Si të renditni të gjitha komandat ekzistuese në sistem

Kush nuk ka dashur ndonjëherë të dijë të gjitha komandat që ekzistojnë në sistemin tonë?

Epo, këtu është edhe një që e kishte këtë kuriozitet ... dhe sigurisht që më pëlqen ta ndaj, ndaj se si të rendis të gjitha komandat e disponueshme në sistem ...

compgen -c

Gati, kjo do të jetë e mjaftueshme

Në terminal do të shfaqen të gjitha komandat e disponueshme, nëse dëshironi t'i ruani këto komanda në një skedar teksti për ta rishikuar me qetësi:

compgen -c >> comandos.txt

Si, mund ta shihni me parametrin -a te gjitha pseudonim:

compgen -c

Sidoqoftë ... kjo është diçka jashtëzakonisht e thjeshtë, por shpresoj se do të jetë e dobishme për ju

të fala

PD: Shikoni ndihmën e kompenjimit (ndihmoni compgen) për më shumë mundësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kernelpanic dijo

  Faleminderit, ishte shumë e dobishme.

 2.   Atheyus dijo

  compgen -c | më shumë

  😉

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po e vërtetë, përsëri mund të përdorni më pak:
   compgen -c | me pak

   🙂

   1.    Atheyus dijo

    Alfabetikisht:

    compgen -c | lloj | me pak

    😀

 3.   ChepeV dijo

  Komandat O_o 3018

  1.    Atheyus dijo

   compgen -c | wc -l

   3212

   🙂

   1.    sieg84 dijo

    compgen -c | wc -l

    5191

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     compgen -c | wc -l
     3346

     1.    elav dijo

      compgen -c | wc -l
      2824

     2.    Skalibur dijo

      compgen -c | wc -l

      2558

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Nga rruga tani që unë shoh emailin tuaj ... nëse doni (për shembull): scalibur@user.fromlinux.net është e gjitha e juaja


     3.    I ngurtë dijo

      compgen -c | wc -l
      2957

      :3

    2.    sieg84 dijo

     compgen -c | wc -l
     4004
     në Fedora 18 Sapo është instaluar

     1.    dhunter dijo

      Woo që është e lartë ... Unë kam 2869 në kubuntu të punës, dhe kjo është vegla.

    3.    SokratiDz dijo

     compgen -c | wc -l
     23367

     … Unë mendoj se kam shumë gjëra: f

 4.   Skalibur dijo

  E pranoj! ... si bëhet?

  PS: pse nuk mund t'u përgjigjem disa komenteve të administratorit? .. ee

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë ju kontaktoj me email
   Dhe nuk është se nuk mund t'u përgjigjesh komenteve të caktuara, por thjesht arrihet numri maksimal i komenteve të vendosura (5 nëse mbaj mend si duhet) dhe voila, në mënyrë që komenti të shfaqet në fund, jepi përgjigje këtij të fundit që lë dhe kjo është ajo

 5.   Luani dijo

  Do të ishte mirë nëse mund të bëni edhe një përmbledhje të vogël MAN për secilën komandë, madje edhe në anglisht, sepse shumica e tyre nuk e dinë pse ekzistojnë dhe unë nuk do të gurgulloj një nga një.

 6.   Bler Paskal dijo

  Do të ishte interesante të kalonim me një komandë të vetme të gjitha faqet man të të gjitha komandave dhe t'i kalonim ato në pdf si në një postim të vjetër.

  1.    Atheyus dijo

   Jo të gjitha komandat kanë njeri, por nëse akoma e dëshironi

   http://paste.desdelinux.net/4712

   🙂

   1.    Luani dijo

    Faleminderit!! Po e testoj, pak ngadalë por duket se funksionon.
    Dhe kishit të drejtë, unë po marr disa komanda në terminal që nuk kanë njeri por nuk ka rëndësi.
    FALEMINDERIT SHUM

    1.    Luani dijo

     Punon 10 🙂

   2.    Bler Paskal dijo

    Ahhhh dreq, tani kam diçka për të lexuar në kohën time të lirë. Faleminderit shumë për përgjigjen tuaj

    1.    Atheyus dijo

     Pdf-të e njeriut janë krijuar pa përmbajtje, të gjitha këto peshojnë 2,2 kb, kështu që lehtë mund t'i fshijmë ato

     http://paste.desdelinux.net/4715

     Ekzekutojeni atë kur të mbaroni krijimin e pdf-ve

     Për të fshirë boshllëqet

     Pershendetje

 7.   kriotop dijo

  Shumë e dobishme dhe interesante. Por pyes veten, a janë ato vetëm komanda të brendshme bash?
  Po e pyes këtë sepse nuk ka komanda të tilla si anulo në listë (përdoret për të fshirë radhën e punës që i dërgohet printerit).

 8.   manoloks dijo

  Më lehtë akoma.
  Ne hapim një terminal dhe shtypim butonin «TAB» dy herë.

  Rezultati (Në rastin tim): Shfaq të gjitha mundësitë e 1530? (dhe ose n)

  Nëse e bëjmë atë si përdorues rrënjë, ai gjithashtu do të na tregojë të gjitha komandat ekskluzive të rrënjës.
  Në rastin tim: Shfaq të gjitha mundësitë e 1821? (dhe ose n)

 9.   mabm1peace dijo

  LINUX -> ISSHT BASHKIMI maksimal në botë

 10.   mabm1peace dijo

  NFSE T ALL GJITHA SHPRIRNDARJET E «LINUX» N THE BOT VINI BASHK T TO REMOJN A NJ A LINUX T S VETM TOW FUQISHME, DO T FA DILSHTONI DOMEN IN IMPERIALISTE TIC MIKROSOFTIT DHE VIRUSET DO T VDESIN SE DO T BE JEN F T F LIRA NUL T ... TJERA ...
  Zoti i Bashkuar me Qëllim të Mirë Pozitiv Askush Nuk Më Shitet

  1.    Nestor dijo

   @ mabm1paz: bashkohen të gjitha shpërndarjet? Më mirë jo, faleminderit. Diversiteti dhe konkurrenca është pikërisht ajo që i ka lejuar Linux-it të arrijë cilësinë e tij aktuale, dhe ai me siguri do të vazhdojë të përmirësohet.

 11.   Gjysmëhënat dijo

  Sapo e provova dhe kam gjetur disa komanda që nuk i dija se ishin, por që janë mjaft kurioze, njëra prej tyre është gjarpri, duket thjesht duke shtypur gjarpër, një tjetër është një lloj loje e shkruar me role (në anglisht ), shkruaj Battlestar, është kurioz.

 12.   truko22 dijo

  Faleminderit shume interesante

 13.   b1tblu3 dijo

  compgen -c | wc -l
  2676

  Me skedë të dyfishtë
  Shfaq të gjitha 2636 mundësitë? (dhe ose n)

 14.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  3811

  Përdorni Arch dhe OpenBox, nuk e kuptoj, kthehuni më mirë në Ubuntu, ok, XD nr

 15.   Ramiro Estigarribia dijo

  Nuk është e njëjtë me shtypjen:
  Skedoni 2 herë?