Si të rikuperoni Grub 2 pa përdorur një cd të drejtpërdrejtë

ndonjëherë, GRUB 2, bootloader që vjen me parazgjedhje me shumë shpërndarje Linux, ndalo funksioniShumicën e kohës ajo ndalon së funksionuari sepse për ndonjë arsye përpiqet të boot nga një pajisje e gabuar ose jo-ekzistuese, për shkak të një konfigurimi të keq të programit.

Këtu ne paraqesim një udhëzim të shkurtër për të zgjidhur këtë problem pa duhet të përdorin a livecd për të kryer shpëtimin.


Në ato raste, ajo na lë në një kërkesë të shpejtë për konsol GRUB.

shpëtim grub

Mund të duket pak e komplikuar por është e thjeshtë dhe mund t’ju ​​kursejë më shumë se një herë. Së pari kam hyrë në listën e ndarjeve të disponueshme:

ls

Kjo komandë do të tregojë ndarjet e disponueshme, si kjo:

(hd0) (hd0,1) (hd1) (hd1,1) (hd1,5) (hd2) (hd2,1) (hd3) (hd3,1)

Tani duhet të zbuloni se cila ndarje përmban dosjen / boot / grub, me të gjitha të dhënat e nevojshme për tu nisur. Për ta bërë këtë, gjithçka që duhet të bësh është të bësh një "ls" për secilën prej ndarjeve, si kjo:

ls (hd1,1) /

… E njëjta gjë vlen edhe për pjesën tjetër të ndarjeve.

Mos harroni lokalin / në fund!

Pas zbulimit të pjesës ku ndodhet dosja e nisjes, shtojmë prefiksin përkatës në mënyrë që GRUB të dijë se ku ndodhet:

parashtesa e vendosur = (hd1,1) / boot / grub
Mos harroni të ndryshoni (hd1,1) në ndarjen e duhur në rastin tuaj.

Në fund, futni komandën e mëposhtme:

insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod

Konfiguroni ndarjen rrënjë:

vendosur rrënjë = (hd1,1)

Ngarko imazhin e kernelit Linux:

linux /boot/vmlinuz-2.6.32-23- rrënjë gjenerike = / dev / sdb1

Nëse nuk e dini se çfarë versioni të bërthamës keni instaluar, mund të ekzekutoni komandën "ls" në direktorinë e nisjes për të zbuluar.

Nomenklatura e pikës së montimit sdb1, jepet nga emri i ndarjes: (hd1,1) është sdb1, në të njëjtën mënyrë që (hd0,2) do të ishte: sda2.

Tani bërthama duhet të ngarkohet:

initrd /initrd.img

Dhe së fundmi, mund të rifilloni:

boot

Pasi të keni hyrë në sistem, rekomandohet të instaloni përsëri GRUB për të shmangur këtë gabim në ngarkesën tjetër:

instalo grub / dev / sdb

Fuente: Kuimateur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

103 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Solidrugs Pacheco dijo

  wow, shkëlqyeshëm, fillova të mendoj se kjo varej nga një cd e drejtpërdrejtë ... por shoh që jo, faleminderit

 2.   Lucas dijo

  Kur bën ndarjet që më shënon janë: (hd0) (hd0, msdos8) (hd0, msdos7) (hd0, msdos6) (hd0, msdos5) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1) ... boot / dosja grub është Gjeni në (hd0, msdos6) ... cila do të ishte sintaksa për komandën "linux /boot/vmlinuz-2.6.32-23- rrënja gjenerike = / dev / sdb1"? domethënë, çfarë duhet të vendos në vend të sdb1? .. provoni të provoni disa vlera me provë dhe gabim, por gjithmonë me të njëjtin mesazh gabimi: skedari nuk u gjet.

  1.    Amadeus dijo

   Ju thatë që dosja / boot / grub ndodhet në (hd0, msdos8), kështu që në komandën "linux / boot / vmlinux ..." duhet të vendosni "root = / dev / sda8" sepse ndarja juaj hd0, msdos8 është ekuivalente me sda8 në linux, shpresoj që ndihma ime t'ju ndihmojë.

 3.   mikVidal dijo

  Në fund të procesit më thotë: 'nuk u gjet asnjë mënyrë e përshtatshme' çfarë mund të bëj? Faleminderit!

