Si të personalizoni ose ndryshoni ikonat e dërrasave

Dërrasë, dok i përdorur në OS elementare Ajo shquhet për thjeshtësinë e saj, për thjeshtësinë e saj, një cilësi që përdoruesit që dëshirojnë të kenë thjesht një stacion funksional, por që nuk ka aq shtesë sa Kajro-dok (Cairo-Dock më konsumon më shumë se 50 MB RAM M 50 MB !!).

Problemi me Plank është se ne mund ta shijojmë atë duke përdorur OS elementare ose një distro .DEB (Debian, Ubuntu, etj.) dhe shtoni ElementaryOS PPA, dhe më pas instaloni Plank nga PPA, Plank dhe një program do të instalohet për ta personalizuar atë.

Por, ç'të themi për ata prej nesh që nuk përdorin shpërndarjen e Deb?

Unë vetë si shumë nga ju që përdorni tani ArchLinux (dhe unë jam i kënaqur ...), unë isha në gjendje të instaloja Plank (plank-bzr) nga AUR me yaourt, dhe tani pyetja: si t'i ndryshoj ikonat që Plank më tregon në aplikacione?

Plank përdor skedarët .desktop në sistemin tonë, skedarë si ky: /usr/share/applications/vlc.desktop

Në atë dosje .desktop Ne do të gjejmë të dhëna që do të përdoren kur ekzekutojmë atë aplikacion (VLC), për shembull emrin, përshkrimin dhe (këtu gjëja e rëndësishme) ikonën që do të ketë.

Në atë skedar do të gjeni një rresht që thotë:

Ikona = vlc

Që do të thotë: Përdorni ikonën e vendosur në paketën e ikonave.

Nëse duam që ta përdorni këtë ikonë për shembull: /home/MyUsuario/Iconos/vlc-cool.png atëherë duhet ta lëmë kështu:

Ikona = / home / MyUser / Icons / vlc-cool.png

E njëjta filozofi që ne përdorim për skedarët .desktop të / usr / share / aplikacioneve / mund ta përdorim për /home/MyUsuario/.local/share/applications/

duke përmbledhur

Nëse duam të ndryshojmë një ikonë të aplikacionit që tregohet në Plank, një mënyrë për ta bërë atë është duke kërkuar. Desktopin e këtij aplikacioni në /home/MyUsuario/.local/share/applications/ ose në / usr / share / aplikacione / dhe redaktoni atë, ne në mënyrë specifike modifikojmë vijën që thotë Icon = ??? dhe le të ndryshojmë çdo gjë që është në të djathtë të shenjës së barabartë (=) për shtegun e ikonës së re, shih më lart shembullin që kam përdorur nëse dyshon.

Diçka e rëndësishme për të përmendur është se kur azhurnojmë një aplikacion dhe .desktopi i tij i / usr / share / applications / azhurnohet, ikona që vjen si parazgjedhje do të caktohet, atëherë ne do të duhet ta ndryshojmë atë përsëri.

Për të shmangur këtë, unë rekomandoj që të kopjoni .desktopin e aplikacionit në /home/MiUsuario/.local/share/applications/ dhe ta modifikoni atë të ri, në këtë mënyrë kur .desktopi i / usr / shared / applications / no ndryshohet me një azhurnim do të ketë rëndësi, sepse yni në /home/MiUsuario/.local/share/applications/ (të cilit Plank i jep përparësi) nuk do të pësojë ndryshime

Duke përdorur këtë këshillë arrita të kisha desktopin tim si kjo:

kzkggaara-screenshot-dërrasë

Vini re se si Plank ka ikona të ndryshme sesa ikonat e njohura sets

Gjithsesi, asgjë më shumë për të shtuar.

Nëse dikush ka ndonjë pyetje, më tregoni, do të përpiqem t'ju ndihmoj në çfarëdo mënyre që mundem.

Përshëndetje ^ - ^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm, kontribut i mirë. Të fala.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin

 2.   Juanjo Ironforge dijo

  Dhe unë nuk shoh ndonjë bosht në doke ... Disa ambiente desktopi bërtasin për një, të tillë si Gnome Classic ose Fluxbox, por shumë të tjerë (KDE, Gnome 3.8, LXDE, etj.) Janë sikur nuk shkojnë me të .. Jo Unë e di nëse e shpjegoj veten time.

