Si të parandaloni që memoria juaj USB të mos transmetojë viruse edhe nëse është e infektuar

usb

Kjo këshillë është për llojin më të zakonshëm të virusit, megjithëse jo të gjithë funksionojnë kështu

Një nga shqetësimet kryesore kur bëhet fjalë për ekzekutimin e USB flash drive tuaj në të gjithë kompjuterët ku keni qasje (në punë, shkollë, shtëpi, etj.) Është se nëse një kompjuter ka një virus, ai menjëherë shkon në kujtesën tuaj dhe memorje në të gjithë kompjuterët e tjerë. Almostshtë pothuajse e sigurt që nëse një kompjuter në një zonë pune ka një virus, të gjithë të tjerët e kanë gjithashtu ose së shpejti do ta kenë. Epo, këtu është një hile për të parandaluar infektimin e të gjithë kompjuterëve, ju rekomandoj ta bëni, pasi nuk kushton asgjë dhe nuk është problematike.

Së pari, për të zgjidhur një problem duhet të dini se si funksionon problemi. Kur vendosim një memorie në një kompjuter të infektuar (për sa kohë që virusi është i llojit që kalon përmes USB; jo te gjithe viruset e bejne ate), virusi ekzistues kopjon veten në memorie dhe krijon një skedar të quajtur autorun.inf, i cili është skedari ku shkruhen udhëzimet për virusin, domethënë në atë skedar janë të dhënat për krijimin e virusit , kopjohet, zhvendoset në kujtime të tjera, etj. E gjithë kjo pa kërkuar që përdoruesi të bëjë asgjë.

Duhet të përmendet se virusi dhe skedari në fjalë janë të fshehura në dosje (në Windows sigurisht, në ndonjë sistem tjetër operativ që nuk ndodh), kështu që ato nuk mund të fshihen manualisht. Epo, çështja këtu është që pa atë skedar virusi nuk mund të ekzekutohet, kështu që nëse arrijmë të parandalojmë krijimin e këtij skedari, ne parandalojmë që virusi të ekzekutohet, dhe për këtë arsye të bëjë dëm.

Për të parandaluar krijimin e skedarit, duhet të "mposhtim" virusin, domethënë të krijojmë një autorun.inf para se virusi ta krijojë atë. Për këtë, së pari duhet të pastrojmë kujtesën tonë nga viruset, mënyra më e lehtë është duke ruajtur të dhënat tona dhe duke i formatuar ato. Pasi të pastrohemi, ne krijojmë një dosje me emrin autorun.inf (kjo është arsyeja pse është e nevojshme ta pastroni atë së pari, sepse nëse duam ta krijojmë dhe nuk është i pastër, sistemi do të na tregojë se tashmë ka një skedar me atë emër, domethënë skedari që krijoi virusin) Duhet të jetë një dosje dhe jo një skedar, sepse kur virusi dëshiron të krijojë një skedar me të njëjtin emër, pasi është një dosje nuk do të jetë në gjendje ta mbishkruaj, gjë që do të ishte e kundërta nëse do të ishte ndonjë skedar.

Pasi të jetë krijuar dosja autorun.inf, virusi nuk do të jetë në gjendje të krijojë skedarin që përmban udhëzimet për ekzekutimin e tij, prandaj, nuk do të dëmtojë.

Mendoni për dosjen që krijoni si prezervativ: virusi do të mbetet në kujtesë (Nëse vendosni kujtesën në një kompjuter të infektuar, kompjuteri do të kopjojë virusin, për ta shmangur atë duhet të pastroni kompjuterin), por ju nuk do të jeni në gjendje të ekzekutoni virusin ose ta kopjoni atë në kompjuterët në të cilët lidhni kujtesën, virusi thjesht nuk do të dijë se si nuk ka udhëzime (mos harroni se viruset nuk janë të gjalla, nuk është një krijesë që dëshiron të shkatërrojë kompjuterin tuaj siç ndodh në karikaturat ose filmat).

