Si të rikuperoni skedarët e fshirë nga një kartë SD

Më ka ndodhur nja dy herë që rastësisht kam fshirë një grup fotografish pasi në menunë kontekstuale të Thunar, "Fshi" është shumë afër "Kopjo" dhe aplikacioni nuk është shumë i diskutueshëm; direkt fshini.

Për të mos u dëshpëruar, këtu është zgjidhja.

Ky është një kontribut nga Agustín Kanashiro, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Agustín!

Gjëja e parë është që menjëherë pas fshirjes së skedarëve, MOS kopjoni asgjë në kujtesën SD.

instalim

Së pari duhet të shkarkoni testdisk ose duke bërë testdisk apt-get install ose pacman -S testdisk.

Krijoni një imazh

Nga rreshti i komandës, ne krijojmë një imazh në disk të kartës sonë SD. Ne duhet të kemi hapësirë ​​të mjaftueshme në disk për ta bërë atë.

dd nëse = / dev / PAJISJEN e = kartës së kujtesës.img bs = 512

Ku DEVICE është lexuesi i kartës SD. Në rastin tim është mmcblk0.

Kjo merret duke bërë:

sudo fdisk-l

Do të marrim diçka si kjo:

Disk / dev / mmcblk0: 3965 MB, 3965190144 bajt
49 koka, 48 sektorë / pista, 3292 cilindra, 7744512 sektorë në total
Njësitë = sektorë prej 1 * 512 = 512 bajtësh
Madhësia e sektorit (logjik / fizik): 512 bytes / 512 bytes
Madhësia I / O (minimale / optimale): bytes 512 / bytes 512
ID-ja e diskut: 0x00000000

Rikuperoni skedarët

Në një terminal ne shkruajmë:

karta e kujtesës photorec.img

Aplikacioni është mjaft i thjeshtë për t’u përdorur dhe ndërmarrja jep mundësinë për të rikuperuar të gjitha skedarët, por nuk i rigjeneron ato me emrat origjinal. Në mënyrë të barabartë, gjëja më e rëndësishme është që ata të mund të rimarrin skedarët. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Agustin dijo

  Në celular, si mund ta rimarr muzikën dhe fotot?

 2.   Gaius baltar dijo

  Ju futni SD në kompjuter dhe ndiqni procesin. Nëse flisni për kujtesën e brendshme, sepse nuk e di nëse nuk e shpjegoni, kështu që unë e interpretoj atë, ju futni celularin në PC, lutuni që të shfaqet si disk dhe provoni të njëjtin proces. .. xDD

  Fat

 3.   Pako dijo

  Faleminderit! Dyshimi i zgjidhur, edhe kështu unë do të shmang huazimin, ose humbjen e gjërave të mia.

 4.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  Ka punuar për mua shumë kohë më parë për të rikuperuar rreth 100 foto nga kur kam udhëtuar për të rep. Çeke Greatshtë e mrekullueshme

 5.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  redaktimi i një imazhi ose skedari 1 me 1, zbrazja e tij dhe kursimi 2 herë

 6.   Pako dijo

  Dhe unë kam një pyetje ... si ta eliminoj përgjithmonë diçka? Se edhe me këtë metodë është e rikuperueshme? Në kohën e huazimit të kujtesës sime, qoftë nga puna, shkolla apo diçka tjetër dhe nuk dua që skedarët e mi të rikuperohen? Padyshim pa formatimin

 7.   Gaius baltar dijo

  Na vjen keq Pako, por kjo është e pamundur ...: _D Do të hiqet "plotësisht" vetëm kur të jetë shkruar më sipër.

 8.   Xavier dijo

  Faleminderit shumë, ju e keni shpëtuar martesën time

 9.   Monica dijo

  Ndihmë:
  Për të rikuperuar fotot nga një PSP, a është e njëjta procedurë ??? Unë mendoj se ju keni një Produo

  faleminderit mulli

 10.   Christi dijo

  Rikuperoni skedarët dhe fotot ... por nuk di si ta bëj ... ndihmoni

 11.   David dijo

  Shkëlqyeshëm! Shkëlqyeshëm! ma ke shpetuar lekuren !! plotësisht e rekomanduar

 12.   Alberto J. Caro dijo

  Zbatim i mirë dhe më mirë akoma shpjegimi. Faleminderit për kontributin Kam arritur të rikuperoj fotografi dhe video të fshira.

 13.   Agusti dijo

  Unë kam qenë në gjendje të marr të gjitha dokumentet në kartë. Faleminderit shume