 4.   Daniel Coca dijo

  Një zgjidhje më shumë për repertorin e gjërave të dobishme në linux. Kontribut i mirë

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu

 6.   UnaWeb + Libre dijo

  Shumë e dobishme, u ka ndodhur më shumë se disa prej nesh

 7.   Luani dijo

  Veryshtë shumë mirë, por në fund e përfundon CD-në live më herët. E vërteta, çfarë nuk mund të bëhet me linux.

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Së pari, le të shpjegojmë origjinën e letrave:

  sda -> disqet që janë SATA (Serial ATA) thirren dhe mendoj
  që edhe SCSI

  hda -> janë PATA (ATA paralele, ato me lidhësin e vjetër IDE)

  Nga ana tjetër, shkronja e tretë ka të bëjë me renditjen e disqeve:
  sda -> do të ishte hard disku i parë

  sdb -> do të ishte i dyti

  Origjina e numrave:

  sda është i gjithë hard drive

  sda1 do të ishte ndarja e parë e këtij hard disku

  sda2 do të ishte pjesa e dytë e të njëjtit disk

  Gëzuar! Paul.

  1.    dhomë dijo

   Nuk mund të gjej ndonjë skedar .mod në boot

 9.   José Daniel Ramírez amador dijo

  Një pyetje? Grubi i makinës sime është i mirë, vetëm se kam vërejtur që kam dy mundësi boot në dritaret e mia, njëra përfundon në sda1 dhe tjetra sdb1 mendoj? Çfarë do të thotë kjo?

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Dhe po ...: S
  Ju gjithashtu mund t'i shtypni ato ...
  Gëzuar! Paul.

 11.   pandakrizë dijo

  Shtë shumë i dobishëm, por kur kam nevojë për të duhet të kem një kompjuter tjetër që të jem në gjendje të lexoj udhëzimet xk ato janë diçka alrgas XD

 12.   Zytum dijo

  Në shënimet që kam marrë për 4 vjet (atë që kam qenë vetëm në GNU / Linux) kam një shënim tjetër; A është akoma e vlefshme?
  sudo grub
  gjeni / boot / grub / stage2
  rrënjë (hdx, x)
  setup (hdx) -> këtu dyshoj nëse e kam shkruar siç duhet, pasi kur tregon të gjithë diskun nuk duhet të ketë kllapa

 13.   Andres Mauricio Gallego Herrer dijo

  duke vendosur insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  Më thotë që skedari nuk ekziston, çfarë mund të bëj? ju lutem ndihmë

  1.    Gabriela dijo

   Përshëndetje, keni arritur ta zgjidhni. Ndihem njësoj si ti.

   1.    neil dijo

    VETEM PON
    insmod linux
    Përshëndetje

   2.    Ronald dijo

    Përshëndetje, a keni arritur ta zgjidhni problemin? e njëjta gjë ndodh me mua ..

  2.    Shere dijo

   Mirëmëngjes, a mund ta zgjidh? I njëjti gabim më ndodh

 14.   Daniel dijo

  Përshëndetje
  Unë kam një problem të ngjashëm, e kam fshirë. Si mund ta instaloj përsëri. Më jep gabimin e mëposhtëm

  Mungon sistemi operues.
  gabim: sistemi i panjohur i skedarëve.
  shpëtim grub

 15.   ceballos dijo

  Përshëndetje, unë jam pothuajse i ri në linux dhe komandat, por nëse mund ta zgjidhni pyetjen time në hapin e fundit, kjo më hedh një gabim të pagjetur
  (initramfs) grub-install / dev / sdb7 // ose (sdb)
  / bin / sh: grub-install: nuk u gjet

 16.   Paul dijo

  Faleminderit. Punoi në mënyrë perfekte.

 17.   alexander dijo

  si ta bëj atë në fedora 19?