Dhe kjo është mënyra se si ne mund të mbrojmë kujtimet tona dhe pajisjet portative (sepse ky sistem punon me SD, MMC, memorje, disqe të lëvizshme dhe të gjitha pajisjet që punojnë nga usb).

Mos harroni, gjëja e rëndësishme është të sillni një dosje autorun.inf në të gjitha pajisjet tuaja, që megjithëse kjo nuk parandalon transferimin e virusit në memorje, do t'ju parandalojë ta kaloni atë dhe ta ekzekutoni në të gjithë kompjuterët në të cilët futni pajisjen .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco dijo

  Dhe si na ndikon kjo ose na ndihmon përdoruesit e GNU / Linux?

  1.    mss-zhvesh dijo

   Courtshtë mirësjellje në mënyrë që të mos transmetojë një virus për Windows. Ergo, pavarësisht se është një artikull interesant, unë nuk do t'i vë këto njohuri në praktikë. Unë nuk dua të tingëlloj taliban, por nëse infektoj dikë, ai do të f * kkohet për përdorimin e Dritares $

   1.    Williams Fields dijo

    kjo është arsyeja pse unë them jo. hehehehe

   2.    Daniel Gjatë dijo

    Epo, tingëllon si ajo që thua dhe e vrazhdë. Gjynah që mirësjellja që ekzistonte në DesdeLinux ka ndryshuar

    1.    eliotime3000 dijo

     Epo, rritja e lexuesve të SinceLinux nuk do të thotë gjithmonë një përmirësim në lidhje me komunitetin e tij të ndjekësve.

     Unë jam gjithashtu duke përdorur Windows, dhe normalisht, problemi për të kryer këtë veprim ndodh në Windows XP dhe më të ulët sepse një malware i tillë komprometon shumë komponentë të ndjeshëm të sistemit. Me Windows 7, normalisht, shumica e malware sulmojnë një komponent të vetëm të sistemit, kështu që zakonisht ndodh mata procesi i përmendur, autorun eliminohet, Malwarebytes Anti Malware hapet dhe çështja zgjidhet.

     Në rast se antivirus nuk funksionon, ju mund të përdorni një shfarosës malware të quajtur ComboFix, i cili është mjaft i efektshëm nëse Windows PC juaj është plotësisht i infektuar dhe me shfrytëzime të dukshme.

     PS: Po përdor edhe Windows Vista SP2, por të paktën duhet të keni një pajisje të mirë si procesori Intel Core i3 për të funksionuar në mënyrë të denjë.

   3.    Nebukadnetsari dijo

    Pra, më mirë të ktheheni te dritaret; nuk mendoj se të menduarit kështu është në përputhje me softuerin e lirë që përpara se të jetë softuer është FALAS dhe na lejon të përdorim çka të duam.

    1.    Ender Efrain Fletcher Salas dijo

     Ekziston një program falas nën Windows (Firefox, Gimp, ...). Çfarë ka të bëjë me përdorimin e dritareve siç përdorin ata në softuerin e lirë ...

     1.    Shpërndaj dijo

      Shakaja është të jesh plotësisht falas, të mos blesh një makinë që po shikohet nga dikush tjetër dhe të vendosësh Excellent Parts (softuer falas) dhe akoma nuk je i lirë. 😛 Kjo nuk është shaka, edhe pse për këtë arsye winbug do të ketë gjithmonë viruse, gabime dhe dyer të pasme. : 3 por është shija personale e përdoruesit që dëshiron të jetë një mazokist. Për shembull, në rastin tim unë e përdor atë vetëm për 2 arsye. 1- Karriera ime (Inxhinier në sistemet kompjuterike) por edhe kështu unë gjithmonë rekomandoj përdorimin e GNU / Linux
      dhe 2- Duke qenë një lojtar (një lojtar i pandërprerë) i cili ka nevojë për winbug për të qenë në gjendje të luajë lojërat më të reja si BF4 dhe DayZ SA, shpresoj që ajo pikë të zhduket falë VALVE dhe SteamOS-it të saj.

