Si të personalizoni një imazh të Ubuntu sipas nevojave tuaja

Paketa e Përshtatjes së Ubuntu (UCK) është një mjet që ndihmon përdoruesin të krijoni një CD / DVD të drejtpërdrejtë të drejtpërdrejtë de  Ubuntu si dhe derivatet e saj: Kubuntu, Xubuntu dhe Edubuntu.


Megjithëse lejon personalizimin total të sistemit, një nga objektivat kryesorë të tij është të lehtësojë krijimin e versioneve të sistemit operativ në një ose më shumë gjuhë në veçanti pasi që versioni zyrtar i Ubuntu mund të mos përmbajë të gjitha paketat gjuhësore të disponueshme për shkak të çështje hapësinore.

Instalimi i tij është shumë i thjeshtë. Ju duhet vetëm të shkarkoni skedarin .deb që do ta instalojë këtë aplikacion si një mjet të sistemit.

Kur programi ekzekutohet, ai do të kërkojë të dhënat në mënyrë që të krijojë CD-në e re Live. Ja një video që ju tregon një udhëzues hap pas hapi.

Uebfaqja zyrtare | UÇK


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Petrus Rerum dijo

  Përshëndetje, ne jemi një shoqatë studentore dhe duam të krijojmë shpërndarjen tonë linux nga Edubuntu duke përdorur Paketën e Përshtatjes së Ubuntu.
  Ne e pamë artikullin tuaj dhe e gjetëm shumë interesant.
  Ne nuk kemi kohë ose njohuri për ta bërë këtë, kështu që ne jemi duke kërkuar për një person që të punësojë dhe të bëjë shpërndarjen.
  Nëse jeni të interesuar, na dërgoni një email me CV-në tuaj petrusrerum@gmail.com dhe ne ju japim më shumë detaje.

 2.   portier dijo

  në atë që keni të drejtë, domethënë, ubuntu ssale nga forca e para-konfiguruar Arch, Dragora, Gentoo ju bën të bëni gjithçka, me veçantinë që Dragora përdor një bërthamë të lirë. Por, ekziston një problem i madh, unë ju jap rastin tim, pa marrë parasysh sa përpiqem të përdor gentoo, arrij të kuptoj se paketat janë të pakta, ato ju bëjnë të keni në dispozicion shumë pako që funksionojnë vërtet. njëjtë në debian ka paketa të prishura në disa distros. Kështu që për mendimin tim Ubuntu është shumë më i rëndësishëm nga sa duket sepse edhe nëse sponsorizohet nga një kompani, sjell qenie njerëzore falas dhe të butë për njerëzit e thjeshtë që nuk duan të dinë asgjë rreth përpilimit, blobs etj ... Nëse do të ishte jo për Ubuntu linux dhe botën e tij do të ishte krejtësisht ndryshe.

 3.   Guxim dijo

  Ju lutem më lini të qesh winbuntoso JAAAAAAAAAAAAA JAAAAAAAAAAAAA A është Windows-i falas i Winbuntu më i përshtatshëm se sa një distro KISS si Gentoo, Arch apo Slackware? Jeez, një tjetër i verbuar nga Canoni $ shumë haha, a ju lejon Winbuntu të montoni sistemin nga e para si KISS? JO! Në distriktet KISS instaloni atë që dëshironi, nuk merrni shumë programe të padobishme si standard.

  Çfarë të lexosh për zotin ...

 4.   portaro dijo

  Mençuria juaj linux më mahnit. Guximi Senõr. Por pastaj ju ftoj të ndaleni tek projekti zyrtar i Gentoo ose nga Calculate apo edhe nga programet e ngurta.
  Nuk e di nëse ata kanë nevojë për Slackware, por pasi që unë i njoh shumë mirë zhvilluesit e gentoo, ju ftoj të ndaleni aty, ata me siguri do t'ju falenderojnë shumë për mençurinë tuaj në lidhje me personalizimin, kështu që ju jepni atyre një dorë me skenaret tuaja dhe ndihmoni për të ruajtur modelet e personalizuara distro
  Gjithçka që ju thoni u verbua nga kjo ose që unë kaloj sipër kokës një herë me atë që keni shkruar mund të shihet se nëse nuk jeni nga Canoni $ soft jeni nga ana tjetër nuk di çfarë. Unë e di vetëm që nuk kam asnjë anë në Linux pasi të respektoj komunitetin e lirë dhe komunitetet e tij të ndryshme.