 18.   Hector Caballero dijo

  emm, më jep gabimin vijues: skedari '/grub2/i386-pc/normal.mod' nuk u gjet.

  dhe më dërgoni në shpëtim të shpejtë>

  atje ku provova atë që vjen këtu, megjithatë kam bastisje në pasqyrë ...

  tani, në kohën e instalimit, më duket se është për shkak të mbr ... ndërsa krijoj një ndarje pasqyrë / boot. (Nuk e kam idenë nëse është në rregull apo nëse e lë brenda /) ...

  tani kur provoj komandën e mëposhtme për të ngarkuar imazhin linux më tregon se sdb1 nuk ekziston, as sdb2, provoj me bastisjen md0 dhe as ...

  ndonjë sugjerim? ... faleminderit

 19.   alberto dijo

  pershendetje si jeni
  një pyetje
  Ajo që ndodh është se në të gjitha ndarjet në hard diskun tim, ajo shfaqet në të gjitha ato pas aplikimit të gabimit "ls (hd ...)": sistemi i panjohur i skedarëve.
  Çfarë mund të bëj në këtë rast?
  ju lutem ndihmë

  1.    Josuenaro dijo

   Po. Ju mund ta rregulloni problemin tuaj, e njëjta gjë më ndodh mua!

 20.   francisca fernandez letasset, paqui dijo

  Do ta kopjoj këtë dhe do të përpiqem ta ndjek hap pas hapi; Nëse dua të përdor linux, nuk kam zgjidhje tjetër përveçse të trajtoj terminalin, megjithëse më frikëson

  Për momentin jam në ubuntu, sepse në kompjuterin tjetër të kam bërë me grub
  dhe unë kurrë nuk mund të hyja në nenexhik përsëri dhe nuk kam cd live xq ata e instaluan atë për mua
  Edhe sikur të shkarkoja një nenexhik nga interneti, nuk do të ishte e njëjta gjë, apo jo? Dhe nuk do të ishte e dobishme për mua?
  Sa mirë nëse dikush mund të përgjigjet në emailin tim

  1.    ErickIsos dijo

   Epo, mbase është shumë vonë xD por është e njëjta gjë, pavarësisht versionit, ju përdorni vetëm LiveCD për të ngarkuar konfigurimin GRUB ose "Rinstaloni atë" kështu që të mund të përdorni mirë çdo LiveCD nga çdo distro që ngarkohet me GRUB (Ende unë Unë nuk jam vërtet i sigurt nëse ata të gjithë "tërheqin" me grub, sepse unë kam parë bootloaders të tjerë), ju ndoshta e dini tashmë deri tani, ose dikush tjetër i është përgjigjur emailit tuaj.

 21.   deby dijo

  faleminderit! informacioni është shumë i dobishëm

 22.   Wilson dijo

  Shkëlqyeshëm! Udhëzues shumë i mirë, nuk e dija që mund të shërohesh pa një CD të drejtpërdrejtë. =)

  Pyetje: A është e mundur të krijoni një PDF me të gjithë artikujt ose Këshillat e bëra në këtë blog?
  Ka kaq shumë postime të dobishme, saqë do të më pëlqente t'i kisha në një PDF dhe t'i shtypja =).

  Faleminderit! = D

 23.   Harold zarate lëndon dijo

  Përshëndetje mik, kur vendosni insmod (hd0, msdos7) /boot/grup/linux.mod, duket se skedari nuk ekziston, ju mund të më tregoni se çfarë të bëj Unë kam nevojë për ndihmë.!

 24.   feliks ivane dijo

  Nuk funksionon për mua, vetëm kur vendos
  insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  skedari nuk u gjet, po përpiqem ta heq nga një përdorim i gjallë

 25.   Erik dijo

  në pjesën e:
  insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  Marr: gabim: licencë e papajtueshme

  1.    Julian dijo

   Zgjidhja a: «Nuk funksionon për mua, vetëm kur vendos
   insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod »

   Në vend të "linux" vendosni "boot"

   1.    Jonathan dijo

    Vazhdoj të marr një gabim: skedari nuk u gjet

    Zgjidhje tjetër?

    Isshtë vlerësuar.

 26.   gjermanisht dijo

  Ky artikull më shpëtoi jetën. Kam harruar të azhurnoj GRUB dhe të kaloj një kohë duke shtypur zgjidhjen në fund që tashmë kam vetëm Mint në net falënderimet për ndarjen

 27.   Carlos dijo

  Nuk eci

 28.   Luis dijo

  E njëjta gjë më ndodh, a keni arritur ta rregulloni?