  Gjithsesi, artikull i bukur ^^

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Se është 100% e nevojshme, e saktë, nuk është, por nganjëherë një ndryshim në desktop vjen në ndihmë dhe doku është një vegël / mjet që rifreskon gjithçka

   Gracias por tu comentario

   1.    nano dijo

    Pff nëse jeni si unë, në dreq, ju nuk përdorni ose menaxher detyre, Krunner dhe shkurtesat e tastierës janë të gjitha xD

    1.    le të përdorim linux dijo

     Sapo të njihni "anën e errët" të openbox, nuk ka më kthim prapa. Nuk ka asgjë si dmenu dhe shkurtesat e desktopit.
     Në mënyrë të ngjashme, doket vazhdojnë të kenë tërheqje të konsiderueshme vizuale, veçanërisht Plank.
     Post shumë i mirë!

     1.    x11tete11x dijo

      Unë kalova atë fazë, por iu dhashë akonadit joshës + nepomuk hahaha xD

     2.    KZKG ^ Gaara dijo

      Faleminderit bro

     3.    Xavier dijo

      Unë e dua Openbox por Plank dhe Elementary hapin derën për përdoruesit e rinj të GNU. Edhe pse nëse bëhet një distro me Openbox, Tint2 dhe Plank do të kemi diçka shumë të mirë që bashkon të gjitha avantazhet. 🙂

    2.    arkhan dijo

     shume e vertete, por une preferoj nje menaxher dritareje sesa nje ambient desktopi keshtu qe lini kde te perdor wm tmerrshem

   2.    Xavier dijo

    Unë e kam dashur rezultatin përfundimtar, ahorët mund t'i vendosim dhëmbët gjatë përdoruesve të windows dhe mac, të cilët fatkeqësisht duket se kujdesen vetëm për pamjen e jashtme.

 3.   peterçeko dijo

  Shumë ftohtë shkrimet tuaja dhe faleminderit shumë për tutorialin :). Nga rruga .. A nuk e kishit Debian Wheezy?

  1.    eliotime3000 dijo

   Duket se moda e re do të jetë në avantazh me Arch, megjithëse tashmë po më bind që të përdor Slackware dhe rastësisht, provo edhe Arch Linux (edhe pse kjo e fundit më bën të dua të heq Firefox-in që ka si parazgjedhje dhe të zëvendësoj atë me Iceweasel).

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   Meqenëse kam një laptop të ri, elav më bindi që t'i jepja Arch një shans tjetër pasi ndalova përdorimin e tij për më shumë se një vit, i kënaqur deri më tani

   1.    nano dijo

    Rikthimi me rërë në fanboizëm në 3… 2… 1 xDDDDD

 4.   eliotime3000 dijo

  Këto ikona të sheshta janë më të mira se ikonat e Windows 8 (Prisni një sekondë: Çfarë ndodhi me logon e Firefox 23? Me sa di unë, logo e re e Firefox është e sheshtë, por të paktën më pëlqen lehtësimi i ulët që ka).

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ikonat janë një grup i quajtur Plex, Google ose kontrolloni Artescritorio.com

 5.   aioria dijo

  Tavolina është e shkëlqyeshme ... dhe dërrasa është elegante, thjesht elementare ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit ^ - ^
   Po, më pëlqen mjaft hahaha

 6.   Ernest dijo

  Më pëlqejnë ikonat nga i gjej?

   1.    gato dijo

    A mund të përdoren ato si ikona për KDE?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Ti mund ta besh kete: https://blog.desdelinux.net/cambiar-icono-a-un-tipo-de-archivo-en-kde/

     Ose klikoni me të djathtën në menunë e aplikacioneve, ndryshojeni dhe ndryshoni ikonën e secilit aplikacion dhe ruajeni.

     Sepse nëse keni ndërmend të bëni një paketë ikonash për KDE / Gnome me këto, nuk mendoj se është asgjë, por asgjë e thjeshtë.

     1.    gato dijo

      Çfarë dembelizmi qëndroj më mirë me Kotenza

 7.   Blitzkrieg dijo

  Duke treguar tavolinën e ee

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po e vërteta është edhe kjo

 8.   pandev92 dijo

  50 MB !!! Kujdes xdd, thjesht google chrome, pas një ore përdorimi, më duhen si 1 GB xD

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për një bankën e të akuzuarve po, 50mb e konsideroj shumë

 9.   MSX dijo

  @KZ shkroi:
  «Unë vetë, si shumë prej jush, përdor ArchLinux tani (dhe jam i kënaqur ...) […]»
  Qij po 😀

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahahaha Ky Arch me pajisjen time të re është një aeroplan, shumë i shpejtë

   1.    robotino dijo

    cila është gaara juaj e re e pajisjeve? na tregoni specifikimet tuaja;).

    PS: Mirësevini në Arch

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Google këtë: HP EliteBook 8460p

 10.   Percaff_TI99 dijo

  Ajo tryezë me të vërtetë duket fantastike, shumë e bukur për tu parë dhe shumë e thjeshtë. Nuk mund ta ndryshoni "e" në ikonën Fillore në ikonën Arch?