 5.   portaro dijo

  Shtë shumë mirë dhe përkufizimet e çdo përshtatjeje Linux mbeten në / etj / skel këtu banon sektori kryesor, do t'ju befasojë. Të fala.

 6.   Divizion tankesh dijo

  Portaro ajo që thua për Gentoo është e vërtetë, thjesht duhet të shikosh numrin e listave të pritjes për azhurnimet e paketave. Por Guximi thotë diçka të vërtetë për shembull në Gentoo dhe Slack dora e përdoruesit është më urgjente dhe kjo është arsyeja pse është shumë më e konfigurueshme në parim. Por ekziston një problem është që Ubuntu është po aq i rregullueshëm sa këto distro vetëm që Ubuntu erdhi vetëm me përkufizime parësore të bëra tashmë dhe më të përfunduara se Gentoo për shembull që është ndryshimi i madh si dhe menaxherët e instalimit të paketave midis Linux. Canonical është një kompani që po bën një gjë të mirë për të sjellë programin falas të paketuar në distro të tij në një mënyrë të dobishme për përdoruesit e zakonshëm të sistemeve kompjuterike. Më duket se Guximi shkon shumë larg dhe nuk kupton asgjë për Linux, thjesht duhet ta lexoni.

 7.   Guxim dijo

  Nëse shkojmë, ajo që ndodh është që unë jam kundër kompanive në Linux, ata thonë "Unë bëj atë që vihet në majë të rrepës dhe kush nuk i pëlqen hudhra dhe uji", kompani si Canoni $ shpesh, me " Kjo nuk është demokraci ”.

  Ajo që më ndodh është se jam ngopur me winbuntosos (përdoruesit radikalë të Winbuntu).

  http://ext4(dot)wordpress(dot)com/2009/12/20/hablemos-con-propiedad-tipos-de-usuarios-de-ubuntu/

  http://theunixdynasty(dot)wordpress(dot)com/2011/05/15/dejemonos-de-gilipolleces-y-aclaremos-las-cosas/

  Nuk di gje Unë kam përdorur Linux për gati 4 vjet, fillova me Winbuntu kur isha mirë, pastaj kalova nëpër Debian, Fedora dhe Mandriva, tani jam me Arch Linux. Unë nuk jam ekspert por nuk jam noob

  Canoni $ shpesh nuk bën asgjë të mirë, ajo që bën është të marrë ide (Spanjë) nga distro të tjera dhe më pas bloget e Winbuntu e paraqesin atë si super risinë e shekullit, kur ato janë gjëra që janë zbatuar në distro të tjera për një kohë të gjatë, një shembull është Linux miqësor (i ngulitur në Mandriva dhe Open Xange) ose Plymouth.

  http://sinwindows(dot)wordpress(dot)com/2010/03/22/ubuntu-perdera-usuarios/

  Dhe jo, nuk më ndodh mua, unë i tregoj gjërat siç janë, ajo që ndodh është që unë jam një person që lehtësohet lehtësisht, dhe më shumë me winbuntosos

 8.   Guxim dijo

  Modulet? Demonët? Grupet e përdoruesve? Rc.conf? Se më është dashur të konfiguroj gjithçka në Arch Linux, personalizimi nuk është vetëm estetik.

  A mund të konfigurohet Uniteti? Aspak

  Fatkeqësisht ka dy anë këtu, linuxeros dhe ubuntosos, unë tashmë i lë lidhjet më poshtë

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Djema të thjeshtë ... secili prej jush përdor atë që dëshiron. Ka njerëz për të cilët Ubuntu është i mirë. Unë nuk e shoh gjyshen time të veshur Arch. Haha!
  Gëzuar! Paul.

 10.   Guxim dijo

  Më pëlqen ai artikull që më thua, ky është problemi që kam me Ubuntu, e kam quajtur kështu, sepse kohët e fundit ka shumë gabime.

  Ajo që më ka bezdisur është se konsideroj që KISS janë më të personalizueshme sepse i montoni ashtu si dëshironi, të tjerët janë të personalizueshëm por më pak

 11.   Françesku Ospina dijo

  Interestingshtë interesante, megjithëse nuk mund ta mohoj që projekti Suse Studio më tërheq vëmendjen.