 29.   Erick dijo

  Përshëndetje! Sapo e kuptova që është e nevojshme të lihet një hapësirë ​​midis "ls" dhe kllapës që përmban emrin e ndarjes. Pa atë, ose ato hapësira, asgjë nuk do të shfaqet. DLB!

 30.   Josuenaro dijo

  Po sikur të mos di edhe cilën ndarje ka boot-i? Ndihmoni

 31.   Garra dijo

  asnjë sistem nuk u gjet në asnjë ndarje ...

 32.   Fitimtar dijo

  Faleminderit, unë isha në gjendje të rimarr ubuntu-në time, pa përdorur një live-cd

 33.   françeska dijo

  Unë u përpoqa, por kjo më jep sistem të panjohur skedarësh mund të jetë një problem harduer? Sepse pavarësisht se keni baterinë e re, data është modifikuar. Isshtë Ubuntu 11.10. Nëse problemi është tashmë në konfigurim, është e vështirë të japësh një zgjidhje, apo mund të jetë?

 34.   Kam Ubuntu 12.04 dijo

  Tashmë kam provuar të gjitha ndarjet që më jep, por nuk më pranon asnjë

 35.   placido gutierrez dijo

  përdorni sistemin operativ mini Puppy Linux që përdoret për të rregulluar Grub, është instaluar në një pendrive dhe niset prej tij, pastaj zgjidhni programin që vjen me sistemin e quajtur grub for dos, dhe atje sistemet operative të instaluara në kompjuter, është shumë e thjeshtë nuk e komplikon jetën, unë kam aplikuar të njëjtën metodë për një kohë të gjatë pas instalimit të Windws pas Linux

 36.   Do të dijo

  Hej cili është komanda për të njohur versionin e kernelit tim?

  1.    elav dijo

   uname -a

 37.   Miguel dijo

  Ubuntu është i keq e provova, nuk më pëlqeu shumë ..

 38.   Nacho dijo

  kam nevoje per ndihme

  Kam një laptop trefishtë (Windows 7 Ultimate, Ubuntu 14.04.1 LTS dhe Mac Os Snow Leopard)
  Të tre sistemet funksionojnë në mënyrë të përsosur (Mac pak a shumë) por meqenëse e rikuperova grubin nuk mund ta konfiguroj siç dua. Vendos listën që do të doja të kisha:

  Windows 7 Ultimate (*)
  Ubuntu LTS 14.04.1
  Mac Osx Leopardi i borës
  Opsione të përparuara të Ubuntu
  Ubuntu ...
  Ubuntu ...
  Ubuntu ...
  Ubuntu ...
  Testi i memit
  Memtest86x ...
  Memtest86x ...

  Ylli është i paracaktuar dhe ajo që futet më shumë është ajo që është brenda një nën menyje (Ngjashëm me atë se si do të shfaqej në përshtatësin Grub)

  Për të filluar, memtests nuk shfaqen në grub ose burg.
  Mundohem ta konfiguroj në burg, por në këtë nuk shoh versionin e paracaktuar të Ubuntu, vetëm opsionet e përparuara të të cilave më shërbejnë versionet që nuk vendosin rikuperim, por nuk ngarkojnë të njëjtën gjë.
  Më në fund, nuk mund të bëj që shënimet që kam futur manualisht (ajo për mac dhe një përpjekje për të rishkruar versionin origjinal të ubuntu) të kenë ikonën e tyre, të shfaqet një rreth blu me një pikëpyetje.

  E di që ajo që po kërkoj është shumë telashe, por unë tashmë jam e dëshpëruar dhe nuk di se çfarë të bëj që të shkojë mirë ...

  1.    le të përdorim linux dijo

   Pershendetje Nacho!

   Ne ju rekomandojmë që ta bëni këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

   1.    Nacho dijo

    ok Unë thjesht e bëri, faleminderit shumë për këshillat. Në rast se dikush do të përgjigjet këtu duhet të shtoj se testet e kujtesës që kam marrë nga një kompjuter tjetër me Ubuntu dhe ato duket se funksionojnë. Nëse dikush e di nëse kjo është e gabuar, le ta tregojë.

