Si të riparoni tabelat e shënuara të gabuara ose të korruptuara në MySQL

Për më shumë se një vit kemi përdorur shtojcën Counterizer për WordPress dhe kështu mbajmë statistikat e blogut dhe lexuesve të tij, këtë shtojcë e kemi çaktivizuar disa ditë më parë pasi (ndër të tjera) ka kursyer më shumë se 600 MB të dhëna në bazën e të dhënave.

Ndodh që (para se të çaktivizoja shtojcën dhe pastroja DB) u përpoqa të bëj një hedhje të bazës së të dhënave, domethënë, ta eksportoja në .SQL dhe kështu ta shkarkoja dhe gabimi i mëposhtëm u shfaq në terminalin e pritjes:

mysqldump: Ke gabim: 144: Tabela './dl_database/Counterize_Referers' është shënuar si e rrëzuar dhe riparimi i fundit (automatik?) dështoi kur përdoren TABELAT LOCK

Prandaj, deponia nuk ishte kryer dhe mirë ... ideja e thjeshtë e të menduarit që FromLinux DB kishte ndonjë problem i bëri flokët të qëndronin end

Duke bërë një hulumtim të vogël në internet, unë isha në gjendje të mësoja se si ta zgjidhja këtë problem, me sa duket NUK është se baza e të dhënave ka probleme saktësisht, vetëm se një tabelë shënohet si 'me probleme', për fat të mirë kjo është shumë e thjeshtë për tu rregulluar.

Së pari le të përdorim serverin MySQL:

mysql -u root -p

Ne shtypim [Enter] dhe ai do të kërkojë fjalëkalimin e rrënjës MySQL, ne e vendosim atë dhe shtypim përsëri [Enter].

Kjo komandë është në rast se serveri MySQL është i instaluar në të njëjtin kompjuter, nëse doni të lidheni në distancë me një server tjetër MySQL duhet të shtoni në vijim sa vijon: -H IP-E-SERVER

Sapo të hyni në MySQL, ne do t'ju tregojmë se cilën bazë të dhënash duhet të përdorni, për shembull problemi sipas gabimit të mësipërm është në tabelë Counterize_Referuesit nga baza e të dhënave  dl_baza e të dhënave, në mënyrë që:

use database dl_database;

Dhe tani për të riparuar bazën e tryezës:

repair table Counterize_Referers;

Vini re se në fund të këtyre rreshtave ka një pikëpresje —– »  ;

Sapo të ekzekutohet komanda e mëparshme, gjithçka duhet të jetë kthyer në normalitet, të paktën në rastin tim ka qenë kështu në më shumë se një rast one

Atëherë mbetet vetëm të ekzekutojmë përsëri udhëzimet për të hedhur bazën e të dhënave dhe voila, asgjë më shumë.

Gjithsesi, këtë e bëj më shumë se gjithçka tjetër si një memorandum për mua, sepse e njëjta gjë më ka ndodhur dy herë dhe nuk dua të harroj udhëzimet për të shpëtuar ditën

Përshëndetje dhe shpresoj të jetë e dobishme për dikë tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luani dijo

  Shumë mirë, gjithmonë duhet të keni këtë lloj artikulli për çfarëdo arsye.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   Po… në momentin kur ndodh problemi, është mirë ta keni zgjidhjen pranë, ose të paktën të dini se ku mund ta gjeni pa vonesë.

 2.   eliotime3000 dijo

  Mirë KZKGGaara. Ka gjëra që PHPMyAdmin nuk mund t'i bëjë ato që mund t'i bëjë konsolja.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

 3.   Santiago dijo

  Shkëlqyeshëm, më shpëtoi më shumë se një herë.

  Por pyes veten, a nuk do të ishte mysql -u rrënjë -p në vend të root -u root -p? Nuk dua të ofendoj.

  Thanks !!

 4.   Santiago dijo

  Shkëlqyeshëm, më shpëtoi më shumë se një herë.
  Por pyes veten, a nuk do të ishte mysql -u root -p në vend të root -u root -p? Pyes pa qëllim ofendimi.
  Falënderim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   LOL !!!! Plotësisht e vërtetë, gabimi im LOL!
   Po shkruaja dhe po mendoja një hap përpara, prej andej të shkruaj rrënjë në vend të mysql ... Faleminderit për paralajmërimin

   1.    Santiago dijo

    Ju jeni të mirëpritur! Na vjen keq për postin e dyfishtë; U përpoqa ta dërgoja disa herë dhe më tha që tashmë ekzistonte (unë e ringarkova faqen dhe nuk pashë asgjë).
    Përshëndetje.

 5.   Leper_Ivan dijo

  Kjo më del nga flokët tani që po hyj në çështjen DB.

 6.   Alexander dijo

  Përshëndetje,

  Një pyetje, sa shpesh e hidhni DB? është të dini se sa kohë duhet për të marrë deri në 600 MB të dhëna

  Të fala,

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ehm… Unë nuk të kuptova shumë mirë tani
   Para se të bënim një pastrim në FromLinux DB (dmth .sql i DB) peshonte më shumë se 700 MB, sepse i ruajtëm të gjitha statistikat në DB. Me fjalë të tjera, nga pothuajse fillimi i blogut.

   Tani ne jemi duke përdorur Google A. kështu që ne fshijmë tabelat e statistikave nga DB, dhe tani .sql nuk arrin 80 MB

   A i përgjigjet kjo pyetjes tuaj?

 7.   Alexander dijo

  Përshëndetje,

  Pa troll, sa shpesh e hidhni DB?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Disa herë në muaj
   Unë gjithmonë përpiqem të kem versionin më të fundit të DesdeLinux në lokalin tim

 8.   ju pelqen ta blini !! dijo

  Më duket në rregull, tani nuk është e mundur të bëhet një rishikim i përgjithshëm i tabelave të korruptuara?

 9.   Victoria dijo

  Faleminderit shumë mik, kontributi juaj më ndihmoi shumë.
  të fala

 10.   Juan Mollega dijo

  Faleminderit shumë i dashur, faleminderit për këshillat, ata më ndihmuan !!
  Përshëndetje nga Trujillo-Venezuela.

 11.   Hernan Barra dijo

  vlerësuar
  Siç e di nëse procesi po funksionon, unë shkruaj komandën e riparimit të tryezës importit; dhe ja ku jam

 12.   Andrew Cruz dijo

  Faleminderit shumë, ma shpëtove lëkurën

 13.   Marco dijo

  Përshëndetje mik, nuk e di nëse mund të më ndihmoni, diçka e ngjashme ndodhi me faqen time, shënoni këtë gabim:
  Tabela wp_posts nuk është e drejtë. Raportoni gabimin e mëposhtëm: Tabela është shënuar si e prishur dhe riparimi i fundit dështoi. WordPress do të përpiqet të riparojë këtë tabelë ...
  Riparimi i tabelës wp_posts dështoi. Gabim: Tabela është shënuar si e prishur dhe riparimi i fundit dështoi

  Nuk e di nëse mund të më ndihmoni ta rregulloj, unë jam i ri në WordPress i avancuar. Kur përpiqeni të riparoni tabelën wp-post, tregon një gabim që nuk mund të rregullohet. Faleminderit. Uebfaqja ime është: https://diarionoticiasweb.com