Si të pastroni historinë e komandave në Linux

.

history -c

… Kaq e thjeshtë 😀 LOL !!!

Asgjë, nuk është se unë gjithmonë filloj postimet e mia duke dhënë një shpjegim të hollësishëm të problemit, për të përfunduar me zgjidhjen, kam menduar për ndoshta ndryshuar pak

Në më shumë se një rast, ne me siguri kemi dashur të fshijmë historikun e komandave që kemi ekzekutuar në kompjuterin tonë, për këtë më parë kam fshirë skedarin .bash_historia të vendosura në shtëpinë tonë, por është gjithmonë më mirë të përdorim mjetet ose opsionet që na jep vetë sistemi ^ - ^

Kjo është arsyeja pse komandën e fillimit e shoh të përsosur, një parametër i thjeshtë (-c) i thotë sistemit të pastrojë historinë e komandës.

Një metodë tjetër që duhet të funksionojë gjithashtu është:

echo "" > ~/.bash_history

Kjo duhet të vendosë një vijë të zbrazët në historinë tonë duke hequr gjithçka tjetër :)

Epo asgjë, një këshillë tjetër që shpresoj të jetë interesante.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   helena_ryuu dijo

  Lini një hyrje super të dobishme dhe të drejtpërdrejtë, faleminderit për këshillën ^^

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   Unë kam qenë pak i zënë dhe pak i gatshëm për të shkruar këto ditë, le të shohim nëse shkruaj disa gjëra sot dhe nesër ^ - ^

 2.   Qyteti dijo

  Opsioni i dytë nuk më kishte shkuar në mendje, interesante KZKG ^ Gaara

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Më erdhi në mendje duke shkruar në të vërtetë postimin HAHAHAHA, unë në të vërtetë fshiva historinë .bash_ dhe tashmë HAHAHA

   1.    Hugo dijo

    Ju akoma mund ta kishit bërë këtë:

    cat /dev/null > ~/.bash_history

    Ose duke luajtur pak, ndoshta kjo:

    rm ~/.bash_history && touch ~/.bash_history

    Në çdo rast, unë preferoj të përdor historinë -d për të fshirë specifikisht gjërat që më bezdisin, ose për të redaktuar skedarin, mbyllur dhe filluar sesionin përsëri.

 3.   elynks dijo

  E thjeshtë por e dobishme!

  Faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj ^ - ^

 4.   st0rmt4il dijo

  Dhe fshirja e përmbajtjes së skedarit me nano ose vi dhe hyrja përsëri nuk do ta zgjidhte problemin?

 5.   Emisari dijo

  Faleminderit këtu gjeta atë që më duhej.
  Një përshëndetje….

 6.   Klandestine dijo

  Material i shkëlqyeshëm Koha dhe përkushtimi i dorëzuar vlerësohet

 7.   Daniel PZ dijo

  Faleminderit shumë, pikërisht në këtë pikë!

 8.   Santi dijo

  Pershendetje shoku! Kontributi juaj është i madh, por unë do të bëja një korrigjim të vogël:

  komanda e plotë do të ishte: echo ""> ~ / .bash_history && histori -c

  Problemi është se komanda "history -c" pastron vetëm komandat e përdorura në terminalin e hapur, dhe nga ana tjetër, kur bëni "echo"> ~ / .bash_history "pastron skedarin, por ju lë të fundit vija e shkruar, në këtë rast, vetë komanda e pastër.

  Prandaj, shuma e të dyja me && dhe në këtë mënyrë, ju lejon të lini atë që dëshironi saktësisht, e cila është të pastroni historikun e të gjitha seancave terminale (përfshirë të fundit të hapur)

  Shpresoj që kontributi im të jetë i dobishëm.

 9.   Bartali dijo

  Hey.
  Faleminderit për komandën, por a nuk do të ishte më efektive përdorimi i një fshije të sigurt (mbishkrimi) për të parandaluar rikuperimin e të dhënave të fshira nga palët e treta?

  Një përshëndetje.

  1.    Jose dijo

   I dashuri im Bartali, gjithçka varet nga ajo që fsheh. Mjafton një fshirje e thjeshtë pasi historia e terminalit rrallë përmban të dhëna të ndjeshme. Fshirja e sigurt konsumon burime dhe energji shtesë. Unë e përdor atë vetëm në rastin e gjërave rreptësisht private ose që mund të përdoren nga kriminelët në internet.

 10.   José dijo

  Unë hapa skedarin '/root/.bash_history' me redaktorin si 'root' dhe fshija përmbajtjen.

 11.   anonim dijo

  histori sollocpongan -c

 12.   AndresD dijo

  mirë, asnjë nga komandat e përmendura nuk funksionon për mua.
  historia - c nëse e pastroni historinë, por kur filloni përsëri terminalin, ajo ngarkon gjithçka.
  dikush di të fshijë historinë përgjithmonë. ?
  falënderim