 39.   Daniel dijo

  Ami, kjo më ndihmon

  GRUB ngarkim.
  Mirësevini në GRUB!

  Gabim: skedari nuk u gjet
  Po hyn në modalitetin e shpëtimit ...
  Shpëtim Grub>

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Daniel!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 40.   Jeremia dijo

  kur ekzekutoj komandat initrd, linux dhe insmod më thotë: komanda e panjohur "komanda" çfarë të bëj?

  1.    le të përdorim linux dijo

   A duhet të ekzekutoni "su -" së pari?

   1.    Jeremia dijo

    kur e drejtoj me thote "komanda e panjohur"

   2.    Matias dijo

    pershendetje kam nje problem kur vendos insmod me thote skedari i gabimit nuk u gjet dhe u perpoqa te vendos boot ne linux dhe te vendos insmod linux dhe asgje nuk ndodh te marr te njejtin gabim. Ju lutem me duhet ndihme, faleminderit shume paraprakisht.

   3.    Matias dijo

    pershendetje Kam nevoje per nje zgjidhje kur vendos insmod me thote skedari i gabimit nuk u gjet, une kam provuar tashme duke vene boot ne vend te linux dhe duke vene insmod linux dhe vazhdoj te marr gabimin ju lutem ndihmoni miqte, faleminderit shume paraprakisht!

  2.    Ronald dijo

   Mik, a arritët të zgjidhnit? e njëjta gjë ndodh me mua.

 41.   Jezus Lopez dijo

  Shumë faleminderit!! Më ka ndihmuar të filloj. Ju jeni një e çarë !!

 42.   jose luis dijo

  Kur shkoj te komanda insmod bo ..boot / grub / linux.mod
  Më jep: gabim: skedari 'boot / grub / linux.mod "nuk u gjet
  Si e bej? Sepse në një ndarje të vetme kam boot. Në. Askush tjetër nuk është boot.
  Faleminderit paraprakisht

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po vendosni / boot / ose boot /?

 43.   Luis dijo

  Hyrja në insmod (hd0,6) /boot/grub/linux.mod
  Duket
  gabim: skedari nuk u gjet
  Faleminderit për ndihmën tuaj

  1.    Matias dijo

   e zgjidhe shok? Unë jam i njëjtë me ju, ju lutem ndihmoni dhe unë u përpoqa me insmod linux vetëm dhe duke ndryshuar për boot dhe asgjë nuk kam atë gabim

   1.    Ronald dijo

    shok, e zgjidhe problemin? e njëjta gjë ndodh me mua

 44.   Hoze Santos dijo

  Mora mesazhin e gabimit: simboli 'grub_term_highlight_color' nuk u gjet-
  Kam nevojë për ndihmë ju lutem.

 45.   Gjermanisht dijo

  Pershendetje Unë hyj në komandën ls dhe shfaqet lista e ndarjeve, si kjo:

  (hd0) (hd0, msdos1) (hd1) (hd1, msdos6) (hd1, msdos5) (hd1, msdos1) (hd2)

  Kërkoj secilin me ls (hd0), etj, por gjithçka kam gabimin «: sistemi i panjohur i skedarëve

  Si mund të vazhdoj?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje gjermanisht!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

   1.    Matias-linux dijo

    Kam një gabim të një skedari që nuk u gjet, kur vendos insmod dhe pjesën tjetër, çfarë mund të bëj? Unë tashmë u përpoqa të vendos boot dhe të vendos insux linux vetëm. Unë kisha linux dhe windows 7 dhe fshiva ndarjen linux. Unë do të vlerësoja shumë nëse më ndihmoni, faleminderit shumë paraprakisht!

 46.   daniel dijo

  pershendetje problemi im eshte si vijon une zbatoj komanden ls por marr derisa te me jape tre ndarje ne rastin tim por asnje nuk del si ajo me root root

 47.   Imazhi i mbajtësit të vendit Alvaro Olarte dijo

  Gjithçka ishte në rregull, por kur unë ngarkoj Kernel me komandën: linux / boot / vmlinuz… .. Unë marr gabimin: Komanda e paditur "linux". A mund të më ndihmoni ju lutem. Faleminderit

 48.   mauro hernandez dijo

  shkëlqyeshëm, faleminderit!

