Si të shkarkoni seri duke përdorur flexget

Flexget është një mjet që punon nga terminali që ju lejon të shkarkoni torrente përmes RSS. Kjo është veçanërisht e dobishme për seritë televizive, pasi nëse ndiqni shumë, shkarkimi i tyre manualisht mund të jetë jashtëzakonisht i vështirë pasi transmetohen në ditë dhe kohë të ndryshme.

instalim

En Hark dhe derivatet:

yaourt -S flexget

Shpërndarje të tjera Linux:

1. Verifikoni që keni Python 2.6 (minimumi) i instaluar:

python -V

Nëse nuk është i instaluar, duhet të instalohet.

Në Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instaloni python2.6

2. Verifikoni që keni instaluar python-pip:

dpkg -s python -pip

Në rast të mos instalimit, në Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instalo python-pip

3. Instaloni flexget:

sudo pip instaloni flexget

konfiguracion

Të konfigurosh flexget dhe t’i thuash se cilat seri të shkarkohen, me çfarë cilësie, në cilën rrugë, etj. thjesht modifikoni skedarin .flexget / config.yml.

Për të parë shembuj ose "receta" të config.yml për të shkarkuar seri, unë sugjeroj të lexoni faqja zyrtare e projektit. Sidoqoftë, ky konfigurim themelor duhet të funksionojë:

detyrat: emri i detyrës: rss: http://example.com/torrents.xml seri: - seria ime 1 - seria ime 2 shkarkim: ~ / torrents / seri /

Padyshim, ju duhet të ndryshoni të dhënat në përputhje me rrethanat. Si adresë RSS zakonisht përdor: http://showrss.karmorra.info/feeds/all.rss. Sigurisht që është çështje shijeje dhe nevojash.

Ky është skedari i konfigurimit që përdor aktualisht ...

Provoni përkuljen dhe shtoni detyrë në cron

Sapo të modifikojmë mjeshtërisht skedarin e konfigurimit, duhet të bëjmë një provë për të verifikuar që gjithçka funksionon mirë. Për ta bërë këtë, hapa një terminal dhe shkruaj:

flexget - provë

Mos prisni që kjo komandë të shkarkojë ndonjë skedar, thjesht verifikoni që të dhënat e futura në config.yml janë "të qëndrueshme" dhe se flexget mund t'i interpretojë ato në mënyrë korrekte.

Për të ekzekutuar në mënyrë efektive flexget thjesht vendosni:

përkul

Më në fund, pasi gjithçka të funksionojë ashtu si dëshirojmë, mund të jetë ide e mirë të shtojmë flexget në një detyrë cron në mënyrë që të ekzekutojë çdo X timeslot.

crontab -e @hourly / usr / local / bin / flexget --cron

Ky konfigurim ekzekutohet çdo 1 orë. Për më shumë informacion se si të konfiguroni cron, unë rekomandoj të lexoni ky artikull i vjetër.

Konfiguroni klientin bittorrent

E vetmja gjë që mbetet është të konfiguroni klientin bittorrent për të filluar shkarkimin e torrentëve që përkulen të ruajtura në dosjen që ne specifikuam në skedarin config.yml.

Në Transmision, kjo është e lehtë. Shkoni te Redakto> Preferencat, zgjidhni opsionin Shto torrente automatikisht nga dhe zgjidhni dosjen përkatëse.

Për ta përmbledhur, sistemi i shkarkimit automatik funksionon kështu: flexget ekzekutohet (falë cron) automatikisht dhe shkarkon skedarët përkatës të torrentit në një dosje. Klienti ynë bittorrent, nga ana tjetër, do të shkarkojë automatikisht të gjithë skedarët .torrent të shkarkuar nga flexget. E lehtë, e shpejtë dhe pa dhimbje. 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   heimndal dijo

  OT: Unë nuk e di nëse ata e kanë përmendur atë, por Remastersys është zhdukur ... Ishte një mjet i shkëlqyeshëm .. :(

 2.   Miguel dijo

  Përshëndetje miq të usemoslinux Unë po ju ndjek për një kohë të gjatë, por kjo është hera e parë që kam vendosur të ju shkruaj, unë kam instaluar flexget por skedari i konfigurimit nuk shfaqet, unë po përdor Ubuntu 12.10 me desktopin e kde.

  miguel @ miguel-Emri i Produktit-Sistemit: flex $ flexget

  2013-06-14 19:06 Menaxheri i INFO-s u përpoq të lexonte nga: / usr / local, /home/miguel/.flexget, /home/miguel/.config/flexget

  2013-06-14 19:06 KRITIKE kryesore Dështoi në gjetjen e skedarit të konfigurimit config.yml

  2013-06-14 19:06 Menaxheri i INFO-s u përpoq të lexonte nga: / usr / local, /home/miguel/.flexget, /home/miguel/.config/flexget

  2013-06-14 19:06 KRITIKE kryesore Dështoi në gjetjen e skedarit të konfigurimit config.yml

  miguel @ miguel-Emri i Produktit-Sistemit: ~ $

  Unë kam provuar vendosjen e skedarit flexget / config.yml. por duket bosh, shpresoj ndihmen tuaj faleminderit