      Pra tek Grain: 3 GNU / Linux isshtë më mirë ta përdor dhe shqetësohem më pak për gabimet që jam gjithmonë në pritje në WinBug ose MecOS
      (Dhe) fat të mirë dhe mbrojeni mrekullinë tuaj. : / ajo gjë prishet kaq lehtë. Vetëm një memorje e futur në USB-në tuaj është e mjaftueshme për t'ju vidhosur.

     2.    eliotime3000 dijo

      Shpërndarjet më të njohura të GNU / Linux nuk janë mjaft libres, kështu që ne shpesh varemi nga kodekët falas që përdorin teknologjitë e pronarit (H.264, AVC-HD), drejtuesit pronësorë (NVIDIA, ATI / AMD), softuerin e pronarit të krijuar për POSIX (Steam, Workstation VMWare ...) dhe disa blobë që e bëjnë bordin tonë kryesor të funksionojë në mënyrë të denjë në distro-n tonë të preferuar.

      Nëse vërtet dëshironi të jeni me të vërtetë të lirë, më mirë të përdorni tabela kryesore me chipset 100% Intel, distro me GNU / Linux-Libre kernel dhe të çertifikuar nga FSF, i thoni lamtumirë YouTube, Facebook dhe shërbimeve të tjera të pronarit dhe përdorni ato që janë të çertifikuara nga FSF.

      Kështu që me kompjuterin tim Debian unë jam më se i kënaqur.

  2.    Babel dijo

   Mendoj se është mirë të njohësh këtë lloj gjëje edhe pse unë personalisht përdor Linux për gjithçka. Fatkeqësisht, në punë ata më vendosën në kompjuterin tim Windows. Unë mendoj se të gjithë kemi kompjuterë që nuk i menaxhojmë ose kemi miq dhe familje që përdorin Windows për gjithçka, kështu që unë ndava këtë këshillë, thjesht për të pasur një mjet më shumë në arsenal.
   Unë mendoj se si përdorues të GNU / LInux ne dimë më shumë sesa shumica e përdoruesve të ndonjë sistemi tjetër operativ, dhe kjo nënkupton gjithashtu të kesh njohuri për Windows ose Mac.

   1.    Croador Anuro dijo

    E vërteta e sinqertë, brenda ambientit tim vetëm unë përdor gnu / Linux, nuk njoh ndonjë tjetër që e përdor atë pothuajse ekskluzivisht, vetëm miqtë të cilët i kam "ungjillizuar" dhe pjesërisht dhe pjesa tjetër, pothuajse të gjithë përdorin Windows dhe nuk jep dreq për gnu / Linux, kjo është arsyeja pse ky artikull është shumë i mirë, unë tani e tutje do të marr rekomandimin për të përdorur atë dosje autorun.inf Unë mendoj se punon edhe për disqet e jashtme të forta

   2.    le të përdorim linux dijo

    Kontribut i madh! Shumë prej nesh janë të detyruar të përdorin Windows në punë.
    Gëzuar! Paul.

    1.    vidagnu dijo

     E vërtetë, do ta marr parasysh me usb-in tim për të shmangur ngjitjen në punë ...

     të fala

   3.    Eider J. Chaves C. dijo

    Jam dakort me ty!

 2.   Hije dijo

  Unë e përdor këtë metodë prej vitesh, veçanërisht për kolegjin.

  Ajo që i mungonte postimit ishte të shpjegonte pse skedari autorun.inf është kaq i rëndësishëm, i cili është vendi ku gjenden udhëzimet se çfarë duhet të bëjë PC (me Windows) kur vendosni atë pendrive specifike.

  Përveç komentit të Francisco, unë mendoj se nëse është e rëndësishme pasi që jo të gjithë të njohurit tuaj përdorin ndonjë shpërndarje GNU / Linux, unë përdor lubuntu dhe archlinux por prindërit dhe miqtë e mi përdorin Windows, dhe unë u kaloj shumë informacion makinerive të tyre përmes pendrive.

