Si të shfaqni tekstet e këngëve Spotify

Dëgjoni muzikë nga Spotify është një nga varësitë e mia, në të kaluarën ju kam treguar për mjete të ndryshme që na lejojnë të përmirësojmë ose personalizojmë këtë shërbim të shkëlqyeshëm streaming muzikë. Këtë herë do t'ju tregoj disa shërbime që na lejojnë tregojnë tekstet e këngëve spotify, e gjithë kjo në një mënyrë të thjeshtë.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se në të kaluarën Spotify lejohen të vizualizojnë tekstet e këngëve që po luheshin vendas, falë një aleance me të cilën kishin MusixmatchFatkeqësisht, kjo aleancë përfundoi dhe ne jemi detyruar të gjejmë një alternativë për këtë funksionalitet të shkëlqyeshëm dhe të nevojshëm.

Dy shërbimet që unë kam provuar dhe rekomandoj të shfaq tekstin e këngëve të Spotify janë Tekst i Shkurtër y më lirik, të cilat janë plotësisht në përputhje me Linux dhe kanë një algoritëm të shkëlqyeshëm për kërkimin e këngëve. teksti i këngëve të spotify

Kjo palë mjetesh kanë gjetur tekstin e të gjitha këngëve që unë kam provuar, kështu që mendoj se janë të shkëlqyera. Fatkeqësisht asnjëri nga të dy nuk ka funksionalitetin që teksti të ulet ndërsa kënga luan.

Çfarë është teksti i çastit?

Shtë një mjet i lëshuar nën Licencë MIT, zhvilluar me Python Gtk + 3 (gi) nga Bhrigu Srivastava, e cila na tregon tekstin e këngëve që po luhen në Spotify, plus që ka edhe shtimin e mundësisë për të kërkuar tekstet e çdo kënge që ne tregojmë.

Këngët shfaqen në një dritare të pavarur, ne mund të gjejmë ikonën e mjetit në shiritin tonë të mjeteve, nga ku mund të tregojmë se ajo shfaq këngën që duam.

Në gif-në vijuese mund të shohim sjelljen e detajuar të mjetit:Tekst i Shkurtër

Si të instaloni dhe të përdorni Instrumentet e Shkrimit?

Instalimi dhe përdorimi i Teksteve të Shpejta është mjaft i thjeshtë, të gjitha falë faktit që shpërndahet si një imazh. Për të shijuar mjetin, le të ndjekim hapat e mëposhtëm:

 • Shkarkoni më të fundit .AppImage të mjetit nga njoftimet zyrtare
 • Ekzekutoni lejen për të .AppImagepër ta bërë këtë hapni një terminal dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme: chmod a+x filename.AppImage. (ku filename është emri i AppImage që keni shkarkuar).
 • Drejtoni .AppImagenga terminali me komandën e mëposhtme ./filename.AppImage
 • Mjeti do të ekzekutohet dhe do të kërkojë leje për t'u integruar me sistemin tuaj. Klikoni mbi Yes. Kjo do të krijojë shkurtoren e mjetit dhe do ta ekzekutojë atë për herë të parë, në të ardhmen duhet ta ekzekutoni mjetin vetëm nga menyja e aplikacioneve.

Për ta përdorur atë, thjesht shkoni në shiritin e detyrave dhe zgjidhni nëse doni të shihni tekstin e këngës që po luhet në Spotify ose tregoni këngën që dëshironi.

Çfarë është lyricfier?

Lyfiks është një aplikacion elektronik që komunikon me klientin e desktopit Spotify për të marrë këngën aktuale dhe më pas kërkon në internet për tekstin përkatës, e gjithë kjo në një proces automatik dhe mjaft të shpejtë. Mjeti është zhvilluar nga Emilio Astarita dhe të lëshuar nën licencë CC0 (Domain Publik).

Vlen të përmendet se ky mjet është multiplatform dhe nuk ka nevojë të instalohet, thjesht shkarkoni versionin e fundit dhe ekzekutoni atë. Mjeti është i pajtueshëm vetëm me klientin Spotify, kështu që përdoruesit e versionit në internet nuk do të përfitojnë. më lirik

Si të përdorni lyricfier?

Ne mund të shijojmë tekstin e tekstit duke shkarkuar versionin më të fundit për linux të mjetit nga njoftimet zyrtare. Zinxhironi zip-in përkatës dhe ekzekutoni aplikacionin nga terminali me ./lyricfier

Mjeti do të shfaq automatikisht tekstet e këngëve që po interpretohen në Spotify. Thjesht fantastike!

Pa dyshim, këto dy mjete për të shfaqur tekstet e këngëve të Spotify janë thelbësore për përdoruesit që janë të rregullt në platformë. Integrimi vendas i këtyre llojeve të shërbimeve është pak i çuditshëm, por unë këshilloj që të provojmë të dyja aplikacionet dhe të mbajmë atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nuk ka më viruse dijo

  Artikull i mirë, tani e tutje do të jem në gjendje të mësoj të gjitha tekstet e këngëve të mia të preferuara pa qenë nevoja të shkoj t'i kërkoj në internet ... E shkëlqyeshme !!

bool (e vërtetë)