -o | sed "s/[\"'<>]//g")" | sed "s/,,,0]],,.*//g" | awk -F'"' '{print $2, $6}')"

dhe më pas krijoni një skedar të quajtur "notitrans" (Ju mund ta quani si të doni, për këtë rast do të quhet ashtu siç e quajti autori origjinal), i cili do të përmbajë kodin e mëparshëm.

Nëse dëshironi të përktheni në një gjuhë tjetër përveç Spanjishtes, duhet të zëvendësoni «tl = es» me gjuhën e preferencës suaj, për shembull «tl = ru» për rusisht, «tl = fr» për frëngjisht, etj.

 • Ne duhet t'i japim leje ekzekutimit skedarit të krijuar me komandën e mëposhtme:
chmod +x ~/notitrans
 • Ne shtojmë skenarin në $ PATH tonë me komandën e mëposhtme
sudo mv ~/notitrans /usr/local/bin/
 • Skenari ynë është gati, tani duhet ta bëjmë të aktivizohet kur përdorim një shkurtore të tastierës, për këtë duhet të krijojmë një hyrje të personalizuar.

Për Kanellën, GNOME dhe Unitetin, mund të krijoni një shkurtore të personalizuar të tastierës duke hyrë  Cilësimet e sistemit> Tastiera> Shkurtoret e tastierës> Shkurtoret e personalizuara, ku duhet të klikojmë shtoni shkurtore të personalizuar. Aty ku vendosim emrin e shkurtores, në rastin tim vendosa përkthej dhe në Rendin që vendosim «notitrans»Ose emri që i kemi dhënë shkrimit tonë:

shtoni shkurtore të tastierës

shtoni shkurtore të tastierës

Variantet e skenarit për të përkthyer tekstet në Linux

Es muy fácil modificar el script para adaptarlo mejor a sus necesidades. A continuación encontrará un par de variaciones que ha creado  Andrew. Para usar estos script, simplemente siga los mismos pasos que anteriormente (incluyendo cambiar «es» al idioma en el que desea traducir el texto), pero no copie el código de script anterior sino que utilice el que corresponda:

Vizualizimi i përkthimit me Zenity

përktheni tekstin në Linux Në mënyrë që të shikojmë përkthimin tonë në Zenity ne duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:
 • Instaloni Zenity në sistemin tuaj. Në Ubuntu dhe derivatet mund ta instaloni me komandën e mëposhtme:
sudo apt-get install zenity
 • Kryeni të gjitha hapat në shkrimin origjinal, por përdorni kodin e mëposhtëm
#!/usr/bin/env bash
text="$(xsel -o)"
translate="$(wget -U "Mozilla/5.0" -qO - "http://translate.googleapis.com/translate_a/single?client=gtx&sl=auto&tl=es&dt=t&q=$(echo $text | sed "s/[\"'<>]//g")" | sed "s/,,,0]],,.*//g" | awk -F'"' '{print $2, $6}')"
echo -e "Original text:" "$text"'\n' > /tmp/notitrans
echo "Translation:" "$translate" >> /tmp/notitrans
zenity --text-info --title="Translation" --filename=/tmp/notitrans

Shikimi i përkthimit në njoftime dhe kopjimi automatik i tij në clipboard-in tonë

Për të pasur një ndryshim ku përkthimi tregohet nga njoftimet e sistemit dhe kopjohet automatikisht në clipboard-in tonë, ne duhet të bëjmë hapat e mëposhtëm:

 • Instaloni xclip në sistemin tuaj. Në Ubuntu dhe derivatet mund ta bëni duke përdorur komandën e mëposhtme:
sudo apt-get install xclip
 • Kryeni të gjitha hapat në shkrimin origjinal, por përdorni kodin e mëposhtëm
#!/usr/bin/env bash
text="$(xsel -o)"
translate="$(wget -U "Mozilla/5.0" -qO - "http://translate.googleapis.com/translate_a/single?client=gtx&sl=auto&tl=en&dt=t&q=$(echo $text | sed "s/[\"'<>]//g")" | sed "s/,,,0]],,.*//g" | awk -F'"' '{print $2, $6}')"
echo "$translate" | xclip -selection clipboard
notify-send --icon=info "$text" "$translate"

Tashmë kulminante, Shpresoj që ky artikull t'ju lejojë të bëni përkthime të fjalëve ose teksteve që dëshironi, në të njëjtën mënyrë nëse dikush nga ju ka ndonjë dyshim ose modifikim të skenarit, mos hezitoni të lini komentet tuaja.

Fuente: webupd8


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   r dijo

  Faleminderit shumë për skenarin; Shtë shumë i dobishëm dhe ju faleminderit shumë për përkthimin dhe artikullin sepse këto janë vërtet artikujt e vërtetë që ju bëjnë të rriteni në njohuri në lidhje me fushën GNU Linux.

  Unë ju sugjeroj që ju lutemi më shumë përkthime dhe më shumë artikuj ...

  Përshëndetje dhe ditë të mbarë.

 2.   Manuel dijo

  E shkëlqyeshme + 5, faleminderit! Një rregullim: "Kopjo kodin e mëposhtëm në tastierë:", nuk është në tastierë, por në skedarin e tekstit të krijuar.

 3.   Kuajunote dijo

  Kontribut i madh, ka qenë shumë i mirë për mua. Unë do të doja të sqaroja një pyetje, a është e mundur të bëhet më i madh teksti që do të përkthehet? Me fjalë të tjera, me Zenity zgjedh një paragraf dhe ai nuk përkthen gjithçka, vetëm disa fjali, me sistemin e njoftimit të vetë Ubuntu përkthen vetëm fjalinë e parë. A ka ndonjë mënyrë për ta zgjeruar atë?

  Të fala dhe faleminderit shumë paraprakisht.

 4.   Miller silva dijo

  Kontribut shumë i mirë!

 5.   kryq oskar dijo

  Atë që po kërkoja!
  Epo, jo në të vërtetë, po kërkoja një mënyrë për ta bërë atë vetëm në dokumente okularë (me një lloj shtojce), pasi që unë zakonisht punoj me shumë PDF. Por kjo më ndihmon të përkthej fjalën përtej okularit. Shtë një kontribut i shkëlqyeshëm

  Unë ju falënderoj !!!

 6.   Ersantil dijo

  E shkëlqyeshme është pak. Faleminderit