  Përshëndetje: 3

 3.   Alex dijo

  Në përgjithësi, përmbajtja e këtij artikulli është e mirë, megjithëse do të doja ta plotësoja pak më shumë;).

  Masa që ju propozoni është pak ... dembel, në kuptimin që është e padobishme nëse ekziston një dosje me atë emër tashmë në kujtesë nëse personi që ka shkruar virusin është pak i zgjuar. E tyre është që nëse do të krijoni atë skedar në mënyrë që të përhapni virusin tuaj, së pari fshini atë që mund të ketë (nëse është një dosje apo jo) dhe më pas krijoni tuajin.

  Përveç kësaj, me krijimin e një dosje, ju humbni mundësinë e vendosjes së ikonës që dëshironi në memorje (skedari autorun.inf është i vlefshëm për shumë gjëra, por nuk është e përshtatshme ta shpjegoni këtu) ose t'i jepni një emër me karaktere jo-ASCII për shembull.

  Ndoshta do të ishte më interesante pasi të krijonit skedarin tuaj dhe ta shënonit atë vetëm për lexim dhe sistem (në cmd, "attrib + s + h autorun.inf"). Në atë mënyrë virusi nuk mund ta fshijë skedarin ose ta zëvendësojë atë dhe personalizimi do të ruhej. Ose nëse disku i përdorur NTFS përdor ACL për të kufizuar hyrjen në atë skedar.

  Sidoqoftë, viruset e këtij lloji nuk duhet të transmetohen në këtë mënyrë për një kohë të gjatë. Microsoft eliminoi autorun e heshtur tashmë në Vista tingëllon i njohur për mua (2007? 2008?) Dhe nga Windows 7 e tutje të gjitha llojet e disqeve (përveç CD-ve, DVD-ve) mund të përdorin vetëm tastet "etiketë" dhe "ikonë" të autorun.inf, si kjo që pa marrë parasysh se sa specifikohet "i hapur" (ai i viruseve) ose "guaskë", ata nuk do të injorohen.

  Duke iu përgjigjur Francisco gjithashtu, kjo mund të mos na ndihmojë direkt (përveç nëse përdorim edhe Windows), megjithatë mund të jetë e dobishme për një mik apo anëtar të familjes sonë që përdor Windows; edhe në një blog në lidhje me Linux nuk shoh keq përhapjen e këtyre gjërave.

  1.    Joaquin dijo

   Thjesht po mendoja për ato që thua në paragrafin e dytë: virusi supozohet të jetë bërë për të mbishkruar dhe modifikuar skedarët dhe drejtoritë.

  2.    Bastian dijo

   Mashtrimi funksionon vetëm për linux, sepse unë kam një kompjuter të ri Lenovo dhe kompjuteri im i vjetër është plot me viruse dhe unë lidha hard diskun tim për të transferuar skedarët e mi të rëndësishëm, por viruset mbërthenin dhe unë pothuajse humba kompjuterin tim të ri, do të doja të dija Si mund ta vendos hard diskun tim në kompjuterin e vjetër për të marrë gjërat e mia të rëndësishme dhe nëse i transferoj viruset te ai i ri por nuk kam gjetur një përgjigje specifike, pliss më ndihmoni, e shihni që dini për këtë

 4.   Daniel Gjatë dijo

  Kjo është më shumë për dritaret, apo jo? meqenëse skedari autorun.inf përmban informacion në lidhje me .exe që duhet ekzekutuar kur futet media (usb, dvd ...), a duhet të ketë frikë edhe kjo në linux?

  1.    eliotime3000 dijo

   Jo, por të paktën të kesh një ndarje me GNU / Linux mund të të ndihmojë të eleminosh këto lloje të skedarëve të konfigurimit të autorunit.