 49.   Manuel L. dijo

  Se jam i bllokuar dhe i dëshpëruar me këtë. Nuk mund t'i përdor pajisjet e mia për shkak të këtij problemi. Unë ndjek të gjitha udhëzimet tuaja, por kur shkoj te pjesa insmod me ndonjë nga kombinimet që ju propozoni, GJITHMON marr një mesazh gabimi: licencë e papajtueshme.

  Cfare mund te bej?. Ndihmë ju lutem

 50.   Gabriela Michelle Fernandez dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem serioz prej ditësh. Duke kërkuar në shumë vende dhe pasi kam bërë disa gjëra që ata rekomanduan, kompjuteri im fillon vetëm nga shpëtimi grub dhe përfundimisht unë mund të hyj si root nëse shtyp kur filloj f1 ose f2 ose disa (e vërteta është, nuk e di se si arrin por arrin)
  Sidoqoftë, kur përpiqem të ndjek të gjithë këtë procedurë që ju dhe shumë të tjerë përmendni, e shoh veten duke u përballur me problemin serioz që nuk ka skedarë në / boot / grub !!!! dhe për këtë arsye nuk mund të gjej linux.mod
  Cfare bej ?? Ju lutem më duhet ta rregulloj këtë problem dhe nuk di çfarë të bëj më. Nuk mund të formatoj gjithçka, kjo do të ishte gjëja e fundit. Më duhet të rikuperoj skedarët nga disku që janë akoma atje !!! atëherë unë thjesht dua të kem linux në atë makinë, kështu që nuk kam nevojë (mendoj) se grub.
  Nëse mund të më drejtoni, unë do t'ju falënderoj shumë !!!

 51.   Emmanuel dijo

  Grub duket se më rendit vetëm (hd0) që mund të jetë ???
  Struktura e diskut është
  Pjesa kryesore (win7)
  Pjesa e zgjatur
  Pjesa ntfs (të dhënat)
  Pjesa SWAP
  Pjesa BRTFS (rrënja)
  Pjesa XFS (shtëpi)
  Po më shëtiste për një kohë, por kur ndryshoja sistemin e paracaktuar dhe bëja ca lëvizje,
  grub vdiq.

 52.   Luis dijo

  Shpjegim shumë i mirë, madje mund të ndjek hapat një nga një, Faleminderit nga LP

 53.   Alfredo dijo

  Përshëndetje, ju lutem më ndihmoni ... kur përpiqeni të ngarkoni bërthamën me komandën: "linux /boot/vmlinuz-3.13.0-36- rrënjë gjenerike = / dev / sda1" (ndarja ime është (hd0, gpt1) Unë nuk e 'nuk e di nëse "sda1" është mirë) Unë marr "skedari nuk u gjet" …… Çfarë duhet të bëj ???? Nga tashmë faleminderit shumë!

 54.   Clau dijo

  Përshëndetje Unë tashmë kam vendosur komandat siç thotë këtu dhe asgjë nuk ndodh kur vendos set Unë e marr këtë nëse prefiksi = (hd0,2) / blót / grub / robot = hd0,2 shpresoj të më ndihmoni.

 55.   jose dijo

  disa komanda nuk e pranojnë atë x shembull initrd Linux insmod

 56.   jose dijo

  e imja (hd0,1) por në initrd më tregon gabim

 57.   fede chavez dijo

  Përshëndetje, në ekran pasi ndizet thotë vetëm GRUB_ dhe asgjë tjetër, nuk më lejon të shkruaj ndonjë komandë, çfarë mund të bëj? Faleminderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë sugjeroj që të përdorni shërbimin tonë Pyetni nga Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 58.   Gjenovez dijo

  pershendetje, kam probleme, kur fut insmod (hdp0, gpt7) /boot/grub/linux.mod më tregon gabim: skedari /boot/grub/linux.mod nuk u gjet, çfarë të bëj në atë rast? nuk me le te vazhdoj, cfare duhet te bej? vetëm në rast se boot është në (hd0, gpt7)

  1.    Edgar dijo

   a e zgjidhe ceshtjen tende?