 12.   portaro dijo

  Përshëndetje përsëri, ne nuk do të jemi këtu duke argumentuar, nuk është e nevojshme. Por unë mendoj se Guximi do të ishte mirë nëse në vend që të etiketoni mua si diçka winbuntu ose çfarëdo tjetër, të diskutoni se çfarë them dhe jo çfarë jam dhe pse jam.
  Epo në këtë përgjigje të re ju tashmë thoni gjëra me të cilat unë jam dakord, duke parë kompani rreth Linux me shtresën që po bëjmë diçka të mirë, sepse kështu jemi ne është sikur të shohim një shkaba të jetë një shqiponjë. Kështu që pasi nuk më besoni shumë në këto kompani, megjithëse Fedora RedHat bën disa gjëra shumë të ngjashme me Ubuntu për diçka që ata rinovuan faqen e tyre zyrtare.

  Unë ju ftoj të lexoni rreshtat e Trojës në një artikull në të cilin sulmon me të drejtë Ubuntu në shumë këndvështrime
  http://www.estrellaroja.info/?p=24

  (Mos më thirr nga kjo apo ajo tryezë politike për vendosjen e kësaj lidhje, sepse nuk kam asnjë parti të përcaktuar politike)

  Epo një gjë tjetër që unë përdor / përdor
  Dragora Linux këtë Linux duhet ta konfiguroni nga lart poshtë dhe të përdorni Kernel Falas,
  Llogarit Linux
  Debian - Linux Epidemik, Crunchbang, Aptosid, të tjerë ...

  Unë kam qenë pak më pak se ju me Linux edhe pse që kur fillova ta përdor u përfshiva në komunitete të ndryshme, përkthime, forume, shpërndarje.

  Nëse duhet të zgjedh një Linux të lehtë dhe që i përgjigjet ditës së çdo përdoruesi, unë do t'ju tregoja Ubuntu pa dyshim.

  Nëse duhet të zgjedh një Linux të dashurisë për njohurinë e të gjithë sistemit, unë do të të tregoja Gentoo.

  Cili është problemi? problemi është se është shumë më e lehtë për të kuptuar Ubuntu nga dokumentacioni dhe shpjegimi i hollësishëm që ekziston rreth tij sesa dokumenti Gentoo, kjo gjithashtu për shkak të numrit të përdoruesve dhe mirëmbajtësve të Gentoo dhe Ubuntu.

  Me fjalë të tjera, unë pajtohem me ty që nëse Ubuntu nuk do të kishte kanonik pas vetes, do të ishte më mirë të kuptosh konceptin e tij të një produkti jo-ekonomik dhe nëse do të ishte social dhe informatik.
  Por nëse filloj të mendoj nëse nuk do të kishte Ubuntu nuk do të kishte kaq shumë përdorues të Linux, jo vetëm sepse shumë distro nuk kujdesen për softuerin dhe paketat dhe ata po i lëshojnë të shkojnë për shkak të mungesës së kontribuesve të zhvillimit, si dhe me Ubuntu ju gjeni informacione ose të paktën disa ndizet në këtë dhe atë problem ekuanto në të tjerët ose mendoni për të dhe kjo është arsyeja pse ata bëhen pak të adaptueshëm. Edhe kështu, të gjitha, përveç të gjitha shpërndarjeve dhe iniciativave të linux-it janë vetë, sado të vogla janë shumë të rëndësishme për të ndërtuar një botë më të mirë.

 13.   Guxim dijo

  Do të ishte mirë sikur diçka e tillë të krijohej për Arch, sepse instalimi edhe pse nuk është aq i keq në fillim mund të jetë i frikshëm

 14.   portaro dijo

  Studio SUse nuk ju lejon një personalizim total i vetmi distro që bën është Ubuntu dhe me disa rregullime të shtrydhjeve të Debian

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë nuk dija rimarrje, do ta shkruaj! 🙂
  Faleminderit! Paul.

 16.   portaro dijo

  sipas mendimit tim remasterys është më i mirë, më duket pak më pak i aftë për imitime më të thella si menaxhimi i plymouthit dhe serialet e shfaqjeve.

  Edhe pse si të gjitha këshillat që jepni këtu ato janë shumë të mira. Unë inkurajoj të gjithë që të përfitojnë nga këto mjete dhe të krijojnë derivatet e tyre edhe më shumë në shoqatat publike si rinia dhe bibla, ju mund të keni shumë remaster si një shembull dhe të bëni tuajin, për shembull unë krijoj Flavitu Linux. Përqafoni të gjithë.