   Kryesisht po përdor ndarjen time GNU / Linux për shumicën e gjërave, por për çdo detyrë që kërkon softuer dhe / ose përbërës të pronarit që nuk më lejojnë ta ekzekutoj në GNU / Linux, unë shkoj në ndarjen time me Windows. Aq e thjeshtë sa ajo.

 5.   Williams Fields dijo

  Interesante ... megjithëse nuk e shoh pse të mos infektoj kompjutera të tjerë, kjo do të thotë të marrësh para nga shkencëtarët e kompjuterëve të cilët sigurojnë jetesën duke riparuar CPU ... ehehehehe thjesht po tallet ... Unë do ta provoj.

 6.   Ender Efrain Fletcher Salas dijo

  Sapo të më ndodhi, por krijoni skedarin autorun.inf. nuk funksionoi sepse sic thua virusi e mbishkruan.
  Mendoj se ky është një opsion i mirë. 🙂

 7.   abosk dijo

  Shumë mirë, por përveç kësaj, ju mund të krijoni tre skedarë të tjerë të quajtur: "DRIVER, REYCLER, RESTORE". Shtë e nevojshme që ato të qëndrojnë pa një zgjatim dhe t'i lënë ato të mbrojtura nga sistemi, si dhe dosja AUTORUN.INF. Me këtë, unë lidh kujtimet e mia me çdo PC dhe edhe nëse ato janë të infektuara, asgjë nuk ndodh me pajisjet e mia.

  1.    Manuel dijo

   Por a janë ato skedarë apo dosje? dhe nëse janë skedarë, ku krijohen ato?

 8.   jathan dijo

  Kjo interesante, faleminderit për ndarjen e informacionit.

 9.   Jorge m dijo

  Megjithëse postimi nuk është i dobishëm në Linux, ju kursen mundimin e fshirjes së autorrunes dhe exes sa herë që shkoni në një kafe në internet. Unë e zbulova mashtrimin kur konfiksioni kërceu nëpër makinat e mia të punës dhe nuk kishte asnjë antivirus që do të funksiononte, sepse përfitoi nga një cenueshmëri e rrjetit dhe zhvillohej. Meqenëse ekziston një dosje, ai nuk kopjohet në pendrive dhe nuk kam parë ndonjë virus më vonë që të ketë korrigjuar atë "defekt". Unë do të shtoja shkruaj komandën e shpejtë dhe vendosja attrib + s + h autorun.inf për të fshehur dosjen dhe për ta bërë atë sistem, duke e bërë më të vështirë fshirjen e tij.

 10.   gonzalezmd # Bik'it Bolom # dijo

  Në një moment të jetës, kjo këshillë do të jetë e dobishme. Brohoritje

 11.   pandev92 dijo

  Unë nuk kam parë viruse në Windows 7 dhe 8 për një kohë të gjatë ..., mbi të gjitha kjo ndihmon për të mbajtur xp të pastër.

 12.   eliotime3000 dijo

  Normalisht, ky problem është mjaft i shpeshtë me përdoruesit e Windows të cilët zakonisht nuk marrin masat e duhura paraprake kur vërejnë se cilat procese po ekzekutohen në Windows PC të thënë që nuk është i tyre. Në Windows 7, pasi ata e kanë përmirësuar pjesërisht atë aspekt, pasi që tani vetëm duke vrarë një proces që infekton USB-të, unë mund të zgjidh përkohësisht procesin infektiv të përmendur dhe kështu të fitoj kohë për të shkarkuar një antivirus.

  Sa i përket përdoruesve të GNU / Linux, kjo detyrë është mjaft e thjeshtë: me thjesht krijoni një skedar bash dhe kështu zgjidhim atë problem të bezdisshëm për të pasur nevojë të eleminosh me dorë, ose thjesht të përdorësh një makinë virtuale si një server për ClamAV dhe kështu të menaxhosh heruistikën e antivirusit tonë në rast se është një paranojak që nuk i beson antivirusit të pronarit.