  2.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë sugjeroj që të përdorni shërbimin tonë Pyetni nga Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 59.   Luis Miguel dijo

  Me respekt, unë jam i ri në linux, por shumë i interesuar për këtë temë, kjo është ajo që më ndodhi:

  gabim: sistemi i panjohur i skedarëve.
  Po hyn në modalitetin e shpëtimit ...
  shpëtim grub> ls
  (hd0) (hd0, msdos1) (hd1) (hd1, msdos1) (fd0)
  shpëtim grub> ls (hd0) /
  gabim: sistemi i panjohur i skedarëve.
  shpëtim grub> ls (hd0, msdos1) /
  gabim: nuk ka ndarje të tillë.
  shpëtim grub> ls (hd1) /
  gabim: sistemi i panjohur i skedarëve.
  shpëtim grub> ls (hd1, msdos1) /
  gabim: sistemi i panjohur i skedarëve.
  shpëtim grub> ls (fd0) /
  gabim: sektori i leximit të dështimit 0x2 nga 'fd0'.

  Pyetja ime në fund të fundit është ajo që po më tregon këtë? Unë e kuptoj që nëse shënoni një gabim në leximin e sektorëve, ka të ngjarë që disku i ngurtë nuk është më i dobishëm, por a mundet që më lart të shpëtojë disa informacione?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë sugjeroj që të përdorni shërbimin tonë Pyetni nga Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 60.   Rubén dijo

  Përshëndetje, unë kam vendosur komandën ls dhe duket kjo: ls / dir: Nuk mund të hap direktorinë aktuale - Jo Hartësim dhe asgjë nuk ndodh, çfarë mund të bëj?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë sugjeroj që të përdorni shërbimin tonë Pyetni nga Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 61.   Mariano dijo

  I dashur,

  Siç u ndodhi shumë njerëzve, unë kisha të njëjtin problem dhe më la gabimi: skedari 'boot / grub / linux.mod "nuk u gjet
  Gjeta një zgjidhje tjetër më të thjeshtë, unë sapo kam nisur sistemin tim dhe po shkruaj këto rreshta, nuk është autorësia ime, prandaj citoj burimin.

  https://www.youtube.com/watch?v=i1QpN9IWSoc

  Në parim ne duhet të ndjekim hapat e kërkimit me ls ku është ndarja që përmban dosjen me / boot / grub /
  Për ata që ndodhën gjithashtu "gabim: sistemi i panjohur i skedarëve", është e vërtetë që ajo shfaqet në disa ndarje, ose pothuajse në të gjitha, gjithashtu më ndodhi mua, por duhet të jetë një, ku shfaqet e gjithë pema e direktorive (në rastin tim JO Unë bëra një ndarje të veçantë për dosjen / boot)
  Epo për shembull në rastin tim ishte (hd0, msdos1).

  Bëhuni të durueshëm, bëni ls në të gjitha ndarjet, unë kisha (hd0, msdos1); (hd0, msdos2); (hd0, msdos3); (hd0, msdos4); (hd0, msdos5) dhe (hd0, msdos6) dhe kisha filluar mbrapsht… kur gjeta dosjen time të përdoruesit (për / shtëpi bëra një ndarje të veçantë) e kuptova që tashmë ishte afër, pjesa tjetër vazhdonte të kthehej «gabim : sistemi i panjohur i skedarëve », derisa më në fund gjeta atë të treguar, e cila siç e përmenda tashmë ishte (hd0, msdos1).

  Ky është i gjithë informacioni që duhet të dimë.
  Atëherë do të ishte përshtatja e mëposhtme për secilin rast.

  boot boot = (hd0, msdos1)
  prefiksi i caktuar = (hd0, msdos1) / boot / grub
  normale insmod
  normal

  Sapo shtypim enter pasi kemi hyrë në normale, menuja jonë e grubit shfaqet si më parë! Reallyshtë vërtet e kënaqshme të shohësh se ishte kaq e lehtë.

  Mbetet për mua të zbuloj se çfarë do të ndodhë kur të rifilloj, por të paktën tashmë e kemi përsëri funksional sistemin tonë.

  Shpresoj të të ndihmojë.

  Përshëndetje për të gjithë !!