  Përshëndetje.

  1.    auroszx dijo

   Po, çdo menu / lëshues i KDE e lejon atë

   1.    Percaff_TI99 dijo

    Trueshtë e vërtetë, për më tepër, e kam ndryshuar shumë herë xD, e përqendrova pyetjen gabim, e pashë kurioz që nuk e zëvendësoi ikonën me Arch, faleminderit shumë për përgjigjen tuaj.

    Përshëndetje.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Nah është se me ElementaryOS po bëj mirë, domethënë më pëlqen
     Pastaj unë ndryshoj ikonën për një nga HP ose diçka të tillë ... Unë do të shoh

 11.   Ryy dijo

  E shkëlqyeshme është e dobishme pasi që jam duke kërkuar për një bankën e të akuzuarve të lehta dhe të rregullueshme, pasi doku në kade më jep dy ose tre probleme që nuk kam qenë në gjendje t'i zgjidh

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Dok i thjeshtë? ... mirë, Plank është një nga më
   pershendetje dhe faleminderit per komentin tuaj

 12.   Manuali i Burimit dijo

  Buuaaahhh, është e bukur! o_O

  Unë mendoj se është tryeza më e bukur që keni pasur ndonjëherë deri më tani.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   HAHA po, është padyshim më seksi që kam pasur ndonjëherë ever

 13.   Joseph dijo

  frymëzohuni nga desktopi juaj dhe personalizoni XFCE tim
  http://goo.gl/ryFNAq

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   LOL !!! Gjetët të njëjtën letër-muri që unë përdor dhe gjithçka LOL !!
   Tryeza ishte e mirë për ju

   1.    Joseph dijo

    Po, më pëlqeu shumë dhe faleminderit për kontributin tuaj

 14.   helena_ryuu dijo

  Unë kam përdorur dërrasë për një kohë të gjatë dhe është me të vërtetë e lehtë, është doku im i preferuar ^^ ishte pak e bezdisshme kur ata ndryshuan mënyrën e aplikimit të temave (dhe nuk kishte asnjë dokumentacion, ishte irritues) por në përgjithësi, Unë nuk e ndryshoj atë për një dok tjetër, është i thjeshtë dhe i lehtë, ashtu siç e kishte menduar Zoti xD
  [jashtë temës]
  KZKG ^ Gaara nuk e dinte që po përdorte hark tani, shkëlqyeshëm !!!!
  [/ jashtë temës]

  1.    elav dijo

   Epo po, që kur doli Docky, unë e kisha shikuar atë dok. Me Plank gjërat ishin shumë më mirë

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Tani e lexova këtë koment

   Po, deri më tani jam duke bërë mirë me Arch, takimi im i ri me të ka qenë i mirë ^ - ^

   1.    mrCh0 dijo

    KZKG ^ Gaara, nuk do të interesoheshit të ndani konkujt tuaj? 😀 Ai është shumë i lezetshëm.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Pershendetje si jeni?
     Unë në të vërtetë nuk përdor Conky, unë përdor LittleClock, një plazmoid për KDE: https://blog.desdelinux.net/little_clock-reloj-para-kde-inspirado-en-windows-8/

 15.   Joseph dijo

  Unë e kam parë atë

 16.   Joseph dijo

  Unë kam parë që ju përdorni Arch + KDE a mund të më kaloni udhëzuesin e instalimit, ju ndiqni, unë e instalova atë disa ditë më parë dhe kam disa probleme.

  1.    MSX dijo

   Përshëndetje, unë ju rekomandoj që të vizitoni forumin FromLinux ku mund të shpjegoni problemin tuaj në detaje dhe me siguri të merrni ndihmë për ta zgjidhur atë sa më shpejt.
   Përshëndetje.

 17.   alismor dijo

  Përshëndetje, kur redaktoni itinerarin nuk më lejon të ruaj ndryshimet dhe për këtë arsye nuk mund t'i ndryshoj ikonat. Sesioni im ka filluar si administrator, a mund të më ndihmoni të ruaj ndryshimet dhe kështu të jem në gjendje të ndryshoj ikonat. Faleminderit

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje,
   Kjo mund të jetë sepse nuk po e redaktoni si root, provoni të vendosni "sudo" (pa thonjëza) para komandës.

 18.   Ariel dijo

  faleminderit për tuton, problemi që kam është se nuk shoh skedarët .desktop në ato drejtime, vetëm ikonat e programeve.

 19.   Carlos dijo

  Shumë mirë, tani do t'i instaloj në skedarin tim dhe përpiqem ta personalizoj.
  faleminderit per informacionin