  Sidoqoftë, në Windows, detyra e pastrimit të malware është zakonisht e lodhshme, kështu që në GNU / Linux dhe / ose OS të tjerë të ngjashëm me UNIX, kjo detyrë zakonisht është shumë më e thjeshtë.

  1.    Joaquin dijo

   Pershendetje Unë mendoj se asnjë përdorues "normal" që përdor Windows nuk i shikon proceset në rast se gjejnë diçka të çuditshme. Shtë një detyrë për përdoruesit e përparuar ose hobistët e kompjuterit.

   Gjithashtu, nuk dihet se çfarë bën secili proces ose shërbim në Windows, përveç disa që i njohim. Nga ana ime nuk i besoj të gjithëve dhe fatkeqësisht ka shumë!
   A ekziston diçka e tillë si komandat "njeri" dhe "whatis" në Windows?

   Dhe duhet të jem i sinqertë, as unë nuk i shikoj nga afër proceset në GNU / Linux.

 13.   Eider J. Chaves C. dijo

  Faleminderit për ndarjen e këtij artikulli! Më duket shumë interesante.

 14.   panço dijo

  Asnjë nga këto nuk funksionon

 15.   panço dijo

  Unë kam gabuar një poico është shumë e mirë: p

 16.   William Valero dijo

  Në botë ka shumë njerëz që kujdesen për të tjerët, si në këtë rast të BABEL të shkruar në «NGA LINUX».

  Për ty, ZHVILLIMI MSS, besoj se tashmë po korr dashurinë që mbjell në njerëzim. Ka akoma kohë - për ju, të lëroni tokën dhe të hiqni farat e gjembave që mbillni dhe t'i këmbyeni ato me fara gruri, orizi dhe mjalti, në mënyrë që qeniet njerëzore përreth jush të kënaqin urinë e tyre me dashurinë e grurit që mbin nga trashëgimia juaj, sepse nëse vazhdoni kështu, me atë mendim të futur vetëm për përfitimin tuaj, kur ora juaj të mbarojë, minutat tuaja do të ngrihen dhe sekonda e fundit e jetës suaj do të zhduket, kushdo që do t'ju marrë do të prezantojë një "Unë "në emër dhe një" U »Në mbiemrin e pseudonimit ose emrin me të cilin paraqiteni në fillim të komenteve.

  Nëse e keni bërë për të thithur karin, për të bezdisur dhe për të luajtur me komunitetin, unë ju kërkoj justifikime dhe Zoti ju bekoftë për humorin tuaj të mirë, duke kërkuar që MSS DEVEL ta merrni këtë si një enigmë të humorit tim të mirë. LOL

  Në këtë mënyrë ju lë dy mundësi që ju të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë dhe shpresoj që një ditë të shoh blogun tuaj, nëse e keni apo kur e keni, për të parë nëse thoni gjëra në favor të vëllezërve tuaj se ne të gjithë jemi qenie njerëzore.
  FALEMINDERIT NGA LINUX »!

 17.   Xniachtli dijo

  Hello!
  Informacion i shkëlqyeshëm! Por jemi në 2018 dhe do të doja të dija nëse emri i virusit ka ndryshuar ... kohët e fundit një USB ishte infektuar me një Trojan, nuk kam asnjë problem sepse përdor linux por për miqtë e mi ishte një problem. Gjithsesi, çështja është që sipas meje emri i virusit ndryshoi, dhe tani nuk e di nëse autorun.info është emri që duhet të përdor për të krijuar këtë dosje dhe për të mbrojtur usb.
  Unë pashë emrin e skedarit .info por e fshiva dhe nuk mund ta mbaj mend emrin.

 18.   Babel dijo

  autorun.inf nuk është vetë virusi, por më tepër udhëzime që skedari i infektuar të marrë masa. Sot çdo sistem ka antivirus që mund të identifikojë kërcënimet, edhe pse për këtë do të jetë gjithmonë më mirë të përdoret GNU / Linux