 62.   Brian dijo

  Përshëndetje ami Unë shoh (hd0) (hd0, msdos7) (hd0, msdos6) (hd0, msdos5) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1) kur shtypa ls atë që bëj më ndihmo

 63.   gjykuar dijo

  Brian!

  Sigurisht është (hd0, msdos7)

  Kështu që ju bëni këtë =

  boot boot = (hd0, msdos7)
  të jetë parashtesë = (hd0, msdos7) / boot / grub
  normale insmod
  normal

  dhe pas kësaj grub juaj do të shfaqet përsëri

  Fat i mirë dhe të fala!

  1.    kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

   Ti je shoku im me i mire !!!!

  2.    Ezekiel dijo

   Ju jeni një grosooooooo

 64.   Francisco dijo

  pershendetje mik, a ka ndonje menyre per te ndryshuar cilësimet e tastierës? Nuk mund ta kuptoj mirë sepse çelësat ndryshojnë shumë: /

 65.   anoni dijo

  Çfarë është GRUB? | Karakteristikat kryesore të GRUB
  https://www.youtube.com/watch?v=7hBO1q85ZSY

 66.   ezio dijo

  Përshëndetje atje unë kam një problem me atë që canaima ime është një nga ato të reja dhe unë kam linux 4.0 dhe vendos komandën insmod (hd0, msdos2) /boot/grub/linux.mod dhe ndryshoj linux për boot dhe akoma marr skedari i pavlefshem i objektit
  dhe gjithashtu vendos linux /boot/vmlinuz-3.13.0- rrënjë gjenerike = / dev / sda2 dhe marr komandën e panjohur "linux" që bëj NDIHME JU LUTEM

 67.   daniel dijo

  GRUB ngarkim.
  gabim: skedari nuk u gjet.
  Po hyn në modalitetin e shpëtimit ...
  shpëtim grub>

  Unë e kam këtë problem kur aplikoj ls shfaqet vetëm (hd0) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1)
  aplikoj
  boot boot = (hd0, msdos1)
  të jetë parashtesë = (hd0, msdos1) / boot / grub
  normale insmod
  normal
  por pas ekzekutimit të kësaj linje
  normale insmod
  ose për msdos1 ose msdos2
  gjenerohet një gabim që thotë sistemi i skedarit i panjohur
  Do ta vlerësoja ndihmën tuaj

  1.    ramët e rethny dijo

   Mik e kam problemin tënd të midmo por kur i jap ls (hd0, msdos2) / më duket ku e kam çizmën por nga atje nuk e di se çfarë vijon

 68.   anonim dijo

  Përshëndetje dukesh mirë, shpresoj se askush nuk e ka këtë problem që unë doja të më bëja të bërtisja por pas 3 orësh zgjuar më në fund mund të gjeja një mënyrë për ta zgjidhur atë. Nëse dikush nga një rast i pastër hodhi një gabim me "insmod" (Për shembull boot / grub / i386-pc / mod nuk ekziston) ose diçka e tillë, thjesht përsëritni hapin për ta bërë atë të rrënjosur, por duke e bërë atë boot "set boot = ( hdaX, msdosX) dhe do t'i lejojë ata të vazhdojnë me komandën normale, normale dhe të gatshme të insmodit.

 69.   anonim dijo

  Unë gjithashtu harrova, kur jepni "Vendosni prefiksin" sigurohuni që të jetë "vendosur prefiks = (hdX, msdosX) boot / grub

 70.   Lennys dijo

  Përshëndetje, unë ndoqa hapat e tu por asnjë nga komandat nuk më jep. pas vendosjes së ls, marr (hd0) (hd0, msdos3), (hd0, msdos2), (hd0, msdos1)
  I vura të gjitha me / në fund dhe asgjë. dhe tani cfare te bej?

 71.   Reinaldo dijo

  mirë, këto procedura janë gjithmonë të njëjta për të gjithë distro, unë përdor slackware 14.2, 64bits, a mund t'i zbatoj të njëjtat hapa dhe ato funksionojnë?

  ose duhet të verifikoni nëse funksionon vetëm për një distro specifike, unë kisha një problem me grub2 kohët e fundit, por e shërova me liveusb, por duke mos pasur atë mjet, hasa në këtë merial, por doja të dija nëse ato komanda janë për të gjitha arkitekturat ...